|
Бөлім: |
Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
М.Ілиясова |
|
|
Күн: 13.12.23 |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Өсімдіктердің тыныс алуы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.4.3 - өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу
|
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Өсімдіктердегі тыныс алу механизмін қарастырады |
|
|
Сабақ барысы/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі: « Сағат дос» ойыны бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады Qazmath бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Сағат дос» ойыны арқылы жағымды ахуал орнатады . «Qazmath » платформасы бойынша онлайн топтарға бөлінеді. |
Интернет желісі Qazmath |
||||||||||||||||||||||
|
|
ІІ Үй тапсырмасы «Серпілген сауал тәсілі арқылы сұрайды. « Миға шабуыл» тәсілі арқылы төңірегінде берілген сурет бойынша ой қозғайды, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Серпілген сауал» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Wordwall платформасында тапсырма орындайды. 7 сұрақтан тұратын қысқа жауапты қажет ететін сұрақтар. «Миға шабуыл» тәсілі
сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды |
Мадақтау арқылы бағаланады. |
Экран Wordwall https://wordwall.net/he/resource/39147138/өсімдіктердің-тыныс-алуы Ұялы телефон |
|||||||||||||||||||||
|
|
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык Биология |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, Білімдерін толықтыру мақсатында бейнеролик көруді ұсынады Топтық жұмысты ұйымдастырады. 1 -топ «Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктері» 2- топ «Тұқым мен өскіннің тыныс алуы» тақырыбы бойынша оқулықтағы ақпаратпен танысуды ұсынады. 3-топ Оқулықтағы №2 тапсырма |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, топтык жұмыс орындайды. Білімдерін толықтыру мақсатында бейнеролик көреді, ұжымда талқылайды Тыныс алу https://www.youtube.com/watch?v=Zrr8yOZHzfg 1 -топ «Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктері» 2- топ «Тұқым мен өскіннің тыныс алуы» тақырыбы бойынша оқулықтағы ақпаратпен танысады, постер жасап қорғайды. 3-топ
|
Дескриптор: -өсімдіктердің тыныс алуын түсіндіреді; -тыныс алуға қажетті факторларды анықтайды; -фотосинтез бен тыныс алу процеснің айрмашылығын анықтайды. |
Тыныс алу https://www.youtube.com/watch?v=Zrr8yOZHzfg А4 парағы Маркер флипчарт |
|||||||||||||||||||||
|
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. Roqed платформасымен зертханалық жұмыс реті түсіндіріледі Білімді тиянақтау мақсатында мұғалім оқушыларға тапсырма жазылған материалдармен жұмыс істеуді ұсынады. Тапсырма орындау барысында бағыт бағдар беріп, қолдау көрсетеді. Жұптық жұмыс |
1-тапсырма Төмендегі суретте оқушының өсімдіктің әр түрлі мүшелерінің тыныс алуын зерттеу үшін жүргізген тәжірибесі берілген.
. (а) Тәжірибе нәтижесін сипаттаңыз. (b) Шырақтың сөніп қалу себебін түсіндіріңіз. Жұптық жұмыс «Шындық», «жалған» тәсілі
3-тапсырма Кюзис тапсырмалары
А.оттек сіңіреді және көмірқышқыл газын бөледі Б. көмірқышқыл газын сіңіреді және оттек бөледі С. көмірқышқыл газын сіңіреді және оттек бөледі Д. көмірқышқыл газын сіңіреді және бөледі 2. Өсімдік тыныс алады: А:Тек түнде Б.Тек күндіз С. Тек жарықта Д.Күндіз де, түнде де 3. Оттек өсімдіктерге келесі үшін керек А. суды сіңіру Б. Фотосинтез С. Булану Д. Тыныс алу 4. Ауадан жапырақ жасушаларына түседі А. Су Б. Оттек С.Көмірқышқыл газы Д. Азот 5. Неге сақтауға құрғақ тұқымдарды қалдырады? А. тұқым тыныс алу үшін Б. тұқымда фотосинтез жүру үшін В. тұ қым ылғалды болса тыныс алу процесі жүріп, тұқым пайдасыз болады 6. Мәдени өсімдіктерді өсіргенде неге топырақты арнайы жер өңдеу құралдарымен қопсытады? А. Топырақты көмірқышқыл газымен байыту үшін Б. Топыраққа жарық түсу үшін С. Топырақты оттегімен байыту үшін Д. Топырақ пен сыртқы орта арасында байланыс болу үшін 7. Тыныс алуын тоқтатқан өсімдікте не байқалады? А. Өсімдік гүлдейді Б. Өсімдік дамуын жалғастыра береді С. Өсімдік тұқым береді Д. Өсімдік өсуін тоқтатады 8. Өсімдіктің негізгі тыныс алу мүшесі А. Сабақ Б.Тамыр С.Жапырақ Д.Өркен 9. Лептесік арқылы жапырақтың ішіне не енеді? А. Сутегі Б. Көмірқышқыл газы С. Оттегі Д. Азот 10. Қараңғыда лептесік... А. Ашылады Б. жабылады С. үлкейеді Д. кеңейеді |
