Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту
|
Бөлім: |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
01.02.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Сабақ мақсаттарымен таныстыру. Үй жұмысын тексеру. Қосымша ауызша жаттығу орындау: Бөлшектерді оқыңдар : 0,2 ; 2,13; 1,05; 87, 001; 0,075; 2,5; 7,056; 42,02; 0,15.
|
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады Ауызша жаттығу орындайды. |
Мадақтау әдісі арқылы бағаланады. |
|
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Ондық бөлшектерді қосу /азайту/ алгоритмін қайталап өтейік:
Тарихи мәліметтер Өте ерте заманда адамдардың заттарды санауы қажет болғандықтан натурал сандар пайда болды. Одан кейін нәрселерді тең етіп бөлу қажеттігінен жай бөлшектер пайда болды. Техника, өндіріс, сауданың өсуіне байланысты тез және дәл қосу, азайту, бөлу керек болды. Ал жай бөлшектер үшін бұл мүмкін болмады. Сондықтан үтірлер арқылы тез есептелінетін ондық бөлшектер пайда болды. Ондық бөлшектерді дәлме дәл және оңай салыстыруға, қосып, көбейтуге, бөлуге болады. Бұл туралы Рим жазушысы Цицерон былай деген екен: «Бөлшекті білмейінше, математиканы білемін деп ешкім айта алмайды!» Ондық бөлшектерді қосуда, азайтуда қосудың және азайтудың қасиеттері қолданылады.
Тапсырмалар орындау:
№1. «Зақымданған үтірлер»
/ойын – есеп/. Теңдік дұрыс орындалатындай етіп, нүктелерді
қалпына келтіріңдер. №2. Қойылған үтірдің қатесін түзе :
№3. 1) Ұзындығы 12,5 м ағаштың 2,15 м-і жерге көмілді. Ағаштың жердің бетіндегі бөлігінің ұзындығы қанша? Шешуі:12,5-2,15=10,35. (Жауабы:10,35 м) 2) Ағаштың барлық ұзындығын табуға кері есеп: Ағаштың жерге көмілген бөлігінің ұзындығы 2,15м. Ал жердің бетіндегі бөлігінің ұзындығы 10,35м. Ағаштың барлық ұзындығын тап? Шешуі:2,15+10,35=12,5. (Жауабы: 12,5 м) №4. Теңдік дұрыс болатындай етіп, үтірді қалпына келтіріңдер : а) 45 + 362 = 812 б) 354 + 14 = 494 в) 687 – 216 = 471 г) 4 – 293 = 107 |
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді. Тарихи мәліметтерді оқып, есте сақтайды. Мысалдарды көшіріп жазады Тапсырмаларды өз бетінше, толық орындайды. Есепті оқушылар дәптерлерінде бағандап
орындап алып, тақтаға шығып қатесін
түзейді. |
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл қойылады және есептің күрделілігіне қарай балл жоғарылайды. |
|
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № есеп Рефлексия:
|
Үй тапсырмасымен танысады. |
|
Матема-тика 5- сынып (2-бөлім) Т.А. Алдамұратова |
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту
|
Бөлім: |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
01.02.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Сабақ мақсаттарымен таныстыру. Үй жұмысын тексеру. Қосымша ауызша жаттығу орындау: Бөлшектерді оқыңдар : 0,2 ; 2,13; 1,05; 87, 001; 0,075; 2,5; 7,056; 42,02; 0,15.
|
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады Ауызша жаттығу орындайды. |
Мадақтау әдісі арқылы бағаланады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Ондық бөлшектерді қосу /азайту/ алгоритмін қайталап өтейік:
Тарихи мәліметтер Өте ерте заманда адамдардың заттарды санауы қажет болғандықтан натурал сандар пайда болды. Одан кейін нәрселерді тең етіп бөлу қажеттігінен жай бөлшектер пайда болды. Техника, өндіріс, сауданың өсуіне байланысты тез және дәл қосу, азайту, бөлу керек болды. Ал жай бөлшектер үшін бұл мүмкін болмады. Сондықтан үтірлер арқылы тез есептелінетін ондық бөлшектер пайда болды. Ондық бөлшектерді дәлме дәл және оңай салыстыруға, қосып, көбейтуге, бөлуге болады. Бұл туралы Рим жазушысы Цицерон былай деген екен: «Бөлшекті білмейінше, математиканы білемін деп ешкім айта алмайды!» Ондық бөлшектерді қосуда, азайтуда қосудың және азайтудың қасиеттері қолданылады.
