|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3В |
Мектеп: №79 негізгі мектебі |
||||
|
Күні: 27.06.2017 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Берсүгірова Алтынгүл |
||||
|
СЫНЫП:5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.1.13 Ондық бөлшек ұғымын меңгеру; 5.5.3.5 Ондық бөлшектерді оқу және жазу; |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||
|
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||
|
|||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||
|
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||
|
|||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||
|
|||||
|
|||||
|
|
|||||
|
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік пен келісім. Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Ынтымақтастық, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану /табиғи құбылыстар/ |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
||||
|
Алдыңғы оқу |
Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану дағдыларының болуы |
||||
|
Сабақ барысы |
|
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі «Сәлем-сөздің анасы» түстес түстер сәлемі психологиялық ахуал тудыру. Екі топқа түстер бойынша бөліну /қызыл, сары/ Ой қозғау Математикалық шолу: \ауызша сұрақтарға жауап беру, есептер шығару\ 1. Қандай сан жай бөлшек деп аталады? Мысал келтір. 2.Ондық бөлшектерді қалай оқимыз және жазамыз? 3.Жай бөлшекті ондық бөлшектен қалай ажыратамыз? Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау |
Түрлі түстер Слайд Жұлдызша |
|||
|
Сабақтың ортасы |
АКТ мүмкіндіктерін пайдалану арқылы интербелсенді тақтадан ондық бөлшек туралы бейнебаян көрсетілді. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқулықтағы материалды талдап, топтан бір оқушы қорғайды. Топқа сұрақ тастау Жай бөлшектi немесе аралас санды ондық бөлшек түрiнде жазу үшiн? 1) керек жағдайда бөлшектiң алымындағы цифрлар саны мен бөлiмiндегi нөлдер санын теңестiру; 2) бүтiн бөлiгiн жазу (ол нөлге тең болуы мүмкiн); 3) бүтiн бөлiгiн бөлшек бөлiгiнен айыру үшiн үтiр қою; 4) бөлшек бөлiгiнiң алымын үтiрден кейiн жазу керек. Жай бөлшектер мен аралас сандардың арасында бөлiмi 10 санына еселiк болатын бөлшектер жиi кездеседi. Бөлiмдерi 10, 100, 1000 және т.с.с. болатын бөлшектердi 9 10 = 0,9; 15 39 100 = 15,39; 18 327 1000 = 18,327; 937 895 1 000 000 = 0,937895 түрiнде жазуға болады. 0,9; 15,39; 18,327; 0,937895 — ондық бөлшектер. Олардың бүтiн бөлiгi (үтiрге дейiнгi сан) және бөлшек бөлiгi (үтiрден кейiн жазылған сан) бар. Бөлшек бөлiгi үтiрмен айырылып жазылған. Аралас сандар мен оған тең ондық бөлшектер бiрдей оқылады. "Дұрыс сөйлеп үйренейік" әдісі 7 3/10 және 7,3 сандарының оқылуы: жетi бүтiн оннан үш. 7/10 — оннан жетi, 0,7 — нөл бүтiн оннан жетi. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы оқушылар топтың жауабын бағалайды.
