08.12.2017
Тақырыбы
|
8-сынып дүниежүзі
тарихы
Осман
империясы
|
Мақсаты
|
Осман
империясытуралы дерктерді ұштастыра отырып түсінуге мүмкіндік
алады , өз бетінше жұмыс істеуге , шығармашылық қиялын ұштауға ,
қорытынды жасауға машықтары дамиды
|
Жалпы
мақсат
|
Тақырыпты
түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы
сабаққа деген қызығушылығын арттыру
|
Күтілетін
нәтиже
|
Оқушылар сыни
тұрғыдан ойлап жұмыс жасауға үйрен отырып жағдайлармен
танысады
|
7
модульдің қолданылуы
|
АКТ,
“Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды
бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және
көшбасшылық”.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Миға
шабуыл, Ыстық орындық, Кім жылдам, Жалғасын
тап
|
Қолданылатын
ресурстар
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта,
стикерлер, ноутбук
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Тренинг
|
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Керекті құрал жабдықтарын әзірлетемін. Оқушыларды түрлі – түсті қағаз арқылы
топқа бөлемін. Топ ережесін еске түсіремін
|
Сабаққа
керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды. Топқа бөлінеді. Бір – бірлеріне жақсы
тілектерін айтады.
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
|
Өткен тақырыбы бойынша үй
тапсырмасы тек сұрақ-жауап арқылы сұралады. Ол үшін Миға шабуыл
әдісін пайдалану
|
Сұрақтарды ауызша айтып әрқайсысына қойып
отырамын.Өткен тақырып арналған а үй тасырмасын қайталау ға
сұрақтар жасалып, арнайы плакатқа жазылып тақтаға ілінеді,
крассворд, карточкалар
|
Оқушы Оқушылар сол сұрақтарға жауап
береді.
|
Түсіну
|
Өткен тақырып пен жаңа сабақтың
тақырыбы айтылады. Одан кейін өткен тақырыптқа қатысты тапсырмалар
беріледі, таратылады.
Ол үшін Ыстық орындық
әдісін пайдалану
|
Слайдты ашып балаларға
көрсетемін, оларға нені байқап отырсыңдар?, күнделікті тұрмыста
пайдасы бар ма? деген сияқты ой тастаймын.
Оқушыларға мәтінді беремін,
қалай жұппен, топпен талқылайтындықтарын түсіндіремін. Мен тек
оқушыларға бағыт беремін.
А1 форматтағы қағазды
таратамын.
|
Оқушылар өз ойын суреттер
арқылы жеткізеді.
Оқушылар өздіктерінен мәтінді
оқып, бір-бірімен талқылайды. Сұрақтар қояды.
Берілген қағазға өз ойларын
жазып шығады. Тақтаға шығып қорғайды.
|
Қолдану
|
Осман империясы
(10 мин) Постермен жаңа
тақырыпты қорғау
|
Осы көрсетілген жаңа тақырыпты
оқушыларға қысқаша түсіндіру мақсатында жаңа материалдарға
байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату.Кітаппен
жұмыс жасату Постер арқылы тақырыптарын қорғату
|
Оқушылардың мақсаты мұғалімді
тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
Постер арқылы бар білімдерін топпен
талқылап отаға топтан оқушы шығып, тапсырманы ппостер арқылы
қорғайды және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне
түсіндіреді
1-топ
Маңызды оқиғалар:
-
1730
ж.- әскери салық енгізілді.
-
1789-1807 жж. Сұлтан ІІІ Селим таққа
отырды.
-
1768-1774 жж.- Орыс-түрік
соғысы.
2-топ
-
ХҮІІ
ғасырдағы Осман империясының дамуы және оның құрамына кірген
халықтардың жағдайы.
-
ХҮІІ
ғасырдағы Осман империясының жүргізген соғыстары, империядағы
дағдарыстің күшеюі.
3-топ
-
Осман империясының әлеуметтік-экономикалық дамуы.
Қалалар мен сауданың дамуы.
-
ХҮІІІ ғасырдағы Осман империясының сыртқы саясаты.
Халық көтерілістері мен ұлт-азаттық қозғалыстар.
4-топ
1.
ІІІ Селим сұлтанның реформалары.
2.
Осман империясы жаңа дәуір басында қандай ел еді?
|
Сергіту сәті
|
жаттығу жасау
|
Оқушылармен бірге сергіту сәтін
жасау
|
Интербелсеңді тақтадағы
бейне роиктегідей жаттығулар жасайды.
|
Талдау
|
Жалғасын тап
Сөйлем
соңында қойылатын тыныс белгілері сөздерін тақтаға
жазып қою керек
|
Тақтаға тақырыптағы сөздерді алып оны
тақтаға жазып қою арқылы оқушылардың тақырыпты
талдату
|
Сөздерді
толықтырады,мағанасын түсіндіреді,
талдайды
Түбір
сөздер:
Осман
бей
Балқан
түбегі
Реформалар
Янычарлар
|
Жинақтау
|
Кім жылдам
арқылы сабақты жинақтайды
|
Әр топтан 2 оқушы ортаға шығып
сұрақтарға жауап береді
ХҮІІ
ғасырда Осман империясының жүргізген соғыстары
Жылдар
|
Қай елмен соғысты?
|
Соғыстың себебі
|
Соғыстың нәтижесі
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Топтар өзара жарысады, ойларын ортаға салады,
тақырыпты жинақтайды
Жылдам жауап бер:
-
Осман империясының негізін қалаушы? (Осман
бей)
-
Янычарлар деп кімдерді атаған? (яны шер – жаңа
әскер)
-
1475 жылы түрік сұлтанына кімдер бағынышты болды?
(Қырым хандығы)
-
Османдарға қарсы «Қасиетті лига» қай жылы
құрылды? (1684 жылы)
-
Стамбұлда қала кедейлерінің көтерілісін бастаған
кім? (Патрон Халил)
-
1807 жылы кім тақтан кетіп, жазаланады? (ІІІ
Селим сұлтан)
-
Порта сөзінің мағынасы (түрік
үкіметі)
-
Реформа жасау жұмыстарын жалғастырушы,
Румелиядағы биллейші? (Мұстафа Паша Байрақтар)
|
Бағалау
|
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдарша, бағалау парақшалары
|
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын
тарату
|
Өзін өзі топпен бағалайды
|
Рефлексия
|
Стикерлер таратылады.
1.Бүгін мен не үйрендім?
2.Сабақтан алған әсерім?
3.Бүгінгі көңіл-күйім?
|
Оқушыларға стикер толтыруды
ұсыну
|
Ұсынылған стикерді толтыру
|