Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік

Материал туралы қысқаша түсінік
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік
Материалдың қысқаша нұсқасы

Күні: 20.12.2021ж ж.

Пән: математика

Сынып: 6

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2А

Мектеп: №222 Т.Рысқұлов атындағы орта мектеп

Мұғалімнің аты-жөні: Скакова Ж.М.

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

Ойлау деңгейі: түсіну, қолдану

6.2.1.7 алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындау

6.2.1.8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу;

Сабақтың мақсаты

Тепе-теңдік және тепе-тең түрлендірудің анықтамаларын біледі

Есеп шығару барысында өрнектерді тепе-тең түрлендіруде ұқсас қосылғыштарды біріктірудің анықтамаларын есептер шығаруда қолдана алады

Мәтінді есептерді шығаруда айнымалысы бар өрнектерді құрастырады

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Сабақтың басы: 5 минут






















Cабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 минут
























Жұптық жұмыс












Тппен жұмыс

















Сабактың соңы

( Бекіту )

5 минут

I Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, ынтымақтастық атмосферасын орнату. Оқушылардың назарын шоғырландыру;

Оқушылардың қарқындылығын анықтау үшін саралаудың жіктеу тәсілін пайдаланып 1,2,3 санау арқылы сыныпты 3 топқа бөлемін

II Үй тапсырмасын тексеру  . №

ҚБ: жарайсың, жақсы; талпын

Өткен сабақты қайталау:(ауызша сұрақ арқылы)

1. Алгебралық өрнектер дегеніміз не?

2. Алгебралық өрнектің негізгі қасиеті қандай?

3. Алгебралық өрнектің мәні дегеніміз не?

4. Сандық өрнектер дегеніміз не?

5. Айнымалысы бар өрнектер дегеніміз не?

6. Не себепті алгебралық өрнекті айнымалысы бар өрнектер дегеніміз не?

7. Алгебралық қосынды дегеніміз не?

8. Жақшаның алдында “+” таңбасы болса, жақша қалай ашылады?

9. Жақшаның алдында “-” таңбасы болса, жақша қалай ашылады?

10. Ұқсас қосылғыштар деп қандай қосылғыштарды айтады?

11. Ұқсас қосылғыштарды қалай біріктіреді?

III. Миға шабуыл . (СТО)

Әріпті өрнектері бірдей қосылғыштарды ұқсас қосылғыштар деп атайды. Ұқсас қосылғыштардың мысалы: 7a, 11a, –9a; 0,4xy, –15xy, 3xy; 5a – 3b + 11a + 23b + 6c – 10 = (5 + 11)a + (–3 + 23)b + 6c – 10 = 16a + 20b + 6c – 10.Әріпті өрнектің алдында тұрған сан коэффициент деп аталады. Мысалы, 7a өрнегінде коэффициент 7-ге тең. –15xy өрнегінде коэффициент –15-ке тең. Коэффициент 1 және –1 негізінде жазылмай, –1а орнына қарапайым –а , 1xy-тің орнына xy деп жазады.Ұқсас қосылғыштарды қосу үшін (негізінен ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін деп айтады) олардың коэффициенттерін қосып, шыққан нәтижені ортақ әріпті көбейткішке көбейту керек. Мысалы: 1) 5a-8a+7a=(5-8+7)a=4a  ұқсас мүшелерді біріктіру нәтижесінде түрлендірілген теңбе-теңдік 2) 6-(a+10-b)=6-a-10+b=-4-a+b -жақшаларды ашу ережесін пайдаланып түрлендірілген теңбе-теңдік

3) a*8b*5c=(7*8*5)abc=280abc – көбейтудің ауыстырымдылық және темділік қасиеттерін пайдаланып түрлендірілген тепе-теңдік

VI «Кім жылдам?»

1 1 )Жақшаларды ашу 32*(2a+9b+10c)=6a+27b+30c 2) Ұқсас қосылғыштарды біріктір 15x-7х+4x-9x=3x 3) Көбейт x(3+а)=3x+ax

2 Тапсырмадағы жоқ санды немесе таңбаны табыңдар

1)-2,3x*4=-4*-2,3 2) 9y*(-3)=-3*9у


3)5,2x*(-2)=-2*5,2х 4)2/3y*6=6*2/3у


5)-4,1x*(-5)=-5*-4,1х 6)=15*3/5у

Дескриптор:

1)Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиетін пайдаланады

2)Өрнектерді ықшамдайды

ҚБ: смайликпен бағаланады


V Оқулықпен жұмыс «Ойлан , бөліс , талқыла!» әдісі

I топ № 713 1), 3) , №716 ІІ топ №715 1 ,3), №717

ІІІ топ № 714 1), 3), №718



Дескриптор: Білім алушы

-- Есеп шығару барысында өрнектерді тепе-тең түрлендіруде ұқсас қосылғыштарды біріктіре алады

- Жақшаларды аша алады

--Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдалана алады.

- Мәтінді есептерді шығаруда айнымалысы бар өрнектерді құрастырады

ҚБ: смайликпен бағаланады



VI Қорытынды

Өрнектерді тепе-тең түрлендіру дегеніміз не?

Көбейтудің үлестірімділік және терімділік қасиеті дегеніміз не? Ұқсас қосылғыштарды біріктіру дегеніміз не?


Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік


















«Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік »

6 сынып







































Бағалау

Кері байланыс.

Аяқталмаған сөйлемдер» стратегиясы бойынша оқушылар оқу мақсаттарының жетістік критерийлеріне сәйкес өздерінің бүгінгі сабақта нені ұғынып, нені игергендерін, нені әлі де болса жетілдіру қажет екендері жайлы ойларын стикерлерге жазады

Үйге тапсырма № 714 - № 718 жұптары


Бағалау парақшалары

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?



Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау іріктелген апсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.


Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?








Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.11.2025
10
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі