|
Бөлім: |
Қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
19.01 |
|
Сыныбы: 7 Д |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктердің қозғалысы. Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.6.1 -қозғалыстың маңызын сипаттау (тропизмдер, таксистер); |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызын талдай отырып, өсімдіктердің қозғалысы себептерін анықтау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин. Өткен сабақты пысықтау 7 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу мақсатында жұбына тілек тілеу Өткен сабақты пысықтау
1.Шаянтәрізділердің бөліп шығару мүшелері? 2.Ұлулар типінің бөліп шығару мүшелері? 3.Балықтар мен сүтқоректілердің бөліп шығару мүшелері? 4.Қарапайымдылар немесе біржасушалы жануарлардың бөліп шығару 5.Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың ұқсастықтары? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Интернет ресурстарымен жұмыс жасайды. |
ҚБ Дескриптор: Оқушылар сұрақтарға жауап береді. 3 балл |
ДК экран https://wordwall.net/ru/resource/49731505 |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
3 мин 5 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы ой қозғау сұрақтарын қою
Жаңа материалды меңгерту Оқушыларға бейнежазба көрсете отырып, өсімдіктер қозғалысы жайлы түсінік қалыптастыру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтап, мақсатын қояды. |
ҚБ Дескриптор: Оқушылар сұрақтарға жауап береді. 2 балл |
ДК экран Оқулық Жұмыс дәптер Бейнежазба |
|
Сабақтың ортасы
8 мин
|
1-тапсырма. LearningApps.org арқылы өсімдіктердің қозғалысын сәйкестендіру
|
Оқушылар берілген тапсырмадағы тиісті сөздерді сәйкестендіреді. |
ҚБ Дескриптор 2 балл Берілген тапсырмаларды сәйкестендіреді. Мұғалім оқушылар жауабына кері байланыс беріп отырады.
|
ДК экраны 7-сынып оқулығы. https://learningapps.org/display?v=pyo8icptj18 |
|
5 мин |
2-тапсырма. ҚБ тапсырмалары.
2-қатар.
3- қатар. 1 Қозғалыс мүшелері бұл – тамыр және сабақ 2 Ашық кеңістікте жарық сүйгіш өсімдіктер өседі. Оларға қарағай,түймедақ, қант қамысы, эвкалипт жатады. 3Өсімдіктің қозғалу реакцияларын негізгі екі топқа бөлеміз.Бұл тропизм және таксис. 4 Тропизм жағымды және жағымсыз болады. Күн жарығы бағытында өсуі жағымды фототропизм, жерді ауырлық күшіне байланысты тамырдың төменге қарай өсуі жағымды геотропизм. 5 Өсімдіктер химиялық заттардың төмен немесе жоғары концентрациясын сезсе, олар өз мүшелерін осы бағытқа қарай икемдейді. Бұл хемотропизм деп аталады. |
Оқушылар ҚБ тапсырмаларын орындайды |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Суреттегі өсімдіктердің атауын табады. 2. Қозғалыс мүшелерін атайды. 3.Өсімдіктердің қозғалысы себептерін анықтайды. Оқушыларды билет арқылы бағалайды. |
ДК экраны 7-сынып оқулығы. |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 9 мин. |
Kazpost “Білім почтасы” әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Бағалау |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
“Білім почтасы” әдісі |
|


Өсімдіктер қозғала ма? – Иә қозғалады, бірақ жанаурлар сияқты бір жерден екінші жерге орын ауыстырмайды, тек кейбір мүшелері қозғалады
Өсімдіктер неге қозғалады? – Бір заттан тітіркенгеннен немесе керісінше жақындағысы келетін болса.
Өсімдіктер не үшін қозғалады? – Қажеттіліктеріне байланысты қозғалуы мүмкін. мысалы, күн сәулесіне ұмтылу...
