|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктер әлемі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.3.1 Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау. 5.4.3.1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану |
|
Сабақ мақсаты: |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмалар арқылы тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
|
Құндылықтарға баулу |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу Түгендеу Жағымды ақуал қалыптастырады. Сынып ережесімен таныстыру 1.Жұмысты сапалы орындау 2.Тыныштық сақтау 3.Шығармашылық ізденісте болу 4.Өзара бағалауда шынайы болу 5.Өз ойын еркін жеткізу
«Жасырын сандар» әдісі арқылы топқа бөлу.
1-топ «Жауқазын» тобы 2-топ «Жасыл желек» тобы
|
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал жүргізеді. Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Қарама –қарсы көршілер «Сенімен серіктес болғаныма қуаныштымын. Бүгінгі күніңе сәттілік» - деп айтады. Иықтас көршілер «Сен өте мықты адамсың. Бүгін саған сенемін. Сен керемет нәтиже көрсете аласың» - деп айтады
Жасырын сандар арқылы тотарға бөлінеді
|
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. ( Бірлік және Ынтымақ) |
Оқулық, жұмыс дәптері
Тақырып-тық слайдтар |
||||||||||||
|
10 минут |
«Алтын көмбе» ойыны арқылы үй жұмысын сұрау
|
Оқушылар ұяшықтарды таңдай отырып сұрақтарға жауап береді.
|
.Сұраққа дұрыс жауап берген оқушы сұрақ деңгейіне қарай тенге суреттерін алады. Төмен деңгей -2000 тг Орта деңгей - 5000 т Жоғары деңгей – 1000 тг
|
|
||||||||||||
|
|
«Суреттер сөйлейді» әдісімен жаңа сабаққа қызықтыру Суреттерден не байқадыңыз? Өсімдіктер адамға қандай пайда әкеледі? деген сұрақтарға жауап алу
|
«Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша Суреттерден не байқадыңыз? Өсімдіктер адамға қандай пайда әкеледі? деген сұрақтарға жауап береді
|
Жарайсыңдар! Тамаша! деген сөздер арқылы мадақтау |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 25 минут |
1- жеке
тапсырма |
1- жеке тапсырма бойынша
|
1-дескриптор 1. Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды - 2 балл 2. Сұрақтарға жауап береді– 2 балл
|
|||||||||||||
|
Тыңдалым
мәтіні
|
||||||||||||||||
|
|
2 -топтық тапсырма Әр топ өздеріңе берілген сұраққа “ПОСП” формуласы арқылы жауап беріңдер деген тапсырма беру
|
2 -топтық тапсырма бойынша әр топ өздеріне берілген сұраққа “ПОСП” формуласы арқылы жауап береді.
|
2-дескриптор 1. Әр топ өздеріне берілген сұраққа “ПОПС” формуласы арқылы жауап береді– 1 балл 2.Өз жауаптарын түйінді оймен қорытындылайды – 2 балл
|
|||||||||||||
|
|
Тура және ауыспалы мағыналы сөздердің ережесін мысалдар келтіру арқылы түсіндіру
Мысалы:Күн жылынып келеді. (Күн – аспандағы жұлдыз, тура мағынада қолданылған.) Далада қар жауып тұр. (Қар – жауын-шашын түрі.)
Мысалы: Бұл бала – алтын. (Алтын – баға жетпес, қымбат адам деген мағынада.) Жүрегім жарылғалы тұр. (Жүрек – сезім мен толқуды бейнелі түрде көрсету үшін қолданылған.)
|
|||||||||||||||
|
|
3- жұптық тапсырма:
Берілген сөздерді екі топқа бөліңіздер. Неге тура, неге
ауыспалы болып тұрғанын түсіндіріңдер деген тапсырма беру
|
3-тапсырма бойынша жұптық жұмыс орындайды. Сөздер тізімі: Алтын – Алтын жүзік тағып алды. / Бұл бала – алтын. Жүрек – Дәрігер оның жүрегін тексерді. / Оның жүрегі жұмсақ екен. Ана – Менің анам мейірімді. / Табиғат – біздің анамыз. Тіл – Ол қазақ тілінде сөйлейді. / Тілін тарта сөйле. Күн – Күн ашық болып тұр. / Оның жүзі күндей жарқын.
|
3-дескриптор: 1.жұптар әр сөздің тура және ауыспалы мағыналарын дәптерге бөліп жазады. 2. Неге тура, неге ауыспалы болып тұрғанын түсіндіреді .
|
|||||||||||||
|
|
4 -топтық тапсырма Әр топ өздеріңе берілген суреттерден тура және ауыспалы мағынада мысал сөздер келтіріңдер. Сөйлем құрап жазыңдар. Деген тапсырма беру |
4 -топтық тапсырма бойынша әр топ өздеріне берілген суреттерден тура және ауыспалы мағынада мысал сөздер келтіреді. Сөйлем құрап жазады.
|
4-дескриптор 1. Әр топ өздерінеберілген суреттер бойынша тура және ауыспалы мағынаға мысал келтіреді 1 балл Мысалдардан сөйлем құрап жазады. – 2 балл |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин |
«Еркін микрофон» әдісі арқылы кері байланыс алу Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
|
Оқушылар бүгінгі саб ақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Не ұнады? Не ұнамады? Нені өзгерткің келеді? Саған не қиын болды? Саған ең пайдасы не болды?
Құндылықтар бейнесі:
|
«Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
|
||||||||||||
|
Бағалау 10-8 балл – «5» 6-4 балл – «4» 2 балл –« 3» 0-балл – «2»
Үйге тапсырма беру
|
Бағалау кестесі арқылы өздерінің орындаған жұмыстарына байланысты алған балдарын қойып отырады. Үйге тапсырма “Өсімдіктер” сөзіне сөз жұмбақ құрастырып келу
|
|
|
|||||||||||||
|
Оқушының аты-жөні |
|||
|
№1 тапсырма |
№2 тапсырма |
№3 тапсырма |
№4 тапсырма |
|
|
|
|
|
|
Қорытынды балы |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өсімдіктер әлемі 5сынып ашық сабақ
Өсімдіктер әлемі 5сынып ашық сабақ
|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктер әлемі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.3.1 Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау. 5.4.3.1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану |
|
Сабақ мақсаты: |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмалар арқылы тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
|
Құндылықтарға баулу |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу Түгендеу Жағымды ақуал қалыптастырады. Сынып ережесімен таныстыру 1.Жұмысты сапалы орындау 2.Тыныштық сақтау 3.Шығармашылық ізденісте болу 4.Өзара бағалауда шынайы болу 5.Өз ойын еркін жеткізу
«Жасырын сандар» әдісі арқылы топқа бөлу.
1-топ «Жауқазын» тобы 2-топ «Жасыл желек» тобы
|
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал жүргізеді. Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Қарама –қарсы көршілер «Сенімен серіктес болғаныма қуаныштымын. Бүгінгі күніңе сәттілік» - деп айтады. Иықтас көршілер «Сен өте мықты адамсың. Бүгін саған сенемін. Сен керемет нәтиже көрсете аласың» - деп айтады
Жасырын сандар арқылы тотарға бөлінеді
|
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. ( Бірлік және Ынтымақ) |
Оқулық, жұмыс дәптері
Тақырып-тық слайдтар |
||||||||||||
|
10 минут |
«Алтын көмбе» ойыны арқылы үй жұмысын сұрау
|
Оқушылар ұяшықтарды таңдай отырып сұрақтарға жауап береді.
|
.Сұраққа дұрыс жауап берген оқушы сұрақ деңгейіне қарай тенге суреттерін алады. Төмен деңгей -2000 тг Орта деңгей - 5000 т Жоғары деңгей – 1000 тг
|
|
||||||||||||
|
|
«Суреттер сөйлейді» әдісімен жаңа сабаққа қызықтыру Суреттерден не байқадыңыз? Өсімдіктер адамға қандай пайда әкеледі? деген сұрақтарға жауап алу
|
«Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша Суреттерден не байқадыңыз? Өсімдіктер адамға қандай пайда әкеледі? деген сұрақтарға жауап береді
|
Жарайсыңдар! Тамаша! деген сөздер арқылы мадақтау |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 25 минут |
1- жеке
тапсырма |
1- жеке тапсырма бойынша
|
1-дескриптор 1. Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды - 2 балл 2. Сұрақтарға жауап береді– 2 балл
|
|||||||||||||
|
Тыңдалым
мәтіні
|
||||||||||||||||
|
|
2 -топтық тапсырма Әр топ өздеріңе берілген сұраққа “ПОСП” формуласы арқылы жауап беріңдер деген тапсырма беру
|
2 -топтық тапсырма бойынша әр топ өздеріне берілген сұраққа “ПОСП” формуласы арқылы жауап береді.
|
2-дескриптор 1. Әр топ өздеріне берілген сұраққа “ПОПС” формуласы арқылы жауап береді– 1 балл 2.Өз жауаптарын түйінді оймен қорытындылайды – 2 балл
|
|||||||||||||
|
|
Тура және ауыспалы мағыналы сөздердің ережесін мысалдар келтіру арқылы түсіндіру
Мысалы:Күн жылынып келеді. (Күн – аспандағы жұлдыз, тура мағынада қолданылған.) Далада қар жауып тұр. (Қар – жауын-шашын түрі.)
Мысалы: Бұл бала – алтын. (Алтын – баға жетпес, қымбат адам деген мағынада.) Жүрегім жарылғалы тұр. (Жүрек – сезім мен толқуды бейнелі түрде көрсету үшін қолданылған.)
|
|||||||||||||||
|
|
3- жұптық тапсырма:
Берілген сөздерді екі топқа бөліңіздер. Неге тура, неге
ауыспалы болып тұрғанын түсіндіріңдер деген тапсырма беру
|
3-тапсырма бойынша жұптық жұмыс орындайды. Сөздер тізімі: Алтын – Алтын жүзік тағып алды. / Бұл бала – алтын. Жүрек – Дәрігер оның жүрегін тексерді. / Оның жүрегі жұмсақ екен. Ана – Менің анам мейірімді. / Табиғат – біздің анамыз. Тіл – Ол қазақ тілінде сөйлейді. / Тілін тарта сөйле. Күн – Күн ашық болып тұр. / Оның жүзі күндей жарқын.
|
3-дескриптор: 1.жұптар әр сөздің тура және ауыспалы мағыналарын дәптерге бөліп жазады. 2. Неге тура, неге ауыспалы болып тұрғанын түсіндіреді .
|
|||||||||||||
|
|
4 -топтық тапсырма Әр топ өздеріңе берілген суреттерден тура және ауыспалы мағынада мысал сөздер келтіріңдер. Сөйлем құрап жазыңдар. Деген тапсырма беру |
4 -топтық тапсырма бойынша әр топ өздеріне берілген суреттерден тура және ауыспалы мағынада мысал сөздер келтіреді. Сөйлем құрап жазады.
|
4-дескриптор 1. Әр топ өздерінеберілген суреттер бойынша тура және ауыспалы мағынаға мысал келтіреді 1 балл Мысалдардан сөйлем құрап жазады. – 2 балл |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин |
«Еркін микрофон» әдісі арқылы кері байланыс алу Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
|
Оқушылар бүгінгі саб ақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Не ұнады? Не ұнамады? Нені өзгерткің келеді? Саған не қиын болды? Саған ең пайдасы не болды?
Құндылықтар бейнесі:
|
«Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
|
||||||||||||
|
Бағалау 10-8 балл – «5» 6-4 балл – «4» 2 балл –« 3» 0-балл – «2»
Үйге тапсырма беру
|
Бағалау кестесі арқылы өздерінің орындаған жұмыстарына байланысты алған балдарын қойып отырады. Үйге тапсырма “Өсімдіктер” сөзіне сөз жұмбақ құрастырып келу
|
|
|
|||||||||||||
|
Оқушының аты-жөні |
|||
|
№1 тапсырма |
№2 тапсырма |
№3 тапсырма |
№4 тапсырма |
|
|
|
|
|
|
Қорытынды балы |
|||
шағым қалдыра аласыз

















