|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №86 ЖОМ Су және органикалық заттар Күні: Мұғалімнің аты жөні: Сыныбы: 7в Алиева Жанерке Сериковна Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Өсімдіктерде макроэлементтердің ( азот, калий, фосфор) тапшылығы.Тыңайтқыштар: органикалық және минералдық |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаты: |
7.4.1.4 - минералды тыңайтқыштардағы азот, калий және фосфордың өсімдіктер үшін маңызын танып білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Өсімдіктердегі макроэлементтерді анықтай алады; Көптеген оқушылар: Органикалық және минералдық тыңайтқыштарды ажырата алады; Кейбір оқушылар: Минералдық тыңайтқыштардың қасиетін анықтап, маңызын сипаттай алады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері: |
1. Өсімдіктегі макроэлементтерді анықтайды 2. Органикалық және минералдық тыңайтқыштарды ажыратып, минералды тыңайтқыштардың өсімдіктерге маңызын сипаттайды.
|
|||||
|
Дағдылар |
Білу, түсіну |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты тілдік қор мен терминдер: Органикалық тыңайтқыш, минералды тыңайтқыш т.б. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ынтымақтастық - топтық және жұптық жұмыс арқылы қарым – қатынасты нығайту, шығармашылық, сын тұрғысынан ойлау құндылықтарға баулу арқылы іске асырылады. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс. |
Дүниетану, Жаратылыстану, Химия |
|||||
|
Алдыңғы білім: |
Биология 6 сынып |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 мин. |
І.Кіріспе Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу 1.Сергіту сәті. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру мақсатында «Гүлмен тілек» (сергіту және топқа біріктіру). Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған нөмірлер бойынша 4 топқа біріктіріледі. 3. Өткен тақырыпты қайталау мақсатында «Ашық микрофон» әдісін қолданамын (бір оқушы микрофон ұстап әр топқа барып өтілген тақырыптардан сұрақтар қояды). Сұрақтар: 1. Азық – түліктердегі көмірсудың маңызы? 2. Нәруыз ыдыраған кездегі бөлінетін энергия мөлшері қандай? 3. Азық – түліктердегі көмірсудың маңызы? 4.Бейорганикалық заттар дегеніміз? |
Түрлі-түсті қатты картоннан оқушылар дайындаған гүлдер |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин. 15мин. |
ІІ.Негізгі бөлім Жаңа сабақты түсіндіру. 1.Жаңа тақырыпты түсіндіру мақсатында оқушыларға оқулықпен жұмыс тапсырамын. (67- 69 бет) а) Топпен талқылайды; в) 1,2,3,4 топ «Буклет» әдісі. Бұл әдіс топпен жасалады және «Автобус аялдамасы» әдісімен түсіндіріледі. (топтық жұмыс)
2. Жаңа сабақты пысықтау мақсатында «Қар кесегі» тәсілі. Әрбір топ окушылары басқа топтарға бағыттап параққа сұрақ жазып лақтырады. Сұрақтармен кезек-кезек алмасады. Тапсырмалар 1- тапсырма (жеке жұмыс) Берілген тыңайтқыштардың түрін анықтаңыз. А. Калий B. Шымтезек C. Қарашірік D. Фосфор E. Азот F. Қи G. Құс саңғырығы
2 -тапсырма (жұптық жұмыс) Венн диаграммасы арқылы органикалық және минералдық тыңайтқыштардың айырмашылығын ажыратып, ұқсастығын табуды сұраймын. Органикалық Минералдық
3-тапсырма Төменде берілген суретке қарап, өсімдіктерге қандай тыңайтқыш жетпейтіндігін анықтап, маңызын түсіндіріңіз
Дескриптор. - минералды және органикалық тыңайтқыштарды анықтайды; - органикалық және минералды тыңайтқыштардың айырмашылығын ажыратып, ұқсастығын табады; - минералды тыңайтқыштардың өсімдік тіршілігі үшін маңызын түсіндіреді 5.Кері байланыс. «Сұрақ - жауап» тәсілі арқылы оқушылардың тақырыпты қалай түсінгендігін анықтау мақсатында кері байланыс аламын. 1. Органикалық тыңайтқыш дегеніміз не? 2.Минералдық тыңайтқышқа қандай заттар жатады? 3.Минералды тыңайтқыштардың өсімдік тіршілігі үшін маңызы қандай? |
Түрлі-түсті А4 қағаздар, маркер, стикерлер Тапсырмалар жинағы,үлестірме қағаздар,кестелер Кері байланыс парағы. |
||||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
ІІІ.Қорытынды Кері байланыс. Сабақ мақсаты мен критерийлеріне оралып, кері байланыс жүргізу. «Шабадан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі Тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданның тұсына жазса, ал әлі де оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жазады. Сонымен қатар керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігінің тұсына жазады. Осылайша мұғалім өткен сабақтан қандай білім алғанын біледі. |
Кері байланыс парағы. |
||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|||
|
Сабақта барлық оқушыларға қолдау көрсету, тапсырмалар жеңілінен күрделіге қарай ауысып отырады. Оқушылардың мүмкіндіктерімен қабілеттерін ескере отырып,саралау тапсырмалары құрастырылды. Қабілетті оқушыларға қосымша ақпаратты пайдалана отырып тереңдетілген тапсырмаларды ұсыну жоспарланды. |
Өзін – өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы. |
Тәсілдердің түрлілігі және шаршауды басу үшін оқушылардың бір-бірімен әңгімелесуі. Дене сымбаты бойынша нұсқаулықтар. |
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
||||
|
|
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өсімдіктерде макроэлементтердің ( азот, калий, фосфор) тапшылығы.Тыңайтқыштар: органикалық және минералдық
Өсімдіктерде макроэлементтердің ( азот, калий, фосфор) тапшылығы.Тыңайтқыштар: органикалық және минералдық
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №86 ЖОМ Су және органикалық заттар Күні: Мұғалімнің аты жөні: Сыныбы: 7в Алиева Жанерке Сериковна Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Өсімдіктерде макроэлементтердің ( азот, калий, фосфор) тапшылығы.Тыңайтқыштар: органикалық және минералдық |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаты: |
7.4.1.4 - минералды тыңайтқыштардағы азот, калий және фосфордың өсімдіктер үшін маңызын танып білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Өсімдіктердегі макроэлементтерді анықтай алады; Көптеген оқушылар: Органикалық және минералдық тыңайтқыштарды ажырата алады; Кейбір оқушылар: Минералдық тыңайтқыштардың қасиетін анықтап, маңызын сипаттай алады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері: |
1. Өсімдіктегі макроэлементтерді анықтайды 2. Органикалық және минералдық тыңайтқыштарды ажыратып, минералды тыңайтқыштардың өсімдіктерге маңызын сипаттайды.
