|
Күні: 13.09.23 |
Пән мұғалімі: Торыбаев Б.С. |
||
|
Сыныбы:5 «Б» сынып |
Мектебі: № 211 мектеп-гимназия |
||
|
Сабақ тақырыбы: |
Өрнектерді ықшамдау. |
||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушыларға өрнектерді ықшамдау туралы түсініктеме беру, есептер шығару тәсілдерін үйрету арқылы білімдерін қалыптастыру, ой-өрісін кеңейту. |
||
|
Кіріктірілген модульдер: |
1. Оқыту және оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер. 2. Сыни тұрғыдан ойлау. 3. Оқыту үшін және оқуды бағалау. 4. Жас ерекшеліктеріне байланысты оқыту. 5. Оқудағы көшбасшылық. |
||
|
Сабақ барысы: |
Мұғалім іс -әрекеті |
Оқушылар іс-әрекеті |
Ресурстар, көрнекі құралдар |
|
І.Кіріспе а) Топқа бөлу б) Өткенді қайталау IІ. Жаңа сабақ Ой қозғау Негізгі бөлім (қолдану)
Сергіту сәті
ІІІ. Қoрытынды ІV. Сабақтың рефлексиясы |
Психологиялық дайындық. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін үлкен болғанда кімге ұқсаған болуды қалайсыңдар, деп сұраймын. Оқушыларды түрлі оқулықтар арқылы топтарға бөлемін, бағалау парағын таратамын. Топ мүшелері рөлдеріне, белсенділігіне байланысты өз – өзін бағалап отырады. Топтық жұмыс. Өткен сабақтарға сұрақ – жауап арқылы шолу жасау. Әр топтың оқушыларына сұрақтар қоямын. Санды және әріпті өрнектер деп неге аталады? Санды және әріпті өрнектерге мысалдар айтқызамын. Әр топқа әр түрлі есептер беремін. Өрнектің мәнін тап.
1 – тапсырма Топтық жұмыс Кім жылдам өзіндік жұмысын жасатамын. Амалдарды қолданып есептеу жұмысын орындатамын. Есептеп салыстыру: 6а+4а* 55а-49а; а+23а*11а+11а; 5х-4х*5х+5х; 7у+4у*10у-6у. 2 – тапсырма Топтық жұмыс. «Джиксо» әдісі бойынша жұмыс жасатамын. 3 – тапсырма Топтық жұмыс. Тест бойынша жұмыс жасатамын. Қызықты логикалық сұрақтар қоямын. Топтық бағалау. Оқушылардың өз – өзін бағалау парағы, оқушылардың жұмысын мадақтау арқылы бағалаймын.
Сабақтан алған әсерлерін “БББ” кері байланыс арқылы стикерлерге жаздырамын. |
Шеңбер болып отырады, бір-біріне ізгі-тілектерін, армандарын айтады. Оқушылар математика, қазақ тілі, тарих, өзін-өзі тану оқулықтары болып, 5 топқа бөлінеді. Топтағы рөлдерін анықтап алады. Топ көшбасшылары топ мүшелерінің белсенділігіне байланысты бағалап отырады.
«2 минуттық МЕМО» әдісі арқылы кері байланыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді, жауаптарын басқа топтарға түсіндіреді. Өрнектің мәнін тап: а-250, мұнда а=950; 950-250=700; Оқушылар өз топтарына берілген есептерді шығарады. Өрнектің мәнін тап: а) (а+65)/5; а=40. ә) 100-с/7; с=7; в) 52*х+27*у; х=3, у=3; с) 8100/х-80/у; х=900, у=40 Әр топтан оқушылар тақтаға шығып есеп шығарады. Шығарылған есепті басқа топтар тексеріп, дәптеріне жазады. Натурал сандарды қолданып есептер шығаруда амалдар, жақша, белгілерден қолдану арқылы шешеді. Оқушылар натурал сандарға амалдарды қолданып есептер шығарады. Теңдеуді шеш: (а-50)/2=600; (100-в)*10=1000. Оқушылар сұрақтарға ойланып жауап береді, ой-өрісі дамиды, жауаптарын басқа топтармен талқылайды. Оқушылар тест құрау арқылы санды және әріпті өрнектерге мысалдар жазады. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлануы үшін, бір-біріне қызықты логикалық сұрақтар қояды. Оқушылар «Бағдаршам» түстері арқылы өзін-өзі бағалайды. Оқушылар стиктерлерге «БББ» кері байланыс арқылы өз ойларын жазады. |
Үнтаспа Смайликті доп Бағалау парағы Стикерлер Үлестірме материалдар А4 парағы Үлестірме материалдар А4 парағы Стикерлер Стикерлер |
|
Күні: 14.09.23 |
Пән мұғалімі: Торыбаев Б.С. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы:5 «Б» сынып |
Мектебі: № 211 мектеп-гимназия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Өрнектерді ықшамдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушыларға өрнектерді ықшамдауға есептер көрсету арқылы білімдерін қалыптастыру, есептер шығару тәсілдерін үйрету, ой-өрісін дамыту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кіріктірілген модульдер: |
1. Оқыту және оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер. 2. Сыни тұрғыдан ойлау. 3. Оқыту үшін және оқуды бағалау. 4. Жас ерекшеліктеріне байланысты оқыту. 5. Оқудағы көшбасшылық. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
Мұғалім іс -әрекеті |
Оқушылар іс-әрекеті |
Ресурстар, көрнекі құралдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І.Кіріспе а) Топқа бөлу б) Өткенді қайталау IІ. Жаңа сабақ Ой қозғау Негізгі бөлім (қолдану)
Сергіту сәті
ІІІ. Қoрытынды ІV. Сабақтың рефлексиясы |
Психологиялық дайындық. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін үлкен болғанда кімге ұқсаған болуды қалайсыңдар, деп сұраймын. Оқушыларды жыл мезгілдері арқылы топтарға бөлемін, бағалау парағын таратамын. Топ мүшелері рөлдеріне, белсенділігіне байланысты өз – өзін бағалап отырады. Топтық жұмыс. Өткен сабақтарға сұрақ – жауап арқылы шолу жасау. Әр топтың оқушыларына сұрақтар қоямын. Санды ойластыр, оған 6-ны қос, қосындыдан 2-ны азайт және одан ойластырған санды азайт, нәтижесіне 1-ді қос. Болады 5. Неге ондай болғанын ойлап тап? Әр топқа өрнекті ықшамдауға есептер беремін. 28а+300а+6а=334а; 50в+59в+755в=864в; 1 – тапсырма Топтық жұмыс Кім жылдам өзіндік жұмысын жасатамын. Амалдарды қолданып есептеу жұмысын орындатамын. Есептеп салыстыру: 60а+40а* 55а+45а; 95а-23а*111а-30а; 2х-х*5х-5х; 555у+4у*200у+600у. 2 – тапсырма Топтық жұмыс. «Топтастыру» стратегиясы бойынша жұмыс жасатамын. 3 – тапсырма Топтық жұмыс. Кім жылдам ойыны бойынша жұмыс жасатамын. Оқушыларға кірпі биін орындатамын. Топтық бағалау. Оқушылардың өз – өзін бағалау парағы, оқушылардың жұмысын мадақтау арқылы бағалаймын. Сабақтан алған әсерлерін “БББ” кері байланыс арқылы стикерлерге жаздырамын. |
Шеңбер болып отырады, бір-біріне ізгі-тілектерін, армандарын айтады. Оқушылар қыс, көктем, жаз, күз айлары болып, 4 топқа бөлінеді. Топтағы рөлдерін анықтап алады. Топ көшбасшылары топ мүшелерінің белсенділігіне байланысты бағалап отырады.
«2 минуттық МЕМО» әдісі арқылы кері байланыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді, жауаптарын басқа топтарға түсіндіреді. 1. Тік төртбұрыштыңұзындығы 5 см, ені 3 см. Тік төртбұрыштың периметрінің жартысы неге тең? 2. Үшбұрыштың периметрі 15 см. Оның екі қабырғасы өзара тең, ал үшінші қабырғасы 3 см. Үшбұрыштың белгісіз қабырғаларының ұзындығын тап? Әр топтан оқушылар тақтаға шығып есеп шығарады. Шығарылған есепті басқа топтар тексеріп, дәптеріне жазады. Натурал сандарды қолданып есептер шығаруда амалдар, жақша, белгілерден қолдану арқылы шешеді. Оқушылар натурал сандарға амалдарды қолданып есептер шығарады. Теңдеуді шеш: (а+49а)/2=600; (100в-в)*9=9999. Оқушылар есептерді шығарады, тақтаға жазып басқа топтармен талқылайды. Оқушылар өрнектерге амалдар қолдану арқылы топтастырады. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлануы үшін, бір-біріне қызықты логикалық сұрақтар қояды. Оқушылар әр түрлі іс-қимылдармен орындайды. Оқушылар «Бағдаршам» түстері арқылы өзін-өзі бағалайды. Оқушылар стиктерлерге «БББ» кері байланыс арқылы өз ойларын жазады. |
Үнтаспа Смайликті доп Мезгіл суреттері Бағалау парағы Стикерлер Үлестірме материалдар А4 парағы Үлестірме материалдар А4 парағы Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Күні:
13.09.23 Пән мұғалімі:
Торыбаев Б.С. Сыныбы:5 «Б»
сынып Мектебі: № 211
мектеп-гимназия Сабақ
тақырыбы: Өрнектерді
ықшамдау. Сабақ
мақсаты: Оқушыларға
өрнектерді ықшамдау туралы түсініктеме беру, есептер шығару
тәсілдерін үйрету арқылы білімдерін қалыптастыру, ой-өрісін
кеңейту. Кіріктірілген
модульдер: 1. Оқыту және оқудағы жаңа
әдіс-тәсілдер. 2. Сыни тұрғыдан
ойлау. 3. Оқыту үшін және оқуды
бағалау. 4. Жас ерекшеліктеріне
байланысты оқыту. 5. Оқудағы
көшбасшылық. Сабақ
барысы: Мұғалім іс
-әрекеті Оқушылар
іс-әрекеті Ресурстар,
көрнекі құралдар І.Кіріспе а) Топқа
бөлу б) Өткенді
қайталау IІ. Жаңа
сабақ Ой
қозғау Негізгі
бөлім (қолдану) Сергіту
сәті ІІІ.
Қoрытынды ІV. Сабақтың
рефлексиясы Психологиялық
дайындық. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру үшін үлкен болғанда кімге ұқсаған болуды қалайсыңдар,
деп сұраймын. Оқушыларды түрлі оқулықтар
арқылы топтарға бөлемін, бағалау парағын таратамын. Топ мүшелері
рөлдеріне, белсенділігіне байланысты өз – өзін бағалап
отырады. Топтық жұмыс. Өткен сабақтарға
сұрақ – жауап арқылы шолу жасау. Әр топтың оқушыларына сұрақтар
қоямын. Санды және әріпті өрнектер деп
неге аталады? Санды және әріпті өрнектерге
мысалдар айтқызамын. Әр топқа әр түрлі есептер
беремін. Өрнектің мәнін
тап. а-20в, а=270,
в=10; 1 –
тапсырма Топтық
жұмыс Кім жылдам өзіндік жұмысын
жасатамын. Амалдарды қолданып есептеу
жұмысын орындатамын. Есептеп
салыстыру: 6а+4а*
55а-49а; а+23а*11а+11а; 5х-4х*5х+5х; 7у+4у*10у-6у. 2 –
тапсырма Топтық
жұмыс. «Джиксо» әдісі бойынша жұмыс
жасатамын. 3 –
тапсырма Топтық
жұмыс. Тест бойынша жұмыс
жасатамын. Қызықты логикалық сұрақтар
қоямын. Топтық бағалау. Оқушылардың өз
– өзін бағалау парағы, оқушылардың жұмысын мадақтау арқылы
бағалаймын.
Сабақтан алған
әсерлерін “БББ” кері байланыс арқылы стикерлерге
жаздырамын. Шеңбер болып отырады,
бір-біріне ізгі-тілектерін, армандарын
айтады. Оқушылар математика, қазақ
тілі, тарих, өзін-өзі тану оқулықтары болып, 5 топқа бөлінеді.
Топтағы рөлдерін анықтап алады. Топ көшбасшылары топ мүшелерінің
белсенділігіне байланысты бағалап отырады. «2 минуттық МЕМО» әдісі арқылы
кері байланыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді,
жауаптарын басқа топтарға түсіндіреді. Өрнектің мәнін
тап: а-250, мұнда
а=950; 950-250=700; Оқушылар өз топтарына берілген
есептерді шығарады. Өрнектің мәнін
тап: а) (а+65)/5;
а=40. ә) 100-с/7;
с=7; в)
52*х+27*у; х=3,
у=3; с)
8100/х-80/у; х=900,
у=40 Әр топтан оқушылар тақтаға
шығып есеп шығарады. Шығарылған есепті басқа топтар тексеріп,
дәптеріне жазады. Натурал сандарды қолданып
есептер шығаруда амалдар, жақша, белгілерден қолдану арқылы
шешеді. Оқушылар натурал сандарға
амалдарды қолданып есептер шығарады. Теңдеуді
шеш: (а-50)/2=600; (100-в)*10=1000. Оқушылар сұрақтарға ойланып
жауап береді, ой-өрісі дамиды, жауаптарын басқа топтармен
талқылайды. Оқушылар тест құрау арқылы
санды және әріпті өрнектерге мысалдар
жазады. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлануы
үшін, бір-біріне қызықты логикалық сұрақтар
қояды. Оқушылар «Бағдаршам» түстері
арқылы өзін-өзі бағалайды. Оқушылар стиктерлерге «БББ»
кері байланыс арқылы өз ойларын жазады. Үнтаспа Смайликті
доп Бағалау
парағы Стикерлер Үлестірме
материалдар А4
парағы Үлестірме
материалдар А4
парағы Стикерлер Стикерлер Күні:
14.09.23 Пән мұғалімі:
Торыбаев Б.С. Сыныбы:5 «Б»
сынып Мектебі: № 211
мектеп-гимназия Сабақ
тақырыбы: Өрнектерді
ықшамдау. Сабақ
мақсаты: Оқушыларға
өрнектерді ықшамдауға есептер көрсету арқылы білімдерін
қалыптастыру, есептер шығару тәсілдерін үйрету, ой-өрісін
дамыту. Кіріктірілген
модульдер: 1. Оқыту және оқудағы жаңа
әдіс-тәсілдер. 2. Сыни тұрғыдан
ойлау. 3. Оқыту үшін және оқуды
бағалау. 4. Жас ерекшеліктеріне
байланысты оқыту. 5. Оқудағы
көшбасшылық. Сабақ
барысы: Мұғалім іс
-әрекеті Оқушылар
іс-әрекеті Ресурстар, көрнекі
құралдар І.Кіріспе а) Топқа
бөлу б) Өткенді
қайталау IІ. Жаңа
сабақ Ой
қозғау Негізгі
бөлім (қолдану) Сергіту
сәті ІІІ.
Қoрытынды ІV. Сабақтың
рефлексиясы Психологиялық
дайындық. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру үшін үлкен болғанда кімге ұқсаған болуды қалайсыңдар,
деп сұраймын. Оқушыларды жыл мезгілдері
арқылы топтарға бөлемін, бағалау парағын таратамын. Топ мүшелері
рөлдеріне, белсенділігіне байланысты өз – өзін бағалап
отырады. Топтық жұмыс. Өткен сабақтарға
сұрақ – жауап арқылы шолу жасау. Әр топтың оқушыларына сұрақтар
қоямын. Санды ойластыр, оған 6-ны қос,
қосындыдан 2-ны азайт және одан ойластырған санды азайт, нәтижесіне
1-ді қос. Болады 5. Неге ондай болғанын ойлап
тап? Әр топқа өрнекті ықшамдауға
есептер беремін. 28а+300а+6а=334а; 50в+59в+755в=864в; 1 –
тапсырма Топтық
жұмыс Кім жылдам өзіндік жұмысын
жасатамын. Амалдарды қолданып есептеу
жұмысын орындатамын. Есептеп
салыстыру: 60а+40а*
55а+45а; 95а-23а*111а-30а; 2х-х*5х-5х; 555у+4у*200у+600у. 2 –
тапсырма Топтық
жұмыс. «Топтастыру» стратегиясы
бойынша жұмыс жасатамын. 3 –
тапсырма Топтық
жұмыс. Кім жылдам ойыны бойынша жұмыс
жасатамын. Оқушыларға кірпі биін
орындатамын. Топтық бағалау. Оқушылардың өз
– өзін бағалау парағы, оқушылардың жұмысын мадақтау арқылы
бағалаймын. Сабақтан алған
әсерлерін “БББ” кері байланыс арқылы стикерлерге
жаздырамын. Шеңбер болып отырады,
бір-біріне ізгі-тілектерін, армандарын
айтады. Оқушылар қыс, көктем, жаз, күз
айлары болып, 4 топқа бөлінеді. Топтағы рөлдерін анықтап алады. Топ
көшбасшылары топ мүшелерінің белсенділігіне байланысты бағалап
отырады. «2 минуттық МЕМО» әдісі арқылы
кері байланыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді,
жауаптарын басқа топтарға түсіндіреді. 1. Тік төртбұрыштыңұзындығы
5 см, ені 3 см. Тік төртбұрыштың периметрінің жартысы неге
тең? 2. Үшбұрыштың периметрі 15 см.
Оның екі қабырғасы өзара тең, ал үшінші қабырғасы 3 см. Үшбұрыштың
белгісіз қабырғаларының ұзындығын тап? Әр топтан оқушылар тақтаға
шығып есеп шығарады. Шығарылған есепті басқа топтар тексеріп,
дәптеріне жазады. Натурал сандарды қолданып
есептер шығаруда амалдар, жақша, белгілерден қолдану арқылы
шешеді. Оқушылар натурал сандарға
амалдарды қолданып есептер шығарады. Теңдеуді
шеш: (а+49а)/2=600; (100в-в)*9=9999. Оқушылар есептерді шығарады,
тақтаға жазып басқа топтармен талқылайды. Оқушылар өрнектерге амалдар
қолдану арқылы топтастырады. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлануы
үшін, бір-біріне қызықты логикалық сұрақтар
қояды. Оқушылар әр түрлі
іс-қимылдармен орындайды. Оқушылар «Бағдаршам» түстері
арқылы өзін-өзі бағалайды. Оқушылар стиктерлерге «БББ»
кері байланыс арқылы өз ойларын жазады. Үнтаспа Смайликті
доп Мезгіл
суреттері Бағалау
парағы Стикерлер Үлестірме
материалдар А4
парағы Үлестірме
материалдар А4
парағы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













