Өсімдіктер мен жануарларды қорғау 120- сабақ. «Қорытындылау»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Өсімдіктер мен жануарларды қорғау 120- сабақ. «Қорытындылау»

Материал туралы қысқаша түсінік
**120-сабақ: «Қорытындылау»** Бұл сабақта өсімдіктер мен жануарларды қорғаудың маңызы, табиғатқа жауапкершілікпен қарау туралы білімдер қорытындыланады. Өсімдіктер мен жануарлар біздің экосистеманың маңызды бөліктері болып табылады, және оларды қорғау – табиғатты сақтап қалудың негізгі жолы. **Қорытындылау барысында келесі мәселелерге назар аударылады:** 1. **Өсімдіктер мен жануарлардың экосистемадағы рөлі**: Өсімдіктер ауаны тазартып, оттегін шығарады, ал жануарлар экосистеманың тепе-теңдігін сақтайды. 2. **Қорғаудың қажеттілігі**: Қоршаған ортаның ластануы, климат өзгерістері, браконьерлік сияқты факторлар өсімдіктер мен жануарлардың популяциясына зиян тигізуде. Сондықтан оларды қорғау үшін заңдар мен түрлі бағдарламалар жасалуда. 3. **Қоршаған ортаны қорғау шаралары**: Табиғатты қорғау мақсатында ормандарды сақтау, жануарларды қорғау, қорықтар мен табиғи резервтарды құру сияқты шаралар ұсынылады. 4. **Әр адамға жауапкершілік**: Әрбір азамат табиғатты қорғауға өз үлесін қосуы қажет
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім:

3В Бөлшектер және пайыздар. Есептер.

Ортақ тақырып «Қоршаған ортаны қорғау»

Педагогтің Т.А.Ә.

Ихласова Бану Абдигуловна

Сынып: 4 « ә »

Қатысушылар саны: 18

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктер мен жануарларды қорғау

120- сабақ. «Қорытындылау»

( Математика 3-бөлім. Оқулық 131-133 бет «Алматыкітап» баспасы, 2019 ж. )

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.1.6. дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды ажырату

4.5.1.3 бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді талдау және шығару; кері есеп құрастыру, шығару

Сабақтың мақсаты

Бөлшектер туралы білімін қорытындылайды

Ойлау дағдысының деңгейі

Білу,түсіну,қолдану

Құндылық

ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі\уақыт

Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

1 минут

  1. «Жүректен жүрекке» тренингі

Оқушылар тренингке белсене араласады.

Керемет!



5 минут

  • Алдыңғы білімді тексеру.

  • Тапсырманы дұрыс орында;

  • Қазақстанның қай жануары Қызыл кітапқа енгенін анықта. Жауабыңды тексер.


  • Ақбөкен жайында ақпаратпен таныс

https://www.youtube.com/watch?v=wYJCbzAsF08

ЕБҚ оқушы мұғалімнің көмегімен орындайды

Саралау: Жеке қолдау


Оқушылар кесте бойынша тапсырманы орындайды




Қызыл кітапқа енген жануар Ақбөкен жайында мәлімет алады.


ҚБ: Мұғалімнің ауызша бағалауы үздіксіз жүріп отырады



Дұрыс жауап берген, алғырлығымен көзге түскен оқушыларды стикер және купондармен марапаттап отырамын.


Кесте




Youtube каналы



Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ



35 минут












Жұптық

жұмыс





























Бекіту





  • Ендеше,бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:

«Қорытындылау»

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Саралау: Мазмұн арқылы саралау

  • Саралау: Тапсырма арқылы саралау

  • 2-тапсырма. «Кім жылдам?» әдісі. №2 (а,ә)

  • Саралау: Қарқын арқылы саралау

  • Бөлшектердің мәнін тап;

  • Кему ретімен орналастыр;

  • Есепті шығар

  • Жауабыңды экраннан тексер,талда,бағала


ЕБҚ оқушы мұғалімнің көмегімен орындайды.

Саралау: Жеке қолдау

  • 3-тапсырма. «Ойлан.Жұптас. Бөліс» ойыны

  • Тапсырманы мұқият оқы;

  • Дәптеріңе орында;

  • Жұбыңмен бөліс,топта талда

ЕБҚ оқушы: мұғалімнің көмегімен орындайды.

Саралау: Жеке қолдау

  • 4-тапсырма. «Жедел жауап» әдісі

  • Бөлшекті өрнектердің мәнін есепте;

  • Жауабыңды экраннан тексер,талда,бағала


  • 5-тапсырма. №5

  • Есептің шартын құр;

  • Есептің сұрағын анықта;

  • Есептің шешуін табады;

  • Есептің жауабын жазады


  • Бекіту тапсырмасы.

Саралау: Нәтиже бойынша саралау.

https://wordwall.net/resource/52688699



Сабақтың мақсатымен танысады.


Бейнематериалды қарап, талдау сұрақтарына жауап береді.






Жеке, жұптық, ұжымдық жұмыстарды талапқа сай орындайды. Дескриптор бойынша бағалайды.











Оқушылар тапсырманы талдай отырып шығарады.
























Бекіту тапсырмасын өз беттерімен орындайды.

ҚБ: Мұғалімнің ауызша бағалауы үздіксіз жүріп отырады.







Дескриптор:

-бөлшектердің мәнін табады;

-кему ретімен орналастырады;

-есептің жауабын жазады

ФБ-3 балл





Дескриптор:

-бірінші тапсырманы дұрыс орындайды;

-екінші тапсырманы дұрыс орындайды

ФБ-2 балл


Дескриптор:

-бірінші бөлшекті өрнектің мәнін дұрыс есептейді;

- екінші бөлшекті өрнектің мәнін дұрыс есептейді;

- үшінші бөлшекті өрнектің мәнін дұрыс есептейді;

ФБ-2 балл


Дескриптор:

-есептің шартын құрады;

-есептің сұрағын анықтайды;

-есептің шешуін табады;

-есептің жауабын жазады;

ФБ-4 балл




Дескриптор:

-сандық ресурсты қолданады;

-тапсырмаларды дұрыс орындайды

ФБ-2 балл




Onlinemektep қосымшасы





Оқулық

131-133 беттер

дәптер

image11.jpeg 1




Презентация
























Оқулық

131-133 беттер

дәптер
















ҚБ тапсырмасы

Соңы

1 минут

Үй тапсырмасы: 133-бет, №10


Өз беттерімен үй тапсырмасын орындайды.

ФБ-2 балл




Бағалау критерийлері


Дескрипторлар:

  • Бөлшектер туралы білімін қорытындылайды

Рефлексия

1 минут

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша 5 сөйлем,сол 5 сөйлемнен 5 маңызды сөз, 5 маңызды сөзден 1 ең маңызды сөзді таңдап алады.

Тамаша!




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
31.03.2025
114
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі