Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
29.01.2024 |
|
Сыныбы: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар ондық бөлшектерді қосуға есеп шығарумен танысады. Көпшілік оқушылар үшін: Білім алушылар ондық бөлшектерді қосуға есеп шығаруды талдауды біледі. Кейбір оқушылар үшін: Білім алушылар ондық бөлшектерді қосуға есеп шығаруды сипаттап бере алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
1.Ондық бөлшек дегеніміз не ? 2.Ондық бөлшек қайда қолданылады ? 3.Қандай жай бөлшекті ондық бөлшекті 4.Үтір алдында жазылған санды қалай атайды? 5.Ондық бөлшектің жазбасында қай разрядтардың арасына үтір қойылады? |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Оқулық, жұмыс дәптері Математи ка 5-сынып, 2-бөлім А.Е.Әбіл Қасымов Т.П.Кучер, З.Ә.Жұма ғұлова
|
||
|
Сабақтың ортасы |
.Ондық бөлшектерді қосу
*бөлшектердегі үтірден кейінгі цифрлар санын теңестіру; *үтір үтірдің астына келетіндей етіп, бір бағанға жазу; *үтірге мән бермей қосуды (азайтуды)орындау; *шыққан қосындының (айырманың) мәніндегі үтірді үтір астына қою керек.
2.Ондық бөлшектерді қосу мен азайтқанда қандай қасиеттерді қолданады?
Ондық бөлшектерді қосуда қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері қолданылады.
1- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
2- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Тапсырма №3 Тиімді тәсілмен есептеңіздер: 7)(9.5+1,8+1,39)+0,5+(0,61+5,2) 8)0,715+2,83+4,285+0,17
Тапсырма №4 Теңдеуді шешіңіздер: 1)9,15+(х-8,5)=21,77 2)(50-х)+7,16=8,132
|
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.
Қатені тап 2,56 4,29 31,6 45,62 + 3,7 - 2,7 - 1,6 - 12,86 _____ _____ ____ ____ 2,93 4,02 30,6 58,48
1. 14,25 + 7,341 = 7,341 + 14,25 = 21,591 (Қосудың ауыстырымдылық қасиеті) 2. (15,224 + 8,1) + 1,9 = 15,224 + (8,1 + 1,9) = 15,224 + 10 = 25,224 (Қосудың терімділік қасиеті) 3. (5,46 + 1,78) – 2,46 = (5,46 – 2,46) + 1,78 = 3 + 1,78 = 4,78 (Қосындыдан санды азайтудың қасиеті) 4. 4,25 – (1,89 + 0,25) = (4,25 – 0,25) -1,89 = 4 – 1,89 = 2,11 (Саннан қосындыны азайтудың
1 -тапсырма
Өрнекті ықшамдап, оның мәнін табыңыздар: 1)50,56-(24,16+19,8)+с, мұндағы с=0, 808 2)d+60,19+(68,7-9,1) мұндағы d = 21,021
2-тапсырма
Үш торсыққа сыйымдылығы 20 л күбіден қымыз құйылды. а) Бірінші торсыққа 3,5 л қымыз , екінші торсыққа 8,9 л және үшінші торсыққа 9,2 л қымыз сияды. б)Бірінші торсыққа 4,7 л қымыз, екінші торсыққа 7,2 л және үшінші торсыққа 6,9 л қымыз сияды. в)Бірінші торсыққа 5,4л қымыз , екінші торсыққа6,2 л және үшінші торсыққа8,6 л қымыз сияды.
Әр жағдайда үш торсықты толтыруға қымыз жеткілікті ме? Қай жағдайда және қанша литр қымыз артық қалады?
|
Дескриптор: Ондық бөлшектерді қосуға есеп шығаруды сипаттап көрсетеді. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады Дескриптор : 1.Өрнектің мәнін жазады 2.Жақшаның ішін орындайды 3.Қосуды орындайды 4.Азайтуды орындайды Дескриптор: 1.қосудың терімділік қасиетін қолданады; 2.қосуды орындайды; Дескриптор: 1.белгісіз қосылғышты табу ережесін қолданады; 2.белгісіз азайғышты табу ережесін қолданады; |
ДК экраны 5-сынып оқулығы.
