Бөлім:
|
10.3 E Органикалық химияға кіріспе
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.М Рамазанова |
|
Күн: 17.02.2025 |
Сыныбы : 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Тақырыбы: |
Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.2.2 көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату |
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
4 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Есесіне мен...» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады
в) топқа бөлу: «Стикер» түсі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Есесіне мен...» әнді жақсы айтамын, н\е бәлішті жақсы пісіермін деген сияқты өздерінің жақсы қасиеттерін айтып сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Стикер» түсі бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады.
|
Түрлі түсті стикерлер
|
3 мин |
ІІ Миға шабуыл. «Қалай ойлайсыңдар? Табиғатта бейорганикалық заттарға қарағанда органикалық заттардың саны едәуір көп. Неліктен?» Оқушылар алдымен ойланады , соңынан жауаптарын талқылап ортаға салады. Сабақтың мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру |
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбын мақсатын анықтайды. Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап бере отырып өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Сурет
|
15 мин |
Топтық жұмыс . Оқушыларға топтық тапсырма береді, бақылау жасайды, бағыт бағдар береді.
1-топқа. «Көміртектің атомдық құрылысы» 2-топқа «Атомдық орбитальдардың гибридтенуі»» Жай және еселік байланыстар туралы оқулықты оқып, талдап, қорғауға тапсырма береді. |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, постер жасап қорғайды. 1-топқа. «Көміртектің атомдық құрылысы» |
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау
|
А4 парағы
Маркер флипчарт
|
7 мин
6 мин
7 мин |
« Кесте толтыр» тәсілі арқылы жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, 1-тапсырма Топтық жұмыс. Кестедегі бос орындарды толықтырыңыз:
2-тапсырма. Жеке жұмыс. Формула атауы мен тұжырымдама арасындағы сәйкестікті анықтаңдар.
3-тапсырма. Жұптық жұмыс Берілген органикалық қосылыстардың молекулалық, эмприкалық, құрылымдық формулаларын жаз.
|
Оқушыларға тақырыпты бекіту үшін мұғалімнің нұсқауымен әртүрлі тапсырмалар орындайды. Кестедегі бос орындарды толықтырады.
Формула атауы мен тұжырымдама арасындағы сәйкестікті анықтайды.
Берілген органикалық қосылыстардың молекулалық, эмприкалық, құрылымдық формулаларын жазады.
|
Дескриптор : гибридтену түрін, орбиталь санын, кеңістіктегі пішінін, формуласын анықтайды; Жалпы- 4 балл
Дескриптор : формула атауы мен тұжырымдама арасындағы сәйкестікті дұрыс анықтайды; Жалпы -3 балл
Дескриптор: берілген қосылыстардың молекулалық, эмприкалық, құрылымдық формулаларын дұрыс жазады ; Жалпы- 3 балл |
Тапсырма жазылған парақтар
Тапсырма жазылған парақтар
Тапсырма жазылған парақтар
|
4 мин |
Кері байланыс « Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы |
Кесте |
1мин |
Үй тапсырмасы: Көмірсутектерге мысал келтіру, олардың молекулалық, эмприкалық, құрылымдық формулаларын жазу |
|
|
|
Тапсырма 2 Кестедегі бос орындарды толықтырыңыз:
2-тапсырма. Жеке жұмыс.
Формула атауы мен тұжырымдама арасындағы сәйкестікті анықтаңдар.
3-тапсырма. Жұптық жұмыс
Берілген органикалық қосылыстардың молекулалық, эмприкалық, құрылымдық формулаларын жаз.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы
Бөлім:
|
10.3 E Органикалық химияға кіріспе
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.М Рамазанова |
|
Күн: 17.02.2025 |
Сыныбы : 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Тақырыбы: |
Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.2.2 көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату |
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
4 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Есесіне мен...» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады
в) топқа бөлу: «Стикер» түсі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Есесіне мен...» әнді жақсы айтамын, н\е бәлішті жақсы пісіермін деген сияқты өздерінің жақсы қасиеттерін айтып сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Стикер» түсі бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады.
|
Түрлі түсті стикерлер
|
3 мин |
ІІ Миға шабуыл. «Қалай ойлайсыңдар? Табиғатта бейорганикалық заттарға қарағанда органикалық заттардың саны едәуір көп. Неліктен?» Оқушылар алдымен ойланады , соңынан жауаптарын талқылап ортаға салады. Сабақтың мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру |
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбын мақсатын анықтайды. Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап бере отырып өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Сурет
|
15 мин |
Топтық жұмыс . Оқушыларға топтық тапсырма береді, бақылау жасайды, бағыт бағдар береді.
1-топқа. «Көміртектің атомдық құрылысы» 2-топқа «Атомдық орбитальдардың гибридтенуі»» Жай және еселік байланыстар туралы оқулықты оқып, талдап, қорғауға тапсырма береді. |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, постер жасап қорғайды. 1-топқа. «Көміртектің атомдық құрылысы» |
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау
|
А4 парағы
Маркер флипчарт
|
7 мин
6 мин
7 мин |
« Кесте толтыр» тәсілі арқылы жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, 1-тапсырма Топтық жұмыс. Кестедегі бос орындарды толықтырыңыз:
2-тапсырма. Жеке жұмыс. Формула атауы мен тұжырымдама арасындағы сәйкестікті анықтаңдар.
3-тапсырма. Жұптық жұмыс Берілген органикалық қосылыстардың молекулалық, эмприкалық, құрылымдық формулаларын жаз.
|
Оқушыларға тақырыпты бекіту үшін мұғалімнің нұсқауымен әртүрлі тапсырмалар орындайды. Кестедегі бос орындарды толықтырады.
Формула атауы мен тұжырымдама арасындағы сәйкестікті анықтайды.
Берілген органикалық қосылыстардың молекулалық, эмприкалық, құрылымдық формулаларын жазады.
|
Дескриптор : гибридтену түрін, орбиталь санын, кеңістіктегі пішінін, формуласын анықтайды; Жалпы- 4 балл
Дескриптор : формула атауы мен тұжырымдама арасындағы сәйкестікті дұрыс анықтайды; Жалпы -3 балл
Дескриптор: берілген қосылыстардың молекулалық, эмприкалық, құрылымдық формулаларын дұрыс жазады ; Жалпы- 3 балл |
Тапсырма жазылған парақтар
Тапсырма жазылған парақтар
Тапсырма жазылған парақтар
|
4 мин |
Кері байланыс « Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы |
Кесте |
1мин |
Үй тапсырмасы: Көмірсутектерге мысал келтіру, олардың молекулалық, эмприкалық, құрылымдық формулаларын жазу |
|
|
|
Тапсырма 2 Кестедегі бос орындарды толықтырыңыз:
2-тапсырма. Жеке жұмыс.
Формула атауы мен тұжырымдама арасындағы сәйкестікті анықтаңдар.
3-тапсырма. Жұптық жұмыс
Берілген органикалық қосылыстардың молекулалық, эмприкалық, құрылымдық формулаларын жаз.
шағым қалдыра аласыз


