|
Бөлім: |
10.3 E Органикалық химияға кіріспе |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
|
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы (43-сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.2.1 органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсіну; 10.4.2.2 көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсінеді. -көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажыратады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
- Сәлемдесу, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін жариялау. - Оқушылар жұп бойынша сабақтың кілт сөздерін 3 тілде айтады - Сабаққа дайындалу. |
- Ойланыңыз және жауап беріңіз! Оқушыларға келесі заттар берілген. Тек органикалық заттарды таңдауы керек: CH4, H2O, CaCO3, NaOH, C2H5OH, CH3COOH, H2SO4, CH3Cl, C6H12O6
Содан кейін оқушыларға өз таңдауларын түсіндіруге мүмкіндік беріледі.
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
- Оқушыларға органикалық және бейорганикалық заттардың жалпы санымен таныстыру туралы аздаған ақпарат беріледі және органикалық және органикалық емес заттардың басым көпшілігін түсінеді. |
- Органикалық химия - бұл
көмірсутектер мен олардың туындыларын зерттейтін ғылым. - Көмірсутегіне анықтама беріңіз. -«Мұны білу керек!» Органикалық қосылыстардағы көміртегінің валенттілігі 4-ке тең. -Тапсырма орындау. Көміртегі атомының электрондық формуласын құрыңыз және электрондардың деңгейлермен деңгейшелерде орналасуын көрсетіңіз. Атомның электронды құрылымы негізінде оқушылар органикалық қосылыстардағы көмірегі 4 валентті деп қорытынды жасайды. - Метанның құрылымдық формуласын жазу. Өзін-өзі бағалау. Мұғалім орындалатын жұмыстарды тексереді. Оқушылар дәптердің шетіне бағасын қояды.
2 – Барлығы дұрыс - Оқушыларды органикалық заттардың жіктелуімен таныстыру және оларды алкандардың туындылары екенін жеткізу (қаныққан көмірсутектер).
- Көмірсутектердің
молекулалық, құрылымдық формулалары- |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
- Этилен-формуласы C2H4 болатын, бір қос байланыспен байланысқан қанықпаған көмірсутектердің алғашқы өкілі.. Оқушылар этиленнің және оның ең жақын гомологі-пропиленнің C3H6 құрылымдық формуласын құрастыруы қажет. - Қандай көмірсутектердің формулалары көрсетілген? |
Оқушылар молекуланың шар секілді доңғалақ модельдерімен танысады. Оларға затты анықтау қажет. - Көмірсутек туындылары-көмірсутегі молекулаларындағы сутек атомдарының басқа атомдарға немесе атом топтарына алмастырылған өнімдері. Функционалдық топтардың сапалы құрамы бойынша жіктелуі Көмірсутек туындылары |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
|
|
Топтық жұмыс 6 мин |
- «Сен - маған, мен - саған» . Жұппен жұмыс. Оқушылар дәптерлерін алмастырып, 3-ші есепті келесі критерийлер бойынша тексеруі керек: |
- Жұппен жұмыс. «Модельдеу» Атомдық үлгілерді қолдану арқылы студенттер осы заттардың молекулаларын модельдеуі керек: - Жұппен жұмыс. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді: Келесідей түсінік бар:
|
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
|
|
Жеке жұмыс 5 мин |
|
- Өзіңді тексер! 21, 22, 23 слайдтар бойынша берілген формула арқылы анықтауды көрсету керек. -«Затты табыңыз» Берілген ақпаратты бекіту.
- Оқушылар дәптерлерін алмастыру арқылы бір-бірінің жұмыстарын тексереді. Жанында отырған оқушының дәптерін дұрыс жауаптарды қолдана отырып 2-балдық жүйе арқылы бағалайды.
|
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Бекіту. №4 есеп. Көміртегі, сутегі және оттегінің массалық үлестері сәйкесінше: 52,18%, 13,04% және 34,78%. Сутегі бойынша салыстырмалы тығыздығы 23-ке тең а) Заттың молекулалық формуласын анықтаңыз. b) Осы қосылыстың құрылымдық формуласын жазыңыз. №5 есеп Белгісіз бір көмірсутектің буларының оттегі бойынша салыстырмалы тығыздығы 1,375-ке тең. Сутегінің массалық үлесі 18, 2%-ға тең. Көмірсутектің молекулалық формуласын табыңыз. №6 есеп. Көмірсутектегі көміртектің массалық үлесі 83,33%-ға тең. Сутегі бойынша салыстырмалы тығыздығы 36-ға тең. Қосылыстың формуласын анықтаңыз. №7 есеп. 82,75% көміртегі және 17,25% сутегі бар заттың формуласын шығару керек. Ауа бойынша осы заттың буының салыстырмалы тығыздығы 2-ге тең. |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Органикалық химия
Органикалық химия
|
Бөлім: |
10.3 E Органикалық химияға кіріспе |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
|
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы (43-сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.2.1 органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсіну; 10.4.2.2 көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсінеді. -көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажыратады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
- Сәлемдесу, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін жариялау. - Оқушылар жұп бойынша сабақтың кілт сөздерін 3 тілде айтады - Сабаққа дайындалу. |
- Ойланыңыз және жауап беріңіз! Оқушыларға келесі заттар берілген. Тек органикалық заттарды таңдауы керек: CH4, H2O, CaCO3, NaOH, C2H5OH, CH3COOH, H2SO4, CH3Cl, C6H12O6
Содан кейін оқушыларға өз таңдауларын түсіндіруге мүмкіндік беріледі.