Дескриптор: өсімдіктердің тыныс алуын зерттеу нәтижесін түсіндіреді. Жалпы балл-4 Дескриптор : тұжырымның шындық екенін анықтайды; тұжырымның жалған екенін анықтайды; Жалпы балл-6 Мадақтау арқылы бағалау |
https://quizizz.com/admin/quiz/6392c16be5bdda001daed27a/өсімдіктердің-тыныс-алуы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы |
Кері байланыс « Жетістік баспалдағы» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Жетістік баспалдағы» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» тәсілі арқылы |
Кесте |
|||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы §27 оку. BilimClass платформасында тапсырмаларды орындайды. |
|
|
|
Оқушы аты-жөні ___________________________________
|
Оқу мақсаты |
Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу |
|
Дескриптор
|
Тыныс алу процесіне анықтама береді Көмірқышқыл газын анықтайды |
|
Тапсырма 1 Тыныс алу - ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. Т 1 тәуліктен кейін апсырма 2 Оқушылар суреттегі берілгендей бойынша тәжірибе жүргізді
Әк суы Әк суы Тәжірибе басында (а)(i)тәжірибеде неліктен әк суын қолданғаның түсіндіріңіз ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. (ii)Тәжірибе басында және тәуліктен кейін ауа құрамын сипаттаңыз ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өсімдіктердің тыныс алуы.
Өсімдіктердің тыныс алуы.
|
Бөлім: |
Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
М.Ілиясова |
|
|
Күн: 13.12.23 |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Өсімдіктердің тыныс алуы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.4.3 - өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу
|
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Өсімдіктердегі тыныс алу механизмін қарастырады |
|
|
Сабақ барысы/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі: « Сағат дос» ойыны бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады Qazmath бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Сағат дос» ойыны арқылы жағымды ахуал орнатады . «Qazmath » платформасы бойынша онлайн топтарға бөлінеді. |
Интернет желісі Qazmath |
||||||||||||||||||||||
|
|
ІІ Үй тапсырмасы «Серпілген сауал тәсілі арқылы сұрайды. « Миға шабуыл» тәсілі арқылы төңірегінде берілген сурет бойынша ой қозғайды, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Серпілген сауал» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Wordwall платформасында тапсырма орындайды. 7 сұрақтан тұратын қысқа жауапты қажет ететін сұрақтар. «Миға шабуыл» тәсілі
сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды |
Мадақтау арқылы бағаланады. |
Экран Wordwall https://wordwall.net/he/resource/39147138/өсімдіктердің-тыныс-алуы Ұялы телефон |
|||||||||||||||||||||
|
|
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык Биология |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, Білімдерін толықтыру мақсатында бейнеролик көруді ұсынады Топтық жұмысты ұйымдастырады. 1 -топ «Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктері» 2- топ «Тұқым мен өскіннің тыныс алуы» тақырыбы бойынша оқулықтағы ақпаратпен танысуды ұсынады. 3-топ Оқулықтағы №2 тапсырма |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, топтык жұмыс орындайды. Білімдерін толықтыру мақсатында бейнеролик көреді, ұжымда талқылайды Тыныс алу https://www.youtube.com/watch?v=Zrr8yOZHzfg 1 -топ «Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктері» 2- топ «Тұқым мен өскіннің тыныс алуы» тақырыбы бойынша оқулықтағы ақпаратпен танысады, постер жасап қорғайды. 3-топ
|
Дескриптор: -өсімдіктердің тыныс алуын түсіндіреді; -тыныс алуға қажетті факторларды анықтайды; -фотосинтез бен тыныс алу процеснің айрмашылығын анықтайды. |
Тыныс алу https://www.youtube.com/watch?v=Zrr8yOZHzfg А4 парағы Маркер флипчарт |
|||||||||||||||||||||
|
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. Roqed платформасымен зертханалық жұмыс реті түсіндіріледі Білімді тиянақтау мақсатында мұғалім оқушыларға тапсырма жазылған материалдармен жұмыс істеуді ұсынады. Тапсырма орындау барысында бағыт бағдар беріп, қолдау көрсетеді. Жұптық жұмыс |
1-тапсырма Төмендегі суретте оқушының өсімдіктің әр түрлі мүшелерінің тыныс алуын зерттеу үшін жүргізген тәжірибесі берілген.