Өсімдіктер қалай қоғалады? – Өсімдіктер бұрылуы мүмкін, бірақ орын ауыстырмайды
|
Тұжырымдама |
Акиқат |
Жалған |
|
Қозғалыс – заттар мен құбылыстардың жалпы өзгерісін, бір-біріне әсер етуін білдіретін ұғым болып табылады. |
+ |
|
|
Тропизм – өсімдік жасушалары, ұлпалары мен мүшелерінің белгілі бір тітіркендіргішке қатысты қозғалуынан байқалатын реакция. |
+ |
|
|
Өсімдіктердің басым көпшілігі үшін энергияның басты көзі – ауа-райы |
|
+ |
|
Жағымды фототропизм - өсімдік тітіркендіргіш жаққа қарай өседі. |
|
+ |
|
Өсімдіктер тітіркендіргішке жауап ретінде ешқандай қозғалыс немесе өсу өзгерісін көрсете алмайды. |
|
+ |
Ә) Сәйкестендіру
|
Қозғалыс түрі |
Сипаттамасы |
|
1. фототропизм |
А) қарағай, түймедақ, қант қамысы |
|
2. Жағымды геотропизм |
Ә) қозғалуға қабілетті ағзалар, жеке жасушалар не жасушаішілік құрылымдардың белгілі бір тітіркендіргішке қозғалу реакциялары |
|
3. Таксис |
Б) саумалдық, інжугүл |
|
4.Жарық сүйгіш өсімдіктер |
В) жарыққа жауап ретінде өсімдік қозғалысы |
|
5.Көлеңке сүйгіш өсімдіктер |
Г) тамырдың жердің ауырлық күшіне қатысты төменге қарай топырақта өсуі |
1 Қозғалыс мүшелері бұл – тамыр және сабақ
2 Ашық кеңістікте жарық сүйгіш өсімдіктер өседі. Оларға қарағай,түймедақ, қант қамысы, эвкалипт жатады.
3Өсімдіктің қозғалу реакцияларын негізгі екі топқа бөлеміз.Бұл тропизм және таксис.
4 Тропизм жағымды және жағымсыз болады. Күн жарығы бағытында өсуі жағымды фототропизм, жерді ауырлық күшіне байланысты тамырдың төменге қарай өсуі жағымды геотропизм.
5 Өсімдіктер химиялық заттардың төмен
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өсімдіктердің қозғалысы қмж
Өсімдіктердің қозғалысы қмж
|
Бөлім: |
Қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
19.01 |
|
Сыныбы: 7 Д |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктердің қозғалысы. Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.6.1 -қозғалыстың маңызын сипаттау (тропизмдер, таксистер); |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызын талдай отырып, өсімдіктердің қозғалысы себептерін анықтау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин. Өткен сабақты пысықтау 7 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу мақсатында жұбына тілек тілеу Өткен сабақты пысықтау
1.Шаянтәрізділердің бөліп шығару мүшелері? 2.Ұлулар типінің бөліп шығару мүшелері? 3.Балықтар мен сүтқоректілердің бөліп шығару мүшелері? 4.Қарапайымдылар немесе біржасушалы жануарлардың бөліп шығару 5.Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың ұқсастықтары? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Интернет ресурстарымен жұмыс жасайды. |
ҚБ Дескриптор: Оқушылар сұрақтарға жауап береді. 3 балл |
ДК экран https://wordwall.net/ru/resource/49731505 |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
3 мин 5 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы ой қозғау сұрақтарын қою
Жаңа материалды меңгерту Оқушыларға бейнежазба көрсете отырып, өсімдіктер қозғалысы жайлы түсінік қалыптастыру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтап, мақсатын қояды. |
ҚБ Дескриптор: Оқушылар сұрақтарға жауап береді. 2 балл |
ДК экран Оқулық Жұмыс дәптер Бейнежазба |
|
Сабақтың ортасы
8 мин
|
1-тапсырма. LearningApps.org арқылы өсімдіктердің қозғалысын сәйкестендіру
|
Оқушылар берілген тапсырмадағы тиісті сөздерді сәйкестендіреді. |
ҚБ Дескриптор 2 балл Берілген тапсырмаларды сәйкестендіреді. Мұғалім оқушылар жауабына кері байланыс беріп отырады.
|
ДК экраны 7-сынып оқулығы. https://learningapps.org/display?v=pyo8icptj18 |
|
5 мин |
2-тапсырма. ҚБ тапсырмалары.
2-қатар.
