Сабақтың
басы
2
мин
3
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық
ахуал. «Сенің жүлдең»
ойыны.
Мақсаты: оқушылардың адамгершілік қабілеттерін
дамыту, ұйымшылдыққа баулу.
Топқа
бөлу.
«Қымыз» әдісі арқылы 3
топқа бөліну.
1
топ.
2
топ.
3
топ.
Сабақ барысында оқушы өзін
бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі.
ІІ. Өткен сабаққа
шолу.
Үй тапсырмасын еске түсіру
мақсатында сұрақтар
беріледі.
«Жасуша» ойыны
ойнатылады.
-
Органикалық заттар ыдырағанда
не бөлінеді? Энергия
-
Алынған энергия қайда
жұмсалады? Қозғалуға, қажетті заттарды
синтездеуге
-
Оттек қатысатын күрделі
химиялық үдеріс? Тыныс алу
-
Шіріту, ашыту бактериялары
қандай ортада тіршілікң етеді?
анаэробты
-
Жануарлардың тыныс алу
типтері? Аэробты
-
Асқазан, ішек жолында
мекендейтін ағзалар энергияны қалай жұмсайды? Оларға энергия
жұмсаудың қажеті жоқ
-
Өсімдіктер жиналған
органикалық заттарды қай жұмсайды? Жапырақ, тамыр, сабақ
жасушаларын түзеді
-
Фотосинтез түзілгендегі заттар
қайда жұмсалады? Энергияға .
-
Адамдар тыныс алғанда не
бөледі? Көмірқышқыл газын
-
Энергия мөлшерінің өлшем
бірлігі? Джоуль
|
Оқушылар сабаққа
дайындалады.
Ұстаздармен
амандасады.
Оқушылар шеңбер бойында тұрып
кез-келген медальды таңдап алады. Артында жасырылған сөзді оқып,
сол сөзге тән оқушыны құшақтап, не себепті таңдағанын айтып,
медальді мойнына іледі. Ішіне құндылықтар сөздері жазылған. Мысалы,
жомарттық, батылдық, сұлулық және
т.б.с.с
Оқушылар қымыз кеселерін
таңдау арқылы топқа бөлініп
отырады.
Оқушылар бағалау парақтарын
алады.
Оқушылар презентацияда
берілген квест сұрақтарын
шешеді.
|
«Микроскоп» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» «Талпын»
мұғалім тарапынан бағалау
|
Медальдар

Топқа бөлу
парақшалары


Бағалау
парақтары
|
Сабақтың
ортасы
30
мин
(15
мин)
|
«Көремін,көрсете
аламын» әдісі
арқылы видео
көреді.
Мұғалім:
Бейне көрсетілім не
туралы?
Бейне көрсетілімнің мақсаты
қандай?
Бүгінгі тақырыбымыз қандай деп
ойлайсыздар?
Қадам
-
Бейне көрсетілімді көр, сабақ
тақырыбын болжа
-
Сабақ мақсатын
анықта
-
1.тапсырма.
3 топқа
үш түрлі әдіс-тәсілмен тапсырма
беріледі.
1. «Arloopa
3D» платформасы арқылы
өсімдіктердің тыыныс алу процесін
зерттеңдер?

2.
«Дәлелдеймін,
дәріптеймін»
әдісі арқылы Тыныс алу барысын да
бөлінетін көмірқышқыл газын анықтаңдар? . Не себепті әк суы
лайланады деп ойлайсыңдар?
Дәлелдеңіздер?

|
Оқушылар бейне көрсетілімді
мұқият көреді, тақырыпты болжайды. Сұрақтарға жауап
береді.
Оқушылар топпен жұмыс
орындайды.
1.
Оқушылар 3 Д
арқылы өсімдіктердің тыныс алу
процесін зерттейді
2.
топ мәтінді пайдалана
отырып
тыныс алу барысын да бөлінетін көмірқышқыл
газын анықтайды. Не себепті әк суы лайлануын
зерттейді
3. Оқушылар
өсімдіктер мен жануарлардың
тыныс алу үдерістерінің
ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстырады. Постерге жазып
түсіндіреді.
|
Дескриптор:
|
- өсімдіктердің тыныс алу
процесін зерттейді;
- өсімдіктердің тыныс
алуын түсіндіреді ;
- Өсімдіктер мен жануарлардың
тыныс алу үдерістерінің
ұқсастықтары мен айырмашылықтарын
салыстырыңдар .
|
«Микроскоп» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы балл –
3
|
Бейнематериал
Ұялы
телефон
Тәжірибе
ыдыстары
постер
|
Жеке
жұмыс
(10 мин)
|
Зертханалық жұмыс
№7
Мақсаты: Өсімдіктердің тыныс алуын
зерттеу
Жұмыс
барысы
Өсімдіктің тыныс
алуын зерттеуде әк суының лайлану себебін анықтау. Оқулықтарының
224 бетін ашыңдар?
|
Оқулықтарының 224
бетіндегі берілген зерханалық жұмыстағы кестені
толтырады Оқушылар
зертханалық жұмыс
жасайды.
Әр топтан жекелей
шығып зертханалықтың тәжірибесін жасайды. Дәптерлеріне кесте
түрінде және қорытындысын жазып
отырады.
.
Қорытынды.
Зерттеу нәтижесі
бойынша өсімдіктер мен тұқымның тыныс алатынына көз жеткіздік.
Өсімдіктер тыныс алу кезінде оттекті сіңіреді, көмірқышқыл газын
бөледі. Тыныс алу үздіксіз жүретін
процесс.
|
Дескрипторлар:
-
Өсімдік органдарының тыныс
алуын зерттейді;
-
Өсімдік жапырақтарының су
бөлуін зерттейді
-
Тұқымның тыныс алу кезіндегі
жылу энергиясын бөлуін зерттейді
«Микроскоп» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы балл –
4
|
Оқулық
224 бет жұмыс
дәптерлері
Презентация
|
Сабақтың
соңы
3
мин
|
Бекіту.
«Едукаплей» ойыны
ойнатылады. Өте жылдамдықта сұрақтарға
жауап берейік? Дайын болайық? Егер дұрыс жауап бере алмай қалсаңдар
бақамыз суға батып кетеді.
Ал бақамызды суға
түсірмей сұрақтарға мұқият
болайық?!
|
Оқушылар онлайн
платформада тест сұрақтарын
орындайды

|
«Микроскоп» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы балл – әр
сұрақ 1 балл
|
Ойынға
сілтеме
https://www.educaplay.com/learning-resources/21658607-learning_resource.html
|
Кері
байланыс
2
мин
|
«Смайлик» әдісі арқылы кері байланыс
жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты
қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін тақтада смаиликтің
бірін басу арқылы білдіреді.
Үйге
тапсырма:

Өсімдіктер мен
жануарлардағы тыныс алуды
зерттеу
|
Оқушылар сабақты
қаншалықты түсінгендіктерін смайликтерді басу арқылы арқылы
білдіреді
|
«Микроскоп» әдісіндегі алған бағаларын
қорытындылау
|
Презентация
|