Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту
|
Бөлім: |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
02.02.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Сабақ мақсаттарымен таныстыру. Үй жұмысын тексеру. Оқушыларды “Қағаз қиындылары” тәсілімен төрт топқа бөледі. 1 – тапсырма Топ мүшелері мәтінді оқиды “Сұрақ қою, қайта сұрақ қою” әдісімен сабақтын мазмұнын ашады. 1 – топ. Ондық бөлшектерді қосу алгоритмі 2 – топ. Ондық бөлшектерді азайту. 3 – топ. Ондық бөлшектерді қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері. 4 – топ. Қосындыдан санды, саннан қосындыны азайтудың қасиеті. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады Осы тапсырмалар бойынша оқушылар өз тұжырымдамаларын айтып мысал келтіреді. |
Оқушыларды мадақтау әдісі арқылы бағалайды. Мысалы: Қол соғу, өте жақсы, жақсы т.б. |
|
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Мысал. Үшбұрыштың бір қабырғасының ұзындығы 5,3 см, екінші қабырғасы біріншісінен 0,23 см қысқа, ал үшінші қабырғасы бірінші қабырғадан 1,56 см ұзын. Үшбұрыштың периметрін тап. Шешуі. Үшбұрыштың әрбір қабырғасының ұзындығын анықта. 1-қабырға: 5,3 см. 2-қабырға: 5,3 – 0,23 = 5,07 (см). 3-қабырға: 5,3 + 1,56 = 6,86 (см). Үшбұрыштың периметрі оның үш қабырғасының ұзындықтарының қосындысына тең. P = a + b + c P = 5,3 + 5,07 + 6,86 = 17,23 (см). Жауабы: 17,23 см. Тапсырмалар орындау: №1. Жұптық жұмыс. “Ойлан, Жұптас, Пікірлес” әдісі. “Үтір қайда қойылады?” I топ ІІ топ ІІІ топ ІV топ 44,56 26,83 15,6 7,402 + 23,8 + 1,2 + 7,23 +6,126 68 36 28 03 22 83 13 528 5,35 22,43 9,62 14,62 - 1,3 - 12,9 - 4,27 - 2,48 4 05 11 53 5 35 12 14
№2.. “Ойлан, тап” ойыны І топ. (X+4,5) – 6,9 = 7,5 II топ. (5,6 – x) + 4,7 = 6,3 III топ. 19,3 – (4,7 + X) = 5,9 IV топ. 16,2 + (Х – 5,3) = 19,7 Дескриптор:
№3. “Ортадағы қаламсап” әдісі “Мәтінді есептер” 1 және 3 топқа. Кеменің тынық судағы жылдамдығы 25,8 км/сағ, өзен ағысының жылдамдығы “а” км/сағ . Кеменің өзен ағысымен жүзген кездегі жылдамдығы қандай? Мұнда a = 3,2 км/сағ 2 және 4 топқа. Катердің тынық судағы жылдамдығы 20,9 км/сағ, өзен ағысы жылдамдығы “в” км/сағ. Катердің өзен ағысына қарсы жүзгендегі жылдамдығы қандай?. Мұнда в= 3,4 км/сағ. |
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді. Мысалдарды көшіріп жазады Тапсырмаларды өз бетінше, толық орындайды. Есепті оқушылар дәптерлерінде бағандап
орындап алып, тақтаға шығып қатесін
түзейді. |
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл қойылады және есептің күрделілігіне қарай балл жоғарылайды. |
|
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № есеп Рефлексия:
|
Үй тапсырмасымен танысады. |
|
Матема-тика 5- сынып (2-бөлім) Т.А. Алдамұратова |
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту
|
Бөлім: |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
02.02.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Сабақ мақсаттарымен таныстыру. Үй жұмысын тексеру. Оқушыларды “Қағаз қиындылары” тәсілімен төрт топқа бөледі. 1 – тапсырма Топ мүшелері мәтінді оқиды “Сұрақ қою, қайта сұрақ қою” әдісімен сабақтын мазмұнын ашады. 1 – топ. Ондық бөлшектерді қосу алгоритмі 2 – топ. Ондық бөлшектерді азайту. 3 – топ. Ондық бөлшектерді қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері. 4 – топ. Қосындыдан санды, саннан қосындыны азайтудың қасиеті. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады Осы тапсырмалар бойынша оқушылар өз тұжырымдамаларын айтып мысал келтіреді. |
Оқушыларды мадақтау әдісі арқылы бағалайды. Мысалы: Қол соғу, өте жақсы, жақсы т.б. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Мысал. Үшбұрыштың бір қабырғасының ұзындығы 5,3 см, екінші қабырғасы біріншісінен 0,23 см қысқа, ал үшінші қабырғасы бірінші қабырғадан 1,56 см ұзын. Үшбұрыштың периметрін тап. Шешуі. Үшбұрыштың әрбір қабырғасының ұзындығын анықта. 1-қабырға: 5,3 см. 2-қабырға: 5,3 – 0,23 = 5,07 (см). 3-қабырға: 5,3 + 1,56 = 6,86 (см). Үшбұрыштың периметрі оның үш қабырғасының ұзындықтарының қосындысына тең. P = a + b + c P = 5,3 + 5,07 + 6,86 = 17,23 (см). Жауабы: 17,23 см. Тапсырмалар орындау: №1. Жұптық жұмыс. “Ойлан, Жұптас, Пікірлес” әдісі. “Үтір қайда қойылады?” I топ ІІ топ ІІІ топ ІV топ 44,56 26,83 15,6 7,402 + 23,8 + 1,2 + 7,23 +6,126 68 36 28 03 22 83 13 528 Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таныстым: Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Момынай
жалпы орта білім беретін мектебі Бөлім:
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар
қолдану Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
02.02.2024ж Сынып:
5 «Ә» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.1.2.27 ондық бөлшектерді
қосу және азайтуды
орындау; Сабақтың мақсаты
ондық
бөлшектерді қосу және азайтуға қатысты теңдеулерді
шешу;
ондық
бөлшектерді қосу және азайтуға қатысты мәтінді есептерді
шешу.
Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурс тар Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару. Сабақ мақсаттарымен
таныстыру. Үй жұмысын
тексеру. Оқушыларды
“Қағаз
қиындылары” тәсілімен төрт топқа
бөледі. 1 –
тапсырма Топ мүшелері мәтінді оқиды
“Сұрақ қою, қайта сұрақ қою” әдісімен сабақтын
мазмұнын ашады. 1 – топ. Ондық бөлшектерді
қосу алгоритмі 2 – топ. Ондық бөлшектерді
азайту. 3 – топ. Ондық бөлшектерді
қосудың ауыстырымдылық және терімділік
қасиеттері. 4 – топ. Қосындыдан санды,
саннан қосындыны азайтудың қасиеті. Жинақтала ды,сабаққа ынталанады Осы тапсырмалар бойынша
оқушылар өз тұжырымдамаларын айтып мысал
келтіреді. Оқушыларды мадақтау әдісі
арқылы бағалайды. Мысалы: Қол соғу, өте жақсы, жақсы
т.б. Сабақтың
ортасы
Өткен сабақты
пысықтау. Мысал. Үшбұрыштың бір
қабырғасының ұзындығы 5,3 см, екінші қабырғасы
біріншісінен 0,23 см қысқа, ал үшінші қабырғасы бірінші
қабырғадан 1,56 см ұзын. Үшбұрыштың периметрін
тап. Шешуі. Үшбұрыштың әрбір қабырғасының
ұзындығын анықта. 1-қабырға: 5,3 см. 2-қабырға: 5,3 – 0,23
= 5,07 (см). 3-қабырға: 5,3 + 1,56 =
6,86 (см). Үшбұрыштың периметрі оның үш
қабырғасының ұзындықтарының қосындысына
тең. P = a + b + c P = 5,3 + 5,07 + 6,86 =
17,23 (см). Жауабы: 17,23 см.
Тапсырмалар орындау: №1.
Жұптық
жұмыс. “Ойлан, Жұптас, Пікірлес”
әдісі. “Үтір қайда
қойылады?” I топ ІІ топ ІІІ топ ІV
топ 44,56 26,83 15,6 7,402 +
23,8 + 1,2 + 7,23 +6,126 68 36 28 03 22 83
13 528 5,35 22,43 9,62
14,62 -
1,3 - 12,9 - 4,27 - 2,48 4 05 11 53 5 35
12 14 №2.. “Ойлан, тап”
ойыны І топ. (X+4,5) – 6,9 =
7,5 II топ. (5,6 – x) + 4,7 = 6,3 III топ. 19,3 – (4,7 +
X) = 5,9 IV топ. 16,2 + (Х – 5,3) =
19,7 Дескриптор:
Ондық
бөлшектерді қосу және азайту ережесі біледі.
Теңдеудегі белгісіздерді таба
алады.
Теңдеудің шешімінің дұрыстығын тексере
біледі. №3.
“Ортадағы
қаламсап”
әдісі “Мәтінді
есептер” 1 және 3
топқа. Кеменің тынық судағы
жылдамдығы 25,8 км/сағ, өзен ағысының
жылдамдығы “а” км/сағ . Кеменің өзен ағысымен жүзген кездегі
жылдамдығы қандай? Мұнда a = 3,2
км/сағ 2 және 4
топқа. Катердің тынық судағы
жылдамдығы 20,9 км/сағ, өзен ағысы
жылдамдығы “в” км/сағ. Катердің өзен ағысына қарсы жүзгендегі
жылдамдығы қандай?. Мұнда
в= 3,4
км/сағ. Алдыңғы сабақта алған
білімдерін еске түсіреді. Мысалдарды көшіріп
жазады Тапсырмаларды өз бетінше,
толық орындайды. Есепті оқушылар дәптерлерінде бағандап
орындап алып, тақтаға шығып қатесін
түзейді. Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл
қойылады және есептің күрделілігіне қарай балл
жоғарылайды. Сабақтың
соңы Үй
жұмысы: № есеп Рефлексия: Ондық бөлшектерді өосу мен
азайту дағдыларың өзгерді ме? Сабақ барысындағы өз жұмысыңда
қандай жақсы/жаман сәттер болды? Үй тапсырмасымен
танысады. Матема-тика 5- сынып
(2-бөлім) Т.А.
Алдамұратова
Таныстым: Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Момынай
жалпы орта білім беретін мектебі Бөлім:
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар
қолдану Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
02.02.2024ж Сынып:
5 «А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.1.2.27 ондық бөлшектерді
қосу және азайтуды
орындау; Сабақтың мақсаты
ондық
бөлшектерді қосу және азайтуға қатысты теңдеулерді шешу;
(ЕБҚ)
ондық
бөлшектерді қосу және азайтуға қатысты мәтінді есептерді
шешу.
Сабақтың
барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