Математи ка 5-сынып, 2-бөлім А.Е.Әбіл Қасымов Т.П.Кучер, З.Ә.Жұма ғұлова
Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||
|
Сабақтың соңы |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
29.01.2024 |
|
Сыныбы: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар ондық бөлшектерді қосуға есеп шығарумен танысады. Көпшілік оқушылар үшін: Білім алушылар ондық бөлшектерді қосуға есеп шығаруды талдауды біледі. Кейбір оқушылар үшін: Білім алушылар ондық бөлшектерді қосуға есеп шығаруды сипаттап бере алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
1.Ондық бөлшек дегеніміз не ? 2.Ондық бөлшек қайда қолданылады ? 3.Қандай жай бөлшекті ондық бөлшекті 4.Үтір алдында жазылған санды қалай атайды? 5.Ондық бөлшектің жазбасында қай разрядтардың арасына үтір қойылады? |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Оқулық, жұмыс дәптері Математи ка 5-сынып, 2-бөлім А.Е.Әбіл Қасымов Т.П.Кучер, З.Ә.Жұма ғұлова
|
||
|
Сабақтың ортасы |
.Ондық бөлшектерді қосу
*бөлшектердегі үтірден кейінгі цифрлар санын теңестіру; *үтір үтірдің астына келетіндей етіп, бір бағанға жазу; *үтірге мән бермей қосуды (азайтуды)орындау; *шыққан қосындының (айырманың) мәніндегі үтірді үтір астына қою керек.
2.Ондық бөлшектерді қосу мен азайтқанда қандай қасиеттерді қолданады?
Ондық бөлшектерді қосуда қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері қолданылады.
1- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
2- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Тапсырма №3 Тиімді тәсілмен есептеңіздер: 7)(9.5+1,8+1,39)+0,5+(0,61+5,2) 8)0,715+2,83+4,285+0,17
Тапсырма №4 Теңдеуді шешіңіздер: 1)9,15+(х-8,5)=21,77 2)(50-х)+7,16=8,132
|
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.
Қатені тап 2,56 4,29 31,6 45,62 + 3,7 - 2,7 - 1,6 - 12,86 _____ _____ ____ ____ 2,93 4,02 30,6 58,48
1. 14,25 + 7,341 = 7,341 + 14,25 = 21,591 (Қосудың ауыстырымдылық қасиеті) 2. (15,224 + 8,1) + 1,9 = 15,224 + (8,1 + 1,9) = 15,224 + 10 = 25,224 (Қосудың терімділік қасиеті) 3. (5,46 + 1,78) – 2,46 = (5,46 – 2,46) + 1,78 = 3 + 1,78 = 4,78 (Қосындыдан санды азайтудың қасиеті) 4. 4,25 – (1,89 + 0,25) = (4,25 – 0,25) -1,89 = 4 – 1,89 = 2,11 (Саннан қосындыны азайтудың
1 -тапсырма
Өрнекті ықшамдап, оның мәнін табыңыздар: 1)50,56-(24,16+19,8)+с, мұндағы с=0, 808 2)d+60,19+(68,7-9,1) мұндағы d = 21,021
2-тапсырма
Үш торсыққа сыйымдылығы 20 л күбіден қымыз құйылды. а) Бірінші торсыққа 3,5 л қымыз , екінші торсыққа 8,9 л және үшінші торсыққа 9,2 л қымыз сияды. б)Бірінші торсыққа 4,7 л қымыз, екінші торсыққа 7,2 л және үшінші торсыққа 6,9 л қымыз сияды. в)Бірінші торсыққа 5,4л қымыз , екінші торсыққа6,2 л және үшінші торсыққа8,6 л қымыз сияды.
Әр жағдайда үш торсықты толтыруға қымыз жеткілікті ме? Қай жағдайда және қанша литр қымыз артық қалады?
|
Дескриптор: Ондық бөлшектерді қосуға есеп шығаруды сипаттап көрсетеді. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады Дескриптор : 1.Өрнектің мәнін жазады 2.Жақшаның ішін орындайды 3.Қосуды орындайды 4.Азайтуды орындайды Дескриптор: 1.қосудың терімділік қасиетін қолданады; 2.қосуды орындайды; Дескриптор: 1.белгісіз қосылғышты табу ережесін қолданады; 2.белгісіз азайғышты табу ережесін қолданады; |
ДК экраны 5-сынып оқулығы.
Математи ка 5-сынып, 2-бөлім А.Е.Әбіл Қасымов Т.П.Кучер, З.Ә.Жұма ғұлова
Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||
|
Сабақтың соңы |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: |
||||||
шағым қалдыра аласыз














