Сабақтың тақырыбы: Өсімдік – өмір кілті.
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушылардың өсімдіктер бөлімі тарауы бойынша алған білімдерін қорытындылау, пысықтау.
2.Экологиялық, эстетикалық және киіз үй құру арқылы ұлттық тәрбие беру. Отанға деген махаббатын ояту.
3.Сөзжұмбақ, бейнефильм, слайд көрсетілімдерін пайдаланып оқушылардың үйірме жұмысына деген қызығушылығын дамыту, ұжымдағы бірлікті арттыру.
Сабақтың көрнекіліктері:
1.Сөзжұмбақ сызылған плакаттар.
2.Слайд көрсетілімі.
3.Бейнефильм.
4.Киіз үйдің макеті.
Сабақтың түрі: қорытындылау.
Сабақтың әдісі : ойын - жарыс (киіз үй құру)
Жоспар: Киіз үй жабдықтарын жинақтау арқылы білімін тексеру.
1.Керегені керу.
2.Шаңырақ көтеру.
3.Уық байлау.
4.Туырлықты байлау.
5.Үзікті жабу.
6.Түндікті жабу.
7. «Батыс-Алтай қорығының өсімдіктері» бейнефильмі.
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.
ІІ Киіз үй құру. Ойын - жарыс түрінде өтеді. Бүгінгі сабақта киіз үй жабдықтарын жинақтаймыз. Жарысқа екі топ қатысады (қазтамақ, долана), әрқайсысында 6 оқушыдан барлығы 12. Соңында жеңімпаз топ анықталады.
1.Керегені керу. (Саяхат ойыны «Сандар сыры»)
1.Жылына бір адам тыныс алу үшін қанша оттегін қабылдайды? (173000 л)
2.Біздің ғаламшардағы өсімдіктер ауа қабатына жылына қандай мөлшерде оттегін бөліп шығарады? (400 млн т)
3.Қазақстанда өсімдіктің қанша түрі өседі? (6000-дай түрі)
4.Қанша түрі эндемик өсімдіктерге жатады? (760-тан астамы)
5.Эндемик өсімдіктер дегеніміз не? (Бір жерде ғана өсетін, басқа аймақта кездеспейтін өсімдіктер)
6.Қазақстанның өсімдіктер тіркелген тұңғыш Қызыл кітабы қашан шықты? (1981ж)
7.Қазақстанда өсімдік дүниесінің қанша түрі Қызыл кітапқа енген? (308 түрі)
8.Қазақстанда ормандар қанша жерді алып жатыр? (11,4 млн га, 4,2%)
9.Ғаламшарымызда өсімдіктердің қанша түрі жойылып кеткен? (30000-ға жуық)
10.Қазақстанда сирек кездесетін өсімдіктердің қанша түрі бар? (530-дай түрі)
2.Шаңырақ көтеру. (Сөзжұмбақ шешу)
|
|
|
|
|
1 |
п |
А |
л |
ь |
м |
а |
|
|
|
|
2 |
ф |
и |
к |
у |
С |
|
|
|
|
|
|
|
3 с |
ц |
и |
н |
д |
а |
П |
с |
у |
с |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
к |
А |
л |
е |
у |
с |
|
|
|
5 ш |
е |
ф |
ф |
л |
е |
Р |
а |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
г |
е |
р |
А |
н |
ь |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
б |
е |
Г |
о |
н |
и |
я |
|
|
|
8з |
а |
м |
и |
о |
к |
У |
л |
ь |
к |
а |
с |
|
|
9 |
т |
р |
а |
д |
е |
С |
к |
а |
н |
ц |
и |
я |
1.Үндістанда діңінен флейта жасаған бөлме өсімдігі.
2.Әдемі жапырақтарына байланысты нағыз мекеме гүлі деп атайды.
3.Жапырақтары әдемі, ала, ірі болып келетін, шырмалып өсетін бөлме өсімдігі.
4.Жапырағының әдемілігіне байланысты үйде өсіреді, суқұйғыштардың гүлі деп есептеледі.
5.Биіктігі 2,5м-ге жететін, Вьетнам, Жапония, Австралияда кең тараған бөлме өсімдігі.
6.Адамның ашуын басып, сабырға шақыратын бөлме өсімдігі.
7.Қысы-жазы ұсақ гүл шашатын бөлме өсімдігі.
8.Доллор ағашының ғылыми атауы.
9Ағайынды саяхатшылар ашқан бөлме өсімдігі
|
|
|
|
1 |
д |
о |
л |
А |
н |
а |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
2 |
м |
е |
ң |
Д |
у |
а |
н |
а |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
3 |
ж |
а |
л |
б |
Ы |
з |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
4 |
и |
т |
м |
ұ |
Р |
ы |
н |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
5 |
қ |
а |
р |
А |
н |
д |
ы |
з |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
6 |
т |
а |
С |
ж |
а |
р |
ғ |
а |
н |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 |
и |
м |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың
тақырыбы: Өсімдік – өмір
кілті.
Сабақтың
мақсаты:
1.Оқушылардың өсімдіктер
бөлімі тарауы бойынша алған білімдерін қорытындылау,
пысықтау.
2.Экологиялық, эстетикалық және
киіз үй құру арқылы ұлттық тәрбие беру. Отанға деген махаббатын
ояту.
3.Сөзжұмбақ,
бейнефильм, слайд көрсетілімдерін
пайдаланып оқушылардың үйірме жұмысына деген қызығушылығын дамыту,
ұжымдағы бірлікті арттыру.
Сабақтың
көрнекіліктері:
1.Сөзжұмбақ сызылған
плакаттар.
2.Слайд
көрсетілімі.
3.Бейнефильм.
4.Киіз үйдің
макеті.
Сабақтың
түрі: қорытындылау.
Сабақтың
әдісі :
ойын - жарыс (киіз үй
құру)
Жоспар:
Киіз үй жабдықтарын жинақтау
арқылы білімін тексеру.
1.Керегені
керу.
2.Шаңырақ
көтеру.
3.Уық
байлау.
4.Туырлықты
байлау.
5.Үзікті
жабу.
6.Түндікті
жабу.
7. «Батыс-Алтай қорығының
өсімдіктері» бейнефильмі.
Сабақтың барысы: І
Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды сабақтың мақсатымен
таныстыру.
ІІ Киіз үй
құру. Ойын - жарыс түрінде өтеді.
Бүгінгі сабақта киіз үй жабдықтарын жинақтаймыз. Жарысқа екі топ
қатысады (қазтамақ, долана), әрқайсысында 6 оқушыдан барлығы 12.
Соңында жеңімпаз топ анықталады.
1.Керегені
керу. (Саяхат ойыны «Сандар
сыры»)
1.Жылына бір адам тыныс алу
үшін қанша оттегін қабылдайды? (173000 л)
2.Біздің ғаламшардағы
өсімдіктер ауа қабатына жылына қандай мөлшерде оттегін бөліп
шығарады? (400 млн т)
3.Қазақстанда өсімдіктің қанша
түрі өседі? (6000-дай түрі)
4.Қанша түрі эндемик
өсімдіктерге жатады? (760-тан астамы)
5.Эндемик өсімдіктер дегеніміз
не? (Бір жерде ғана өсетін, басқа аймақта кездеспейтін
өсімдіктер)
6.Қазақстанның өсімдіктер
тіркелген тұңғыш Қызыл кітабы қашан шықты?
(1981ж)
7.Қазақстанда өсімдік
дүниесінің қанша түрі Қызыл кітапқа енген? (308
түрі)
8.Қазақстанда ормандар қанша
жерді алып жатыр? (11,4 млн га, 4,2%)
9.Ғаламшарымызда өсімдіктердің
қанша түрі жойылып кеткен? (30000-ға жуық)
10.Қазақстанда сирек
кездесетін өсімдіктердің қанша түрі бар? (530-дай
түрі)
2.Шаңырақ
көтеру. (Сөзжұмбақ
шешу) 1 п А л ь м а 2 ф и к у С 3 с ц и н д а П с у с 4 к А л е у с 5 ш е ф ф л е Р а 6 г е р А н ь 7 б е Г о н и я 8з а м и о к У л ь к а с 9 т р а д е С к а н ц и я
1.Үндістанда діңінен флейта
жасаған бөлме өсімдігі.
2.Әдемі жапырақтарына
байланысты нағыз мекеме гүлі деп атайды.
3.Жапырақтары әдемі, ала, ірі
болып келетін, шырмалып өсетін бөлме
өсімдігі.
4.Жапырағының әдемілігіне
байланысты үйде өсіреді, суқұйғыштардың гүлі деп
есептеледі.
5.Биіктігі 2,5м-ге жететін,
Вьетнам, Жапония, Австралияда кең тараған бөлме
өсімдігі.
6.Адамның ашуын басып, сабырға
шақыратын бөлме өсімдігі.
7.Қысы-жазы ұсақ гүл шашатын
бөлме өсімдігі.
8.Доллор ағашының ғылыми
атауы.
9Ағайынды саяхатшылар ашқан
бөлме өсімдігі
1 д о л А н а 2 м е ң Д у а н а 3 ж а л б Ы з 4 и т м ұ Р ы н 5 қ а р А н д ы з 6 т а С ж а р ғ а н 7 и м |













