Абай облысы білім басқармасының
“Геодезия,картография және құрылыс жоғары колледжі” коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Оқу сабағының жоспары №19
|
Модуль/пән |
ЖББП 03. Қазақ тілі |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Спорттың адам өміріне пайдасы. Мәтіндегі сөйлемдердің орын тәртібі. |
||||
|
Педагог |
Оразханова Бибі Ғазизқызы |
Күні:_______________ _______________ _______________ |
|||
|
Жалпы мәліметтер |
Курс: 1 Топ: |
||||
|
Сабақ түрі |
Аралас сабақ (ПСӨЖ) |
||||
|
Мақсаты, міндеттері |
Синтаксистік нормаларды сақтайды. |
||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды, мазмұнын дұрыс түсінеді. Мәтіннен өмірлік қағиданы шығарады, ой түйе алады. Мәтінді талдау арқылы сыни ойлау дағдыларын дамытады. Синтаксистік және мағыналық байланысты бағалайды, мәтінмен жұмыс жасау мәдениетін қалыптастырады. |
||||
|
Қажетті ресурстар |
– «Миға шабуыл» әдісі – «Ашық микрофон» әдісі –Бейнежазбалар, көрнекіліктер,флипчарт, маркер, таратпа мәтіндер, жұмыс дәптері, интерактивті тақта, слайд т.б. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі, уақыт |
Оқытушының әрекеті |
Студенттің әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
I. Ұйымдастыру кезеңі. 5 мин. |
Амандасу, топ студенттерін түгендеу; Сергіту сәтін жасату. Жаңа сабақтың тақырыбы,мақсат-міндеттерімен, бағалау критерийлерімен және апта дәйексөзімен таныстыру. Бағалау критерийлері: Мәтіннің негізгі ойын анықтау; Синтаксистік нормаларды сақтау; Жалпы мәтінмен жұмыс дағдыларын дамыту. |
Оқытушымен амандасып, түгенделеді. Сергіту сәтін жасайды. Жаңа сабақтың тақырыбы, мақсат-міндеттері және бағалау критерийлерімен танысады. |
Бағалау шкаласы: 0-100 % |
Слайд |
|
|
II. Үй тапсырмасын сұрау. 15 мин. |
«Адамдарға ақыл-парасат өз өмірін жақсарту үшін берілген» деген сөзін эпиграф ретінде алып, синтаксистік норманы сақтай отырып, көркем әдебиет стилінде шығарма, өлең, хат не әңгіме жазыңдар. |
Тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -Дұрыс орындайды- 40 балл Жалпы: 40 балл ҚБ: Дескриптор б-ша |
Слайд |
|
|
III. Жаңа тақырыпты түсіндіру. 51 мин. |
Жаңа сабаққа кіріспе Бейнеролик көрсету. Сол бойынша сұрақтар қою. «Миға шабуыл» әдісі Спорттың қандай пайдасы бар екен? Сендер спортпен айналысасыңдар ма? Дәріспен таныстыру Мәтіндегі сөйлемдердің орын тәртібі – бұл мәтіннің мағынасы мен логикасы сақталу үшін сөйлемдерді дұрыс реттеу, яғни басталуы, негізгі бөлігі, қорытындысы болуы, әр сөйлемнің алдыңғысымен байланысы мен жалғастығы болуы және ақпараттың ықшамды түрде берілуі. Негізгі ереже – кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды құрылымын сақтау, ойды жүйелі жеткізу, сөздер мен сөйлемдер арасындағы байланысты көрсету (сілтемелер, жалғаулықтар арқылы) және мәтіннің мақсатына сай болуы.
|
Бейнеролик көреді. Сұрақтарға жауап береді. Тақырып бойынша ережені жазады. Сөздердің орын тәртібі — сөйлем мүшелерінің сөйлемде орналасу реті. Қазақ тіліндегі Сөздердің орын тәртібі типологиялық тұрғыда оның жалғамалы құрылымдық көрсеткіштерінің бірі. Сөздердің орын тәртібінің сөйлемнің жасалуында зор мәні бар. Оның тұрақты және жылжымалы типтері бар. Мысалы: орын тәртібі тұрақты болатындарға жалғаусыз қабыса байланысатың сөйлем мүшелерін, орын тәртібі жылжымалы болатындарға жалғаулар арқылы қиыса, менгеріле байланысатын сөйлем мүшелерін жатқызуға болады. Сөздердің орын тәртібі синтаксистік байланыстардың басты түрінің бірі ретінде сөйлемдегі сөздердің қызметін анықтауға мүмкіндік береді. Жалпы ереже бойынша баяндауыш сөйлемнің соңында, бастауыш одан бұрын, анықтауыш анықтайтын сөзінен, толықтауыш пен пысықтауыш өздері қатысты сөздерден бұрын тұрады. Сөздердің стильдік қызметіне байланысты сөйлем мүшелерінің қалыпты орнынан жылжып отыруы заңды құбылыс болып табылады. |
Оқытушының ауызша мадақтауы -Жарайсыңдар! |
https://youtu.be/Dga4UojvWeI?si=nqaV9yDENzBGWzTq Бейнеролик Слайд
|
|
|
Жазылым тапсырмасы: 1-тапсырма Берілген сөйлемдердің орын тәртібіндегі қателерді тауып, дұрыс нұсқасын жазыңыз. Спортпен айналысқанда адам денсаулығы жақсарады әрқашан. Күн сайын жаттығу жасайды көптеген жастар спорт залында. Өмір сапасын арттырады адамның спортпен шұғылдануы. |
Берілген сөйлемдердің орын тәртібіндегі қателерді тауып, дұрыс нұсқасын жазады. Спортпен айналысқанда адам денсаулығы әрқашан жақсарады. Көптеген жастар күн сайын спорт залында жаттығу жасайды. Адамның спортпен шұғылдануы өмір сапасын арттырады. |
Дескриптор: -Қателерді табады-10 балл -Дұрыс нұсқасын жазады-20 балл Жалпы: 30 балл ҚБ: Дескриптор б-ша |
Слайд |
||
|
2-тапсырма Алдымен берілген мәтінді оқу және тапсырмаларды орындау. 1. Мәтіннен негізгі ойды табыңдар. Нұсқау: – Мәтін не туралы? – Автор қандай басты ойды жеткізгісі келеді? – Негізгі түйін бір сөйлеммен берілуі керек. 2. Мәтінде қандай тосын ой кездесті? Нұсқау: – Мәтінде күтпеген, ерекше, сізді таңғалдырған ақпаратты анықтаңыз. – Автордың тосын жаңалығын немесе ерекше пікірін жазыңыз. 3. Мәтіннен шығатын өмірлік қағида қандай? Нұсқау: – Мәтін оқырманға қандай сабақ береді? – Оқырман қандай дұрыс өмірлік шешім қабылдауы керек? – Бір сөйлеммен тұжырымдаңыз. 4. Бұрыннан таныс және таныс емес ақпараттарды белгілеңдер: – Мәтінді екі бағанға бөліп, өзіңіз бұрын білетін ақпараттарды бір бөлек, жаңа (таныс емес) мәліметтерді екінші бөлек жазыңыз. |
Алдымен берілген мәтінді оқиды және тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор: -Мәтіннен негізгі ойды табады-5 балл - Автордың тосын жаңалығын немесе ерекше пікірін жазыңыз-5 балл - Мәтіннен шығатын өмірлік қағиданы жазады-5 балл - Бұрыннан таныс және таныс емес ақпараттарды белгілейді-5 балл Жалпы: 20 балл ҚБ: Дескриптор б-ша |
Мәтін Слайд |
||
|
IV. Алынған білім мен дағдыларды бекіту 5 мин. |
«Спорттың адам өміріне пайдасы» тақырыбында 10-12 сөйлемнен тұратын шағын мәтін құрастырыңыз. |
Мәтін құрастырады. |
Дескриптор: -Шағын мәтін құрастырады-10 балл Жалпы: 10 балл ҚБ: Дескриптор б-ша |
Слайд |
|
|
V. Білім мен іс-әрекет тәсілдерін меңгеруді бақылау және өзін-өзі бақылау 5 мин. |
Тапсырмаларды орындау барысын бақылайды; Дескрипторлар арқылы тексереді; Қажет жерде кері байланыс береді; Өзін-өзі тексеруге бағыттайды; Қателерді түзетуге мүмкіндік жасайды. |
Қателерін анықтап, түзетеді; Ойын, жазбасын қайта қарап, жетілдіреді; Өзін-өзі бағалап, рефлексия жасайды; Мұғалімнің немесе сыныптасының кері байланысын ескереді. |
Бағалау шкаласы 0-100 пайыз аралығы |
|
|
|
VI. Сабақ бойынша рефлексия 7 мин. |
«Ашық микрофон» арқылы рефлексия беру. Бүгінгі сабақтан не үйрендің? Саған қандай бөлім қызықты болды? Қандай қиындық болды? Өз жетістігіңді қалай бағалайсың? Сабақ несімен ұнады/ұнамады? Келесі сабақта нені білгің келеді? |
Білім алушы микрофонды алып: «Мен бүгін білдім, …» «Маған ең қызықты болғаны, …» «Мен үшін қиындық тудырғаны, …» «Бүгін мен … үйрендім» «Келесі сабақта мен … меңгергім келеді» |
Оқытушының мадақтау сөзі: «Жарайсыңдар!» |
Микрофон Слайд |
|
|
VII .Үй тапсырмасы 2 мин. |
105 бет, 3-тапсырма |
Білім алушылар тапсырма орындайды. |
|
Слайд Оқулық |
|
______________
(қолы)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оқу сабағының жоспары. Тақырыбы: Спорттың адам өміріне пайдасы. Мәтіндегі сөйлемдердің орын тәртібі.
Абай облысы білім басқармасының
“Геодезия,картография және құрылыс жоғары колледжі” коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Оқу сабағының жоспары №19
|
Модуль/пән |
ЖББП 03. Қазақ тілі |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Спорттың адам өміріне пайдасы. Мәтіндегі сөйлемдердің орын тәртібі. |
||||
|
Педагог |
Оразханова Бибі Ғазизқызы |
Күні:_______________ _______________ _______________ |
|||
|
Жалпы мәліметтер |
Курс: 1 Топ: |
||||
|
Сабақ түрі |
Аралас сабақ (ПСӨЖ) |
||||
|
Мақсаты, міндеттері |
Синтаксистік нормаларды сақтайды. |
||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды, мазмұнын дұрыс түсінеді. Мәтіннен өмірлік қағиданы шығарады, ой түйе алады. Мәтінді талдау арқылы сыни ойлау дағдыларын дамытады. Синтаксистік және мағыналық байланысты бағалайды, мәтінмен жұмыс жасау мәдениетін қалыптастырады. |
||||
|
Қажетті ресурстар |
– «Миға шабуыл» әдісі – «Ашық микрофон» әдісі –Бейнежазбалар, көрнекіліктер,флипчарт, маркер, таратпа мәтіндер, жұмыс дәптері, интерактивті тақта, слайд т.б. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі, уақыт |
Оқытушының әрекеті |
Студенттің әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
I. Ұйымдастыру кезеңі. 5 мин. |
Амандасу, топ студенттерін түгендеу; Сергіту сәтін жасату. Жаңа сабақтың тақырыбы,мақсат-міндеттерімен, бағалау критерийлерімен және апта дәйексөзімен таныстыру. Бағалау критерийлері: Мәтіннің негізгі ойын анықтау; Синтаксистік нормаларды сақтау; Жалпы мәтінмен жұмыс дағдыларын дамыту. |
Оқытушымен амандасып, түгенделеді. Сергіту сәтін жасайды. Жаңа сабақтың тақырыбы, мақсат-міндеттері және бағалау критерийлерімен танысады. |
Бағалау шкаласы: 0-100 % |
Слайд |
|
|
II. Үй тапсырмасын сұрау. 15 мин. |
«Адамдарға ақыл-парасат өз өмірін жақсарту үшін берілген» деген сөзін эпиграф ретінде алып, синтаксистік норманы сақтай отырып, көркем әдебиет стилінде шығарма, өлең, хат не әңгіме жазыңдар. |
Тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -Дұрыс орындайды- 40 балл Жалпы: 40 балл ҚБ: Дескриптор б-ша |
Слайд |
|
|
III. Жаңа тақырыпты түсіндіру. 51 мин. |
Жаңа сабаққа кіріспе Бейнеролик көрсету. Сол бойынша сұрақтар қою. «Миға шабуыл» әдісі Спорттың қандай пайдасы бар екен? Сендер спортпен айналысасыңдар ма? Дәріспен таныстыру Мәтіндегі сөйлемдердің орын тәртібі – бұл мәтіннің мағынасы мен логикасы сақталу үшін сөйлемдерді дұрыс реттеу, яғни басталуы, негізгі бөлігі, қорытындысы болуы, әр сөйлемнің алдыңғысымен байланысы мен жалғастығы болуы және ақпараттың ықшамды түрде берілуі. Негізгі ереже – кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды құрылымын сақтау, ойды жүйелі жеткізу, сөздер мен сөйлемдер арасындағы байланысты көрсету (сілтемелер, жалғаулықтар арқылы) және мәтіннің мақсатына сай болуы.
|
Бейнеролик көреді. Сұрақтарға жауап береді. Тақырып бойынша ережені жазады. Сөздердің орын тәртібі — сөйлем мүшелерінің сөйлемде орналасу реті. Қазақ тіліндегі Сөздердің орын тәртібі типологиялық тұрғыда оның жалғамалы құрылымдық көрсеткіштерінің бірі. Сөздердің орын тәртібінің сөйлемнің жасалуында зор мәні бар. Оның тұрақты және жылжымалы типтері бар. Мысалы: орын тәртібі тұрақты болатындарға жалғаусыз қабыса байланысатың сөйлем мүшелерін, орын тәртібі жылжымалы болатындарға жалғаулар арқылы қиыса, менгеріле байланысатын сөйлем мүшелерін жатқызуға болады. Сөздердің орын тәртібі синтаксистік байланыстардың басты түрінің бірі ретінде сөйлемдегі сөздердің қызметін анықтауға мүмкіндік береді. Жалпы ереже бойынша баяндауыш сөйлемнің соңында, бастауыш одан бұрын, анықтауыш анықтайтын сөзінен, толықтауыш пен пысықтауыш өздері қатысты сөздерден бұрын тұрады. Сөздердің стильдік қызметіне байланысты сөйлем мүшелерінің қалыпты орнынан жылжып отыруы заңды құбылыс болып табылады. |
Оқытушының ауызша мадақтауы -Жарайсыңдар! |
https://youtu.be/Dga4UojvWeI?si=nqaV9yDENzBGWzTq Бейнеролик Слайд
|
|
|
Жазылым тапсырмасы: 1-тапсырма Берілген сөйлемдердің орын тәртібіндегі қателерді тауып, дұрыс нұсқасын жазыңыз. Спортпен айналысқанда адам денсаулығы жақсарады әрқашан. Күн сайын жаттығу жасайды көптеген жастар спорт залында. Өмір сапасын арттырады адамның спортпен шұғылдануы. |