Сергіту сәт: Қонжықтар биі (бейнебаян) Жеке жұмыс. «Инсерт» әдісі 1.Оқушылар оқулықтағы есепті шығарады. 2.Әр есеп «!» не «?» тыныс белгілерін қояды «!»- берілген мәтінді түсіндім «?»-берілген мәтінде сұрақтарым бар 3.«?»белгісі қойылған оқушылар анықталады. Осы есеп бөлігінде «!» қойылған оқушылар өз түсінгенін баяндайды.Барлық «?» белгісіне жауаптар беріліп, бекітіледі. №594 1) 25,4; 2) 0,136; 3) 103,15; 4) 8,234; 5) 1,39; 6) 267,267; 7) 1015,1; 8) 307,3078; 9) 36,04; 10) 0,003; 11) 181,105; 12) 0,0809; 13) 200,7001 ондық бөлшегiн оқыңдар. №595 987,654 321саны берiлген. Осы санның 1) ондық үлес; 2) жүздiк үлес; 3) мыңдық үлес; 4) он мыңдық үлес; 5) жүз мыңдық үлес; 6) миллиондық үлес разрядында қандай цифр жазылған? Оқушылардың дұрыс жауаптарын "Бағдаршам" әдісі арқылы бағалау Сөйлемде кездесетiн сандарды параққа жазыңдар: 1) мұхиттардың орташа тереңдiгi — үш бүтiн оннан тоғыз километр; 2) Жердiң Күндi айналу жылдамдығы — он бiр бүтiн оннан он тоғыз километр секунд; 3) Бұқтырма су қоймасының толық көлемi — қырық тоғыз бүтiн жүзден алпыс екi текше километр. Оқушылар бір – бірлерін басбармақ арқылы бағалайды. 4.Тарихқа шолу Симон Стевин — еуропалық математикаға ондық бөлшек терминiн енгiзген Жұптық жұмыс «Көрші» әдісі.Оқушылар оң жақтағы көршісі арқылы жұпқа бөлінеді. №597 Жай бөлшектерді ондық бөлшек түрiнде жазыңдар және оқыңдар. Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау Жеке жұмыс. Дескриптор арқылы қалыптастырушы бағалау. 1. Ондық бөлшектердің оқылуын жазыңыз: A. 5,2; B. 6,37; C. 8,425; D. 80,3956 2. Ондық бөлшек түрінде жазыңыз:
3. Бөліндіні ондық бөлшек түрінде жазыңыз: |
Бейнебаян, инербелсенді тақта Оқулық Постер Стикерлер Бағдаршам Үлестірме таратпалар Үлестірме таратпалар Жұлдызша |
|||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: Табыс ағашы Нені білдің? Не түсініксіз болды? Сабақ несімен қызықты болды? Ү |
Қызыл,жасыл, сары алма стикері «Табыс» ағашы |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшек. Ондық бөлшекті қосу және азайту.
Ондық бөлшек. Ондық бөлшекті қосу және азайту.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3В |
Мектеп: №79 негізгі мектебі |
||||
|
Күні: 27.06.2017 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Берсүгірова Алтынгүл |
||||
|
СЫНЫП:5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.1.13 Ондық бөлшек ұғымын меңгеру; 5.5.3.5 Ондық бөлшектерді оқу және жазу; |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||
|
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||
|
|||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||
|
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||
|
|||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||
|
|||||
|
|||||
|
|
|||||
|
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік пен келісім. Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Ынтымақтастық, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану /табиғи құбылыстар/ |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
||||
|
Алдыңғы оқу |
Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану дағдыларының болуы |
||||
|
Сабақ барысы |
|
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі «Сәлем-сөздің анасы» түстес түстер сәлемі психологиялық ахуал тудыру. Екі топқа түстер бойынша бөліну /қызыл, сары/ Ой қозғау Математикалық шолу: \ауызша сұрақтарға жауап беру, есептер шығару\ 1. Қандай сан жай бөлшек деп аталады? Мысал келтір. 2.Ондық бөлшектерді қалай оқимыз және жазамыз? 3.Жай бөлшекті ондық бөлшектен қалай ажыратамыз? Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау |
Түрлі түстер Слайд Жұлдызша |
|||
|
Сабақтың ортасы |
АКТ мүмкіндіктерін пайдалану арқылы интербелсенді тақтадан ондық бөлшек туралы бейнебаян көрсетілді. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқулықтағы материалды талдап, топтан бір оқушы қорғайды. Топқа сұрақ тастау Жай бөлшектi немесе аралас санды ондық бөлшек түрiнде жазу үшiн? 1) керек жағдайда бөлшектiң алымындағы цифрлар саны мен бөлiмiндегi нөлдер санын теңестiру; 2) бүтiн бөлiгiн жазу (ол нөлге тең болуы мүмкiн); 3) бүтiн бөлiгiн бөлшек бөлiгiнен айыру үшiн үтiр қою; 4) бөлшек бөлiгiнiң алымын үтiрден кейiн жазу керек. Жай бөлшектер мен аралас сандардың арасында бөлiмi 10 санына еселiк болатын бөлшектер жиi кездеседi. Бөлiмдерi 10, 100, 1000 және т.с.с. болатын бөлшектердi 9 10 = 0,9; 15 39 100 = 15,39; 18 327 1000 = 18,327; 937 895 1 000 000 = 0,937895 түрiнде жазуға болады. 0,9; 15,39; 18,327; 0,937895 — ондық бөлшектер. Олардың бүтiн бөлiгi (үтiрге дейiнгi сан) және бөлшек бөлiгi (үтiрден кейiн жазылған сан) бар. Бөлшек бөлiгi үтiрмен айырылып жазылған. Аралас сандар мен оған тең ондық бөлшектер бiрдей оқылады. "Дұрыс сөйлеп үйренейік" әдісі 7 3/10 және 7,3 сандарының оқылуы: жетi бүтiн оннан үш. 7/10 — оннан жетi, 0,7 — нөл бүтiн оннан жетi. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы оқушылар топтың жауабын бағалайды.