|
|||||
|
Дағдылар |
Білу, түсіну |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты тілдік қор мен терминдер: Органикалық тыңайтқыш, минералды тыңайтқыш т.б. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ынтымақтастық - топтық және жұптық жұмыс арқылы қарым – қатынасты нығайту, шығармашылық, сын тұрғысынан ойлау құндылықтарға баулу арқылы іске асырылады. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс. |
Дүниетану, Жаратылыстану, Химия |
|||||
|
Алдыңғы білім: |
Биология 6 сынып |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 мин. |
І.Кіріспе Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу 1.Сергіту сәті. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру мақсатында «Гүлмен тілек» (сергіту және топқа біріктіру). Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған нөмірлер бойынша 4 топқа біріктіріледі. 3. Өткен тақырыпты қайталау мақсатында «Ашық микрофон» әдісін қолданамын (бір оқушы микрофон ұстап әр топқа барып өтілген тақырыптардан сұрақтар қояды). Сұрақтар: 1. Азық – түліктердегі көмірсудың маңызы? 2. Нәруыз ыдыраған кездегі бөлінетін энергия мөлшері қандай? 3. Азық – түліктердегі көмірсудың маңызы? 4.Бейорганикалық заттар дегеніміз? |
Түрлі-түсті қатты картоннан оқушылар дайындаған гүлдер |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин. 15мин. |
ІІ.Негізгі бөлім Жаңа сабақты түсіндіру. 1.Жаңа тақырыпты түсіндіру мақсатында оқушыларға оқулықпен жұмыс тапсырамын. (67- 69 бет) а) Топпен талқылайды; в) 1,2,3,4 топ «Буклет» әдісі. Бұл әдіс топпен жасалады және «Автобус аялдамасы» әдісімен түсіндіріледі. (топтық жұмыс)
2. Жаңа сабақты пысықтау мақсатында «Қар кесегі» тәсілі. Әрбір топ окушылары басқа топтарға бағыттап параққа сұрақ жазып лақтырады. Сұрақтармен кезек-кезек алмасады. Тапсырмалар 1- тапсырма (жеке жұмыс) Берілген тыңайтқыштардың түрін анықтаңыз. А. Калий B. Шымтезек C. Қарашірік D. Фосфор E. Азот F. Қи G. Құс саңғырығы
2 -тапсырма (жұптық жұмыс) Венн диаграммасы арқылы органикалық және минералдық тыңайтқыштардың айырмашылығын ажыратып, ұқсастығын табуды сұраймын. Органикалық Минералдық
3-тапсырма Төменде берілген суретке қарап, өсімдіктерге қандай тыңайтқыш жетпейтіндігін анықтап, маңызын түсіндіріңіз
Дескриптор. - минералды және органикалық тыңайтқыштарды анықтайды; - органикалық және минералды тыңайтқыштардың айырмашылығын ажыратып, ұқсастығын табады; - минералды тыңайтқыштардың өсімдік тіршілігі үшін маңызын түсіндіреді 5.Кері байланыс. «Сұрақ - жауап» тәсілі арқылы оқушылардың тақырыпты қалай түсінгендігін анықтау мақсатында кері байланыс аламын. 1. Органикалық тыңайтқыш дегеніміз не? 2.Минералдық тыңайтқышқа қандай заттар жатады? 3.Минералды тыңайтқыштардың өсімдік тіршілігі үшін маңызы қандай? |
Түрлі-түсті А4 қағаздар, маркер, стикерлер Тапсырмалар жинағы,үлестірме қағаздар,кестелер Кері байланыс парағы. |
||||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
ІІІ.Қорытынды Кері байланыс. Сабақ мақсаты мен критерийлеріне оралып, кері байланыс жүргізу. «Шабадан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі Тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданның тұсына жазса, ал әлі де оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жазады. Сонымен қатар керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігінің тұсына жазады. Осылайша мұғалім өткен сабақтан қандай білім алғанын біледі. |
Кері байланыс парағы. |
||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|||
|
Сабақта барлық оқушыларға қолдау көрсету, тапсырмалар жеңілінен күрделіге қарай ауысып отырады. Оқушылардың мүмкіндіктерімен қабілеттерін ескере отырып,саралау тапсырмалары құрастырылды. Қабілетті оқушыларға қосымша ақпаратты пайдалана отырып тереңдетілген тапсырмаларды ұсыну жоспарланды. |
Өзін – өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы. |
Тәсілдердің түрлілігі және шаршауды басу үшін оқушылардың бір-бірімен әңгімелесуі. Дене сымбаты бойынша нұсқаулықтар. |
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
||||
|
|
|
|||||
шағым қалдыра аласыз
















