|
Бөлім |
Мен зерттеушімін |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Каиркулова Г.У. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
05/10-2022ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы |
Қатысушылардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өсімдіктің мүшелері қандай қызмет атқарады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары |
2.2.1.3 өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттау;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттау. Топырақты күтудің маңызын түсіндіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің іс-əрекеті |
Оқушының іс-əрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І. Сабақтың басы (10-12 мин) |
Оқушылармен сəлемдесу. Қатыспағандарды белгілеу. Сабаққа дайындықты тексеру. Жағымды көңіл күй орнату. Тақпағымды жаттаймын, Сабағымды баптаймын. Біздікіндей мектепті Ешбір жерден таппаймын. |
Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды. Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға дайынмын» деген деген оймен сабаққа көңілдерін аударады. |
Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Ыстық картоп» әдәсі арқылы үй тапсырмасын тексеру
Топтарда өздері салаған ылғалсүйгіш жəне құрғақшылыққа төзімді өсімдіктердің суреттерін көрсетуді ұсынады. |
Балалар сыныпта кезекпен жауап береді. Басқа оқушылар негізгі белгілер бойынша осы өсімдіктің қандай түрге жататыны туралы əңгімелейді. |
ҚБ: «Жұлдыз сыйла». Әрбір баланың жауабын бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім сұрақтар қояды.
|
Оқушы жауаптары:
өсімдіктер. |
Оқушылардың бастамасын дұрыс бағытта қолдайды. |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
1.Біреуін
бердім, онын тердім (Тұқым) |
Балалар бүгінгі сабақтың соңында қол жеткізілуі тиіс мақсатты белгілейді |
Мұғалімнің ауызша пікір білдіруі. |
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3. Күн нұрымен піседі, уылжып қолға түседі. (Жеміс) 4.Мүшелердің жалғап арасын, Қоректік заттар тасиды, Қорға жинап болғасын Бәріне тұрып бас иеді. (Сабағы) Сабақ тақырыбын нақтылайды, сабақ мақсаттарын жəне оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша оқушылардың жұмысын ұйымдастыру. |
(Оған рефлексия сатысында оралады). Оқушылардың жауабы: Өсімдіктердің негізгі мүшелерінің қызметін сипаттауды, топырақты күтудің қаншалықты маңызды екенін түсіндіруді үйренеміз. |
|
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ. Сабақтың ортасы (25–23 мин) |
Педагогтің түсіндірмесі. Өсімдік – теңіз бен құрлықта бірінші пайда болған ең ежелгі ағза. Өсімдіктер оттегін, яғни ауаны бөліп шығарып, сондай-ақ топырақты құнарландырып, ғаламшарымыздың қазіргі келбетін қалыптастырды. Құрлықтағы алғашқы өсімдіктер шамамен 400 миллион жыл бұрын пайда болған. Олар тамырсыз болған жəне су қоймаларының маңында өскен. Осы алғашқы өсімдіктер қазіргі қырыққұлақтарға ұқсас болған. Олардың ұзындығы – бар-жоғы 5-6 см. |
Кластерге жетіспейтін деректерді қосады. |
ҚБ: жемістер
|
Кластер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқулықтағы № 1 тапсырмаға назар аудартады.
|
Қуаныш гүл мен жапырақты жəне сабақ пен тамырды шатастырғанын айтып, суреттен өсімдіктің мүшелерін көрсетеді жəне олардың атын атын атайды. |
ҚБ бағалау.
|
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Суреттермен жұмыс. «Топтастыру» стратегиясы Балаларды өсімдіктердің суреттерімен топтарға бөлу. 1-топ Тамырлар 3-топ Гүл 2-топ Сабақ 4-топ Жапырақ |
Тапсырманы орындайды. Сұрақтарға жауап береді, өз пікірі мен болжамдарын айтады. |
|
Оқулық Бақ, орман, дала өсімдіктері бейнеленген |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
1.Өсімдіктерді үш топқа топтастыру. 2.Өсімдіктерді даму ретімен орналастыру. 3.Өсімдіктің мүшелерін дұрыс орналастыру. 3.Кактустың мүшелерін табу. Өлшемдер бойынша бағалайды: Өсімдіктерді 3 топқа дұрыс бөледі – 1 ұпай. Өз таңдауын түсіндіреді – 2 ұпай. Əрбір топқа өз мысалдарын қосады– 2 ұпай. |
Тақырып бойынша өз білімін нақтылайды жəне кеңейтеді . - Өсімдіктердің сыртқы келбеті басқа болғанымен, олардың ұқсастығы да көп. Өсімдіктердің ортақ мүшелері бар: тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс, тұқым. |
ҚБ бағалау.
|
немесе атаулары жазылған карточкалар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мəтінді оқып, өз қорытындысын оқулықтағы ақпаратпен салыстыруды ұсынады. |
Өз ойлары мен қорытындыларын мəтіндегі ақпаратпен салыстырып, қорытынды шығарады. |
Əрқайсысының жұмысын бақылайды. |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма. ЖЖ "Ойлан жұптас" әдісі «Өсімдік мүшелерінің негізгі қызметі» кестесін зерделеу. Кестені зерделеп, сөйлемдерді толықтыруды сұрайды. Оқулықтағы өсімдіктің суретін көрсетіп, сонан соң интербелсенді тақтадан ағаштың суретін көрсетеді де, ағаштың сабағы қалай аталатынын оқушылардың өздерінен сұрайды. Сөйлемдерді толықтыр.
Қосымша сұрақтар қояды.
|
Кестені зерделеп, сөйлемдерді толықтырады.
Сұрақтарға жауап береді. 1. Өсімдіктің жерүсті мүшелері: сабақ, жапырақ гүл жəне жемісі. Өсімдіктің жерасты мүшелері: тамыр жəне жемісі (кейбір өсімдіктердің жемістері олардың жерасты бөлігінде болады). |
Топтардың жұмысты дұрыс орындауын бағалайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
Біз жапырақтармыз, Бұтақта өсеміз. Жел соқса ұшамыз. Қалқып, жерге қонамыз. Жел соқса қайта ұшамыз. Айналамыз, қалықтаймыз, Қайта жерге қонамыз. |
Мұғалімнің атынан қимылдарды қайталайды. |
|
Музыкалық сүйемелдеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Проблемалық жағдай № 4 тапсырмадан Қуаныш пен Айсұлудың диалогін оқуды сұрайды. 1. Олардың пікірімен келісесіңдер ме? Неліктен? |
Диалогты оқып, топтарды жауаптардың нұсқаларын талқылайды. |
Материалды қалайтүсінгендерін бағалау үшін сұрақтар қояды. |
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
«Өсімдік мүшелерінің дауы» ертегісін мұғалім оқу. Бірде өсімдік мүшелері кім ең басты екендігі туралы дауласып қалыпты. Тамыр: – Мұнда мен ең бастымын! Мен өсімдікті топыраққа бекітемін, оны сумен суғарамын жəне минералды тұздармен қоректендіремін. Мен тұқымнан бірінші болып шығамын! Жалпы айтқанда, құрметті өсімдік мүшелері, араларыңда мен ең бастымын! Сабақ:
Жапырақтар:
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Каиркулова Гульбаршин УразовнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Өсімдіктің мүшелері қандай қызмет атқарады?
Тақырып бойынша 23 материал табылды
Өсімдіктің мүшелері қандай қызмет атқарады?Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















