Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары Тексерілді:___________
«Омыртқасыз және
омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелері (бунақденелілердің
демтүтіктері, балықтарының желбезектері, құстардың және
сүтқоректілердің өкпесі).
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Тыныс алу» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кундакбаева Акбота Сеитовна |
|
Күні: |
13.12.2024 жыл |
|
Сыныбы: 7«а,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелері (бунақденелілердің демтүтіктері, балықтарының желбезектері, құстардың және сүтқоректілердің өкпесі). §30. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.4.4 - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстырады; |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Тақия» әдісі арқылы топқа бөлгенде, ұлттық бас киім үлгісін дәріптеу арқылы ұлттық құндылығымызды ұмытпауға баулимыз. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бөлу: 1. Қарапайымдылар 2.Омыртқасыздар 3.Омыртқалылар а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Тыныс алу жаттығуы» әдісін пайдаланып, оқушылардың сабақ алдындағы көңіл-күйлерін жақсарту, психологиялық ахуал туғызады.
Б) Білім класс арқылы оқушыларды тексеру |
Оқушылар ұстазымен амандасады, дұрыс тыныс алу жаттығуын жасау арқылы көңіл күйлерін жақсартады; |
Мақсаты: Оқушылар жаттығу жасау арқылы өздерін жақсы сезінеді, сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар тыныс алу жаттығуын жасау арқылы тынышталады, көңіл күйін көтереді . |
Топқа
бөлу Әуен медитациялық Білім класс |
|
Үй тапсырмасы |
«Сұрақ жауап» 1.Өсімдік тыныс алуға қандай газды пайдаланады? 2.Өсімдік көмірқышқыл газын қалай пайдаланады? 3.Тыныс алуын тоқтатқан өсімдікте не байқалады? 4.Өсімдіктердің тыныс алуын қандай жануарлардың тыныс алуымен салыстыруға болады? 5.Параграфта сипатталған тәжірибе нені дәлелдейді? 6. Өсімдікте тыны салу энергиясы тағы не нәрсеге жұмсалады? Жауаптары: Тіршілігін тоқтатады, салқынқандылар, оттектің бөлінуі, оттек, әртүрлі қажеттілік, фотосинтез |
Дискриптор: Берілген сұраұтарға 1 ғана сөзбен жауап беру 1 балл |
Мақсаты: Оқушылардың жылдамдығын арттыру Тиімділігі: Оқушылар жауапты көргенде, көзбен есте сақтау қабілеттерін арттырады. Барлығы 9 балл |
ДК экран |
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу |
«Суретті
сөйлет» әдісі арқылы жаңа
сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау Бейне көрсетілім |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация |
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну
|
Оқушыларға «топтық жұмыс» төмендегі сұрақтар беріледі. Моделдеу. 1.Қай жануарларда диффузды тыныс алу жүреді? 2. Желбезек арқылы тыныс алу ... тән. 3. Сүтқоректілердің тыныс алу жүйесі-.... |
Дискриптр: Әр топ моделдеу жұмысын жасап, өз жауабымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады. Сұрақтарға жауап береді. 5 балл |
Мақсаты: жылдам функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушылардың танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Презентация Түрлі түсті ермек саз А3 қағаз |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану
|
«Жұптық жұмыс».Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. 1. Дұрыс жауаптардың жанына «+» белгісін қойып, кестені сызып толтырады.
|
Бағалау критерийі • Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін анықтайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор - омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелерін анықтайды - 1 балл; - омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін анықтайды – 1 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Бекіту |
«Жекелей жұмыс» Омыртқалы және омыртқасыздардың тыныс алу мүшелері тақырыбына тест:
Жауаптар:
|
Тест шешу арқылы оқушылар өз алған білімдерін тексереді |
Дискриптор: 1 сұраққа - 1 балл |
ДК тест таратпа тапсырмалары |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс
Бағалау.
|
«Шульманның үш көмекшісі» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Шульманның үш көмекшісі» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
|
|
Бағалау.Үйге тапсырма.
|
Параграф 29. Термин сөздерге анықтама беру |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Омыртқасыздар мен омыртқалылардың тыныс алу жүйесі
Омыртқасыздар мен омыртқалылардың тыныс алу жүйесі
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары Тексерілді:___________
«Омыртқасыз және
омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелері (бунақденелілердің
демтүтіктері, балықтарының желбезектері, құстардың және
сүтқоректілердің өкпесі).
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Тыныс алу» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кундакбаева Акбота Сеитовна |
|
Күні: |
13.12.2024 жыл |
|
Сыныбы: 7«а,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелері (бунақденелілердің демтүтіктері, балықтарының желбезектері, құстардың және сүтқоректілердің өкпесі). §30. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.4.4 - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстырады; |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Тақия» әдісі арқылы топқа бөлгенде, ұлттық бас киім үлгісін дәріптеу арқылы ұлттық құндылығымызды ұмытпауға баулимыз. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бөлу: 1. Қарапайымдылар 2.Омыртқасыздар 3.Омыртқалылар а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Тыныс алу жаттығуы» әдісін пайдаланып, оқушылардың сабақ алдындағы көңіл-күйлерін жақсарту, психологиялық ахуал туғызады.
Б) Білім класс арқылы оқушыларды тексеру |
Оқушылар ұстазымен амандасады, дұрыс тыныс алу жаттығуын жасау арқылы көңіл күйлерін жақсартады; |
Мақсаты: Оқушылар жаттығу жасау арқылы өздерін жақсы сезінеді, сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар тыныс алу жаттығуын жасау арқылы тынышталады, көңіл күйін көтереді . |
Топқа
бөлу Әуен медитациялық Білім класс |
|
Үй тапсырмасы |
«Сұрақ жауап» 1.Өсімдік тыныс алуға қандай газды пайдаланады? 2.Өсімдік көмірқышқыл газын қалай пайдаланады? 3.Тыныс алуын тоқтатқан өсімдікте не байқалады? 4.Өсімдіктердің тыныс алуын қандай жануарлардың тыныс алуымен салыстыруға болады? 5.Параграфта сипатталған тәжірибе нені дәлелдейді? 6. Өсімдікте тыны салу энергиясы тағы не нәрсеге жұмсалады? Жауаптары: Тіршілігін тоқтатады, салқынқандылар, оттектің бөлінуі, оттек, әртүрлі қажеттілік, фотосинтез |
Дискриптор: Берілген сұраұтарға 1 ғана сөзбен жауап беру 1 балл |
Мақсаты: Оқушылардың жылдамдығын арттыру Тиімділігі: Оқушылар жауапты көргенде, көзбен есте сақтау қабілеттерін арттырады. Барлығы 9 балл |
ДК экран |
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу |
«Суретті
сөйлет» әдісі арқылы жаңа
сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау Бейне көрсетілім |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация |
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну
|
Оқушыларға «топтық жұмыс» төмендегі сұрақтар беріледі. Моделдеу. 1.Қай жануарларда диффузды тыныс алу жүреді? 2. Желбезек арқылы тыныс алу ... тән. 3. Сүтқоректілердің тыныс алу жүйесі-.... |
Дискриптр: Әр топ моделдеу жұмысын жасап, өз жауабымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады. Сұрақтарға жауап береді. 5 балл |
Мақсаты: жылдам функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушылардың танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Презентация Түрлі түсті ермек саз А3 қағаз |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану
|
«Жұптық жұмыс».Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. 1. Дұрыс жауаптардың жанына «+» белгісін қойып, кестені сызып толтырады.
|
Бағалау критерийі • Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін анықтайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор - омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелерін анықтайды - 1 балл; - омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін анықтайды – 1 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Бекіту |
«Жекелей жұмыс» Омыртқалы және омыртқасыздардың тыныс алу мүшелері тақырыбына тест:
Жауаптар:
|
Тест шешу арқылы оқушылар өз алған білімдерін тексереді |
Дискриптор: 1 сұраққа - 1 балл |
ДК тест таратпа тапсырмалары |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс
Бағалау.
|
«Шульманның үш көмекшісі» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Шульманның үш көмекшісі» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
|
|
Бағалау.Үйге тапсырма.
|
Параграф 29. Термин сөздерге анықтама беру |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


















