-
Бөлім:
6.2B Алгебралық өрнектер
Педагогтің аты-жөні
Күні:
07.11.2024
Сынып:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру Тепе-теңдік
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
6.2.1.8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу
Сабақтың мақсаты
-
Жалпы сараланған мақсат тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын біледі
-
ЕББҚ
Бағалау критерий
-
тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын біледі және есеп шығару барысында қолданады
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтын басы
Ұйымдастыру (2мин)
Психологиялық ахуал
Амандасу
Оқушылардың саббақа дайындығын тексеру
Мұғалімен амандасады
Оқу құралдарын реттейді
Алғашқы білімдерін тексеру (5 мин)
1) Қандай қосылғыштарды ұқсас қосылғыштар деп атайды
2) Ұқсас қосылғыштар қалай біріктіріледі
Сұрақтарға жауап береді
Жауабы
1 Әріп бөліктері бірдей қосылғыштарды ұқсас қосылғыштар деп атайды
2) Ұқсас қосылғыштарды қосу ұқсас қосылғыштарды біріктіру деп аталады
Ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін
1)олардың коэффициентерін қосу керек
2)алынған нәтижені ортақ әріп көбеиткішке көбейту керек
Мадақтау мақтау
Сабақтын ортасы
Негізгі бөлім. Тақырыпты меңгеру
(10мин)
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін а және в айнымалыларының кез келген мәнінде а(в+8) өрнегінің мәні ав+8а өрнегінің мәніне тең
а(в+8)= ав+8а теңдігі а және в айнымалыларын қабылдайтын
мәндерінің кез келгенінде тура теңдік Мұндай теңдік теңбе-теңдік деп аталады
Арифметикалық амалдар қасиетерін білдіретін теңдіктер теңбе-теңдіктер деп аталады
Теңбе-теңдіктер мысалдар
а+в=в+а
(а+в)+с=а+(в+с)
(а+в)с=ас+вс
ав=ва
(ав)с=а(вс)
Оқулықтағы керек жерлерін түртіп жазып алады
Айнымалылардың қабылдайтын мәндерінің кез келгенінде тура болатын теңдікті тепе-теңдік деп атайды
Екі өрнектегі айнымалылардың қабылдайтын мәндерінің кез келгенінде сәйкес мәндері тең өрнектер тең өрнектер теңбе-тең өрнектер деп аталады
Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыруды өрнекті теңбе-тең түрлендіру немесе өрнеті түрлендіру деп атайды
Сабақты белсенді оқушыларды мақтау жараисың молодец
Оқулық
Интерактивті тақта
Практикалық бөлім
Есептер шығару (10 мин)
А деңгейіндегі есептер
№714 Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып өрнектерді ықшамдаңдар Коэффициентің астын сызыңдар
1)-2,3x*4=
2)9y*(-3)=
3)5,2*(-2)=
4) 3 \2 y *6=
5) -4,1х*(-5)=
№715 Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып өрнекті теңбе тең түрлендіріңдер
1) 9(2+m)=
2)-3(1.5+n)=
3)2.8(3-m)=
4)-1.5(2-n)=
5)4(1,2-m)=
6)1.3(n-5)=
Жұптық жұмыс
№722 Теңбе-теңдіктерді таңдап алып жазыңдар
1)4у-8=4(у-2)
2)х+(3х-у)=3х-4
3)а-в+с= -(в-а-с)
4)9a-(b+c)=9a-b-c
5)2у-6=2(у-1)
6)2,5х+1,7х-3,2х=х
Жауаптары
№714
= -9,2х коэффициенті -9,2
= -27у коэффициенті -27
= -10,4 коэффициенті 10,4
= 4у коэффициенті 4
=20,5 коэффициенті 20,5
№715
1)18+9m
2)-4.5-3n
3)8.4-2.8m
4)-3+1.5n
5)4.8-4m
6) 1.3n-6.5
№722
1)4у-8=4(у-2)
3)а-в+с= -(в-а-с)
4)9a-(b+c)=9a-b-c
6)2,5х+1,7х-3,2х=х
Дескриптор
- көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып өрнекті ықшамдайды
-Коэффициентің астын сызады 3 балл
Дескриптор
-Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланады
- өрнекті теңбе тең түрлендіреді
3 балл
Дескриптор
-өрнекті ықшамдайды
-теңбе теңдікті таңдап алып жазады 4 балл
Оқулық
Интерактивті тақта
Сабақтын соңы
Кері байланыс
Рефлексия (5 мин)
Сабақты қорытындылау.
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім;
- нені толық түсінбедім;
- немен жұмысты жалғастыру қажет.
Үйге тапсырма:
Өзара теңбе-тең өрнектерге үш мысал келтіріңіздер.
оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім;
- нені толық түсінбедім;
- немен жұмысты жалғастыру қажет.
Сабақты қорытыңдылау
(3 мин)
Оқушыларды бағалау
-
Шаблонды альбомный или книжный ретінде алуға болады
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру Тепе-теңдік 6 сынып қмж
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру Тепе-теңдік 6 сынып қмж
-
Бөлім:
6.2B Алгебралық өрнектер
Педагогтің аты-жөні
Күні:
07.11.2024
Сынып:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру Тепе-теңдік
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
6.2.1.8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу
Сабақтың мақсаты
-
Жалпы сараланған мақсат тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын біледі
-
ЕББҚ
Бағалау критерий
-
тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын біледі және есеп шығару барысында қолданады
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтын басы
Ұйымдастыру (2мин)
Психологиялық ахуал
Амандасу
Оқушылардың саббақа дайындығын тексеру
Мұғалімен амандасады
Оқу құралдарын реттейді
Алғашқы білімдерін тексеру (5 мин)
1) Қандай қосылғыштарды ұқсас қосылғыштар деп атайды
2) Ұқсас қосылғыштар қалай біріктіріледі
Сұрақтарға жауап береді
Жауабы
1 Әріп бөліктері бірдей қосылғыштарды ұқсас қосылғыштар деп атайды
2) Ұқсас қосылғыштарды қосу ұқсас қосылғыштарды біріктіру деп аталады
Ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін
1)олардың коэффициентерін қосу керек
2)алынған нәтижені ортақ әріп көбеиткішке көбейту керек
Мадақтау мақтау
Сабақтын ортасы
Негізгі бөлім. Тақырыпты меңгеру
(10мин)
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін а және в айнымалыларының кез келген мәнінде а(в+8) өрнегінің мәні ав+8а өрнегінің мәніне тең
а(в+8)= ав+8а теңдігі а және в айнымалыларын қабылдайтын
мәндерінің кез келгенінде тура теңдік Мұндай теңдік теңбе-теңдік деп аталады
Арифметикалық амалдар қасиетерін білдіретін теңдіктер теңбе-теңдіктер деп аталады
Теңбе-теңдіктер мысалдар
а+в=в+а
(а+в)+с=а+(в+с)
(а+в)с=ас+вс
ав=ва
(ав)с=а(вс)
Оқулықтағы керек жерлерін түртіп жазып алады
Айнымалылардың қабылдайтын мәндерінің кез келгенінде тура болатын теңдікті тепе-теңдік деп атайды
Екі өрнектегі айнымалылардың қабылдайтын мәндерінің кез келгенінде сәйкес мәндері тең өрнектер тең өрнектер теңбе-тең өрнектер деп аталады
Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыруды өрнекті теңбе-тең түрлендіру немесе өрнеті түрлендіру деп атайды
Сабақты белсенді оқушыларды мақтау жараисың молодец
Оқулық
Интерактивті тақта
Практикалық бөлім
Есептер шығару (10 мин)
А деңгейіндегі есептер
№714 Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып өрнектерді ықшамдаңдар Коэффициентің астын сызыңдар
1)-2,3x*4=
2)9y*(-3)=
3)5,2*(-2)=
4) 3 \2 y *6=
5) -4,1х*(-5)=
№715 Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып өрнекті теңбе тең түрлендіріңдер
1) 9(2+m)=
2)-3(1.5+n)=
3)2.8(3-m)=
4)-1.5(2-n)=
5)4(1,2-m)=
6)1.3(n-5)=
Жұптық жұмыс
№722 Теңбе-теңдіктерді таңдап алып жазыңдар
1)4у-8=4(у-2)
2)х+(3х-у)=3х-4
3)а-в+с= -(в-а-с)
4)9a-(b+c)=9a-b-c
5)2у-6=2(у-1)
6)2,5х+1,7х-3,2х=х
Жауаптары
№714
= -9,2х коэффициенті -9,2
= -27у коэффициенті -27
= -10,4 коэффициенті 10,4
= 4у коэффициенті 4
=20,5 коэффициенті 20,5
№715
1)18+9m
2)-4.5-3n
3)8.4-2.8m
4)-3+1.5n
5)4.8-4m
6) 1.3n-6.5
№722
1)4у-8=4(у-2)
3)а-в+с= -(в-а-с)
4)9a-(b+c)=9a-b-c
6)2,5х+1,7х-3,2х=х
Дескриптор
- көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып өрнекті ықшамдайды
-Коэффициентің астын сызады 3 балл
Дескриптор
-Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланады
- өрнекті теңбе тең түрлендіреді
3 балл
Дескриптор
-өрнекті ықшамдайды
-теңбе теңдікті таңдап алып жазады 4 балл
Оқулық
Интерактивті тақта
Сабақтын соңы
Кері байланыс
Рефлексия (5 мин)
Сабақты қорытындылау.
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім;
- нені толық түсінбедім;
- немен жұмысты жалғастыру қажет.
Үйге тапсырма:
Өзара теңбе-тең өрнектерге үш мысал келтіріңіздер.
оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім;
- нені толық түсінбедім;
- немен жұмысты жалғастыру қажет.
Сабақты қорытыңдылау
(3 мин)
Оқушыларды бағалау
-
Шаблонды альбомный или книжный ретінде алуға болады
шағым қалдыра аласыз













