|
Педагогтің аты-жөні: |
Көптлеуова Жадыра Ескендірқызы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы:1 «Б» |
Қатысушылар саны: 13 |
Қатыспағандар саны: 4 |
|
Пәні/Сабақтың тақырыбы: |
Математика / Ондықтармен санау/Достарыммен ойнаймын |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.1.1.4 санаудың ірі бірлігі ондықты құрастыру, 100-ге дейін ондықтармен санау, жазу және салыстыру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Ондықтармен санауды үйренесің. |
|
Сабақтың барысы:
|
Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Қызығушылықты ояту 0-3 |
Ширату Біз ақылды баламыз, Өседі ой-санамыз. Талаптанып білуге, Бар ынтаны саламыз. Санаймыз да, ойнаймыз, Ойнаймыз да, ойлаймыз. Үйренуге құмармыз Білім жолын қуамыз. |
Оқушылар |
|
|
|
4-6 |
Өзектендіру. 1-ден 10-ға дейінгі сандарды тура және кері ретпен ата. Мұғалім тақтада тұрған 10 санын көрсетеді. Екі таңбалы сан және оның 1 ондығы , 0 бірлігі бар екенін түсіндіріледі. Ондықтармен санау бейнебаян көруге ұсынылады. Балаларды үш топқа бөледі. |
Балалар 1-ден 10-ға дейінгі сандарды тура және кері ретпен атайды. Балалар 1,2,3 топқа бөлінеді |
«Басбармақ» әдісі |
Көрнекілік Интерактивті тақта, бейнебаян |
|
7-12 |
Мақсат қою (мәселелік жағдаят). Мұғалім оқулықты ашып, 1-тапсырманың суретіне қарауды ұсынады. Ойыншықтар салынған неше жинақ бар? (4) Әр жинақтанеше ойыншық бар? (10)
Мұғалім ондықтармен санауды ұсынады. Оқушылардың барлығы бірдей бұлай санай алмайтыны белгілі болады. |
Сұрақтарға жауап береді. Мәселелік жағдаятты түсінеді. |
Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады |
Оқулық, дәптер. |
|
Мағынаны тану 12-20 |
Жаңаны ашу. Бүгін біз санаудың жаңа бірлігімен танысамыз. Ол үшін бейнебаянға назар аударылулары сұралады. Ондық– бұл санаудың ірірек бірлігі. 10=1 ондық
10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100 сандарын дөңгелек сандар деп атайды. Сен қалай ойлайсың? Неліктен? Дөңгелек сандарды ата. 15, 20 , 17 , 80 , 12, 50, 10 , 16 , 5 |
Ондықтармен санауды үйренеді. 10-100 сандар аралығында санау |
|
Оқулық, дәптер. Инетербелсенді тақта. «Миға шабуыл» стратегия сы. бейнебаян |
|
20-25 |
Өзіндік жұмыс Дәптермен жұмыс Дәптердегі №1 тапсырманы орындауды ұсынады. Толық ондықтарға біріктіріп, сана.
Дәптердегі №2 тапсырманы орындауды ұсынады. Ондықтарды өсу және кему
ретімен атап,
|
Тапсырманы өзбетімен орындайды. Суретте 40 жасыл үшбұрыш бар. Суретте 40 қызғылт сары үшбұрыш бар. Суретте барлығы 80 үшбұрыш бар |
Бағдаршам әдісі |
Баспа негіздегі жұмыс дәптері |
|
25-28 28-35 35-40 |
Сергіту Жұптық жұмыс Оқулықтағы 2-тапсырманы жұппен орындау ұсынылады. Ойыншықтардың әртүрінен қанша ондықтан барын сана? (1, 8, 4) Әртүрінен қанша ойыншық бар? (1 ондық, яғни 10, 8 ондық, яғни 80; 4 ондық, яғни 40) Сандарды салыстырайық. Алтын ереже: 1. Тәртіп сақтау 2. Өзгелерді тыңдау. 3. Уақытқа бағыну 4. Бір-біріне көмектесу 5. Белсенді қатысу Топтық жұмыс 1-топ. Оқулықтағы №3 тапсырманы орындайды. Жарысқа қатысушылардың нөмірін тура және кері ретпен атайды. Қандай сандар жетіспейді? (20, 50, 70) Жазылу үлгісіне қарап, дәптеріне сандарды өсу ретімен жазады. 2-топ Суреттегі заттарды санап, неше ондық екенін салыстыру. 3-топ 10 теңгелік тиыннан 100 теңгелік тиын жинау. Үйге тапсырма Оқулықтағы №4 тапсырманы орындайды. Бос орынға қандай сан және таңбаны қою керек? Сандық сәулесін пайдаланып салыстыруды орындайды.
50-ден кіші толық ондықтарды ата? (10, 20, 30, 40) Осы сандардың кез келгенін қойып, теңсіздік құруға болады. |
«Кірпі әні» Түрлі түсті алмаларды ұстап қимылдау. Ойыншықтарды санайды. Сандарды салыстырады. 80>40 80>10 40>10 Жарысқа қатысушылардың нөмірін тура және кері ретпен атайды. Сан сәулесін пайдаланып салыстыруды орындайды.10<50 20<50 т.с.с. |
Балалар смайлмен бағаланады.
|
Бейнебаян алмалар Оқулық, дәптер. «Миға шабуыл» стратегия сы. А3 қағазы, көрнекіліктер
дәптер |
|
40-43 |
Бекіту : «Бинго» әдісі
Сабақты пысықтау арқылы сұрақ қою. Оқушылардан түсінгенін сұрау 10,20,30,40,50,60,70,80,90,100 10-1 ондық
|
10-нан-100ге дейінгі ондықтар жазылған түрлі -түсті шарды жару |
«Қол шапалақтау» |
Шарлар, сандар |
|
Рефлексия 43-45 |
Кері байланыс «Білім ағашы» Қызыл алма - сабақта көп нәрсені түсінбедім, сабақтағы мәліметтер саған керек емес, сабақта белсенді бола алмадым, жауап берген жоқпын. Сары алма – сабақ қызықты болды, белсенді болдым, сабақта пайдалы мәліметтер алдым, орнымнан жауап бердім, бірнеше тапсырманы өзім орындадым, сабақта мен өзімді жақсы сезінемін. Жасыл алма – сабақта белсенді болдым, сабақта көп пайдалы мәліметтер алдым, көп жұмыс жасадым, өзіме тиісті баға алдым, маған бәрі түсінікті болды. |
Жемістер Сабақ аяқталған соң балалар білім ағашын сары, қызыл, жасыл түсті алмаларын жабыстырады. «Мұғалімнің сыйы» Балаларға алма,алмұрт жемістері таратылады. |
«Бас бармақ» әдісі |
«Білім ағашы» әдісі. |


Маңғыстау облысының білім басқармасының
Қарақия ауданы бойынша білім бөлімінің
"№5 жалпы білім беретін мектеп" КММ-сі
Тақырыбы:
Ондықтармен санау
Дайындаған: Көптлеуова Жадыра
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондықтармен санау. Достарыммен ойнаймын.
Ондықтармен санау. Достарыммен ойнаймын.
|
Педагогтің аты-жөні: |
Көптлеуова Жадыра Ескендірқызы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы:1 «Б» |
Қатысушылар саны: 13 |
Қатыспағандар саны: 4 |
|
Пәні/Сабақтың тақырыбы: |
Математика / Ондықтармен санау/Достарыммен ойнаймын |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.1.1.4 санаудың ірі бірлігі ондықты құрастыру, 100-ге дейін ондықтармен санау, жазу және салыстыру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Ондықтармен санауды үйренесің. |
|
Сабақтың барысы:
|
Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Қызығушылықты ояту 0-3 |
Ширату Біз ақылды баламыз, Өседі ой-санамыз. Талаптанып білуге, Бар ынтаны саламыз. Санаймыз да, ойнаймыз, Ойнаймыз да, ойлаймыз. Үйренуге құмармыз Білім жолын қуамыз. |
Оқушылар |
|
|
|
4-6 |
Өзектендіру. 1-ден 10-ға дейінгі сандарды тура және кері ретпен ата. Мұғалім тақтада тұрған 10 санын көрсетеді. Екі таңбалы сан және оның 1 ондығы , 0 бірлігі бар екенін түсіндіріледі. Ондықтармен санау бейнебаян көруге ұсынылады. Балаларды үш топқа бөледі. |
Балалар 1-ден 10-ға дейінгі сандарды тура және кері ретпен атайды. Балалар 1,2,3 топқа бөлінеді |
«Басбармақ» әдісі |
Көрнекілік Интерактивті тақта, бейнебаян |
|
7-12 |
Мақсат қою (мәселелік жағдаят). Мұғалім оқулықты ашып, 1-тапсырманың суретіне қарауды ұсынады. Ойыншықтар салынған неше жинақ бар? (4) Әр жинақтанеше ойыншық бар? (10)
Мұғалім ондықтармен санауды ұсынады. Оқушылардың барлығы бірдей бұлай санай алмайтыны белгілі болады. |
Сұрақтарға жауап береді. Мәселелік жағдаятты түсінеді. |
Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады |
Оқулық, дәптер. |
|
Мағынаны тану 12-20 |
Жаңаны ашу. Бүгін біз санаудың жаңа бірлігімен танысамыз. Ол үшін бейнебаянға назар аударылулары сұралады. Ондық– бұл санаудың ірірек бірлігі. 10=1 ондық
10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100 сандарын дөңгелек сандар деп атайды. Сен қалай ойлайсың? Неліктен? Дөңгелек сандарды ата. 15, 20 , 17 , 80 , 12, 50, 10 , 16 , 5 |
Ондықтармен санауды үйренеді. 10-100 сандар аралығында санау |
|
Оқулық, дәптер. Инетербелсенді тақта. «Миға шабуыл» стратегия сы. бейнебаян |
|
20-25 |
Өзіндік жұмыс Дәптермен жұмыс Дәптердегі №1 тапсырманы орындауды ұсынады. Толық ондықтарға біріктіріп, сана.
Дәптердегі №2 тапсырманы орындауды ұсынады. Ондықтарды өсу және кему
ретімен атап,
|
Тапсырманы өзбетімен орындайды. Суретте 40 жасыл үшбұрыш бар. Суретте 40 қызғылт сары үшбұрыш бар. Суретте барлығы 80 үшбұрыш бар |
Бағдаршам әдісі |
Баспа негіздегі жұмыс дәптері |
|
25-28 28-35 35-40 |
Сергіту Жұптық жұмыс Оқулықтағы 2-тапсырманы жұппен орындау ұсынылады. Ойыншықтардың әртүрінен қанша ондықтан барын сана? (1, 8, 4) Әртүрінен қанша ойыншық бар? (1 ондық, яғни 10, 8 ондық, яғни 80; 4 ондық, яғни 40) Сандарды салыстырайық. Алтын ереже: 1. Тәртіп сақтау 2. Өзгелерді тыңдау. 3. Уақытқа бағыну 4. Бір-біріне көмектесу 5. Белсенді қатысу Топтық жұмыс 1-топ. Оқулықтағы №3 тапсырманы орындайды. Жарысқа қатысушылардың нөмірін тура және кері ретпен атайды. Қандай сандар жетіспейді? (20, 50, 70) Жазылу үлгісіне қарап, дәптеріне сандарды өсу ретімен жазады. 2-топ Суреттегі заттарды санап, неше ондық екенін салыстыру. 3-топ 10 теңгелік тиыннан 100 теңгелік тиын жинау. Үйге тапсырма Оқулықтағы №4 тапсырманы орындайды. Бос орынға қандай сан және таңбаны қою керек? Сандық сәулесін пайдаланып салыстыруды орындайды.
50-ден кіші толық ондықтарды ата? (10, 20, 30, 40) Осы сандардың кез келгенін қойып, теңсіздік құруға болады. |
«Кірпі әні» Түрлі түсті алмаларды ұстап қимылдау. Ойыншықтарды санайды. Сандарды салыстырады. 80>40 80>10 40>10 Жарысқа қатысушылардың нөмірін тура және кері ретпен атайды. Сан сәулесін пайдаланып салыстыруды орындайды.10<50 20<50 т.с.с. |
Балалар смайлмен бағаланады.
|
Бейнебаян алмалар Оқулық, дәптер. «Миға шабуыл» стратегия сы. А3 қағазы, көрнекіліктер
дәптер |
|
40-43 |
Бекіту : «Бинго» әдісі
Сабақты пысықтау арқылы сұрақ қою. Оқушылардан түсінгенін сұрау 10,20,30,40,50,60,70,80,90,100 10-1 ондық
|
10-нан-100ге дейінгі ондықтар жазылған түрлі -түсті шарды жару |
«Қол шапалақтау» |
Шарлар, сандар |
|
Рефлексия 43-45 |
Кері байланыс «Білім ағашы» Қызыл алма - сабақта көп нәрсені түсінбедім, сабақтағы мәліметтер саған керек емес, сабақта белсенді бола алмадым, жауап берген жоқпын. Сары алма – сабақ қызықты болды, белсенді болдым, сабақта пайдалы мәліметтер алдым, орнымнан жауап бердім, бірнеше тапсырманы өзім орындадым, сабақта мен өзімді жақсы сезінемін. Жасыл алма – сабақта белсенді болдым, сабақта көп пайдалы мәліметтер алдым, көп жұмыс жасадым, өзіме тиісті баға алдым, маған бәрі түсінікті болды. |
Жемістер Сабақ аяқталған соң балалар білім ағашын сары, қызыл, жасыл түсті алмаларын жабыстырады. «Мұғалімнің сыйы» Балаларға алма,алмұрт жемістері таратылады. |
«Бас бармақ» әдісі |
«Білім ағашы» әдісі. |


Маңғыстау облысының білім басқармасының
Қарақия ауданы бойынша білім бөлімінің
"№5 жалпы білім беретін мектеп" КММ-сі
Тақырыбы:
Ондықтармен санау
Дайындаған: Көптлеуова Жадыра
шағым қалдыра аласыз

















