|
Пәні: жаратылыстану |
Мектеп: Астана қаласы №58 мектеп - гимназия |
|||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Адаева Айганым Матмуратовна Бастауыш сынып мұғалімі жоғары санатты |
||||
|
Сынып:1 |
Қатысқандар: 25 |
Қатыспағандар: 0 |
||
|
Сабақ тақырыбы: |
Өсімдіктер-тірі ағзалар |
|||
|
Оқу мақсаты |
1.2.1.3 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу; |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Өсімдіктердің негізгі сипаттамалары мен олардың тіршілік формаларын анықтау; Көптеген оқушылар: Қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасау; Кейбір оқушылар: Зерттеу жұмысын жүргізе алу; |
|||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар: - Оқушылар табиғаттағы жанды және жансыз заттарды ажырата алады; - Өсімдіктердің тірі ағза ретіндегі негізгі ерекшеліктерін табады. Олардың өсетінін, қоректенетінін, тыныс алатынын және көбейетінін біледі; - Зерттеу жұмысы барысында оқушылар бақылау, сараптау, қорытындылау дағдыларын жетілдіре түседі. |
|||
|
Тілдік мақсат |
жанды табиғат, жансыз табиғат, өсімдік, нысан. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір – біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Өсімдіктердің өсуі туралы бейне роликтер |
|||
|
Бастапқы бөлім |
Өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату; |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 мин |
Өрт дегенім — гүл
екен, Балалар, жасанды гүлді жылы сөздер айтып, бір – бірне кезектен ұсынады. Осы жасанды гүлді, шынайы өмірде өсіру үшін не қажет? деген ойын ойнаймыз.
Партадағы көрсетілген топтарға топтасады. Оқушыларды 5 топқа ұйымдастырамын. |
Шаттық шеңбері |
||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
1. 3,4,6 суреттерді мұқият қара. Оқушылармен пікірталас ұйымдастыру 2. Ары қарай 1,2,5 суреттердің көмегімен болжап көр. Суреттерден нелерді көріп тұрсың?
Олардың қайсысы жанды, қайсысы жансыз табиғатқа жатады? Ойыңды топпен бөлісіп көр. Есте сақта! Өсімдіктер — тірі ағзалар. Олар өседі, қоректенеді, тыныс алады, көбейеді. Жансыз табиғат нысандары өспейді, қоректенбейді, тыныс алмайды және көбеймейді. Өсімдіктің өсуі туралы бейне ролик көрсетемін. Ал, балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Өсімдіктер – тірі ағзалар» екенін анықтадық. Өсімдердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеп көрейік.
Зерттейік Айналаңа қара. Қандай жанды табиғат нысандарын көріп тұрсың? Зерттейік Кейбір оқушыларға алдын ала дайындалып қойған екі өсімдікті ұсынуға болады. Оның бірі үнемі суарылған, екіншісі суарылмаған болсын. Оқушылар өсімдіктердің суреттерін салып, ұқсастықтары мен ерекшеліктерін таба алады. |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс Танымдылық белсенділіг дамиды
|
||
|
Сергіту сәті 1 мин |
Шаршағанда
ырғалып, |
|
||
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Тапсырмаларды орындағаннан кейін шағын тәжірибе жүргізу. Оқушылардан үш жанды және жансыз затты табуды сұрау. Оқушылар жанды және жансыз заттардың суреттерін салады. Жанды және жансыз заттарды ажыратып, әрқайсысының қасына іледі. |
Тастың және биік өсіп тұрған ағаштың суреті ілінеді |
||
|
Топпен жұмыс 2 мин Сыни ойлау ойын дәлелдеуге дағдыланады. |
Әрбір топ өздерінің атауларын өсімдітер тіршілігі үшін ең маңызды екендігі туралы сөз дайындауды ұсынамын. |
Топтардың сөз сөйлер алдында бір – біріне деген құрмет пен мінез – құлықтарын ережелерін анықтап аламын. |
||
|
Сабақтың соңы 2 мин Саралауды жүзеге асыру мақсатында топпен жұмыс ұйымдастырдым. Оқушылар сыни ойлау, ойын дәлелдеуге дағдыланды. Оқушыларға тапсырма беру кезінде ашық сұрақ қоюды үйрендім. Ықшам сабақ кезінде құрылған жоспардың көмегі тиді. |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік сақтау шаралары |
||
|
Рефлексия Әр баланың алдына суреттер шашып тастаймын. Соның ішінен жанды (+), жансыз(-) заттарды ажырата алуы арқылы сабақты қалай түсінгені туралы қорытынды жасаймын. Заттарды ажырата алуы арқылы сабақты қлай түсінгені туралы қорытынды жасаймын. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін білдім. |
АКТ- ға байланыс құныдықтармен байланыс (тәрбиелеу элементі) Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс - әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. Құндылықтар Сабақ жанды, жансыз заттарды зерттеу арқылы өсімдіктерді тірі ағза құндылық мәселесін көтереді. |
|||
|
Сабақтың соңында әр тапсырманы жеке бағалау барысында қалыптастырушы баға шығарып, басбармақтарын көрсету арқылы бағалаймын. Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы мен түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін тексеремін. Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.
Дескриптор (кері байланыс)
Барлығы 35 минут |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өсімдіктер - тірі ағзалар
Өсімдіктер - тірі ағзалар
|
Пәні: жаратылыстану |
Мектеп: Астана қаласы №58 мектеп - гимназия |
|||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Адаева Айганым Матмуратовна Бастауыш сынып мұғалімі жоғары санатты |
||||
|
Сынып:1 |
Қатысқандар: 25 |
Қатыспағандар: 0 |
||
|
Сабақ тақырыбы: |
Өсімдіктер-тірі ағзалар |
|||
|
Оқу мақсаты |
1.2.1.3 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу; |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Өсімдіктердің негізгі сипаттамалары мен олардың тіршілік формаларын анықтау; Көптеген оқушылар: Қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасау; Кейбір оқушылар: Зерттеу жұмысын жүргізе алу; |
|||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар: - Оқушылар табиғаттағы жанды және жансыз заттарды ажырата алады; - Өсімдіктердің тірі ағза ретіндегі негізгі ерекшеліктерін табады. Олардың өсетінін, қоректенетінін, тыныс алатынын және көбейетінін біледі; - Зерттеу жұмысы барысында оқушылар бақылау, сараптау, қорытындылау дағдыларын жетілдіре түседі. |
|||
|
Тілдік мақсат |
жанды табиғат, жансыз табиғат, өсімдік, нысан. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір – біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Өсімдіктердің өсуі туралы бейне роликтер |
|||
|
Бастапқы бөлім |
Өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату; |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 мин |
Өрт дегенім — гүл
екен, Балалар, жасанды гүлді жылы сөздер айтып, бір – бірне кезектен ұсынады. Осы жасанды гүлді, шынайы өмірде өсіру үшін не қажет? деген ойын ойнаймыз.
Партадағы көрсетілген топтарға топтасады. Оқушыларды 5 топқа ұйымдастырамын. |
Шаттық шеңбері |
||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
1. 3,4,6 суреттерді мұқият қара. Оқушылармен пікірталас ұйымдастыру 2. Ары қарай 1,2,5 суреттердің көмегімен болжап көр. Суреттерден нелерді көріп тұрсың?
Олардың қайсысы жанды, қайсысы жансыз табиғатқа жатады? Ойыңды топпен бөлісіп көр. Есте сақта! Өсімдіктер — тірі ағзалар. Олар өседі, қоректенеді, тыныс алады, көбейеді. Жансыз табиғат нысандары өспейді, қоректенбейді, тыныс алмайды және көбеймейді. Өсімдіктің өсуі туралы бейне ролик көрсетемін. Ал, балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Өсімдіктер – тірі ағзалар» екенін анықтадық. Өсімдердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеп көрейік.
Зерттейік Айналаңа қара. Қандай жанды табиғат нысандарын көріп тұрсың? Зерттейік Кейбір оқушыларға алдын ала дайындалып қойған екі өсімдікті ұсынуға болады. Оның бірі үнемі суарылған, екіншісі суарылмаған болсын. Оқушылар өсімдіктердің суреттерін салып, ұқсастықтары мен ерекшеліктерін таба алады. |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс Танымдылық белсенділіг дамиды
|
||
|
Сергіту сәті 1 мин |
Шаршағанда
ырғалып, |
|
||
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Тапсырмаларды орындағаннан кейін шағын тәжірибе жүргізу. Оқушылардан үш жанды және жансыз затты табуды сұрау. Оқушылар жанды және жансыз заттардың суреттерін салады. Жанды және жансыз заттарды ажыратып, әрқайсысының қасына іледі. |
Тастың және биік өсіп тұрған ағаштың суреті ілінеді |
||
|
Топпен жұмыс 2 мин Сыни ойлау ойын дәлелдеуге дағдыланады. |
Әрбір топ өздерінің атауларын өсімдітер тіршілігі үшін ең маңызды екендігі туралы сөз дайындауды ұсынамын. |
Топтардың сөз сөйлер алдында бір – біріне деген құрмет пен мінез – құлықтарын ережелерін анықтап аламын. |
||
|
Сабақтың соңы 2 мин Саралауды жүзеге асыру мақсатында топпен жұмыс ұйымдастырдым. Оқушылар сыни ойлау, ойын дәлелдеуге дағдыланды. Оқушыларға тапсырма беру кезінде ашық сұрақ қоюды үйрендім. Ықшам сабақ кезінде құрылған жоспардың көмегі тиді. |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік сақтау шаралары |
||
|
Рефлексия Әр баланың алдына суреттер шашып тастаймын. Соның ішінен жанды (+), жансыз(-) заттарды ажырата алуы арқылы сабақты қалай түсінгені туралы қорытынды жасаймын. Заттарды ажырата алуы арқылы сабақты қлай түсінгені туралы қорытынды жасаймын. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін білдім. |
АКТ- ға байланыс құныдықтармен байланыс (тәрбиелеу элементі) Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс - әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. Құндылықтар Сабақ жанды, жансыз заттарды зерттеу арқылы өсімдіктерді тірі ағза құндылық мәселесін көтереді. |
|||
|
Сабақтың соңында әр тапсырманы жеке бағалау барысында қалыптастырушы баға шығарып, басбармақтарын көрсету арқылы бағалаймын. Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы мен түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін тексеремін. Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.
Дескриптор (кері байланыс)
Барлығы 35 минут |
||||
шағым қалдыра аласыз

















