Ондық бөлшекті жай бөлшекке,жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ондық бөлшекті жай бөлшекке,жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ондық бөлшекті жай бөлшекке және жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру тәсілдерін меңгерту, есептеу дағдыларын қалыптастыру;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Амангелді ауданы білім бөлімінің «Ы.Алтынсарин атындағы жалпы білім беретін мектебі» КММ

(білім беру ұйымының атауы)


Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Ондық бөлшекті жай бөлшекке,жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру

(сабақтың тақырыбы)


Бөлім:

Ондық бөлшектер

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

Амандықова А.Б

Күні:

23.01.2026 ж.

Сыныбы: 5 «ә»

Қатысушылар саны: 15 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ондық бөлшекті жай бөлшекке,жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.1.2.25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру;

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға ондық бөлшекті жай бөлшекке және жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру тәсілдерін меңгерту, есептеу дағдыларын қалыптастыру;

Құндылықтар:

Өмірмен байланыстыра білу – бөлшектерді күнделікті өмірдегі есептерде (сауда, өлшеу, уақыт, қаржы) қолдану;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин










Бағалау

1 мин











Үй тапсырмасын сұрау

3 мин









Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу, оқушыларды түгелдеу.

Сәлеметсіздер ме, оқушылар?

Бүгін сыныпта кезекші кім? Баяндама жаса.

Олай болса, оқушылар сабағымызды бастайық.


Мұғалім слаидтты ашып, оқушыларға психологиялық ахуал туғызады. Оқушыларға жылы лебіздер айтылып,сәттілік тілейді.



Оқушылар, сендерге сабақта әр дескрипторға сәйкес дұрыс орындаған тапсырмаларға 1 баллдан беріледі. Сабақ аяғында Білім класста бағалаймын.




Балалар, бұл – өзіндік бағалау чек-парағы.
Ол сендерге бүгінгі сабақта
нені меңгергендеріңді, нені әлі де қайталау керектігін өздерің анықтауға көмектеседі.
Бұл – бақылау немесе баға қою үшін емес,
өз-өздеріңді тексеру үшін қажет.Сабақ соңында өз өзімізді бағалап , тапсырамыз.


Оқушылар, енді «Ворд волл» әдісімен үй тапсырмасын қаншалықты қайталағандарыңды тексеруді бастайық. Экранда үй тапсырмасының жауаптары көрсетілген. Сол бойынша көршілеріңді тексеріңдер.


-Оқушылар Гензи платформасы арқылы екі топқа бөлінеді.



Кезекші баяндама жасайды.























Оқушылар тақтаға шығып, дұрыс жауаптарды табады.





Тақтада есімі көрсетілген екі оқушы шығып,монстрларды таңдау арқылы топтарына оқушы жинайды.1- топ жай бөлшектер,2-топ ондық бөлшектер болып екі топ құрады.






















Дескриптор:

- Жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдырып,жауабын табады.– 1 балл;






1-слайд




2-слайд













https://wordwall.net/ru/resource/45979060


Сабақтың ортасы.


Ой қозғау

8 мин


Сабақты меңгеру кезеңі














Сабақты бекіту тапсырмасы


Жеке жұмыс

10 мин










Топтық жұмыс


















Сергіту сәті

1 мин

Оқушылар, дәптерімізге бүгінгі күннің ретін жазамыз.

Бүгінгі сабақтың оқыту мақсаты:бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру. Бүгінгі сабақта ондық бөлшекті жай бөлшекке,жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыруға есептер шығарасындар .

Сәйкестендіру тапсырмасы


Өз сыңарыңды тап жұптық жұмыс

Оқушылар сендерге функционалдық сауаттылыққа бағытталған тапсырмалар беріледі. Бұл жұптық тапсырмалар. Сондықтан қастарындағы отырған көршілеріңмен бірігіп жұптық тапсырманы орындайсыңдар:


Келесі тапсырма Жеке жұмыс

Көкеніс,жеміс,дәнді дақылдарды сабақ барысында оқушылар таразымен өздері өлшейді. Бұл жеке жұмыс болып табылады. Бұл жерде оқушылар күріш,жуа,картоп,сәбіз,кәмпит,печенье ,жаңғақтар,ұн,тұз,қант,макарон өнімдерін өз беттерінше өлшейді.Алынған массаларды жай бөлшекке айналдырады.






1,29 = ? 7,01 = ?

0,401 = ? 6,004 = ?

2,451 = ? 1,01 = ?

4,12 = ? 8,71 = ?

5,07 = ? 1,11 = ?

5,05 = ? 1,4 = ?




Қимылды қайтала





Оқушылар жаңа сабақты қаншалықты түсінгендеріңді тексеру мақсатында Спиннер әдісін қолданамыз.

Изображение 5





Оқушылар күн ретін, тақырыпты дәптерге жазады.




Оқушылар ортаға шығып,бір бір карточкадан алады.әр оқушы карточка бойынша бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстырып, сыңарын табады.Оқушылар жұптаса отырып берілген есептерді шығарып,

жауаптарын тақтада тексереді.


Оқушылар дәптерлеріңе жазып алады.




Оқушылар күріш,жуа,картоп,сәбіз,кәмпит,печенье ,жаңғақтар,ұн,тұз,қант,макарон өнімдерін өз беттерінше өлшейді.Алынған массаларды ондық бөлшек түрінде алынғандықтан,бөлшектерді жай бөлшекке айналдырады.


Оқушылар есептерді шығарып, мұғалімге тексертеді




1,29 = 129/100 = 1 29/100


0,401 = 401/1000


2,451 = 2451/1000 = 2 451/1000


1,01 = 101/100 = 1 1/100


4,12 = 412/100 = 103/25 = 4 3/25


5,07 = 507/100 = 5 7/100


7,01 = 7, 1/100

6,004 = 6, 1/250

8,71 = 8, 71/100

1,11 = 1 ,11/100

5,05 = 5, 1/20

1,4 = 1, 2/5


Оқушылар видеодағы қимылды қайталайды.Сергіту жасайды.



Оқушылар колесоны бұрап,өздеріне түскен сандар арқылы сұрақты ашады.









Жарайсыңдар!

Тамаша!



Дескриптор:

- бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстырып, сыңарын табады .дұрыс орындайды – 1 балл;





Дескриптор:

- Таразыны дұрыс пайдалана алады. – 1 балл;

- Алынған салмақ нәтижесін грамм өлшем бірлігін ондық бөлшек түрінде дұрыс жазады– 1 балл;








Дескриптор:

-есепті жай бөлшекке айналдырады

-есептің жауабын жазады-1 балл


















Дескриптор:

-бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстырады.

-есептің жауабын жазады-1 балл










Тапсырма жазылған

кеспе қағаздары









Таразы

Тақта














Слаид



























Слаид

Сабақтың соңы.

2 мин


Бағалау

























Үйге тапсырма

Ал оқушылар сабағымыз аяқталып қалды,Кері байланыс жасайық.Бүгінгі сабақта нені үйрендіңдер?
Қай тапсырма жеңіл болды, қайсысы қиындық тудырды
?







Оқушылар, қолдарында жинаған баллдарыңды чектерді санап шығыңдар. Бағалау 10 баллға дейін.

Мұғалім білім класс арқылы бағалайды.



Оқушыларға үйге тапсырма

743 есеп .27 бет

Оқушылар кері байланыс жасайды.



Оқушылар өздерінің жинаған баллдарын есептеп, баллдық шкаласын айтады. Ондық бөлшек түрінде жазып тапсырады.














Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.













Слаид



















Слаид



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі