Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Аль –Фараби атындағы мектебі» ЖШС. |
|
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|
|
Бөлім: |
5.2.Сақтар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Агибаева А.Ж |
|
|
Күні: |
5.12.2024 ж |
|
|
Сынып: 5 А,Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оңтүстік және Орталық Қазақстан сақтары. Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.3.1 Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу. 5.2.2.4 Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандық ғалымдардың жаңалықтарының негізіндегі мәліметтермен танысу, маңыздылығын түсіну; Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болғандығын анықтайды. Археологиялық олжаның ерекшеліктерін көрсетеді. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, ынтымақтастыққа баулу Тарихи мәдени құндылықтарды дәріптеу. Өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету. |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы Үй тапсырмасын сұрау |
А.Сәлемдесу.қатысуын түгендеу. Ә.Психологиялық жағымды ахуал туғызу. Сергіту сәті. Көңілді әуен арқылы жүзеге асыру. Б.Оқушыларды трек сөздері бойынша , түрлі түсті асықтар арқылы топқа бөлу. Археология «Алтын адам» «Аңдық стиль» В.Оқушылардан «Құпия сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. 1. сұрақ: Сақ обаларының құрылысы қандай болды? 2 сұрақ:Берел қорымы туралы не білесің? 3 сұрақ:Шілікті қорғаны туралы түсіндір? 4. Солтүстік Қазақстан облысы Тобыл мен Есілдің далалық аймақтарынан табылған обалардың құрылымы қандай болды? 5 сұрақ Берел қорымының обасында саркофаг неге екі бөліктен тұрды? 6 сұрақ:Оба үйінділері тастан қалануы себебі неде? 7 сұрақ:Жерлеу дәстүрі Берел обасы мен Пазырық қорымына ұқсас болып келетін қорымды ата? 8 сұрақ: Солтүстік Қазақстандағы сақ тайпалары мекендеген аймақ? 9 Сақ тайпалық одақтарының археологиялық мәдениеті қамтыған уақыт? 10 Қабірде жылқының қалдығы жақсы сақталған Алтайдың Ресей бөлігінде орналасқан оба атауы қандай ? 11 сұрақ:Сақ тайпасының обаларынан табылған бұйымдар арқылы нені білуге болады? 12 сұрақ:13 қола жебе табылған обаны ата ? Г.Бағалау тәртібімен таныстыру.
|
Оқушылар ұлттық оюлар үлгісі бойынша сергіту сәтінде би билейді. Оқушылар түрлі түсті асықтарды таңдап трек сөздері бойынша Археология «Алтын адам» «Аңдық стиль» топтарына бөлінеді Асықтарға оралған сұрақтарға оқушылар жауап береді. . «Асықтар» жинап оқушылар топта балл жинайды |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Керемет !
Оқушыларға дұрыс жауабы үшін асық беріледі |
ҚР картасы Интербелсенді тақта Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл Суреттер
|
||||||||||||||
|
Жаңа білім
Сабақтың ортасы
|
Миға шабуыл .Суреттер жинағымен жұмыс
Көрсетілген суреттегілерді жанама сұрақтар арқылы тақырыпты болжайды. 1.Суретте не көріп отырсыздар? 2.Суреттерде не ерекше болды? 3.Көрсетілген карта және мұражайдағы жәдігер туралы не білесіңдер? Оқушылар тақырыпты анықтап болғаннан кейін келесі қадам сабақ мақсатымен танысу. Жаңа сабақтағы тірек сөздермен таныстыру. Көсем, патша, қорған, «Алтын адам» «Аңдық стиль» Археология Жаңа сабақты түсіндіру.Алтын адам — Алматы облысындағы Есік қаласының солтүстігіндегі Есік өзенінің сол жақ жағалауындағы темір дәуірінен сақталған сақ обасынан табылған алтын киімді сақ жауынгерінің мүрдесі (5 ғасыр). 1969 – 1970 жылы археолог Кемел Ақышев тапқан.[2] Алтын адам киімі 4 мыңға жуық алтын әшекейлермен безендірілген. Әшекейлер барыс, бұлан, таутеке, арқар, ат, түрлі құс бейнелерін беретін «хайуанат нақышында» жасалған.[3] Бас сүйектің сол жағынан жаһұт тастармен әшекейленген алтын сырға табылды. Бас киімі кейінгі қазақ киімі үлгілеріне ұқсас, биік, шошақ төбелі, ұзындығы 70 см шамасында. Белбеуге аңға ұқсас бейнелер, 16 тоға жапсырылған, оң жағында қызыл қынапты ұзын семсер, сол жағында алтын пластиналар жапсырылған қынға салынған темір қанжар– ақинақ, шалбар балағы да алтын тоғалармен әшекейленген. Есік обасынан алынған археологиялық мәліметтерге қарап, бұл адамның біздің заманымыздан бұрынғы 5 – 4 ғасырларда өмір сүргені анықталды. Киім үлгісі, жерлеу рәсімі, Алтын адамның Жетісу жерін мекендеген сақтардың көрнекті елбасының ұлы немесе жас көсем, әскербасы екенін айқын көрсетеді «Алтын адам » сақ ханзадасы туралы бейнебаян көрсетіледі
1 тапсырма: Дерекпен жұмыс . Есік қорғанын жазу және зерттеу жұмыстары:Есік қорғанынан табылған «Алтын адамның» зерттелуі туралы деректермен жұмыс арқылы «Есік қорғанын қазу және зерттеу жұмыстары» туралы кесте толтырады.
2 тапсырма Картамен жұмыс. 1 топ . Картадан фотода көрсетілген обаның орнын тауып көрсетеді.Анықтама береді ртадан К2артадан фот 2 топ. Картадан көрсетілген ескерткіштің орнын тауып көрсетеді.Анықтама береді. 3топ. Картадан көрсетілген мәдениеттің орнын тауып көрсетеді.Анықтама береді.
Бекіту.
«Алтын адам» Сәйкестендіру сұрақтарын
орындайды Lumio платформасында тапсырмаларды
сәй 1 .Жетісудағы сақ мәдениеті қай уақытты қамтиды? 2.Іле өзеніңің оң жағасы,Шылбыр қойнауында орналасқан қорым атауы? 3.Сақ көсемдері жерленген қорым ? 4. «Алтын адам» , «Бесшатыр» жәдігерлерін ашып зерттеген археолог ? 5.Алтын киімді сақ жауынгерлерінің денесі қай жерден табылды? 6.Алтын адам қай дәуірде өмір сүрген ? 7.Алтын адам киімі қандай стильде жасалған ? 8.Алтын адамның мойнындағы әшекейдің екі ұшында не бейнеленген ? 9.Алтын адамның бас киімі неше см шамасында? 10.Алтын адам Қазасқтанның ең құнды:Жәдігері 11.Қәзіргі еліміздегі музейлерде Алтын адамның түпнұсқасы қойылған ба? 12.Есік обасы қай ғасырға жатады? 13.Сақ кезеңі туралы көп мағлумат беретін оба атау? 14.Алтын адамның киіміне қарағанда оның кім екені байқалады?Оның патша сарайы мүшесі,не көсемі екені байқалады. 15.Сақтарда жерлегенде заттарын бірге жерлеу себебі? 16.Сақтарда не себепті «Аңдық стиль» дамыды? 17.Алтын адам бас киімінде қаншаға жуық әшекейлі заттармен безендірілген? 18.Есік қорғанының биіктігі қанша метр? 19.Алтын адам аталу себебі? 20.Сақтардың ең атақты патшайымы кім болды? |
Оқушылар суретке қарап жаңа сабақтың тақырыбын болжайды.
.
Оқушылар бейнебаянды мұқият көріп, тың мәліметтермен танысады
Оқушылар мәтінмен тапсырма орындайды. 1. «Алтын адамды» кім тапты ? 2.Есік обасынан не табылды? 3 «Алтын адам» неге тек алтыннан жасалынды? 4. «Алтын адам» қашан табылды? 5 «Алтын адам»ның түпнүсқасы қайда тұр? 6. «Алтын адам» қалай табылды?