3- қатар. 1 Қозғалыс мүшелері бұл – тамыр және сабақ 2 Ашық кеңістікте жарық сүйгіш өсімдіктер өседі. Оларға қарағай,түймедақ, қант қамысы, эвкалипт жатады. 3Өсімдіктің қозғалу реакцияларын негізгі екі топқа бөлеміз.Бұл тропизм және таксис. 4 Тропизм жағымды және жағымсыз болады. Күн жарығы бағытында өсуі жағымды фототропизм, жерді ауырлық күшіне байланысты тамырдың төменге қарай өсуі жағымды геотропизм. 5 Өсімдіктер химиялық заттардың төмен немесе жоғары концентрациясын сезсе, олар өз мүшелерін осы бағытқа қарай икемдейді. Бұл хемотропизм деп аталады. |
Оқушылар ҚБ тапсырмаларын орындайды |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Суреттегі өсімдіктердің атауын табады. 2. Қозғалыс мүшелерін атайды. 3.Өсімдіктердің қозғалысы себептерін анықтайды. Оқушыларды билет арқылы бағалайды. |
ДК экраны 7-сынып оқулығы. |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 9 мин. |
Kazpost “Білім почтасы” әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Бағалау |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
“Білім почтасы” әдісі |
|


Өсімдіктер қозғала ма? – Иә қозғалады, бірақ жанаурлар сияқты бір жерден екінші жерге орын ауыстырмайды, тек кейбір мүшелері қозғалады
Өсімдіктер неге қозғалады? – Бір заттан тітіркенгеннен немесе керісінше жақындағысы келетін болса.
Өсімдіктер не үшін қозғалады? – Қажеттіліктеріне байланысты қозғалуы мүмкін. мысалы, күн сәулесіне ұмтылу...
Өсімдіктер қалай қоғалады? – Өсімдіктер бұрылуы мүмкін, бірақ орын ауыстырмайды
|
Тұжырымдама |
Акиқат |
Жалған |
|
Қозғалыс – заттар мен құбылыстардың жалпы өзгерісін, бір-біріне әсер етуін білдіретін ұғым болып табылады. |
+ |
|
|
Тропизм – өсімдік жасушалары, ұлпалары мен мүшелерінің белгілі бір тітіркендіргішке қатысты қозғалуынан байқалатын реакция. |
+ |
|
|
Өсімдіктердің басым көпшілігі үшін энергияның басты көзі – ауа-райы |
|
+ |
|
Жағымды фототропизм - өсімдік тітіркендіргіш жаққа қарай өседі. |
|
+ |
|
Өсімдіктер тітіркендіргішке жауап ретінде ешқандай қозғалыс немесе өсу өзгерісін көрсете алмайды. |
|
+ |
Ә) Сәйкестендіру
|
Қозғалыс түрі |
Сипаттамасы |
|
1. фототропизм |
А) қарағай, түймедақ, қант қамысы |
|
2. Жағымды геотропизм |
Ә) қозғалуға қабілетті ағзалар, жеке жасушалар не жасушаішілік құрылымдардың белгілі бір тітіркендіргішке қозғалу реакциялары |
|
3. Таксис |
Б) саумалдық, інжугүл |
|
4.Жарық сүйгіш өсімдіктер |
В) жарыққа жауап ретінде өсімдік қозғалысы |
|
5.Көлеңке сүйгіш өсімдіктер |
Г) тамырдың жердің ауырлық күшіне қатысты төменге қарай топырақта өсуі |
1 Қозғалыс мүшелері бұл – тамыр және сабақ
2 Ашық кеңістікте жарық сүйгіш өсімдіктер өседі. Оларға қарағай,түймедақ, қант қамысы, эвкалипт жатады.
3Өсімдіктің қозғалу реакцияларын негізгі екі топқа бөлеміз.Бұл тропизм және таксис.
4 Тропизм жағымды және жағымсыз болады. Күн жарығы бағытында өсуі жағымды фототропизм, жерді ауырлық күшіне байланысты тамырдың төменге қарай өсуі жағымды геотропизм.
5 Өсімдіктер химиялық заттардың төмен
шағым қалдыра аласыз

















