Ахметкалиева Қарлығаш Кенесбековна
Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы,
Өскемен қаласы әкімдігінің «№6 орта мектебі»
КММ-нің математика пәнінің мұғалімі
Сыныбы: 6 Пәні:
математика
Сабақтың тақырыбы: Мәтінді
есептерді теңдеу құру арқылы шығару
Сабақтың мақсаты: Мәтінді есептерді теңдеу құру арқылы шығаруға
үйрету.
Нәтижесі: мәтінді есептерді теңдеу құру арқылы шығаруғ үйренеді
Табыс критерийі:
1. Мәтінді есептерді теңдеу
құруға үйрету,
2. Мәтінді есептерді теңдеу
құру арқылы шығаруға үйрету
Модуль: Жаңа тәсілдер, СТО, Бағалау,
Көшбасшылық
№
|
Мұғалім әс - әрекеті
|
Оқушылар
іс
- әрекеті
|
Күтілетін нәтижелер
|
1
|
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу,
түгелдеу
|
Кезекшілігін атқарады
|
Ынтымақтастық атмосферасын
құрады
|
2
|
Үй жұмысын тексеру:
№838
|
Үй
жұмысын орындайды
|
Бір айнымалысы бар теңдеуді
шешудіүйренеді
|
3
|
Негізгі бөлім: І. Бастау: 1. Екі санның қосындысы
21-ге тең. Екі еселенген бірінші сан екінші саннан үшке артық. Сол
сандарды табыңдар?
Шешуі:
2х+3+х=21;
2x+3=2*6+3=15
3х=21-3;
3x=18; Жауабы:
15;6
X=18:3;
X=6;
ІІ. Есте сақтау: 1. 6 а
сыныбындағы оқушылар саны 6 к сыныбынан
25% - ке артық. 3 оқушыны 6 а
сыныбынан 6 к сыныбына ауыстырғанда екі сыныптағы оқушылар
теңеседі. Алғашқыда сыныптардың әрқайсысында неше оқушыдан
болған?
Шешуі:
; Жауабы: 30 оқушы, 24
оқушы
;
:
2. Бірінші бассейнде
1600 екінші бассейнде
1215 су бар. Бірінші бассейнді
тазарту үшін одан сағатына 65 су насоспен сыртқа ағызылды.
Екінші бассейнге сағатына 45 су насоспен құйылды. Екі насос
жұмыстарын бір уақытта бастаса, онда неше сғаттан соң екі
бассейндегі сулар теңеседі?
Шешуі:

Жауабы: 3,5 сағат
3. Оқулықпен жұмыс.
Бағалау:
Үйге тапсырма: №845
|
Теңдеуді қалай құру екендігін
осы мысал арқылы шығарып орындайды
Бұл есепте оқушылар өз
беттерінше теңдеуді құрып, шешімін табуды
үйренеді
|
Теңдеудің көмегімен мәтінді есептерді шығаруды
үйренеді
|