Материалдар / ондық бөлшекті көбейту 5 кл қмж

ондық бөлшекті көбейту 5 кл қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
ондық бөлшекті көбейту 5 кл қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қаңтар 2024
157
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тақырыбы:

Ондық бөлшектерді көбейту

Күні:12-13.02.2019 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Мұхамбетжан Ж.Б.


Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.28

ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

оқушылардың ондық бөлшектерді көбейту тақырыбы бойынша есептер шығару арқылы білімдерін пысықтап, тиянақтау

Оқушылардың басым бөлігі:

Оқушылар тақырыпты біледі, түснеді және шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы сөздік қорларын дамытуға пайдаланады


Кейбір оқушылар:

Теориялық білімін практикада қолдана білу және білім – білік дағдыларын қалыптастыру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

(МК)Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалаймын.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастырамын. Сабақ мақсатымен таныстырамын.

  1. Ондық бөлшек дегеніміз не?

  2. Ондық таңбалар дегеніміз не?

  3. Ондық бөлшектер координаталық сәуледе қалай салыстырылады?

  4. Ондық бөлшектерді разрядтары бойынша қалай салыстырылады?

  5. Ондық бөлшектер қалай қосылады?

  6. Ондық бөлшектерді қалай айырамыз?



Сабақтың ортасы











































ҚБ






















Оқулықпен жұмыс

(МК,Ұ)

Ондық бөлшекті көбейту үшін:

  1. Үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейтуді орындау керек;

  2. Шыққан нәтижеден көбейткіштердің екеуінде үтірден кейін неше ондық таңба тұрса, көюейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен айырып бөлу керек.

  • Егер көбейтіндіде цифрлар саны айыратын таңбалар санынан аз болса, онда сол жағынан нөлдердің қажетті саны тіркеліп жазылады.

Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001; ... көбейтуге тоқталайық.

МShape2 Shape1 ысалы:

Shape3 Shape4 + +

42,9041 0,044414

Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001; ... разряд бірліктеріне көбейту үшін, осы бөлшектегі үтірді разряд бірліктерінде неше нөл болса, сонша цифрға солға қарай жылжыту керек.

МShape7 Shape6 Shape5 ысалы:

5,61 0,1232 0,0058

  • Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтуде де ондық бөлшекті натурал сандарға көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік, және үлестірімділік қасиеттері орындалады.

  1. Ауыстырымдылық қасиеті:

Мысалы: 1,5 · 4,8 = 4,8 · 1,5

7,2 = 7,2

  1. Терімділік қасиеті:

Мысалы: (3,9 · 8,1) · 1,04 = 3,9 · (8,1 · 1,04)

32,8536 = 32,8536

  1. Үлестірімділік қасиеті:

Мысалы: 1) (1,8 + 2,3) · 9,1 = 1,8 · 9,1 + 2,3 · 9,1

4,1 · 9,1 = 16,38 + 20,9

37,31 = 37,31

2) (44 – 2,9) · 2,7 = 44 · 2,7 – 2,9 · 2,7

41,1 · 2,7 = 118,8 – 7,83

110,97 = 110,97

Есептер шығару кезеңі.


670.

629 · 31 = 32079 болатынын ескеріп,

1) 62,9 · 31= 3207,9;6) 6,29 · 0,031 = 0,32079;

2) 6,29 · 3,1 = 32,079;7)0,629 · 0,31 = 0,32079;

3) 629 · 3,1 = 3207,9;8) 6,29 · 0,0031 = 0,032079;

4) 62,9 · 0,31 = 32,079;9) 0,629 · 0,0031 = 0,0032079.

5) 62,9 · 3,1 = 320,79


671. Көбейтуді орындаңдар:

1) 1,3 · 1,2 = 1,56;6) 9,05 · 2,3 = 20,815;

2) 2,7 · 5,3 = 14,31;7) 11,07 · 0,63 = 6,9741;

3)1,28 · 4,9 = 6,272;8) 29,1 · 4,5 = 130,95;

4) 0,467 · 2,4 = 1,1208;9) 0,782 · 1,4 = 1,0948.

5) 18,2 · 6,1 = 111,02;


Өрнектің мәнін табыңдар:

1) (8,02 – 6,9) · 4,7 = 1,12 · 4,7 =5,264;

2) 5,9 · (1,274 + 15,326) = 5,9 · 16,6 = 97,94;

3) (142,08 – 140,199) · 3,7 = 1,881 · 3,7 = 6,9597;

4) (53,8123 + 4,0677) · 0,14 = 57,88 · 0,14 = 8,1032.


672.Есептеңдер:

1) 5,13 · 0,007 = 0,03591;

2) 0,016 · 0,25 = 0,004;

3) 0,008 · 2,2 = 0,0176;

4) 0,019 · 6,2 = 0,1178;

5) 7,5 · 0,0204 = 0,153;

673.Теңдеуді шешіңдер:

1) x : 5,8 = 365 2) x : 8,4 = 2,3 3) x : 8,1 = 0,15 4) x : 0,22 = 4,9

x = 365 · 5,8 x = 2,3 · 8,4 x = 0,15 · 8,1 x = 4,9 · 0,22



Оқулық




Сабақтың соңы

Жаңа материалды пысықтау.

676.Амалдарды орындаңдар:

1) 85,6 · (20,2 – 18,51) + 13,136 = 85,6 · 1,69 + 13,136 =

144,664 + 13,136 = 157,8.

2) (11,12 + 32,68) · 17,9 – 95,02 = 43,8 · 17,9 – 95,02 = 784,02 – 95,02 = 689

677. Өрнектің мәнін табыңдар:

1) 600 · (8,671 – 2,271) · 2,05 + 7,68 = 600 · 6,4 · 2,05 + 7,68 = 3840 · 2,05 + 7,68 = 7872 + 7,68 = 7872,68;

2)500 –5,32 - 3,05 · (9,438 – 5,238) = 500 – 5,32 – 3,05 · 4,2 = 500 – 5,32 -12,81 = 494,68 – 12,81= 481,87.

678. Есептеңдер:

1) 0,52 = 0,5 · 0,5 = 0,25;

2) 0,33 = 0,3 · 0,3 · 0,3 = 0,09 · 0,3 = 0,027;

3) 0,082 = 0,08 · 0,08 = 0,0064;

4) 0,0112 = 0,011 · 0,011 = 0,000121.


Жаңа сабақты бекіту, қорытындылау.

Бүгінгі өткен ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту тақырыбын қорытындылау үшін бекіту сұрақтары қойылады:

Сонымен оқушылар ...

1) Ондық бөлшекті ондық бөлшекке қалай көбейтеміз?

2) Егер көбейтіндідегі цифрлар саны үтірмен ажыратуға тиісті цифрлар санынан аз болса, не істеу керек?

3) Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001; ... разряд бірліктеріне қалай көбейтеміз?

Үйге тапсырма. №674

Оқушылар кері байланыс парағын толтырады, өзін бағалайды

Picture 130



Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?



Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