Алматы мемлекеттік бизнес колледжі
Оқу сабағының жоспары
|
Модуль/Пән |
ЖБП01/Математика |
|||||
|
Педагог |
Әбдісана Ұлбосын |
Күні: |
||||
|
Жалпы мәліметтер |
Курс 1 |
|||||
|
Бөлім/бөлімше |
8 бөлім. Туынды және оның қолданылуы/8.2 Туындыны қолдану |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
|||||
|
Мақсаты (оқу нәтижелері) |
Кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін анықтау |
|||||
|
Міндеттері (бағалау критерийлері) |
Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табады |
|||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Білім алушылар берілген аралықтағы функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табады және оларды геометриялық есептер шығаруда қолдануды үйренеді |
|||||
|
Қажетті ресурстар |
Компьютер, интерактивті тақта, оқулық А.Е. Әбілқасымова, З.Ә. Жұмағұлова «Алгебра және анализ бастамалары» 10 сынып. Қоғамдық-гуманитарлық бағыт |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
2 мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі: Білім алушылармен амандасу, түгендеу. Көңілді сергіту мақсатында «Бұлт үстіндегі саяхат»әдісін қолдану бір-бірімізбен амандасу. Бұлт үстімен саяхатқа шақырырамыз |
Білім алушылар көздерін жұмып армандайды |
|
|
||
|
3 мин |
II.Үй тапсырмасын тексеру: «Сиқырлы сандықша» әдісі / сабақтың тақырыбын ашып аламыз |
Білім алушылар жалпылама берілген сұрақтар және жаттығу түрлерін оқып, әр студент өз оймен бөліседі. |
|
|
||
|
10 мин |
III.Жаңа сабақтың мақсаты мен міндеттері: Сабақ тақырыбы: Кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері. Оқу мақсаты: Кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін анықтау. Жаңа тақырыптың теориялық лекциясы қосымша 1-де көрсетілген Rakko.tools қосымшасы арқылы топқа бөлу: 1-топ 2-топ 3-топ
|
Жаңа тақырыппен және сабақ мақсатымен танысады. Теориялық тапсырманы тыңдау және практикалық тапсырмада қолдану |
|
Слайд1 Генератор случайных групп: бесплатный онлайн-генератор случайных групп | RAKKOTOOLS? |
||
|
5 мин |
IV.Білімді жаңарту 1-тапсырма «Барлық істің басшысы – білім мен ұғым». 1 топ
2 топ
3 топ
ЕБҚ білім алушыға нұсқаулық беремін |
Білім алушылар берілген кесінділердегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табады |
Жарайсыздар! |
Слайд 2 А.Е. Әбілқасымова, З.Ә. Жұмағұлова Алгебра және анализ бастамалары 10 сынып Қоғамдық-гуманитарлық бағыт 114 бет |
||
|
20мин |
V. Топтық жұмыс бойынша тапсырмасы: «ДЖИГСО» әдісі 2-тапсырма 2 топ Берілген кесінділердегі Шешуі: 1. 2.
3.
x=0 нүктесі берілген
кесіндіге тиісті емес, сондықтан 1; 4.
5. Функцияның ең үлкен мәні:
Функцияның ең кіші мәні: Ерекше қажеттілігі бар білім алушыға (зейін тапшылығының синдромы) нұсқаулық беремін:
Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табу алгоритмін қолданады. |
Білім алушылар берілген есепті топ ішінде талқылап, топтық жұмыс жасайды. Басқа топтарға өкілдерді жіберіп өз тапсырмалары туралы топта талқылап идеяларымен бөліседі |
ҚБ: топ жетекшілері топты бағалайды Тапсырманы орындау қадамдары:
-Сындық нүктелердің берілген кесіндіге тиістілігін анықтайды; -Кесіндінің шеткі нүктелеріндегі және осы аралыққа тиісті сындық нүктелеріндегі функцияның мәнін есептейді; -Функцияның табылған мәндерін салыстыра отырып, оның ең үлкен және ең кіші мәндерін анықтайды. |
Слайд 3 А.Е. Әбілқасымова, З.Ә. Жұмағұлова Алгебра және анализ бастамалары 10 сынып Қоғамдық-гуманитарлық бағыт 114 бет 1 топ және 3 топ тапсырмалары қосымша 2де көрсетілді |
||
|
15 мин |
VІ. Жеке тапсырма тақтамен жұмыс Сабақта деңгейлік жұмысты ұйымдастыру Түрлі күрделілік дәрежесіндегі «А», «В», «С»үш деңгейдегі сараланған тапсырмалар 4-тапсырма Тапсырманы орындау алгаритмі: А деңгейі В деңгейі: С деңгейі: ЕБҚ білім алушыға нұсқаулық беремін |
Берілген деңгейлік тапсырманы орындайды |
Оқытушы атынан бағалау; |
Слайд 4 И.П. Рустюмова, С.Т. Рустюмова Тренажер |
||
|
10+10 мин |
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы. (Оқу сауаттылығы.) «Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі 5-тапсырма 2 топ Суретте үсті ашық,
биіктігі h метр болатын тікбұрышты бак бейнеленген. Қабырғалары
4x метр
және 5x метр болатын бактың табаны горизонталь орналасқан. Бакқа
көлемі 1200
Суреттің масштабы сақталмаған х-тің қандай мәнінде бактың толық бетінің ауданы ең кіші болады? (курс материалдарынан алынды) Шешуі:
Енді бактың толық бетінің
ауданын
Енді туынды көмегімен функцияның экстремумдарын табамыз
Жауабы: Ерекше қажеттілігі бар білім алушыға осы тапсырманы орындауы үшін, білімі жоғары деңгейдегі білім алушымен жұптастырамын. |
Білім алушылар берілген тапсырманы ойланып барынша шығарады (Ойлан). Одан кейін олар өз тапсырмаларын әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында бүкіл топтың алдында тапсырмаларын талқылауды бастайды (Бөліс). |
Оқытушы атынан бағалау; Тапсырманы орындау қадамдары: -Берілген көлемді пайдаланып, бактың толық бетінің ауданын табады; -Туынды көмегімен функцияынң экстремумдарын есептейді; -минимум немесе максимум анықтау үшін екінші ретті туындыны қолданады; -бактың толық бетінің
|
Слайд 5 1-ші және 3-ші топ тапсырмалары қосымша 3те көрсетілді 2 топ тапсырмасы курс материалдарынан алынды
|
||
|
3 мин |
VI. Қорытынды «5 саусақ» әдісі
|
Білім алушылар «5 саусақ» әдісі бойынша кері байланыс жасайды |
Жарайсыздар! |
|
||
|
2 мин |
Үй тапсырмасы Оқулықтан №22.1; 22.5; 22.9 |
|
|
|
||
Қосымша 1
Функцияның берілген кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу алгоритмі:
-
функциясының
туындысын табу; -
теңдеуін шешіп,
сындық нүктелерін анықтау; -
Сындық нүктелердің берілген кесіндіге тиістілігін анықтау;
-
Кесіндінің шеткі нүктелеріндегі және осы аралыққа тиісті сындық нүктелеріндегі функцияның мәнін есептеу;
-
Функцияның табылған мәндерін салыстыра отырып, оның ең үлкен және ең кіші мәндерін анықтау.
Функцияның қасиеттері:
Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері
1 қасиеті.
Егер
функциясының X
жиынында
саны
табылып,
кез
келген
үшін
теңсіздігі орындалса,
онда
санын функцияның ең кіші
мәні дейді.
2 қасиеті.
Егер
функциясының X
жиынында
саны
табылып,
кез
келген
үшін
теңсіздігі орындалса,
онда
санын функцияның ең
үлкен мәні дейді.
Қосымша 2
1 топ

3 топ

Қосымша 3
1 топ тапсырмасы: Кітап бетіндегі мәтіннің ауданы 363 см2-қа тең. Кітап бетінің төменгі және жоғарғы жақтарынан 2 см-ден, ал сол жағы мен оң жақтарынан 1,5 см-ден бос орындар қалдырылған. Кітап бетінің ең кіші ауданын жасау үшін оның бетінің сызықтық өлшемдері қандай болуы керек? ( А.Е. Әбілқасымова Алгебра және анализ бастамалары 10 сынып, жаратылыстану- математика бағыты)
3 топ тапсырмасы:
Пішіні тіктөртбұрыш, ауданы 400 га егістік алқабының айналасына ені 10 м болып келетін жолаққа ағаштар отырғызу керек. Қоршаған ағаштар алқабының ауданы ең кіші болу үшін егістік алқабының сызықтық өлшемдері қандай болу керек?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оқу сабақ жоспары.Кесіндідегі функцияның ең қлкен және ең кіші мәндері.
Оқу сабақ жоспары.Кесіндідегі функцияның ең қлкен және ең кіші мәндері.
Алматы мемлекеттік бизнес колледжі
Оқу сабағының жоспары
|
Модуль/Пән |
ЖБП01/Математика |
|||||
|
Педагог |
Әбдісана Ұлбосын |
Күні: |
||||
|
Жалпы мәліметтер |
Курс 1 |
|||||
|
Бөлім/бөлімше |
8 бөлім. Туынды және оның қолданылуы/8.2 Туындыны қолдану |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
|||||
|
Мақсаты (оқу нәтижелері) |
Кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін анықтау |
|||||
|
Міндеттері (бағалау критерийлері) |
Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табады |
|||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Білім алушылар берілген аралықтағы функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табады және оларды геометриялық есептер шығаруда қолдануды үйренеді |
|||||
|
Қажетті ресурстар |
Компьютер, интерактивті тақта, оқулық А.Е. Әбілқасымова, З.Ә. Жұмағұлова «Алгебра және анализ бастамалары» 10 сынып. Қоғамдық-гуманитарлық бағыт |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
2 мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі: Білім алушылармен амандасу, түгендеу. Көңілді сергіту мақсатында «Бұлт үстіндегі саяхат»әдісін қолдану бір-бірімізбен амандасу. Бұлт үстімен саяхатқа шақырырамыз |
Білім алушылар көздерін жұмып армандайды |
|
|
||
|
3 мин |
II.Үй тапсырмасын тексеру: «Сиқырлы сандықша» әдісі / сабақтың тақырыбын ашып аламыз |
Білім алушылар жалпылама берілген сұрақтар және жаттығу түрлерін оқып, әр студент өз оймен бөліседі. |
|
|
||
|
10 мин |
III.Жаңа сабақтың мақсаты мен міндеттері: Сабақ тақырыбы: Кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері. Оқу мақсаты: Кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін анықтау. Жаңа тақырыптың теориялық лекциясы қосымша 1-де көрсетілген Rakko.tools қосымшасы арқылы топқа бөлу: 1-топ 2-топ 3-топ
|
Жаңа тақырыппен және сабақ мақсатымен танысады. Теориялық тапсырманы тыңдау және практикалық тапсырмада қолдану |
|
Слайд1 Генератор случайных групп: бесплатный онлайн-генератор случайных групп | RAKKOTOOLS? |
||
|
5 мин |
IV.Білімді жаңарту 1-тапсырма «Барлық істің басшысы – білім мен ұғым». 1 топ
2 топ
3 топ
ЕБҚ білім алушыға нұсқаулық беремін |
Білім алушылар берілген кесінділердегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табады |
Жарайсыздар! |
Слайд 2 А.Е. Әбілқасымова, З.Ә. Жұмағұлова Алгебра және анализ бастамалары 10 сынып Қоғамдық-гуманитарлық бағыт 114 бет |
||
|
20мин |
V. Топтық жұмыс бойынша тапсырмасы: «ДЖИГСО» әдісі 2-тапсырма 2 топ Берілген кесінділердегі Шешуі: 1. 2.
3.
x=0 нүктесі берілген
кесіндіге тиісті емес, сондықтан 1; 4.
5. Функцияның ең үлкен мәні:
Функцияның ең кіші мәні: Ерекше қажеттілігі бар білім алушыға (зейін тапшылығының синдромы) нұсқаулық беремін:
Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табу алгоритмін қолданады. |
Білім алушылар берілген есепті топ ішінде талқылап, топтық жұмыс жасайды. Басқа топтарға өкілдерді жіберіп өз тапсырмалары туралы топта талқылап идеяларымен бөліседі |
ҚБ: топ жетекшілері топты бағалайды Тапсырманы орындау қадамдары:
-Сындық нүктелердің берілген кесіндіге тиістілігін анықтайды; -Кесіндінің шеткі нүктелеріндегі және осы аралыққа тиісті сындық нүктелеріндегі функцияның мәнін есептейді; -Функцияның табылған мәндерін салыстыра отырып, оның ең үлкен және ең кіші мәндерін анықтайды. |
Слайд 3 А.Е. Әбілқасымова, З.Ә. Жұмағұлова Алгебра және анализ бастамалары 10 сынып Қоғамдық-гуманитарлық бағыт 114 бет 1 топ және 3 топ тапсырмалары қосымша 2де көрсетілді |
||
|
15 мин |
VІ. Жеке тапсырма тақтамен жұмыс Сабақта деңгейлік жұмысты ұйымдастыру Түрлі күрделілік дәрежесіндегі «А», «В», «С»үш деңгейдегі сараланған тапсырмалар 4-тапсырма Тапсырманы орындау алгаритмі: А деңгейі В деңгейі: С деңгейі: ЕБҚ білім алушыға нұсқаулық беремін |
Берілген деңгейлік тапсырманы орындайды |
Оқытушы атынан бағалау; |
Слайд 4 И.П. Рустюмова, С.Т. Рустюмова Тренажер |
||
|
10+10 мин |
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы. (Оқу сауаттылығы.) «Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі 5-тапсырма 2 топ Суретте үсті ашық,
биіктігі h метр болатын тікбұрышты бак бейнеленген. Қабырғалары
4x метр
және 5x метр болатын бактың табаны горизонталь орналасқан. Бакқа
көлемі 1200
Суреттің масштабы сақталмаған х-тің қандай мәнінде бактың толық бетінің ауданы ең кіші болады? (курс материалдарынан алынды) Шешуі:
Енді бактың толық бетінің
ауданын
Енді туынды көмегімен функцияның экстремумдарын табамыз
Жауабы: Ерекше қажеттілігі бар білім алушыға осы тапсырманы орындауы үшін, білімі жоғары деңгейдегі білім алушымен жұптастырамын. |
Білім алушылар берілген тапсырманы ойланып барынша шығарады (Ойлан). Одан кейін олар өз тапсырмаларын әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында бүкіл топтың алдында тапсырмаларын талқылауды бастайды (Бөліс). |
Оқытушы атынан бағалау; Тапсырманы орындау қадамдары: -Берілген көлемді пайдаланып, бактың толық бетінің ауданын табады; -Туынды көмегімен функцияынң экстремумдарын есептейді; -минимум немесе максимум анықтау үшін екінші ретті туындыны қолданады; -бактың толық бетінің
|
Слайд 5 1-ші және 3-ші топ тапсырмалары қосымша 3те көрсетілді 2 топ тапсырмасы курс материалдарынан алынды
|
||
|
3 мин |
VI. Қорытынды «5 саусақ» әдісі
|
Білім алушылар «5 саусақ» әдісі бойынша кері байланыс жасайды |
Жарайсыздар! |
|
||
|
2 мин |
Үй тапсырмасы Оқулықтан №22.1; 22.5; 22.9 |
|
|
|
||
Қосымша 1
Функцияның берілген кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу алгоритмі:
-
функциясының
туындысын табу; -
теңдеуін шешіп,
сындық нүктелерін анықтау; -
Сындық нүктелердің берілген кесіндіге тиістілігін анықтау;
-
Кесіндінің шеткі нүктелеріндегі және осы аралыққа тиісті сындық нүктелеріндегі функцияның мәнін есептеу;
-
Функцияның табылған мәндерін салыстыра отырып, оның ең үлкен және ең кіші мәндерін анықтау.
Функцияның қасиеттері:
Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері
1 қасиеті.
Егер
функциясының X
жиынында
саны
табылып,
кез
келген
үшін
теңсіздігі орындалса,
онда
санын функцияның ең кіші
мәні дейді.
2 қасиеті.
Егер
функциясының X
жиынында
саны
табылып,
кез
келген
үшін
теңсіздігі орындалса,
онда
санын функцияның ең
үлкен мәні дейді.
Қосымша 2
1 топ

3 топ

Қосымша 3
1 топ тапсырмасы: Кітап бетіндегі мәтіннің ауданы 363 см2-қа тең. Кітап бетінің төменгі және жоғарғы жақтарынан 2 см-ден, ал сол жағы мен оң жақтарынан 1,5 см-ден бос орындар қалдырылған. Кітап бетінің ең кіші ауданын жасау үшін оның бетінің сызықтық өлшемдері қандай болуы керек? ( А.Е. Әбілқасымова Алгебра және анализ бастамалары 10 сынып, жаратылыстану- математика бағыты)
3 топ тапсырмасы:
Пішіні тіктөртбұрыш, ауданы 400 га егістік алқабының айналасына ені 10 м болып келетін жолаққа ағаштар отырғызу керек. Қоршаған ағаштар алқабының ауданы ең кіші болу үшін егістік алқабының сызықтық өлшемдері қандай болу керек?
шағым қалдыра аласыз








; 






нүктелеріндегі функцияның мәндерін
есептейміз.




формуласын
қолданып функцияның туындысын
табады;



























