|
Мектеп |
Ж. Құдайбергенов атындағы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән мұғалімі |
Надырбекова Ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
08.09.2020ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағаны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.1.2-әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттейді. Басым оқушылар: Қазақстандық археология ғылымының жеткен жетістіктерін ашып көрсетеді. Кейбір оқушылар: Көшпелілердің өркениетін зерттеуде номадистика ғылымының рөлінің маңыздылығын зерттейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, талдау, жоғары деңгей дағдылары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тыңдалым:«Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы» таныстырылым. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Дәстүрлі өркениет, дәстүрлі мәдениет, дәстүр, дәстүрдің дәріптелуі, материалдық мәдениет, рухани мәдениет, жазба дерек, археология, көшпелілік т.б. Диалог пен жазуға пайдалы сөздер тізбегі: Дәстүрлі өркениет ұғымы … Дәстүрлі мәдениет пен өркениетті зерттеудің қиындықтары... Орталық Азияның ертедегі дәстүрлі өркениет тарихы туралы жазба деректері... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
-патриотизм; - құрмет; -ынтымақтастық; -еңбек пен шығармашылық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География (Картамен жұмыс жасағанда география пәнімен пәнаралық байланыс орнатылады.) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
«Орталық Азия» ұғымы, тарихи-географиялық негіздері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі; Назарларын сабаққа шоғырландыру; Сәлеметсіздер ме оқушылар? Сабағымыздың тақырыбы: Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы Ой қозғау. Ең алдымен дәстүр дегеніміз не? «Дәстүрлі өркениет» дегеніміз не? деген сұрақты қарастырып алайық. Оқушылардың жауабын тыңдап, жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырып кетемін. |
Дәстүр дегеніміз не? «Дәстүрлі өркениет» дегеніміз не? деген сұрақты талқылайды. Жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен танысады. |
«Маңызды идея айтушы» әдісімен бағалаймын
|
Слайд 1-3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Оқушыларға презентация көрсетіліп, мазмұны талқыланады. Оқулық мәтініне шолу жасау ұсынылады. 1-тапсырма. Түркітанушы Л.Н.Гумилевтің пікірін талқылаңдар. «...Орталық Азия ежелгі халықтарын Қытай мен Иранның көршілері ретінде қарастыруды тоқтату қажет. Олардың тарихы мен мәдениеті дербес дамыған деген тұжырым жасаудың уақыты келді.» Өркениетке қатысты зерттеулерді қарастыру. Өркениет теориясы бойынша авторларды атап, пікірлерін талдау. Жеке жұмыс: 2-тапсырма. Кестені толтырыңдар. Дәстүрлі өркениет белгілерін көрсетіңдер.
Дескриптор:
3-тапсырма. ПТМС формуласы арқылы келесі тұжырымға қатысты пікір жазыңдар. «Ғалымдар Орталық Азия өркениетінің әлемдік өркениеттегі рөліне қандай баға береді?»
Жоғары деңгейде /төмен деңгейде Позиция - менің ойымша ғалымдар Орталық Азия өркениетіне жоғары баға береді .... Түсіндіру – себебі ... Мысалы – келесідей мысал келтіре аламын ... Салдары - қорытындылай келе, бүгінгі заманымызда қолданылуы қазыналарымен Дескриптор: -Позиция таңдау; -Екі дәлелмен түсіндіру; -Екі мысал келтіру; -Екі салдарын жазу; 4-тапсырма. Орталық Азияның ертедегі дәстүрлі мәдениетін зерттеуде номадистика мен этнографияның рөлін бағалаңдар. Номадистика бұл.... Тарихи-этнографиялық зерттеулер маңызды болды, себебі... Тарихи-этнографиялық еңбектердің ішінен мен мыналарды атар едім, себебі...
Дескриптор: -Номадистика анықтамасын береді; -Зерттеулер маңыздылығын 1 мысалмен келтіреді; -Тарихи –этнографиялық еңбектің біреуіне талдау жүргізеді. |
Презентация бойынша есте сақтағандарын түсіндіреді.
Оқулықтағы тақырыппен танысады, пікір талқыланады.
Оқушылар жеке жұмыс жасап, кесте толтырып, дәстүрлі өркениеттін белгілерін жазып өтеді. Дәптерді суретке түсіріп, классрумға салады.
Тапсырманы орындап таныстырылым жасайды,
Орталық Азияның ертедегі дәстүрлі мәдениетін зерттеуде номадистика мен этнографияның рөліне бағалау жүргізеді. |
Бағалау: сұрақтарға жауап берген оқушылар бірін-бірі дескриптор бойынша бағалап өтеді
Бағалау:«Өзін-өзі бағалау» Дескриптор бойынша бағалау
«Түсініктеме арқылы бағалау» кері байланысы беріледі.
Дескриптор бойынша өзара бағалау жүргізеді
|
Презентация «Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы» Слайд – 3-13
7-слайд
Қосымша материал, мәтін
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Рефлексия «5-5-1»Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5сөйлем жазады.Одан кейін сол 5сөйлемді 5сөзге дейін қысқартады.Соңында 5сөзді 1сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі.
Үйге тапсырма:§3 оқу. Берілген тапсырмалардың бірнешеуін дәптерге орындау. |
Сабаққа чатта кері байланыс
жасайды Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Мектеп Ж. Құдайбергенов атындағы орта
мектеп Бөлім Орталық Азия өркениеттері:
саналуандылығы және мәдени
ортақтығы Пән
мұғалімі Надырбекова
Ж. Күні 08.09.2020ж. Сынып Қатысушылар
саны Қатыспағаны Сабақтың
тақырыбы Орталық Азияның дәстүрлі
өркениеттерін зерттеу тарихы Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 10.1.1.2-әлемдік өркениеттегі
Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін
зерттеу Сабақтың
мақсаты Барлық
оқушылар: әлемдік өркениеттегі Орталық
Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін
зерттейді. Басым
оқушылар: Қазақстандық археология
ғылымының жеткен жетістіктерін ашып
көрсетеді. Кейбір
оқушылар: Көшпелілердің өркениетін
зерттеуде номадистика ғылымының рөлінің маңыздылығын
зерттейді. Ойлау дағдыларының
деңгейі Білу, түсіну, талдау, жоғары
деңгей дағдылары. Бағалау
критерийлері Қазақстандық археология
ғылымының жеткен жетістіктерін зерделеу; Көшпелілердің өркениетін
зерттеуде номадистика ғылымының рөлінің маңыздылығын
зерттеу. Тілдік
мақсаттар Тыңдалым:«Орталық Азияның дәстүрлі
өркениеттерін зерттеу тарихы»
таныстырылым. Пәнге қатысты лексика мен
терминология: Дәстүрлі өркениет, дәстүрлі
мәдениет, дәстүр, дәстүрдің дәріптелуі, материалдық мәдениет,
рухани мәдениет, жазба дерек, археология,
көшпелілік т.б. Диалог пен жазуға
пайдалы сөздер тізбегі: Дәстүрлі өркениет ұғымы
… Дәстүрлі мәдениет пен
өркениетті зерттеудің қиындықтары... Орталық Азияның ертедегі
дәстүрлі өркениет тарихы туралы жазба
деректері... Құндылықтарды
дарыту -патриотизм; -
құрмет; -ынтымақтастық; -еңбек пен
шығармашылық Пәнаралық
байланыстар География (Картамен жұмыс
жасағанда география пәнімен пәнаралық байланыс
орнатылады.) Бастапқы
білім «Орталық Азия» ұғымы,
тарихи-географиялық негіздері
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңдері Мұғалімнің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Басы Ұйымдастыру
кезеңі; Назарларын сабаққа
шоғырландыру; Сәлеметсіздер ме
оқушылар? Сабағымыздың
тақырыбы: Орталық Азияның дәстүрлі
өркениеттерін зерттеу тарихы Ой
қозғау. Ең
алдымен дәстүр дегеніміз не?
«Дәстүрлі өркениет» дегеніміз не?
деген сұрақты қарастырып
алайық. Оқушылардың жауабын тыңдап,
жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырып
кетемін.
Дәстүр дегеніміз не?
«Дәстүрлі өркениет» дегеніміз не?
деген сұрақты талқылайды. Жаңа
сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен
танысады.
«Маңызды идея айтушы» әдісімен
бағалаймын
Слайд
1-3 Ортасы Оқушыларға презентация
көрсетіліп, мазмұны талқыланады. Оқулық мәтініне шолу жасау
ұсынылады. 1-тапсырма. Түркітанушы Л.Н.Гумилевтің
пікірін талқылаңдар. «...Орталық Азия ежелгі халықтарын Қытай мен
Иранның көршілері ретінде қарастыруды тоқтату қажет. Олардың тарихы
мен мәдениеті дербес дамыған деген тұжырым жасаудың уақыты
келді.» Өркениетке қатысты
зерттеулерді қарастыру. Өркениет теориясы бойынша авторларды атап,
пікірлерін талдау. Жеке
жұмыс: 2-тапсырма. Кестені толтырыңдар.
Дәстүрлі өркениет белгілерін
көрсетіңдер. 1 2 3 4 5
Дескриптор: Дәстүрлі өркениеттің
1-белгісін көрсетеді. Дәстүрлі өркениеттің
2-белгісін көрсетеді. Дәстүрлі өркениеттің
3-белгісін көрсетеді. Дәстүрлі өркениеттің
4-белгісін көрсетеді. Дәстүрлі өркениеттің
5-белгісін көрсетеді.
3-тапсырма. ПТМС
формуласы арқылы келесі тұжырымға
қатысты пікір жазыңдар. «Ғалымдар Орталық Азия өркениетінің әлемдік
өркениеттегі рөліне қандай баға
береді?»
Жоғары деңгейде /төмен
деңгейде Позиция - менің ойымша
ғалымдар Орталық Азия өркениетіне жоғары баға береді
.... Түсіндіру – себебі
... Мысалы – келесідей мысал
келтіре аламын ... Салдары - қорытындылай
келе, бүгінгі заманымызда
қолданылуы қазыналарымен
Дескриптор:
-Позиция
таңдау; -Екі дәлелмен
түсіндіру;
-Екі мысал
келтіру;
-Екі салдарын
жазу; 4-тапсырма. Орталық Азияның ертедегі
дәстүрлі мәдениетін зерттеуде номадистика мен этнографияның рөлін
бағалаңдар. Номадистика
бұл.... Тарихи-этнографиялық
зерттеулер маңызды болды, себебі... Тарихи-этнографиялық
еңбектердің ішінен мен мыналарды атар едім,
себебі...
Дескриптор: -Номадистика анықтамасын
береді; -Зерттеулер маңыздылығын 1
мысалмен келтіреді; -Тарихи –этнографиялық
еңбектің біреуіне талдау жүргізеді.
Презентация бойынша есте
сақтағандарын
түсіндіреді.
Оқулықтағы тақырыппен
танысады, пікір
талқыланады.
Оқушылар жеке жұмыс жасап,
кесте толтырып, дәстүрлі өркениеттін белгілерін жазып өтеді.
Дәптерді суретке түсіріп, классрумға
салады.
Тапсырманы орындап
таныстырылым жасайды,
Орталық Азияның ертедегі
дәстүрлі мәдениетін зерттеуде номадистика мен этнографияның рөліне
бағалау жүргізеді.
Бағалау: сұрақтарға жауап берген
оқушылар бірін-бірі дескриптор бойынша бағалап
өтеді
Бағалау:«Өзін-өзі
бағалау» Дескриптор бойынша
бағалау
«Түсініктеме арқылы бағалау»
кері байланысы беріледі.
Дескриптор бойынша өзара
бағалау жүргізеді
Презентация
«Орталық Азияның дәстүрлі
өркениеттерін зерттеу тарихы» Слайд –
3-13
7-слайд
Қосымша материал,
мәтін
Соңы Рефлексия «5-5-1»Оқушылар
сабақ кезінде нені меңгергендері
жайлы 5сөйлем жазады.Одан кейін сол
5сөйлемді
5сөзге
дейін
қысқартады.Соңында
5сөзді
1сөзге
қысқартады.
Оқушылар өздерінің түйінді сөзін
бүкіл сыныппен
бөліседі.
Үйге
тапсырма:§3 оқу. Берілген
тапсырмалардың бірнешеуін дәптерге
орындау.
Сабаққа чатта кері байланыс
жасайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


