Орта ғасырлар тарихы нені оқытады?

Тақырып бойынша 16 материал табылды

Орта ғасырлар тарихы нені оқытады?

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңа сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

6. 1А VI – IX ғғ. Қазақстан

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кіріспе сабақ.

Зерттеу сұрағы: Орта ғасырлар тарихы нені оқытады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихына жалпы шолу

Сабақтың мақсаты

Орта ғасырлар кезеңіндегі өзгерістерді анықтайды;

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихының негізгі кезеңдері мен олардың ерекшеліктерін түсінеді.

Құндылықтар

Енбеккорлық және кәсіби біліктілік

Апта дәйексөзі:

Білім – қымбат қазына, қанағат тұтпа азына (Мұзафар Әлімбаев)


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру

Өткен білімді еске түсіру

7 минут

Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут

Ой қозғау:

Орта ғасырлар қандай кезеңдерге бөлінеді? (алдыңғы сабақ материалын еске түсіру)

Бұл кезеңдер бір-бірінен қалай ерекшеленуі мүмкін?

ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көш

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

мадақтау

Кесте

Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут













10 минут

































5 минут









10 минут



Тапсырма 1. Орта ғасыр кезеңдерін талдау.

Орта ғасырлардың әр кезеңі бойынша өзгерістерді кестеге толтырады:

1. Ерте орта ғасырлар

2. Дамыған орта ғасырлар

3. Қазақ мемлекетінің қалыптасу кезеңі.

Ерте орта ғасыр

Дамыған орта ғасыр

Кейінгі орта ғасыр




ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды

Тапсырма 2. Орта ғасырлардың үш кезеңі бойынша стикерлерге белгілі тұлғалар, оқиғалар және ұғымдарды жазып, 1-сабақтың басында дайындалған уақыт сызығына орналастыру. (Алдын-ала стикерлерге кейбір маңызды ұғымдарды жазып қойып, оқушыларға ойлануға беріңіз).

Уақыт сызығы бойынша келесі сұрақтар қою:

Ежелгі дәуір мен орта ғасырлар кезеңдері арасында қандай сабақтастықты байқадыңыз?

Сіздің ойыңызша, адамзат қоғамының дамуында әр кезеңнің қандай маңызы болды?

Орта ғасырлардағы өзгерістерді топтастыру. Тақтаға төрт бөліктен тұратын кесте сызыңыз.



Саяси



Экономикалық

Мәдени

Әлеуметтік



Оқушылар алдыңғы тапсырмада уақыт сызығында стикерлерге жазылған оқиғалар немесе ұғымдарды кесте бөліктеріне тиісті салалар бойынша орналастыру керек. Оқушыларды қоғамдық өмірдің әр саласында орта ғасырларда ірі өзгерістер болғаны туралы қорытынды жасауға жетелеңіз.

Қазақстан тарихында орта ғасырлар кезеңінің қандай негізгі ерекшеліктері бар?

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

Құндылықтар: Орта ғасырлардың әр кезеңіндегі маңызды өзгерісті анықтайды. (1-2-тапсырма)







Дескрипторлар:

Ерте орта ғасырлардағы кемінде 3 өзгерісті біледі;

Дамыған орта ғасырлардағы кемінде 3 өзгерісті түсіндіреді;

Кейінгі орта ғасырлардағы кемінде 3 өзгерісті атайды.

Кезеңдер арасындағы сабақтастықты түсіндіреді;

Кезеңдердің ұқсастығы мен айырмашылығы туралы дәлелдер келтіреді;

Орта ғасырлардың адамзаттың даму тарихындағы маңызы туралы пікір келтіреді.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады








«Ең үздік жауап»




ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады










«Алақан-жұдырық»








«Жұлдызшалар»




Орта ғасырлардағы

Қазақстан картасы:

http://www.tarih-begalm

inka. kz/ kk/ history/

edieval/maps/

Ақпараттық мәтін


Үлестірмелі қағаздар







Суреттер





Тірек-сызбалар


Кесте


Карта

Хронология

тюркской государственности:

https://www.youtube.c4VP6Y om/watch?v=QatYv- (карталар)

Аманжолов Қ. Р. Түркі халықтарының тарихы. 1-2 кітаптар. – Алматы: Білім, 2002 ж.


Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

Не білдім?

Не көрдім?

Не түсіндім?

Нені жетілдіруім керек?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

Орта ғасырлар тарихы нені оқытады?





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі