Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту

Материал туралы қысқаша түсінік
1- сыныптарға арналған тренинг сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақтың тақырыбы: Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту

1. «Танысу» жаттығуы

Мақсаты: бірінші сынып оқушылармен танысу.

Тренинг барысы:

Психолог балалармен амандасады.

  • Балалар, мен сендермен кездескеніме өте қуаныштымын. Міне сендер мектепке келдіңдер, осы мектеп сендер көптеген жаңа және қызықты нәрсе білетін орын болады. Бұл мектепте сендер неше түрлі қиын сұрақтарға жауап аласыңдар. Және де бұл жерде сендер көп жаңа дос тауып жатсыңдар. Ал мен сендерді жақсы тану үшін біз қазір сабағымызды бастаймыз. Ал сабақ басталсын десек алдымен келесі сөздер болады, тыңдаңдар:

  • Бір, екі, үш – тыңда да қара!

  • Үш, екі, бір – сабаққа дайындал.

  • Қазір сендер үстелдеріңнін қасына тұрыңдар. Маған қарап мен көрсеткен қимылдарды жасаңдар. Менін айтқан сөздерімді де қайталаңдар.

  • Бір, екі, үш (алақан соғады) – тыңда да (құлағын көрсетеді), қара (көзін көрсетеді).

  • Үш, екі, бір (алақан соғады) – сабаққа дайындал (қолдарын бір бірінің үстіне қояды).

  • Рахмет, енді өз орындарыңа отырып маған қараңдар.

Мен психологпын. Мен сендердің аттарыңды білмеймін бірақ барлығыңды білгім келеді. Мен «Бір-екі» дегенде барлығың өз аттарыңды қатты айтасыңдар. Қане, көрейік! Ой-ой-ой. Қатты айғаласаңдар да, мен бір де бір атты естімеппін.

Қане, басқалай көрейік! Егер қатты айтқаннан түк шықпаса, онда сыбырлап көрейік! Тағы да түк шықпады. Ешкім айғайлаған жоқ, сонда да бір де ат естіген жоқпын.

  • Барлықтарың бір уақытта қосылып айтқандыкі шығар. Қосылып жұмыс істеген, ойнаған, ән айтқан жақсы, ал қосылып жауап берген жақсы емес: бәр әр түрлі сөздерді бір мезгіл айтып тұрғанда, түк түсінбейсін. Қане, кезекпен айтып көрейік, бір біреуден және ұлдар мен қыздардың аттарын мен естейін. Мен кезекпен әр қайсыңа келіп кімнің иығына қолымды тигіземін, қатты және анық өз атын айтады.

2. «Бір-екі» жаттығуы

Келесі міздің жаттығуымыз ең мұқият балаларға арналған, ал сендер барлығың мұқият бола аласыңдар. Жаттығу «Бір немесе екі» деп аталады. Өздеріңді, өз денелеріңді мұқият қараңдар, беттеріңді сипаңдар. Сендер білесіңдер ғой, адамда қолы екеу, ал мандайы – біреу екенін?

Мен дененін бір мүшесін айтамын, егер мен адамда біреу ғана болатын мүшесін айтсам, қыздар тұрады, ал егер ондай мүше адамда біреу емес екеу болса, онда ұлдар тұрады. Барлығыңа түсінікті ме?   

Мұрын

Аяқ

Ауыз

Көз

Құлақ

Тіл

Иық

Тізе

Шаш

Саусақ

Жарайсыңдар, сендердің сондай мұқият болғандарың маған ұнайды.

3. "Молекула" жаттығу

Мақсаты:

Жылдамдыққа үйретіп, қарым-қатынасты нығайту. Барысы: Бөлмеде қатысушылар шашырап жүреді. Жүргізуші алақанын қанша соқса, сонша қатысушы бірігеді. Мысалы: жүргізуші 5 деп айтса қатысушылар әр жерге бес-бесеуден шоғырланады т.с.с. ... ойын осылай жалғаса береді.

4.«Допты түсіріп алма» жаттығуы

Мақсаты: оқушылар арасында бір-біріне деген сенімділікті арттыру, балалардың қол бұлшықеттерін дамыту. Орталық жүйкесі, көз мөлшері, қозғалыс үйлесімділігін дамыту:

Сабақтың барысы: Оқушылар жұп жұп болып қатарға тұрады. Қолдарына ақ мата беріледі, сол ақ матаны бүгіп оқушылар түрлі түсті доптарды түсіріп алмай келесі оқушыларға береді

5. Суреттерді құрастыру

Мақсаты: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту.

Барысы: Оқушыларға түрлі түсті кеспе парақтарға қырқылған суреттер беріледі. Оқушылар суреттерді құрастыру керек.

Қорытынды: Алған әсеріңіз қандай ? Оқушыларға сұрақ қойылады сол сұраққа оқушылар жауап береді.





Жақсы!

Бір қалыпты!

Онша емес!


Өте жақсы!


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
13.05.2024
297
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі