|
Бөлім: |
10.3 E Органикалық химияға кіріспе |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сейіт Ақан Сәкенұлы |
|
Күні: |
27.02.2026 |
|
Сыныбы: |
10 сынып |
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Органикалық заттардың құрылысы мен құрамы. Изомерленуі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.2.5 изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлер |
|
Сабақтың мақсаты: |
-изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастырады: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлерді ажырату |
|
Құндылықтар: |
Жасампаздық пен жаңашылдық айы Жасампаздық ұлттың дамуына жол ашады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
Ұйымдастыру: 1) Сәлемдесу. 2) Жоқ оқушыларды анықтау. 3) оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 4) «МЕМ» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады. Үй тапсырмасын сұрау |
Оқушылар топқа бөлінеді. Оқушылар өздеріне ұнаған «Мем» таңдап, топтарға бөлінеді.
І. Өткенді пысықтау ЖИ көмегі арқылы арнайы платформада орындайды. Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды Органикалық және бейорганикалық заттарды жіктеу бойынша тапсырма орындайды Дескриптор: 1 сұрақ – 1 балл |
Мақсаты: ЖИ арқылы жасалған «МЕМ» оқушыларға қызықты сабақ Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
МЕМ карточкалары
Типтік органикалық және бейорганикалық қосылыстар
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 минут |
Мұғалім оқушылар жұмыстарына кері байланыс жасап, органикалық және бейорганикалық химия бойынша тапсырмаға қорытынды жасайды. |
ІІ. Жаңа сабақты оқып үйрену Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады.
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы 10 мин. |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Жеке тапсырма: «Квиз-викторина» Әр балаға жаңа тақырыпты меңгеруі бойынша сұрақтар қояды. Жұптық тапсырма: Кітаппен жұмыс |
Жеке тапсырма:А деңгейі 1. Изомерлер деген не? 2. Изомерленудің қандай түрлерін білесіңдер? 3. Гомологтық қатар дегеніміз не? 4. Бутанның неше изомері бар? 5. Пентан, гексан, гептанның изомер саны? 6. Бутанол-1 мен Бутанол-2 қандай изомер түріне жатады? 7. Бутен -1 мен Бутен-2 изомер түрі? 8. Классаралық изомерлерге мысалдар келтіріңіздер 9. Алкендердің классаралық изомері? 10. Альдегидтердің классаралық изомері? 11. Цис-транс изомерлер дегеніміз не? 12. Алкендердегі изомерлену түрі қандай? Дескриптор: 1 дұрыс жауап – 1 балл.
Жұптық тапсырма: Б деңгейі 51 бет, 4 тапсырма.
Дескриптор: Гомологтар мен изомерлерді ажыратды. Жауапты қорғайды. 2 балл |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
Оспанова М.Қ. «Химия» оқулығы Дәптер, кітап, қалам. |
|
Топтық жұмыс 5+2 мин |
Белгілі бір массадағы органикалық зат беріледі. Сол заттың құрамындағы молекула санын анықтауды ұсынады. |
С деңгейлі. 1-топ:
2-топ:
Дескриптор: 5 балл Берілгенін дұрыс жазады: 1 балл Формуланы дұрыс қолдана білу:2 балл Есептеу жүргізеді: 1 балл Дұрыс жауабын табады: 1 балл |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
Химиялық ыдыстар. Этил спирті Қант Электрондық таразы. |
|
Ой сергіту сәті. 3 минут |
Критикалық ойлау қабілетін дамыту мақсатында қызықты химиялық эксперимент көрсетеді. |
Оқушылар бақылайды. Эксперимент бойынша қорытынды жасайды. Эксперименттің неге бұлай болғанын түсіндіруге тырысады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Химиялық ыдыстар, құралдар. Сіріңке |
|
Қосымша тапсырма: 5 мин |
Органикалық қосылыстардың формуласын жазады. Аталуын атайды.
|
Аталуын айту – 1 бал |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Оспанова М.Қ. «Химия» оқулығы Дәптер, кітап, қалам. |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 4 мин. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Рефлексия Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Өз – өзін немесе досын бағалайды. |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Бағалау парағы |
|
Үй тапсырмасы 1 минут. |
Үй тапсырмасын түсіндіреді. |
51 бет. 5 тапсырма. 45-46 кестені сызу. &62. Оқу мазмұндау |
|
Оспанова М.Қ. «Химия» оқулығы Дәптер, кітап, қалам. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Органикалық заттардың құрылысы мен құрамы. Изомерленуі
Органикалық заттардың құрылысы мен құрамы. Изомерленуі
|
Бөлім: |
10.3 E Органикалық химияға кіріспе |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сейіт Ақан Сәкенұлы |
|
Күні: |
27.02.2026 |
|
Сыныбы: |
10 сынып |
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Органикалық заттардың құрылысы мен құрамы. Изомерленуі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.2.5 изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлер |
|
Сабақтың мақсаты: |
-изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастырады: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлерді ажырату |
|
Құндылықтар: |
Жасампаздық пен жаңашылдық айы Жасампаздық ұлттың дамуына жол ашады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
Ұйымдастыру: 1) Сәлемдесу. 2) Жоқ оқушыларды анықтау. 3) оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 4) «МЕМ» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады. Үй тапсырмасын сұрау |
Оқушылар топқа бөлінеді. Оқушылар өздеріне ұнаған «Мем» таңдап, топтарға бөлінеді.
І. Өткенді пысықтау ЖИ көмегі арқылы арнайы платформада орындайды. Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды Органикалық және бейорганикалық заттарды жіктеу бойынша тапсырма орындайды Дескриптор: 1 сұрақ – 1 балл |
Мақсаты: ЖИ арқылы жасалған «МЕМ» оқушыларға қызықты сабақ Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
МЕМ карточкалары
Типтік органикалық және бейорганикалық қосылыстар
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 минут |
Мұғалім оқушылар жұмыстарына кері байланыс жасап, органикалық және бейорганикалық химия бойынша тапсырмаға қорытынды жасайды. |
ІІ. Жаңа сабақты оқып үйрену Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады.
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы 10 мин. |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Жеке тапсырма: «Квиз-викторина» Әр балаға жаңа тақырыпты меңгеруі бойынша сұрақтар қояды. Жұптық тапсырма: Кітаппен жұмыс |
Жеке тапсырма:А деңгейі 1. Изомерлер деген не? 2. Изомерленудің қандай түрлерін білесіңдер? 3. Гомологтық қатар дегеніміз не? 4. Бутанның неше изомері бар? 5. Пентан, гексан, гептанның изомер саны? 6. Бутанол-1 мен Бутанол-2 қандай изомер түріне жатады? 7. Бутен -1 мен Бутен-2 изомер түрі? 8. Классаралық изомерлерге мысалдар келтіріңіздер 9. Алкендердің классаралық изомері? 10. Альдегидтердің классаралық изомері? 11. Цис-транс изомерлер дегеніміз не? 12. Алкендердегі изомерлену түрі қандай? Дескриптор: 1 дұрыс жауап – 1 балл.
Жұптық тапсырма: Б деңгейі 51 бет, 4 тапсырма.
Дескриптор: Гомологтар мен изомерлерді ажыратды. Жауапты қорғайды. 2 балл |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
Оспанова М.Қ. «Химия» оқулығы Дәптер, кітап, қалам. |
|
Топтық жұмыс 5+2 мин |
Белгілі бір массадағы органикалық зат беріледі. Сол заттың құрамындағы молекула санын анықтауды ұсынады. |
С деңгейлі. 1-топ:
2-топ:
Дескриптор: 5 балл Берілгенін дұрыс жазады: 1 балл Формуланы дұрыс қолдана білу:2 балл Есептеу жүргізеді: 1 балл Дұрыс жауабын табады: 1 балл |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
Химиялық ыдыстар. Этил спирті Қант Электрондық таразы. |
|
Ой сергіту сәті. 3 минут |
Критикалық ойлау қабілетін дамыту мақсатында қызықты химиялық эксперимент көрсетеді. |
Оқушылар бақылайды. Эксперимент бойынша қорытынды жасайды. Эксперименттің неге бұлай болғанын түсіндіруге тырысады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Химиялық ыдыстар, құралдар. Сіріңке |
|
Қосымша тапсырма: 5 мин |
Органикалық қосылыстардың формуласын жазады. Аталуын атайды.
|
Аталуын айту – 1 бал |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Оспанова М.Қ. «Химия» оқулығы Дәптер, кітап, қалам. |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 4 мин. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Рефлексия Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Өз – өзін немесе досын бағалайды. |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Бағалау парағы |
|
Үй тапсырмасы 1 минут. |
Үй тапсырмасын түсіндіреді. |
51 бет. 5 тапсырма. 45-46 кестені сызу. &62. Оқу мазмұндау |
|
Оспанова М.Қ. «Химия» оқулығы Дәптер, кітап, қалам. |
шағым қалдыра аласыз

















