(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
4-бөлім.. Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
19.11.2025ж |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Өсімдіктер әлемі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1 -әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру; 5.4.3.1 -омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
|
|
|
||||||
|
|
Ұйымдастыру Қызығушылықты ояту |
|
|
|
||||
|
Тілдік бағдар |
|
|
||||||
|
Сабақтың басы |
1-тапсырма. |
Ырғызбай емші Ырғызбай емші ұлы Абайдың әкесі Құнанбайды дәрілік өсімдіктермен емдеп жазады. Ол бала жасынан емдік шөптерге үйір болса керек. Емші шипалы тамыр – шөптерді жаз, күз айларында, әбден толысып-жетілгенде жинайды. Бір шөпті таңғы шық кеппей тұрып жинау қажет болса, екіншісін тек қана кешкілік терген дұрыс. Қатты ыстықта оларды тамырынан ажырату оның емдік қуатын әлсіретеді. Ырғызбай емшінің айтуы бойынша, кейбір шөптер мен тамырлар аралас кептірілсе, сақталса күш-қуатын жоғалтады екен. Ол Құнанбай қажының өт жолының да бұзылғанын біліп, жеті, қырық бір, жүз үш түрлі шөптен, қырық бір түрлі жапырақтан, гүл мен тамырдан дәрі жасап, оны жылқының іш майына араластырып қайнатып, жеті түрлі дәмнен тосап дайындайды. Тосапқа аю өтінің тарыдайын екі-үш сүйкеп, жиі-жиі ішкіздіртіп, қырық күн емдеп, Құнанбай қажыны ауруынан жазып алады.
|
3 ұпай |
Қосымша оқулық
|
||||
|
Сабақтың ортасы
|
2-тапсырма. Мәтіннен омоним сөзерді теріп жазыңыздар. Омоним сөздердің мағыналарына түсінік беріңіздер. |
|
Дәптерге жазады. Кемінде 5 сөз тауып, мағынасын ашып жазады 3 ұпай |
Қима қағаз |
||||
|
Сабақтың соңы |
|
3-тапсырма. 1. Көп нүктенің орнына екі орында да омоним болатын бір сөзді қой. ...гүлдерін жақсылап күт және оларды түрлеріне қарай.... А) Өсімдік В) Жабайы С) Бөлме Д) Шөптесін 2. Бұл сөздердің антонимдері берілген қатарды тап. Жабайы, түз тағысы, көшпелі А) Жүрдек, көкжал-бөрі, мәдениетті В) Қолға үйретілген, үй жануары, отырықшы С) Шабан, дала аңы, көшпенді Д) Асырау, дала тағысы, айырмашылық 3. Көп нүктенің орнына қай қатардағы синоним сөздер лайық екенін тап. Адамның іші.... ауырғанда шипалы шөптердің пайдасы өте зор. А) дерттеніп, ауырып, жиналып В) ас қорытып, науқастанып, кеселденіп С) шаншып, түйреп, қадап Д) өзгеріп, сақинасы сынып, солқылдап 4. Көп нүктенің орнына қай сөздер лайық және мағынасына қарай қандай сөздер екенін анықта. ....сексеуілдің ұшар....ақшылдау болып келеді. А) Түз, түр – көп мағына В) Ақ, басы – омоним С) Жабайы, жағы – синоним Д) Құр, көзі – антоним |
4 ұпай |
|
||||
|
Үй жұмысы: |
|
64-беттегі 5-тапсырма. |
|
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өсімдіктер әлемі 5-сынып
Өсімдіктер әлемі 5-сынып
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
4-бөлім.. Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
19.11.2025ж |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Өсімдіктер әлемі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1 -әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру; 5.4.3.1 -омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
|
|
|
||||||
|
|
Ұйымдастыру Қызығушылықты ояту |
|
|
|
||||
|
Тілдік бағдар |
|
|
||||||
|
Сабақтың басы |
1-тапсырма. |
Ырғызбай емші Ырғызбай емші ұлы Абайдың әкесі Құнанбайды дәрілік өсімдіктермен емдеп жазады. Ол бала жасынан емдік шөптерге үйір болса керек. Емші шипалы тамыр – шөптерді жаз, күз айларында, әбден толысып-жетілгенде жинайды. Бір шөпті таңғы шық кеппей тұрып жинау қажет болса, екіншісін тек қана кешкілік терген дұрыс. Қатты ыстықта оларды тамырынан ажырату оның емдік қуатын әлсіретеді. Ырғызбай емшінің айтуы бойынша, кейбір шөптер мен тамырлар аралас кептірілсе, сақталса күш-қуатын жоғалтады екен. Ол Құнанбай қажының өт жолының да бұзылғанын біліп, жеті, қырық бір, жүз үш түрлі шөптен, қырық бір түрлі жапырақтан, гүл мен тамырдан дәрі жасап, оны жылқының іш майына араластырып қайнатып, жеті түрлі дәмнен тосап дайындайды. Тосапқа аю өтінің тарыдайын екі-үш сүйкеп, жиі-жиі ішкіздіртіп, қырық күн емдеп, Құнанбай қажыны ауруынан жазып алады.
|
3 ұпай |
Қосымша оқулық
|
||||
|
Сабақтың ортасы
|
2-тапсырма. Мәтіннен омоним сөзерді теріп жазыңыздар. Омоним сөздердің мағыналарына түсінік беріңіздер. |
|
Дәптерге жазады. Кемінде 5 сөз тауып, мағынасын ашып жазады 3 ұпай |
Қима қағаз |
||||
|
Сабақтың соңы |
|
3-тапсырма. 1. Көп нүктенің орнына екі орында да омоним болатын бір сөзді қой. ...гүлдерін жақсылап күт және оларды түрлеріне қарай.... А) Өсімдік В) Жабайы С) Бөлме Д) Шөптесін 2. Бұл сөздердің антонимдері берілген қатарды тап. Жабайы, түз тағысы, көшпелі А) Жүрдек, көкжал-бөрі, мәдениетті В) Қолға үйретілген, үй жануары, отырықшы С) Шабан, дала аңы, көшпенді Д) Асырау, дала тағысы, айырмашылық 3. Көп нүктенің орнына қай қатардағы синоним сөздер лайық екенін тап. Адамның іші.... ауырғанда шипалы шөптердің пайдасы өте зор. А) дерттеніп, ауырып, жиналып В) ас қорытып, науқастанып, кеселденіп С) шаншып, түйреп, қадап Д) өзгеріп, сақинасы сынып, солқылдап 4. Көп нүктенің орнына қай сөздер лайық және мағынасына қарай қандай сөздер екенін анықта. ....сексеуілдің ұшар....ақшылдау болып келеді. А) Түз, түр – көп мағына В) Ақ, басы – омоним С) Жабайы, жағы – синоним Д) Құр, көзі – антоним |
4 ұпай |
|
||||
|
Үй жұмысы: |
|
64-беттегі 5-тапсырма. |
|
|
||||
шағым қалдыра аласыз