Оқущылар Қазақстан аумағындағы сақ дәуірндегі мәдени ескерткіштері туралы біледі.Олардың орналасуын картадан стикерлермен белгілеп аныктайды
Оқушылар интербелсенді тақтада көрсетілген сәйкестендіру жұмысын орындайды
|
«Алтын адам»туралы видео көрсету
Жарайсың! Керемет !
Дескриптор: Жалпы балл-4 -тақырыпқа қатысты жанама сұрақтар қояды;
Дескриптор: Жалпы балл-3 -археологиялық ескерткіштерді таниды;
Дескриптор: Жалпы балл-3 мәліметтерді еске түсіреді; - негізгі оқиғаларды нақты сәйкестендіру
Жарайсың! Керемет !
|
Ежелгі Қазақстан тарихы. 1-бөлім, Т.С.Садыков, А.Т. Толеубаев, Г.Халидуллин Б.С. Сарсекеев. –Алматы: Атамұра, 2011ж
"Алтын адам" туралы мәлімет http://www.madenimura.kz/kk/culture-legacy/region/almaty_oblast/excavation/issyk
Интербелсенді тақта
Ақпараттық мәтін
К.А.Акишев «Курган Иссык, Искусство саков Казахс- тана». Москва, Искусство, 1978 ж.
Lumio uite.smarttech.com
https://lum.io/share/1992de6b-7727-4a20-a488-e7dc5a90c461
.
|
||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы
Бағалау
|
Үйге тапсырма. Алтын адам бүгінгі таңда қандай маңыздылыққа ие? «Кері байланыс билеті» оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды.
|
Оқушылар сабақта не түсінгендігі, қиындық тудырған мәселелер туралы айтады.
|
Қоржындағы жиналған асықтарды санап, бағалау |
|
||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||
|
«Қолдау көрсету», «Тапсырма», Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оңтүстік және Орталық Қазақстан сақтары.
Оңтүстік және Орталық Қазақстан сақтары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Аль –Фараби атындағы мектебі» ЖШС. |
|
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|
|
Бөлім: |
5.2.Сақтар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Агибаева А.Ж |
|
|
Күні: |
5.12.2024 ж |
|
|
Сынып: 5 А,Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оңтүстік және Орталық Қазақстан сақтары. Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.3.1 Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу. 5.2.2.4 Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандық ғалымдардың жаңалықтарының негізіндегі мәліметтермен танысу, маңыздылығын түсіну; Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болғандығын анықтайды. Археологиялық олжаның ерекшеліктерін көрсетеді. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, ынтымақтастыққа баулу Тарихи мәдени құндылықтарды дәріптеу. Өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету. |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы Үй тапсырмасын сұрау |
А.Сәлемдесу.қатысуын түгендеу. Ә.Психологиялық жағымды ахуал туғызу. Сергіту сәті. Көңілді әуен арқылы жүзеге асыру. Б.Оқушыларды трек сөздері бойынша , түрлі түсті асықтар арқылы топқа бөлу. Археология «Алтын адам» «Аңдық стиль» В.Оқушылардан «Құпия сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. 1. сұрақ: Сақ обаларының құрылысы қандай болды? 2 сұрақ:Берел қорымы туралы не білесің? 3 сұрақ:Шілікті қорғаны туралы түсіндір? 4. Солтүстік Қазақстан облысы Тобыл мен Есілдің далалық аймақтарынан табылған обалардың құрылымы қандай болды? 5 сұрақ Берел қорымының обасында саркофаг неге екі бөліктен тұрды? 6 сұрақ:Оба үйінділері тастан қалануы себебі неде? 7 сұрақ:Жерлеу дәстүрі Берел обасы мен Пазырық қорымына ұқсас болып келетін қорымды ата? 8 сұрақ: Солтүстік Қазақстандағы сақ тайпалары мекендеген аймақ? 9 Сақ тайпалық одақтарының археологиялық мәдениеті қамтыған уақыт? 10 Қабірде жылқының қалдығы жақсы сақталған Алтайдың Ресей бөлігінде орналасқан оба атауы қандай ? 11 сұрақ:Сақ тайпасының обаларынан табылған бұйымдар арқылы нені білуге болады? 12 сұрақ:13 қола жебе табылған обаны ата ? Г.Бағалау тәртібімен таныстыру.
|
Оқушылар ұлттық оюлар үлгісі бойынша сергіту сәтінде би билейді. Оқушылар түрлі түсті асықтарды таңдап трек сөздері бойынша Археология «Алтын адам» «Аңдық стиль» топтарына бөлінеді Асықтарға оралған сұрақтарға оқушылар жауап береді. . «Асықтар» жинап оқушылар топта балл жинайды |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Керемет !
Оқушыларға дұрыс жауабы үшін асық беріледі |
ҚР картасы Интербелсенді тақта Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл Суреттер
|
||||||||||||||
|
Жаңа білім
Сабақтың ортасы
|
Миға шабуыл .Суреттер жинағымен жұмыс
Көрсетілген суреттегілерді жанама сұрақтар арқылы тақырыпты болжайды. 1.Суретте не көріп отырсыздар? 2.Суреттерде не ерекше болды? 3.Көрсетілген карта және мұражайдағы жәдігер туралы не білесіңдер? Оқушылар тақырыпты анықтап болғаннан кейін келесі қадам сабақ мақсатымен танысу. Жаңа сабақтағы тірек сөздермен таныстыру. Көсем, патша, қорған, «Алтын адам» «Аңдық стиль» Археология Жаңа сабақты түсіндіру.Алтын адам — Алматы облысындағы Есік қаласының солтүстігіндегі Есік өзенінің сол жақ жағалауындағы темір дәуірінен сақталған сақ обасынан табылған алтын киімді сақ жауынгерінің мүрдесі (5 ғасыр). 1969 – 1970 жылы археолог Кемел Ақышев тапқан.[2] Алтын адам киімі 4 мыңға жуық алтын әшекейлермен безендірілген. Әшекейлер барыс, бұлан, таутеке, арқар, ат, түрлі құс бейнелерін беретін «хайуанат нақышында» жасалған.[3] Бас сүйектің сол жағынан жаһұт тастармен әшекейленген алтын сырға табылды. Бас киімі кейінгі қазақ киімі үлгілеріне ұқсас, биік, шошақ төбелі, ұзындығы 70 см шамасында. Белбеуге аңға ұқсас бейнелер, 16 тоға жапсырылған, оң жағында қызыл қынапты ұзын семсер, сол жағында алтын пластиналар жапсырылған қынға салынған темір қанжар– ақинақ, шалбар балағы да алтын тоғалармен әшекейленген. Есік обасынан алынған археологиялық мәліметтерге қарап, бұл адамның біздің заманымыздан бұрынғы 5 – 4 ғасырларда өмір сүргені анықталды. Киім үлгісі, жерлеу рәсімі, Алтын адамның Жетісу жерін мекендеген сақтардың көрнекті елбасының ұлы немесе жас көсем, әскербасы екенін айқын көрсетеді «Алтын адам » сақ ханзадасы туралы бейнебаян көрсетіледі
1 тапсырма: Дерекпен жұмыс . Есік қорғанын жазу және зерттеу жұмыстары:Есік қорғанынан табылған «Алтын адамның» зерттелуі туралы деректермен жұмыс арқылы «Есік қорғанын қазу және зерттеу жұмыстары» туралы кесте толтырады.
2 тапсырма Картамен жұмыс. 1 топ . Картадан фотода көрсетілген обаның орнын тауып көрсетеді.Анықтама береді ртадан К2артадан фот 2 топ. Картадан көрсетілген ескерткіштің орнын тауып көрсетеді.Анықтама береді. 3топ. Картадан көрсетілген мәдениеттің орнын тауып көрсетеді.Анықтама береді.
Бекіту.