Сергіту сәт: Қонжықтар биі (бейнебаян) Жеке жұмыс. «Инсерт» әдісі 1.Оқушылар оқулықтағы есепті шығарады. 2.Әр есеп «!» не «?» тыныс белгілерін қояды «!»- берілген мәтінді түсіндім «?»-берілген мәтінде сұрақтарым бар 3.«?»белгісі қойылған оқушылар анықталады. Осы есеп бөлігінде «!» қойылған оқушылар өз түсінгенін баяндайды.Барлық «?» белгісіне жауаптар беріліп, бекітіледі. №594 1) 25,4; 2) 0,136; 3) 103,15; 4) 8,234; 5) 1,39; 6) 267,267; 7) 1015,1; 8) 307,3078; 9) 36,04; 10) 0,003; 11) 181,105; 12) 0,0809; 13) 200,7001 ондық бөлшегiн оқыңдар. №595 987,654 321саны берiлген. Осы санның 1) ондық үлес; 2) жүздiк үлес; 3) мыңдық үлес; 4) он мыңдық үлес; 5) жүз мыңдық үлес; 6) миллиондық үлес разрядында қандай цифр жазылған? Оқушылардың дұрыс жауаптарын "Бағдаршам" әдісі арқылы бағалау Сөйлемде кездесетiн сандарды параққа жазыңдар: 1) мұхиттардың орташа тереңдiгi — үш бүтiн оннан тоғыз километр; 2) Жердiң Күндi айналу жылдамдығы — он бiр бүтiн оннан он тоғыз километр секунд; 3) Бұқтырма су қоймасының толық көлемi — қырық тоғыз бүтiн жүзден алпыс екi текше километр. Оқушылар бір – бірлерін басбармақ арқылы бағалайды. 4.Тарихқа шолу Симон Стевин — еуропалық математикаға ондық бөлшек терминiн енгiзген Жұптық жұмыс «Көрші» әдісі.Оқушылар оң жақтағы көршісі арқылы жұпқа бөлінеді. №597 Жай бөлшектерді ондық бөлшек түрiнде жазыңдар және оқыңдар. Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау Жеке жұмыс. Дескриптор арқылы қалыптастырушы бағалау. 1. Ондық бөлшектердің оқылуын жазыңыз: A. 5,2; B. 6,37; C. 8,425; D. 80,3956 2. Ондық бөлшек түрінде жазыңыз:
3. Бөліндіні ондық бөлшек түрінде жазыңыз: |
Бейнебаян, инербелсенді тақта Оқулық Постер Стикерлер Бағдаршам Үлестірме таратпалар Үлестірме таратпалар Жұлдызша |
|||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: Табыс ағашы Нені білдің? Не түсініксіз болды? Сабақ несімен қызықты болды? Ү |
Қызыл,жасыл, сары алма стикері «Табыс» ағашы |
|||
шағым қалдыра аласыз
йге
тапсырма.












