Коучинг
|
Күні: 07.02.2018
|
Тақырыбы:
|
Оқыту мен оқуда АКТ-ны
тиімді пайдалану
|
Модуль
|
Білім саласындағы жаңа
қадам:
«Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық
технологияларды (АКТ) пайдалану»
|
Мақсаты
|
АКТ-ды күнделікті сабаққа қолданудың
маңыздылығын, осы құралдар көмегімен балалар әлемін танып біліп,
балалардың ойымен ойлай алу қабілетіне ие болуға, олардың
ғаламтордағы тіршілігінен хабардар бола білуге және мұғалім жұмысын
автоматтандыру үшін арналған тиімді тәсілдерін білдіру,
қажеттілігін мойындату.
|
Оқу нәтижесі
|
Мұғалімдер оқушыларды оқытуда АКТ-ды қолданудың
маңыздылығы мен қажеттілігіне көз жеткізеді. ХХІ ғасыр
мұғалімдеріне қойылатын негізгі талаптардың бірі екендігін біліп,
өз тараптарынан АКТ-ды игеруге бағытталған стратегиялық жоспарларын
айқындап алады.
|
Ресурстар
|
Интерактивті тақта, маркер, қалам, топтардың
аттары, сабақтардағы АКТ қөмегімен қолданылған әдіс-тәсілдер
фрагменттері,
бейнебаян.
|
Коучинг барысы:
Адамзат үшін ХХІ ғасыр – жаңа технологиялар
ғасыры болмақ, ал осы жаңа технологияларды жүзеге асырып, өмірге
енгізу, игеру және жетілдіру – бүгінгі жас ұрпақ, сіздердің
еншілеріңіз... Ал жас ұрпақтың тағдыры – ұстаздардың
қолында (Н.
Ә. Назарбаев)
|
Коучингті өткізу
кезеңдері
|
Коучтің
іс-әрекеті
|
Мұғалімдердің
іс-ірекеті
|
Бағалау
|
Коучтың кіріспе сөзі.
Ұйымдастыру бөлімі
3-минут
|
Орамаларына әр түрлі
операторлардың атаулары жазылған конфеттерді алып,3 түрлі топқа
бөлу.
-
Beeline
-
Active
-
Tele
2
|
Мұғалімдер ұялы телефондардың
қызмет операторлары бойынша 3 топқа
бөлінеді.
|
Тақырыпты ашу қолайлығын
көрсетеді.
|
Тренинг (жағымды психологиялық ахуал
орнату)
3-минут
|
Әр оператордың атының
әріптеріне сәйкес топтағы көршілес мұғалімнің жағымды қасиеттерін 3
тілде айту.
Мысалы: А- ақылды,аккуратный,
к- керемет, креативный, б – батыл, богатый ,
т.с.
|
Коуч айтқандай барлық
мұғалімдер көршілері туралы мәлімет айтып, кейбіреулері таңырқап
қалады. Осы ойларымен бөліседі.
|
Бір-бірінің жақсы
қасиеттерімен таныс болады.
|
Білу
15-минут
|
Тапсырма №1
https://bilimland.kz/kk#lesson=11892
бейнебаян
көрсету
Тақырыптың өзектілігі мен
қажеттілігін дәйектеу. АКТ –ның оқу мен оқытудағы алатын
орны.
|
АКТ
қажеттілігі мен маңыздылығы туралы
Веер әдісі
бойынша пікір талас
жүреді:
1. АКТ құралдарын сабақта
тиімді пайдалану дегенді қалай
түсінесіздер?
-
Сіздің ойыңызша сабақтың қай
кезеңінде АКТ қолдану тиімді болады?
-
3. АКТ қолдануда туындайтын
негізгі кедергілерді атаңыз?
|
«АКТ-ны қажеттілігіне қарай
қолданамын, тиімділігіне қарай қолданамын» деген қалыптасқан
дәстүрлі пікірлерін дәлелдейді.
|
Түсіну
25-минут
|
Тапсырма №2
https://prezi.com/hm7zvdjb0f1x/presentation/
Теориялық бөлімнен практикаға
көшу ұсынылады: 1-топ: Күнделiк
сайтына кіріп,топтағы әрбір
мұғалім Excel бағдарламасының әрбір бетіне
өз пәнінің 2-тоқсандағы журналын экспорттасын
және диаграмма
жасасын.
2-топ. АКТ құралдарының ішінде
ұялы телефонды пайдаланып, өздерін суретке түсіріп, сол суреттермен
презентация жасау
3-топ. Интернет желісін
пайдаланып “Рухани жаңғыру” тақырыбына презентация
жасау.
Орындалған тапсырмаларын
мектеп почтасына жіберсін.
|
Топ мүшелері ақылдасып, өз
ойларын түйіндеп, тапсырмаларын
қорғайды.

|
Әр топ берілген крийтерилер
бойынша бір-бірін бағалайды.

|
Сергіту
сәті
5мин
|
«Орын ауыстыру»
ойыны.
|
Мұғалімдер шеңберге тұрады.
Қандай да бір ортақ қасиетіне байланысты орындарын
ауыстырады.
|
|
Қолдану
15мин
|
Тапсырма
№3
Ең үздік білім парталына
жарнама жасау. Тапсырмаларды видеодан мектеп оқушылары
ұсынады.
1-топ:
bilimland.kz
2-топ:
Imекtер
3-топ:
Itest
|
Мұғалімдер постер,
презентация, онлайн түрде, өлең шумақ, ән шумақтарымен еркін түрде
жарнамалайды.
|
|
Талдау
Жинақтау
5-минут
|
«Интервью»
әдісі.
Тележүргізуші әр топ
мүшелерінен бүгінгі тақырып туралы интервью
алады.
1.Қолыңыздағы ұялы телефонды
қалай үйренгеніңіз туралы айтып
беріңізші?
2. Компьютерде жұмыс істеуді
«компьютерлік сауаттылық» сертификатын берген орыннан біліп
шықтыңыз ба?
3.Компьютерді оқып үйрену үшін
күнделікті бір сағат отырған тиімді ме, жоқ әлде арнайы курстарға
барған дұрыс па?
4.Интерактивті тақтаны ашық
сабақтарда ғана қолданған тиімді деп ойлайсыз
ба?
5. Мұғалім жұмысын
автоматтандыру керек пе, жоқ әлде қағазға жазған тиімді
ме?
6. Электрондық оқулық
қолданасыз ба, оны жасау ойыңызда бар
ма?
|
Мұғалімдер компьютер мен
интерактивті тақтада жұмыс істеуді үйрену немесе оның
мүмкіндіктерін күнделікті пайдалана алуға дағдылану өз қолдарында
және оған күнделікті бір сағат уақыт бөліп, проблемалық сұрақтарға
қарай
іздену керектігін
айтады.
|
Басбармақ арқылы маңыздылығы мен қажеттілігін
бағалайды.

|
Бағалау
3-минут
|
Кері
байланыс
«Өрмекші» әдісі бойынша
жұмыс
Әр топқа жіп
таратады.
|
Әр топ алған білімдерін
тоқиды. Желілік қауымдастық түрінде қалыптасуды алға мақсат етіп
қояды.
-
АКТ-ның тиімді
жақтары?
-
АКТ-ның адам өміріне
зияны?
-
Бүгінгі коучинг жұмысына баға
беріңіз?
|

|