Ондық бөлшектерді қосу және азайту. 5-сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ондық бөлшектерді қосу және азайту. 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
- ондық бөлшектерді қосу және азайтуды баған түрінде орындайды; - ондық бөлшектерді қосады; - ондық бөлшектерді азайтады;
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім:


5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану


Педагогтің аты-жөні



Күні:



Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы


Ондық бөлшектерді қосу және азайту


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары


5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;


Сабақтың мақсаты


ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындайды;

Бағалау критерийлері

- ондық бөлшектерді қосу және азайтуды баған түрінде орындайды;

- ондық бөлшектерді қосады;

- ондық бөлшектерді азайтады;


Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну, қолдану

     

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут






Оқушылармен амандасу, түгендейді, өзара ынтымақтастық атмосферасын құрады, «пазл» әдісі арқылы топқа бөледі.




Назарын сабаққа аударады, бір-бірлеріне сәттілік тілейді. Кеспе қағаздар бойынша сурет құрастырып топқа бөлінеді.







Кеспе қағаз, қала суреттері






Үй тапсырмасын тексеру

1 минут

Үй тапсырмасын ауызша тексеру

«Хормен жауап беру» стратегиясын қолданады.


Өз жауаптарын айтады.




Қолпаштау


Слайд


Өткенге шолу

3 минут







«Серпілген сауал» әдісі. Оқушыларға допты лақтыру арқылы сұрақ қою – сұрақтарды лақтыру.


- Ондық бөлшектерді қосу ережесі;

- Ондық бөлшектерді азайту ережесі;

- Ондық бөлшектерді қосу, азайту амалын орындаған кезде қосудың, азайтудың қандай қасиеттерін қолдана аламыз?



Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, ережені еске түсіреді.





Қолдау көрсету, қолпаштау:

Жарайсың, жақсы


Слайд






Сабақтың ортасы

5 минут












Тапсырма №1

«Жасырын сөзді тап»

Өрнектердің мәндерін дұрыс тауып, Қазақстандағы ежелгі қала атауын анықтаңыз. Жауаптарын екінші жолға, ал оларға сәйкес әріптерді үшінші жолға жазыңыз.

Дескриптор: Білім алушы

- ондық бөлшектерді қосуды орындайды;

- ондық бөлшектерді азайтуды орындайды;

- жасырын сөзді дұрыс табады.

Жауабы: Құлан

Оқушылар тапсырманы орындап, жасырын сөзді табады. Қала туралы мәліметті өздері іздеп, танысады.

Оқушылар жауабы дұрыс болса жасыл, қате болса қызыл, кемшіліктер кетсе сары түсті көрсетеді.



Оқушыларға дескриптор ұсынылады

Өзін-өзі бағалау

«Бағдаршам»




1-тапсырма

таратпа материал, интернет ресурстары

https://kk.wikipedia.org/wiki/Құлан_(Жамбыл_облысы)

7 минут

Топтық жұмыс


















«Галереяны шарлау» әдісі

Тапсырма №2

Тиімді тәсілмен есептеңіздер:

1) 3,5 + 2,7 + 6,5 + (7,3 + 23,8) І топ

2) (8,5+5,39) +1,5 + (4,61+6 ) ІІ топ

3) (4,7 + 3,8) + 5,3 +(6,2 + 10) ІІІ топ

4) 7,61 + (3,5 + 2,39) +8,3 +11 IV топ

Дескриптор:

1.қосудың терімділік, ауыстырымдылық қасиеттерін қолданады;

2.қосуды орындайды;

Оқушылар қосудың терімділік, ауыстырымдылық қасиеттерін қолданып қосуды орындайды. Қабырғаға әр топ өз есебі жазылған постерді іледі. Топтар қабырға газеттерін қарап шығып, тексереді, талдайды, постерге өз пікірін немесе сұрағын жабыстырып кетеді. Галереяны шарлау аяқталған соң, топтар сыныптастарының пікірін сараптап, қорытынды жасайды.

Дескриптор ұсынылады,

Топтық бағалау

Тапсырмалар, постер, маркер, стикер

3 минут

Оқулықпен жұмыс








Тапсырма №3 Өрнекті ықшамда

Оқулықтан №786 есептің 1,2 орындау, 40-бет.