Берілген сөйлемдердің орын тәртібіндегі қателерді тауып, дұрыс нұсқасын жазады. Спортпен айналысқанда адам денсаулығы әрқашан жақсарады. Көптеген жастар күн сайын спорт залында жаттығу жасайды. Адамның спортпен шұғылдануы өмір сапасын арттырады. |
Дескриптор: -Қателерді табады-10 балл -Дұрыс нұсқасын жазады-20 балл Жалпы: 30 балл ҚБ: Дескриптор б-ша |
Слайд |
||
|
2-тапсырма Алдымен берілген мәтінді оқу және тапсырмаларды орындау. 1. Мәтіннен негізгі ойды табыңдар. Нұсқау: – Мәтін не туралы? – Автор қандай басты ойды жеткізгісі келеді? – Негізгі түйін бір сөйлеммен берілуі керек. 2. Мәтінде қандай тосын ой кездесті? Нұсқау: – Мәтінде күтпеген, ерекше, сізді таңғалдырған ақпаратты анықтаңыз. – Автордың тосын жаңалығын немесе ерекше пікірін жазыңыз. 3. Мәтіннен шығатын өмірлік қағида қандай? Нұсқау: – Мәтін оқырманға қандай сабақ береді? – Оқырман қандай дұрыс өмірлік шешім қабылдауы керек? – Бір сөйлеммен тұжырымдаңыз. 4. Бұрыннан таныс және таныс емес ақпараттарды белгілеңдер: – Мәтінді екі бағанға бөліп, өзіңіз бұрын білетін ақпараттарды бір бөлек, жаңа (таныс емес) мәліметтерді екінші бөлек жазыңыз. |
Алдымен берілген мәтінді оқиды және тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор: -Мәтіннен негізгі ойды табады-5 балл - Автордың тосын жаңалығын немесе ерекше пікірін жазыңыз-5 балл - Мәтіннен шығатын өмірлік қағиданы жазады-5 балл - Бұрыннан таныс және таныс емес ақпараттарды белгілейді-5 балл Жалпы: 20 балл ҚБ: Дескриптор б-ша |
Мәтін Слайд |
||
|
IV. Алынған білім мен дағдыларды бекіту 5 мин. |
«Спорттың адам өміріне пайдасы» тақырыбында 10-12 сөйлемнен тұратын шағын мәтін құрастырыңыз. |
Мәтін құрастырады. |
Дескриптор: -Шағын мәтін құрастырады-10 балл Жалпы: 10 балл ҚБ: Дескриптор б-ша |
Слайд |
|
|
V. Білім мен іс-әрекет тәсілдерін меңгеруді бақылау және өзін-өзі бақылау 5 мин. |
Тапсырмаларды орындау барысын бақылайды; Дескрипторлар арқылы тексереді; Қажет жерде кері байланыс береді; Өзін-өзі тексеруге бағыттайды; Қателерді түзетуге мүмкіндік жасайды. |
Қателерін анықтап, түзетеді; Ойын, жазбасын қайта қарап, жетілдіреді; Өзін-өзі бағалап, рефлексия жасайды; Мұғалімнің немесе сыныптасының кері байланысын ескереді. |
Бағалау шкаласы 0-100 пайыз аралығы |
|
|
|
VI. Сабақ бойынша рефлексия 7 мин. |
«Ашық микрофон» арқылы рефлексия беру. Бүгінгі сабақтан не үйрендің? Саған қандай бөлім қызықты болды? Қандай қиындық болды? Өз жетістігіңді қалай бағалайсың? Сабақ несімен ұнады/ұнамады? Келесі сабақта нені білгің келеді? |
Білім алушы микрофонды алып: «Мен бүгін білдім, …» «Маған ең қызықты болғаны, …» «Мен үшін қиындық тудырғаны, …» «Бүгін мен … үйрендім» «Келесі сабақта мен … меңгергім келеді» |
Оқытушының мадақтау сөзі: «Жарайсыңдар!» |
Микрофон Слайд |
|
|
VII .Үй тапсырмасы 2 мин. |
105 бет, 3-тапсырма |
Білім алушылар тапсырма орындайды. |
|
Слайд Оқулық |
|
______________
(қолы)
шағым қалдыра аласыз