. (а) Тәжірибе нәтижесін сипаттаңыз. (b) Шырақтың сөніп қалу себебін түсіндіріңіз. Жұптық жұмыс «Шындық», «жалған» тәсілі
3-тапсырма Кюзис тапсырмалары
А.оттек сіңіреді және көмірқышқыл газын бөледі Б. көмірқышқыл газын сіңіреді және оттек бөледі С. көмірқышқыл газын сіңіреді және оттек бөледі Д. көмірқышқыл газын сіңіреді және бөледі 2. Өсімдік тыныс алады: А:Тек түнде Б.Тек күндіз С. Тек жарықта Д.Күндіз де, түнде де 3. Оттек өсімдіктерге келесі үшін керек А. суды сіңіру Б. Фотосинтез С. Булану Д. Тыныс алу 4. Ауадан жапырақ жасушаларына түседі А. Су Б. Оттек С.Көмірқышқыл газы Д. Азот 5. Неге сақтауға құрғақ тұқымдарды қалдырады? А. тұқым тыныс алу үшін Б. тұқымда фотосинтез жүру үшін В. тұ қым ылғалды болса тыныс алу процесі жүріп, тұқым пайдасыз болады 6. Мәдени өсімдіктерді өсіргенде неге топырақты арнайы жер өңдеу құралдарымен қопсытады? А. Топырақты көмірқышқыл газымен байыту үшін Б. Топыраққа жарық түсу үшін С. Топырақты оттегімен байыту үшін Д. Топырақ пен сыртқы орта арасында байланыс болу үшін 7. Тыныс алуын тоқтатқан өсімдікте не байқалады? А. Өсімдік гүлдейді Б. Өсімдік дамуын жалғастыра береді С. Өсімдік тұқым береді Д. Өсімдік өсуін тоқтатады 8. Өсімдіктің негізгі тыныс алу мүшесі А. Сабақ Б.Тамыр С.Жапырақ Д.Өркен 9. Лептесік арқылы жапырақтың ішіне не енеді? А. Сутегі Б. Көмірқышқыл газы С. Оттегі Д. Азот 10. Қараңғыда лептесік... А. Ашылады Б. жабылады С. үлкейеді Д. кеңейеді |
Дескриптор: өсімдіктердің тыныс алуын зерттеу нәтижесін түсіндіреді. Жалпы балл-4 Дескриптор : тұжырымның шындық екенін анықтайды; тұжырымның жалған екенін анықтайды; Жалпы балл-6 Мадақтау арқылы бағалау |
https://quizizz.com/admin/quiz/6392c16be5bdda001daed27a/өсімдіктердің-тыныс-алуы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы |
Кері байланыс « Жетістік баспалдағы» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Жетістік баспалдағы» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» тәсілі арқылы |
Кесте |
|||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы §27 оку. BilimClass платформасында тапсырмаларды орындайды. |
|
|
|
Оқушы аты-жөні ___________________________________
|
Оқу мақсаты |
Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу |
|
Дескриптор
|
Тыныс алу процесіне анықтама береді Көмірқышқыл газын анықтайды |
|
Тапсырма 1 Тыныс алу - ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. Т 1 тәуліктен кейін апсырма 2 Оқушылар суреттегі берілгендей бойынша тәжірибе жүргізді
Әк суы Әк суы Тәжірибе басында (а)(i)тәжірибеде неліктен әк суын қолданғаның түсіндіріңіз ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. (ii)Тәжірибе басында және тәуліктен кейін ауа құрамын сипаттаңыз ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………….. |
|
шағым қалдыра аласыз