«Алтын адам» Сәйкестендіру сұрақтарын
орындайды Lumio платформасында тапсырмаларды
сәй 1 .Жетісудағы сақ мәдениеті қай уақытты қамтиды? 2.Іле өзеніңің оң жағасы,Шылбыр қойнауында орналасқан қорым атауы? 3.Сақ көсемдері жерленген қорым ? 4. «Алтын адам» , «Бесшатыр» жәдігерлерін ашып зерттеген археолог ? 5.Алтын киімді сақ жауынгерлерінің денесі қай жерден табылды? 6.Алтын адам қай дәуірде өмір сүрген ? 7.Алтын адам киімі қандай стильде жасалған ? 8.Алтын адамның мойнындағы әшекейдің екі ұшында не бейнеленген ? 9.Алтын адамның бас киімі неше см шамасында? 10.Алтын адам Қазасқтанның ең құнды:Жәдігері 11.Қәзіргі еліміздегі музейлерде Алтын адамның түпнұсқасы қойылған ба? 12.Есік обасы қай ғасырға жатады? 13.Сақ кезеңі туралы көп мағлумат беретін оба атау? 14.Алтын адамның киіміне қарағанда оның кім екені байқалады?Оның патша сарайы мүшесі,не көсемі екені байқалады. 15.Сақтарда жерлегенде заттарын бірге жерлеу себебі? 16.Сақтарда не себепті «Аңдық стиль» дамыды? 17.Алтын адам бас киімінде қаншаға жуық әшекейлі заттармен безендірілген? 18.Есік қорғанының биіктігі қанша метр? 19.Алтын адам аталу себебі? 20.Сақтардың ең атақты патшайымы кім болды? |
Оқушылар суретке қарап жаңа сабақтың тақырыбын болжайды.
.
Оқушылар бейнебаянды мұқият көріп, тың мәліметтермен танысады
Оқушылар мәтінмен тапсырма орындайды. 1. «Алтын адамды» кім тапты ? 2.Есік обасынан не табылды? 3 «Алтын адам» неге тек алтыннан жасалынды? 4. «Алтын адам» қашан табылды? 5 «Алтын адам»ның түпнүсқасы қайда тұр? 6. «Алтын адам» қалай табылды?
Оқущылар Қазақстан аумағындағы сақ дәуірндегі мәдени ескерткіштері туралы біледі.Олардың орналасуын картадан стикерлермен белгілеп аныктайды
Оқушылар интербелсенді тақтада көрсетілген сәйкестендіру жұмысын орындайды
|
«Алтын адам»туралы видео көрсету
Жарайсың! Керемет !
Дескриптор: Жалпы балл-4 -тақырыпқа қатысты жанама сұрақтар қояды;
Дескриптор: Жалпы балл-3 -археологиялық ескерткіштерді таниды;
Дескриптор: Жалпы балл-3 мәліметтерді еске түсіреді; - негізгі оқиғаларды нақты сәйкестендіру
Жарайсың! Керемет !
|
Ежелгі Қазақстан тарихы. 1-бөлім, Т.С.Садыков, А.Т. Толеубаев, Г.Халидуллин Б.С. Сарсекеев. –Алматы: Атамұра, 2011ж
"Алтын адам" туралы мәлімет http://www.madenimura.kz/kk/culture-legacy/region/almaty_oblast/excavation/issyk
Интербелсенді тақта
Ақпараттық мәтін
К.А.Акишев «Курган Иссык, Искусство саков Казахс- тана». Москва, Искусство, 1978 ж.
Lumio uite.smarttech.com
https://lum.io/share/1992de6b-7727-4a20-a488-e7dc5a90c461
.
|
||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы
Бағалау
|
Үйге тапсырма. Алтын адам бүгінгі таңда қандай маңыздылыққа ие? «Кері байланыс билеті» оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды.
|
Оқушылар сабақта не түсінгендігі, қиындық тудырған мәселелер туралы айтады.
|
Қоржындағы жиналған асықтарды санап, бағалау |
|
||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||
|
«Қолдау көрсету», «Тапсырма», Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















