|
Мұғалімнің аты-жөні: |
А.Иманкулова |
||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
10 сынып, ЖМБ |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
10.2 С Ықтималдық |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
10.3.2.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру; |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
|||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйымдас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру. Ұйымдастыру. Үй жұмысын тексеру. Мақсаты: Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру. Ұйымдастыру кезеңі. «Ашық микрафон» әдісі. Үй тапсырмасын тексеру. Бірінші оқушы үй жұмысына байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді. «Болжап біл» ойыны арқылы сыныпты «Сынақ» және «Оқиға» деп екі топқа бөлемін. Оқушыларға «Болжап біл» ойынын ұйымдастырамын. Ол үшін түрлі сынақтар және оқиғалар жазылған үлестірмелер таратып беремін. Оқушылар қайсысы сынақ, қайсысы оқиға екенін ажыратады. |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. Мысалы: 1. а)Тиын лақтырылды – сынақ. б) Елтаңбаның шығуы – оқиға. 2. а) Нысанаға оқ атылды – сынақ. б) нысанаға тигізу немесе тигізбеу – оқиға. 3.Сауытта түрлі шарлар бар. Сауыттан тәуекелмен бір шарды алады. а) Сауыттан шарды алып шығу – сынақ. б) Қандай да бір түсті шардың пайда болуы - оқиға. |
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. Қызыл түс – қате. Сары түс – орташа Жасыл түс – өте жақсы. |
Оқулық |
||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Негізгі бөлім |
Оқиғалар
алгебрасы: |
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Сұрақтарға жауап береді.
Анықтаңдар: Сенбі күні поездың кешігуі, мүмкін оқиға Тиынды бір рет лақтырғанда , елтаңба бетінің түсуі, кездойсоқ оқиға Үш рет ойын сүйегін лақтырғанда 19 ұпайдың болуы мүмкін емес. Бұл тұжырымдар қандайда бір шарттарға сәйкес кездейсоқ оқиғаның орындалу ықтималдығын аңғартады. |
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Оқулық |
||||||||||||||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырма лары |
Тапсырмалар. №1 (ауызша). Әрбір жағдайда қайсысы тәжірибе қайсысы оқиға болатынын көрсетіңіз: 1) Мен лотерея билетін сатып алмай лотереяда ұттым. 2) Мен жазған кезде бірде-бір қате жіберген жоқпын. 3) Маған сыйлаған телефонның кемістігі бар екен. 2-тапсырма: Мақсаты: Кесте толтыру. Сынақ пен оқиғаның анықтамасын тұжырымдау. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы оқушылар ойланып, жұптаса және топтасып , тапсырманы бірлесіп орындайды. Оқушылар сынақтың не екенін, оқиғаның не екенін анықтап болған соң, тақтадағы кестені толтырады. Әр топ бес сынақ, бес оқиға жазады. Мысалы:
3-тапсырма: Мақсаты: Кездейсоқ оқиға ұғымын қалыптастыру. Мысалдар келтіру.. Ақиқат және мүмкін емес оқиғаларға мысал келтіре отырып,кестені толтырады. Мысалы:
|
Есептер шығарады Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды. Өз бетімен жұмыс. Бағалау критерийі: Сынақ пен оқиғаны ажыратады;
Бағалау критерийі: Кездейсоқ оқиға түрлерін ажыратады; |
Дескриптор: - Оқиғалар түрлерін анықтайды.
Сынақ пен оқиғаның анықтамасын топта дұрыс тұжырымдай алады; -сынақ пен оқиғаны анықтайды; -кестені толтырады; Дескриптор: кездейсоқ оқиғаға мысал келтіреді; -ақиқат немесе мүмкін емес екендігін ажыратады; ; -кестені толтырады; ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау |
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық.
|
||||||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Оқулықтан №26.1, №24.2, №26.3. |
Тапсырмаларды орындайды. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін біледі және оларға мысалдар келтіре алады Кері байланыс:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Үйге тапсырма. №26.5. |
Кері байланыс |
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері
Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
А.Иманкулова |
||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
10 сынып, ЖМБ |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
10.2 С Ықтималдық |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
10.3.2.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру; |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
|||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйымдас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру. Ұйымдастыру. Үй жұмысын тексеру. Мақсаты: Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру. Ұйымдастыру кезеңі. «Ашық микрафон» әдісі. Үй тапсырмасын тексеру. Бірінші оқушы үй жұмысына байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді. «Болжап біл» ойыны арқылы сыныпты «Сынақ» және «Оқиға» деп екі топқа бөлемін. Оқушыларға «Болжап біл» ойынын ұйымдастырамын. Ол үшін түрлі сынақтар және оқиғалар жазылған үлестірмелер таратып беремін. Оқушылар қайсысы сынақ, қайсысы оқиға екенін ажыратады. |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. Мысалы: 1. а)Тиын лақтырылды – сынақ. б) Елтаңбаның шығуы – оқиға. 2. а) Нысанаға оқ атылды – сынақ. б) нысанаға тигізу немесе тигізбеу – оқиға. 3.Сауытта түрлі шарлар бар. Сауыттан тәуекелмен бір шарды алады. а) Сауыттан шарды алып шығу – сынақ. б) Қандай да бір түсті шардың пайда болуы - оқиға. |
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. Қызыл түс – қате. Сары түс – орташа Жасыл түс – өте жақсы. |
Оқулық |
||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Негізгі бөлім |
Оқиғалар
алгебрасы: |
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Сұрақтарға жауап береді.
Анықтаңдар: Сенбі күні поездың кешігуі, мүмкін оқиға Тиынды бір рет лақтырғанда , елтаңба бетінің түсуі, кездойсоқ оқиға Үш рет ойын сүйегін лақтырғанда 19 ұпайдың болуы мүмкін емес. Бұл тұжырымдар қандайда бір шарттарға сәйкес кездейсоқ оқиғаның орындалу ықтималдығын аңғартады. |
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Оқулық |
||||||||||||||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырма лары |
Тапсырмалар. №1 (ауызша). Әрбір жағдайда қайсысы тәжірибе қайсысы оқиға болатынын көрсетіңіз: 1) Мен лотерея билетін сатып алмай лотереяда ұттым. 2) Мен жазған кезде бірде-бір қате жіберген жоқпын. 3) Маған сыйлаған телефонның кемістігі бар екен. 2-тапсырма: Мақсаты: Кесте толтыру. Сынақ пен оқиғаның анықтамасын тұжырымдау. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы оқушылар ойланып, жұптаса және топтасып , тапсырманы бірлесіп орындайды. Оқушылар сынақтың не екенін, оқиғаның не екенін анықтап болған соң, тақтадағы кестені толтырады. Әр топ бес сынақ, бес оқиға жазады. Мысалы:
3-тапсырма: Мақсаты: Кездейсоқ оқиға ұғымын қалыптастыру. Мысалдар келтіру.. Ақиқат және мүмкін емес оқиғаларға мысал келтіре отырып,кестені толтырады. Мысалы:
|
Есептер шығарады Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды. Өз бетімен жұмыс. Бағалау критерийі: Сынақ пен оқиғаны ажыратады;
Бағалау критерийі: Кездейсоқ оқиға түрлерін ажыратады; |
Дескриптор: - Оқиғалар түрлерін анықтайды.
Сынақ пен оқиғаның анықтамасын топта дұрыс тұжырымдай алады; -сынақ пен оқиғаны анықтайды; -кестені толтырады; Дескриптор: кездейсоқ оқиғаға мысал келтіреді; -ақиқат немесе мүмкін емес екендігін ажыратады; ; -кестені толтырады; ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау |
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық.
|
||||||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Оқулықтан №26.1, №24.2, №26.3. |
Тапсырмаларды орындайды. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін біледі және оларға мысалдар келтіре алады Кері байланыс:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Үйге тапсырма. №26.5. |
Кері байланыс |
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