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
- Оқушыларға органикалық және бейорганикалық заттардың жалпы санымен таныстыру туралы аздаған ақпарат беріледі және органикалық және органикалық емес заттардың басым көпшілігін түсінеді. |
- Органикалық химия - бұл
көмірсутектер мен олардың туындыларын зерттейтін ғылым. - Көмірсутегіне анықтама беріңіз. -«Мұны білу керек!» Органикалық қосылыстардағы көміртегінің валенттілігі 4-ке тең. -Тапсырма орындау. Көміртегі атомының электрондық формуласын құрыңыз және электрондардың деңгейлермен деңгейшелерде орналасуын көрсетіңіз. Атомның электронды құрылымы негізінде оқушылар органикалық қосылыстардағы көмірегі 4 валентті деп қорытынды жасайды. - Метанның құрылымдық формуласын жазу. Өзін-өзі бағалау. Мұғалім орындалатын жұмыстарды тексереді. Оқушылар дәптердің шетіне бағасын қояды.
2 – Барлығы дұрыс - Оқушыларды органикалық заттардың жіктелуімен таныстыру және оларды алкандардың туындылары екенін жеткізу (қаныққан көмірсутектер).
- Көмірсутектердің
молекулалық, құрылымдық формулалары- |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
- Этилен-формуласы C2H4 болатын, бір қос байланыспен байланысқан қанықпаған көмірсутектердің алғашқы өкілі.. Оқушылар этиленнің және оның ең жақын гомологі-пропиленнің C3H6 құрылымдық формуласын құрастыруы қажет. - Қандай көмірсутектердің формулалары көрсетілген? |
Оқушылар молекуланың шар секілді доңғалақ модельдерімен танысады. Оларға затты анықтау қажет. - Көмірсутек туындылары-көмірсутегі молекулаларындағы сутек атомдарының басқа атомдарға немесе атом топтарына алмастырылған өнімдері. Функционалдық топтардың сапалы құрамы бойынша жіктелуі Көмірсутек туындылары |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
|
|
Топтық жұмыс 6 мин |
- «Сен - маған, мен - саған» . Жұппен жұмыс. Оқушылар дәптерлерін алмастырып, 3-ші есепті келесі критерийлер бойынша тексеруі керек: |
- Жұппен жұмыс. «Модельдеу» Атомдық үлгілерді қолдану арқылы студенттер осы заттардың молекулаларын модельдеуі керек: - Жұппен жұмыс. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді: Келесідей түсінік бар:
|
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
|
|
Жеке жұмыс 5 мин |
|
- Өзіңді тексер! 21, 22, 23 слайдтар бойынша берілген формула арқылы анықтауды көрсету керек. -«Затты табыңыз» Берілген ақпаратты бекіту.
- Оқушылар дәптерлерін алмастыру арқылы бір-бірінің жұмыстарын тексереді. Жанында отырған оқушының дәптерін дұрыс жауаптарды қолдана отырып 2-балдық жүйе арқылы бағалайды.
|
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Бекіту. №4 есеп. Көміртегі, сутегі және оттегінің массалық үлестері сәйкесінше: 52,18%, 13,04% және 34,78%. Сутегі бойынша салыстырмалы тығыздығы 23-ке тең а) Заттың молекулалық формуласын анықтаңыз. b) Осы қосылыстың құрылымдық формуласын жазыңыз. №5 есеп Белгісіз бір көмірсутектің буларының оттегі бойынша салыстырмалы тығыздығы 1,375-ке тең. Сутегінің массалық үлесі 18, 2%-ға тең. Көмірсутектің молекулалық формуласын табыңыз. №6 есеп. Көмірсутектегі көміртектің массалық үлесі 83,33%-ға тең. Сутегі бойынша салыстырмалы тығыздығы 36-ға тең. Қосылыстың формуласын анықтаңыз. №7 есеп. 82,75% көміртегі және 17,25% сутегі бар заттың формуласын шығару керек. Ауа бойынша осы заттың буының салыстырмалы тығыздығы 2-ге тең. |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз















