ЖШС «KEMENGER» жалпы білім беретін мектеп
Қысқа мерзімді жоспар
жаратылыстану 3-сабақ
|
Бөлім |
Өзім туралы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Джаримбетова К.У |
|||||
|
Күні: |
17.09.2025ж |
|||||
|
Сынып:1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өсімдіктердің негізгі бөліктері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Ай құндылығы: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы Апталық дәйек сөз: «Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға!» (Абай) |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтыңбасы (5мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу. 2.Оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал
Қайырлы күн, күнім, далам,
орманым, «Топтастыру» әдісі бойынша мұғалім сұрақтар қояды:
Өсімдік дегеніміз не? |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Өлеңге сәйкес қозғалыс жаттығуларын жасайды. |
Бағалау жапырақтар арқылы
жүреді. Әр балға бір жапырақ. Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді -өсімдіктердің тобын ажыратады -ұқсастығы мен айырмашылығын айтады
|
|
||
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
ҚБ 1 тапсырма.Топтық жұмыс Оқылым ОДД:білу,түсіну .қолдану «Ілесіп көр» әдісімен оқиды «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: отбасында және оқуда қажетті жұмыстарды жүйелі түрде тәртіпті және сапалы орындау; Нұсқау: Мәтінін тізбек бойынша оқуына мүмкіндік тудырады. Оқушылардың тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді.. Өсімдік үш түрлі қарапайым топқа бөлінеді. Олар: ағаштар, бұталар, шөптесін өсімдіктер. Ағаш – бір ғана діңі бар көпжылдық өсімдік. Ал бұта – бірнеше сабағы бар көпжылдық өсімдік. Бұталарда дің болмайды. Бұталар ағаштарға қарағанда аласа болады. Шөптесін өсімдіктер – жұмсақ сабақтары бар біржылдық және көпжылдық өсімдіктер. Қолайсыз жағдайда шөптесін өсімдіктердің жерүсті бөлігі қурап қалады. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Мәтінді түсініп оқиды |
Мәтінді түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді |
Жетістік критерийі Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады Дескриптор.. Мәтінді оқиды Өсімдік түрлерін ажыратады |
|
||
|
10 мин |
ҚБ 2- тапсырма.Топтық жұмыс Оқылым ОДД:білу,түсіну .қолдану «Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі Нұсқау:Өсімдіктер қандай жерде өседі? Өсімдіктер жабайы және мәдени болып екіге бөлінеді. Адам өсіретін өсімдіктер мәдени өсімдіктер деп аталады. Адам мәдени өсімдіктерге күтім жасайды. Оның жемісін тағам ретінде пайдаланады. Мәдени өсімдіктерге жемістер, көгөністер, дәнді дақылдар, сәндік өсімдіктер жатады. Адам күтім жасамайтын өсімдіктер жабайы өсімдіктер деп аталады. Олар далада, шалғында, орманда өседі. |
Мәтінді түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді |
Жетістік критерийі Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады Дескриптор.. Сұрақтарға жауап береді Суреттегі өсімдіктердің қай жердеөсетінін айтады |
|
||
|
2 мин |
Сергіту жаттығуы Нейрогимнастикалық жаттығу |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
||
|
10 мин |
ҚБ 3-тапсырма Жұптық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Балмұздақ таяқшалары» әдісі Нұсқау: QR арқылы бейне баян ұсынылады Суретке назар аудар. Өсімдіктің бөліктерін ата. Тамыр қандай қызмет атқарады? Сабағы қандай қызмет атқарады? Суретті бастырып сыз Қораптағы заттың атын сипап сезу арқылы тап.
