Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Бөлім 2А.Сәндік-қолданбалы шығармашылық
| Мектеп:
|
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 5 | Қатысқандар саны:10
| Қатыспағандар саны:2 |
Сабақтақырыбы: | Бұйым өру.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.3.2Түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым орындау. |
Сабақмақсаттары | Бірнеше өру әдісін пайдаланып бұйым орындау;Шығармашылық жұмыс барысында техника қауіпсіздігін сақтау; |
Жетістік критерийлері | өру өнері туралы білімін көрсетеді;өрудің бірнеше тәсілдерін меңгерген;материалдар мен құрал-жабдықтарды ұқыпты қолдана алады;шығармашылық жұмысты ұқыпты орындайды;
|
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология:Өру – плетенеие – EmbroideryМакраме – MacrameТүйін түрлері – Виды узелков - Types of knots
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Өру өнеріне .... жатқызуға болады.Мен өрудің мына тәсілін таңдаған себебім, ...Өрудің ... түрі қазақ қолөнеріне тән деп ойлаймын.
|
Құндылықтарды дарыту
| Еңбек және шығармашылықТоппен жұмысТіл байлығын дамыту, газеттен құмыра презентациясы
|
Пәнаралық байланыстар | Математика /өруде түйін сандарын санау үшін қолданылады/, орыс тілі, қазақ тілі /өз ойларын жеткізу, тілдік дағдыларын дамыту үшін/ |
АКТ қолдану дағдылары | Интернет ресурстарынан қажетті мәліметтерді іздену арқылы АКТ дағдыларын дамыту. |
Бастапқы білім
| Оқушылар СҚӨ бұйымдары туралы білімдері бар. Практикалық тапсырмалар орындау арқылы алдыңғы тоқсанда алған білімдерімен дағдыларын белсендіру.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтыңбасы0-5 мин | Оқушылармен сәлемдесу. Құндылықтарды еске түсіру.Оқушыларды жаңа тақырып пен оқу мақсаттарымен таныстыру. Бүгінгі сабақтағы іс-әрекеттерін атап шығу. |
СҚӨ бұйымдары
Құмыра түрлері көрсетіледі
Слайд «Газеттен жасалған құмыра»
|
Сабақтың ортасы 5-10 мин
10-75 мин
| 1.Бұйым өру.Топпен жұмыс. Әрбір топқа бір-бірден дайын құмыралар беріледі. Оқушылар ұстап көреді.Сұрақ – жауап:Неден жасалған деп ойлайсыңдар?Қандай технологиямен орындалған?Осы құмыраны жасау үшін қандай құралдар қажет?Құмыра жасап үйренгілерің келе ме?
Тапсырманы бастамас бұрын техника қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларды сақтауы үшін нұсқамалық жұмыстарын жүргізу.
Практикалық тапсырма Газетті 4 бөлікке бөліп қиясыз.Ұзын сымның көмегімен газетті ширатып, түтікше жасаңыз.Түтікшелер арқылы құмыралар өріңіз
Жұмыс барысында оқушыларды қолдап, көмектесіп, қажеттілігіне қарай өру тәсілдерін көрсету.
Дифференциация: бұйымдағы қарапайым, орташа және күрделі өрнекті өру орындау ұсынылады.
|
|
Сабақтың соңы76-80 мин | Орындалған жұмыстар мен оқушылардың іс-әрекеті бойынша кері байланыс пен ұсыныстар беру.
Жұмыс орнын тазалау. | ауызша |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу. | Сұрақ-жауап алу, практикалық тапсырмаларды орындау нәтижесі арқылы. | Техника қауіпсіздігі ережесі бойынша құрал-жабдықтармен мұқият жұмыс істеуін және түзу отыруын қадағалау.Терезені ашып, ауаны тазартып отыру. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|