Тапсырмалар орындау:
№1. «Зақымданған үтірлер»
/ойын – есеп/. Теңдік дұрыс орындалатындай етіп, нүктелерді
қалпына келтіріңдер. №2. Қойылған үтірдің қатесін түзе :
№3. 1) Ұзындығы 12,5 м ағаштың 2,15 м-і жерге көмілді. Ағаштың жердің бетіндегі бөлігінің ұзындығы қанша? Шешуі:12,5-2,15=10,35. (Жауабы:10,35 м) 2) Ағаштың барлық ұзындығын табуға кері есеп: Ағаштың жерге көмілген бөлігінің ұзындығы 2,15м. Ал жердің бетіндегі бөлігінің ұзындығы 10,35м. Ағаштың барлық ұзындығын тап?
Ше Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таныстым: Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Момынай
жалпы орта білім беретін мектебі Бөлім:
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар
қолдану Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
01.02.2024ж Сынып:
5 «Ә» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.1.2.27 ондық бөлшектерді
қосу және азайтуды
орындау; Сабақтың мақсаты ондық бөлшектерді
қосу; ондық бөлшектерді қосу
алгоритмін есептер шығаруда қолдану.
Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурс тар
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару.
Сабақ
мақсаттарымен таныстыру.
Үй
жұмысын тексеру. Қосымша ауызша жаттығу орындау: Бөлшектерді оқыңдар : 0,2 ;
2,13; 1,05; 87, 001; 0,075; 2,5; 7,056; 42,02;
0,15.
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады Ауызша
жаттығу орындайды. Мадақтау әдісі арқылы
бағаланады. Сабақтың
ортасы
Өткен сабақты
пысықтау. Ондық бөлшектерді қосу
/азайту/ алгоритмін қайталап өтейік:
бөлшектердегі үтірден кейінгі цифрлар санын теңестіру
керек
ондағы
аттас разрядтарды бірінің астына бірі тұратындай, /үтірдің астына
үтір тура келетіндей/ етіп, баған түрінде жазу
керек
разрядтар бойынша қосу
/азайту/ керек
шыққан нәтижедегі үтірді
берілген бөлшектердегі үтірлердің астына келтіріп қою
керек. Тарихи
мәліметтер Өте ерте заманда адамдардың
заттарды санауы қажет болғандықтан натурал сандар пайда болды. Одан
кейін нәрселерді тең етіп бөлу қажеттігінен жай бөлшектер пайда
болды. Техника, өндіріс, сауданың өсуіне байланысты тез және дәл
қосу, азайту, бөлу керек болды. Ал жай бөлшектер үшін бұл мүмкін
болмады. Сондықтан үтірлер арқылы тез есептелінетін ондық бөлшектер
пайда болды. Ондық бөлшектерді дәлме дәл
және оңай салыстыруға, қосып, көбейтуге, бөлуге
болады. Бұл туралы Рим жазушысы
Цицерон былай деген екен: «Бөлшекті білмейінше, математиканы
білемін деп ешкім айта алмайды!» Ондық бөлшектерді қосуда,
азайтуда қосудың және азайтудың қасиеттері
қолданылады.
14,25 +
7,341 = 7,341 + 14,25 = 21,591 (Қосудың ауыстырымдылық
қасиеті)
(15,224 +
8,1) + 1,9 = 15,224 + (8,1 + 1,9) = 15,224 + 10 = 25,224
(Қосудың терімділік
қасиеті)
(5,46 +
1,78) – 2,46 = (5,46 – 2,46) + 1,78 = 3 + 1,78 = 4,78
(Қосындыдан санды азайтудың
қасиеті)
4,25 –
(1,89 + 0,25) = (4,25 – 0,25) -1,89 = 4 – 1,89 = 2,11
(Саннан қосындыны азайтудың
қасиеті)
Тапсырмалар орындау:
№1. «Зақымданған үтірлер»
/ойын – есеп/. Теңдік дұрыс орындалатындай етіп, нүктелерді
қалпына келтіріңдер. №2.
Қойылған үтірдің қатесін түзе
:
24, 95 + 4,5 =294,5
/ 29,45/ 0,613 +
32,7 = 3,3313 /
33,313/ 7,891 +
3,9 = 117,91 /11,791/ 76,38 +
9,62 = 8600 /86/
№3. 1) Ұзындығы
12,5
м ағаштың
2,15
м-і жерге көмілді. Ағаштың
жердің бетіндегі бөлігінің
ұзындығы қанша? Шешуі:12,5-2,15=10,35. (Жауабы:10,35 м)
2) Ағаштың барлық
ұзындығын табуға кері
есеп: Ағаштың
жерге көмілген бөлігінің
ұзындығы 2,15м. Ал
жердің бетіндегі бөлігінің
ұзындығы 10,35м. Ағаштың
барлық ұзындығын тап?
Шешуі:2,15+10,35=12,5. (Жауабы: 12,5 м) №4. Теңдік дұрыс болатындай етіп, үтірді қалпына келтіріңдер :
а) 45 + 362 = 812 б) 354 + 14 = 494 в) 687 – 216 = 471 г) 4 – 293 =
107 Алдыңғы сабақта алған
білімдерін еске түсіреді. Тарихи мәліметтерді оқып, есте
сақтайды. Мысалдарды көшіріп
жазады Тапсырмаларды өз бетінше,
толық орындайды. Есепті оқушылар дәптерлерінде бағандап
орындап алып, тақтаға шығып қатесін
түзейді. Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл
қойылады және есептің күрделілігіне қарай балл
жоғарылайды. Сабақтың
соңы Үй
жұмысы: № есеп Рефлексия: Ондық бөлшектерді өосу мен
азайту дағдыларың өзгерді ме? Сабақ барысындағы өз жұмысыңда
қандай жақсы/жаман сәттер болды? Үй тапсырмасымен
танысады. Матема-тика 5- сынып
(2-бөлім) Т.А.
Алдамұратова
Таныстым: Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Момынай
жалпы орта білім беретін мектебі Бөлім:
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар
қолдану Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
01.02.2024ж Сынып:
5 «А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.1.2.27 ондық бөлшектерді
қосу және азайтуды
орындау; Сабақтың мақсаты ондық бөлшектерді қосу;
(ЕБҚ) ондық бөлшектерді қосу
алгоритмін есептер шығаруда қолдану.
Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурс тар
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару.
Сабақ
мақсаттарымен таныстыру.
Үй
жұмысын тексеру. Қосымша ауызша жаттығу орындау: Бөлшектерді оқыңдар : 0,2 ;
2,13; 1,05; 87, 001; 0,075; 2,5; 7,056; 42,02;
0,15.
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады Ауызша
жаттығу орындайды. Мадақтау әдісі арқылы
бағаланады. Сабақтың
ортасы
Өткен сабақты
пысықтау. Ондық бөлшектерді қосу
/азайту/ алгоритмін қайталап өтейік:
бөлшектердегі үтірден кейінгі цифрлар санын теңестіру
керек
ондағы
аттас разрядтарды бірінің астына бірі тұратындай, /үтірдің астына
үтір тура келетіндей/ етіп, баған түрінде жазу
керек
разрядтар
бойынша қосу /азайту/ керек
шыққан
нәтижедегі үтірді берілген бөлшектердегі үтірлердің астына келтіріп
қою керек. Тарихи
мәліметтер Өте ерте заманда адамдардың
заттарды санауы қажет болғандықтан натурал сандар пайда болды. Одан
кейін нәрселерді тең етіп бөлу қажеттігінен жай бөлшектер пайда
болды. Техника, өндіріс, сауданың өсуіне байланысты тез және дәл
қосу, азайту, бөлу керек болды. Ал жай бөлшектер үшін бұл мүмкін
болмады. Сондықтан үтірлер арқылы тез есептелінетін ондық бөлшектер
пайда болды. Ондық бөлшектерді дәлме дәл
және оңай салыстыруға, қосып, көбейтуге, бөлуге
болады. Бұл туралы Рим жазушысы
Цицерон былай деген екен: «Бөлшекті білмейінше, математиканы
білемін деп ешкім айта алмайды!» Ондық бөлшектерді қосуда,
азайтуда қосудың және азайтудың қасиеттері
қолданылады.
14,25 +
7,341 = 7,341 + 14,25 = 21,591 (Қосудың ауыстырымдылық
қасиеті)
(15,224 +
8,1) + 1,9 = 15,224 + (8,1 + 1,9) = 15,224 + 10 = 25,224
(Қосудың терімділік
қасиеті)
(5,46 +
1,78) – 2,46 = (5,46 – 2,46) + 1,78 = 3 + 1,78 = 4,78
(Қосындыдан санды азайтудың
қасиеті)
4,25 –
(1,89 + 0,25) = (4,25 – 0,25) -1,89 = 4 – 1,89 = 2,11
(Саннан қосындыны азайтудың
қасиеті)
Тапсырмалар орындау:
№1. «Зақымданған үтірлер»
/ойын – есеп/. Теңдік дұрыс орындалатындай етіп, нүктелерді
қалпына келтіріңдер. №2.
Қойылған үтірдің қатесін түзе
:
24, 95 + 4,5 =294,5
/ 29,45/ 0,613 +
32,7 = 3,3313 /
33,313/ 7,891 +
3,9 = 117,91 /11,791/ 76,38 +
9,62 = 8600 /86/
№3. 1) Ұзындығы
12,5
м ағаштың
2,15
м-і жерге көмілді. Ағаштың
жердің бетіндегі бөлігінің
ұзындығы қанша? Шешуі:12,5-2,15=10,35. (Жауабы:10,35 м)
2) Ағаштың барлық
ұзындығын табуға кері
есеп: Ағаштың
жерге көмілген бөлігінің
ұзындығы 2,15м. Ал
жердің бетіндегі бөлігінің
ұзындығы 10,35м. Ағаштың
барлық ұзындығын тап?
Ше | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