|
1.Өсімдіктің бөліктерін атайды 2.Тамырдың қызметін айтады 3.Сабағының қызметін айтады
|
Дескриптор: - өсімдіктің бөліктерін атайды -тамырдың қызметін айтады Бағалау жапырақтар арқылы
жүреді. Әр балға бір жапырақ. |
Оқулық, дәптер. |
||
|
Рефлексия 3 мин |
«Бес саусақ» әдісі Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім? |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін саусақтар арқылы әңгімелейді |
|
Бес саусақтың суреті
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өсімдіктердің негізгі бөліктері
Өсімдіктердің негізгі бөліктері
ЖШС «KEMENGER» жалпы білім беретін мектеп
Қысқа мерзімді жоспар
жаратылыстану 3-сабақ
|
Бөлім |
Өзім туралы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Джаримбетова К.У |
|||||
|
Күні: |
17.09.2025ж |
|||||
|
Сынып:1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өсімдіктердің негізгі бөліктері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Ай құндылығы: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы Апталық дәйек сөз: «Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға!» (Абай) |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтыңбасы (5мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу. 2.Оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал
Қайырлы күн, күнім, далам,
орманым, «Топтастыру» әдісі бойынша мұғалім сұрақтар қояды:
Өсімдік дегеніміз не? |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Өлеңге сәйкес қозғалыс жаттығуларын жасайды. |
Бағалау жапырақтар арқылы
жүреді. Әр балға бір жапырақ. Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді -өсімдіктердің тобын ажыратады -ұқсастығы мен айырмашылығын айтады
|
|
||
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
ҚБ 1 тапсырма.Топтық жұмыс Оқылым ОДД:білу,түсіну .қолдану «Ілесіп көр» әдісімен оқиды «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: отбасында және оқуда қажетті жұмыстарды жүйелі түрде тәртіпті және сапалы орындау; Нұсқау: Мәтінін тізбек бойынша оқуына мүмкіндік тудырады. Оқушылардың тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді.. Өсімдік үш түрлі қарапайым топқа бөлінеді. Олар: ағаштар, бұталар, шөптесін өсімдіктер. Ағаш – бір ғана діңі бар көпжылдық өсімдік. Ал бұта – бірнеше сабағы бар көпжылдық өсімдік. Бұталарда дің болмайды. Бұталар ағаштарға қарағанда аласа болады. Шөптесін өсімдіктер – жұмсақ сабақтары бар біржылдық және көпжылдық өсімдіктер. Қолайсыз жағдайда шөптесін өсімдіктердің жерүсті бөлігі қурап қалады. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Мәтінді түсініп оқиды |
Мәтінді түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді |
Жетістік критерийі Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады Дескриптор.. Мәтінді оқиды Өсімдік түрлерін ажыратады |
|
||
|
10 мин |
ҚБ 2- тапсырма.Топтық жұмыс Оқылым ОДД:білу,түсіну .қолдану «Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі Нұсқау:Өсімдіктер қандай жерде өседі? Өсімдіктер жабайы және мәдени болып екіге бөлінеді. Адам өсіретін өсімдіктер мәдени өсімдіктер деп аталады. Адам мәдени өсімдіктерге күтім жасайды. Оның жемісін тағам ретінде пайдаланады. Мәдени өсімдіктерге жемістер, көгөністер, дәнді дақылдар, сәндік өсімдіктер жатады. Адам күтім жасамайтын өсімдіктер жабайы өсімдіктер деп аталады. Олар далада, шалғында, орманда өседі. |
Мәтінді түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді |
Жетістік критерийі Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады Дескриптор.. Сұрақтарға жауап береді Суреттегі өсімдіктердің қай жердеөсетінін айтады |
|
||
|
2 мин |
Сергіту жаттығуы Нейрогимнастикалық жаттығу |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
||
|
10 мин |
ҚБ 3-тапсырма Жұптық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Балмұздақ таяқшалары» әдісі Нұсқау: QR арқылы бейне баян ұсынылады Суретке назар аудар. Өсімдіктің бөліктерін ата. Тамыр қандай қызмет атқарады? Сабағы қандай қызмет атқарады? Суретті бастырып сыз Қораптағы заттың атын сипап сезу арқылы тап.
|
1.Өсімдіктің бөліктерін атайды 2.Тамырдың қызметін айтады 3.Сабағының қызметін айтады
|
Дескриптор: - өсімдіктің бөліктерін атайды -тамырдың қызметін айтады Бағалау жапырақтар арқылы
жүреді. Әр балға бір жапырақ. |
Оқулық, дәптер. |
||
|
Рефлексия 3 мин |
«Бес саусақ» әдісі Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім? |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін саусақтар арқылы әңгімелейді |
|
Бес саусақтың суреті
|
||
шағым қалдыра аласыз

