1) 0,3х+1,6х -0,5х

2) 9,25у -2,3у + 7,05у


Қосу мен азайтудың көбейтуге қатысты үлестірімділік қасиетін пайдаланып, өрнекті ықшамдайды.






Жұптық бағалау Тақтада жауабы мен шығару жолдары көрсетіледі




Оқулық

Математика,

2-бөлім.

Алдамұратова Т.А. Байшоланова Қ.С.

Алматы: Атамұра, 2017


Сергіту сәті

2 минут











Сиқырлы шаршы. Тігінен, көлденеңінен тұрған сандардың қосындысының мәні 6-ға тең болатындай етіп бос торкөздерге сандар жазыңыздар.







1,5





2,7


3,4

0,3



Барлық оқушы өздігінен орындайды. Тапсырманың нәтижесін слайдтағы жауап бойынша салыстырады, тексереді.








Қолпаштау





Слайд





10 минут

Саралау тапсырмасы



















4-тапсырма

Есептеңіз:

a) 89 + (58 – 9,709) – (3 +1,068);


Дескриптор: Білім алушы

- амалдардың орындалу ретін көрсетеді;

- аралас санды ондық бөлшек арқылы өрнектейді;

- ережені пайдаланып ондық бөлшектерді қосады;

- ережені пайдаланып ондық бөлшектерді азайтады.

Саралау тәсілі: Диалог және қолдау көрсету.

Оқушылардың тапсырманы орындауға көмектесетін бағыттаушы сұрақтар қояды, бағыттайды. Топтық жұмыстың орындалу барысын бақылайды, топтық талқылаудың нәтижесін бағалайды.

Оқушылар тапсырманы «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі бойынша орындайды. Алдымен өзі, содан кейін жұппен талқылап, топта жұмыс жасайды. Оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді.











Топтық бағалау

«Екі жұлдыз, бір тілек»

















Слайд, карточка




















Сабақтың соңы

4 минут










5-тапсырма . Орындап көр: «Желпіуіш» әдісі

Жұптық жұмыс. Оқушыларға ойдан есеп құрастыру ұсынылады. Есептер ауызша есептеуге бағытталған болуына назар аударылады.





Қағаздан бүктелген желпіуішке бірінші оқушы бір бөлігіне ондық бөлшектерді қосу мен азайтуға берілген есепті жазып шығады, екінші оқушы екінші бөлігіне жауап жазады. Кезегімен орындайды.

Жұптық бағалау









Желпіуіш










Рефлексия

2 минут



Идеялар себеті





Оқушылар стикерге сабақта не үйренгені туралы өз ойын жазып себетке салады.


Өзін-өзі бағалау




Стикер, себет





Үй тапсырмасы: № 789












1-тапсырма

Өрнектердің мәндерін дұрыс тауып, Қазақстандағы ежелгі қала атауын анықтаңыз. Өрнектердің жауаптарын екінші жолға, ал оларға сәйкес әріптерді үшінші жолға жазыңыз.






25,3+0,728



139 – 45, 37



85,3 + 35



100, 8 - 25, 89



1 – 0, 354

Өрнектің жауабы






Сәйкес әріптер







25, 828 = О

93,36 = Т

120, 3

74,91 =А

93,63 = Ұ

75, 09 = З

110,58 = Ы

0,646 =Н

26,028 = Қ

0,354 =П



Дескриптор: Білім алушы

- ондық бөлшектерді қосуды орындайды;

- ондық бөлшектерді азайтуды орындайды;

- жасырын сөзді дұрыс табады.



4-тапсырма

Есептеңіз:

a) 89 + (58,5 - 9,709) - (3 + 0,068);

b) ( - 8,8) + (11,3 - 5,4);


Дескриптор: Білім алушы

- амалдардың орындалу ретін көрсетеді;

-жай бөлшекті, аралас санды ондық бөлшек арқылы өрнектейді

- ережені пайдаланып ондық бөлшектерді қосады;

- ережені пайдаланып ондық бөлшектерді азайтады.






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.04.2025
199
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі