Сынып
сағатының
тақырыбы:
|
Өшпес тарих
тағлымы.
|
Сабақтың жалпы
мақсаты:
|
Қазақ хандығының 550 жылдығына орай тарихымен
таныстыру, қазақ жеріндегі тұңғыш дербес мемлекеттің жаулап
алушылық соғыстар нәтижесінде емес, халықтың ғасырлар бойы
армандаған арман-тілегі мен өзара туыстастығы нәтижесінде дүниеге
келгенін түсіндіру. , өз елінің тарихына, адал
ұлдарына деген құрмет сезімін қалыптастыру, топтық жұмыс, диалогтық
оқытуға баулу, өзіндік бағалауға және сын тұрғысынан ойлауға
үйрету.
|
Әдіс-тәсілдер
|
СТО стратегиясы: Қызығушылықты
ояту – .анаграмма, сәйкестендіру
(елестету)
Мағынаны тану: топпен жұмыс,
таратпа жұмыс - (қолдану,зерттеу,
суреттеу)
Ой
қозғау: алған ақпаратты топтастыру,
жинақтау -
(талдау)
Рефлексия ; бағдаршам
ойыны.
|
Сілтеме:
|
-
Қазақ хандығы 1 бөлім
«Аруана-2004»
-
Тарихты оқыту
әдістемесі.
-
7-сыныпқа арналған Қазақстан
тарихы оқулығы .
-
Қазақстан елі картасы, қазақ
хандығы туралы кестелер.
|
Күтілетін
нәтижесі
|
Ұзақ ғасырларға созылған этникалық процестер
арқасында, қазақ жерін мекендеген қандас-туыс ру-тайпаларының өзара
экономикалық,мәдени және саяси қарым-қатынастары мен тәуелсіз жеке
ел болсақ деген тілектері нәтижесінде дүниеге келген тұңғыш қазақ
мемлекетінің құрылу тарихын зерттеп
біледі.. Тұңғыш қазақ мемлекетінің
құрылуына негіз қалаған қоғам қайраткерлерінің еңбегін бағалай
білуге, өз елінің тарихына, адал ұлдарына деген құрмет сезімін
қалыптасады.
Топтық жұмыс, диалогтық қарым
қатынасқа, өзіндік және бір- бірін бағалауға және сын тұрғысынан
ойлауға үйренеді..
|
Түйінді
идея
|
Нақты ойлау арқылы ой
қорыту.
|
№
|
Уақыт
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Дерек көздер,
көрнекіліктер
|
1
|
1
мин
|
Сыныпта ынтымақтастық
атмосферасын ұйымдастыру
|
«Ең жақсы
тілек»
Оқушылар өз достарына жақсы
тілектер ауызша айтады.
|
|
2
|
1
мин
|
Топқа
бөлу
Оқушыларды топқа бөлу арқылы
алдағы сабақтың не туралы болатынын пайымдату, назарларын жаңа
сабаққа қарай бағыттау
|
Суреттер арқылы топқа
бөлу
-
Хандар
-
Билер
|
Суреттер, топ аттары жазылған
парақшалар
|
3
|
1
мин
|
Сабақтың барысында алтын
ереже құру (оқушылар еркінмен
жасалады)
|
|
4
|
2
мин
|
Жаңа сабақтың
ашылуы
І. «Миға шабуыл» әдісі:
1-ші тапсырма
1. Балалар сендер «қазақ »
деген сөзді естігенде көз алдарыңа нені елестетесіңдер және түйінді
сөздерді тауып жазу керек.
|
Оқушылар өздерінің түсініктері
бойынша менталді карта жасайды және түйінді сөздерді теріп
жазады. Мұхаммед Хайдар Дулатидің
“------------ еңбегі бірегей шығарма болып табылатындығы жалпыға
танылған.Ерте және орта ғасырдағы Қазақстан,оның ішінде
------жөнінде аса бай материалдар көп.Қазақ хандығының құрылғаны
---------деп көрсетілген.Григориан жыл санауы бойынша бұл дата қай
жылдарға сәйкес келеді.
|
|
5
|
1
мин
|
ІІ. Қызығушылығын ояту:
2-ші тапсырма
Билеушілердің есімдері санмен
берілген, кім екенін табу керек.
Бұл кімнің
есімдері?
|
Оқушылар топ болып тапсырманы
оқиды, өз пікірлерін айтады. білімдерінің қай дәрежеде екенін
көрсетеді. Билеушілердің есімдерін табу
керек.
1-Б
|
9-К
|
5-е
|
9-К
|
4-ә
|
3-і
|
8-н
|
3-і
|
7-ж
|
6-й
|
2-р
|
5-е
|
|
|
6.
|
1
мин
|
ІІI.Зейінін арттыру:
3-тапсырма
Анаграмманы шешу: тарихи
ұғымдар сөздермен орны ауыстырылып
берілген.
|
Жеке
жұмыс: әр оқушы анаграмманы шешіп,
көрші отырған оқушыға тексертеді.
3-тапсырма: анаграмманы
шешіңдер: (орны ауысқан сөздерді
құрастырыңдар).
1.МСТОНАҒОЛ
2.
ЙЫРӘІҰБЛҚА
3.
УРЙАДЛИАДАХТ
4.
БҒАҰНЕСЕ
5.
ҚЫСҒААН
|
|
|
3
мин
|
ІV. Сәйкестендіру кестесін
толтыру:
4-тапсырма (талантты және дарынды
оқушыларға арналған күрделенген тапсырма)
|
Жұптық
жұмыс.
Оқушылар топ ішінде жұпқа
бөлініп, тарихи атауларды, тұлғаларды, жер су атауларын
сәйкестендіріп кесте толтырады және ауызша
дәлелдейді.
|
Үлестірме
қағаздар
|
7
|
2
мин
|
Сергіту
сәті
«Кел,
билейік!»
|
Оқушылар бейнероликтегі би
қимылдарын музыка ырғағымен жасайды
|
Интербелсенді тақтадан
бейнеролик көрсету
|
8.
|
2
мин
|
V.
5-тапсырма Мәтінмен
жұмыс:
(Оқушыларға мәтін таратылып
береді) Мәтіндегі қатені табу.
|
Әр оқушы берілген мәтіндегі
қатені табады және дайын жауаппен салыстыра отырып
дәлелдейді.. "Тарихи Рашиди" еңбегіндегі
деректерге сай, XV ғасырдың 50-жылдарының аяғында Керей хан Жәнібек
ханмен бірге
Өзбек хандығы тайпаларының бір
бөлігін басқарып, Қытайға қоныс аударған.
Дұрыс жауап: :Тарихи Рашиди"
еңбегіндегі деректерге сай, XV ғасырдың 50-жылдарының аяғында Керей
хан Жәнібек ханмен бірге
Өзбек хандығы тайпаларының бір
бөлігін басқарып, Моғолстанға қоныс
аударған
|
|
|
|
|
|
|
9
|
2
мин
|
7-тапсырма .Жадыны
дамыту:. қазақ хандығы құрамына
кірмеген артық ру тайпаларды тауып көр және орналасқан жерін
белгіле:
үйсін, қарақытайлар, қаңлы,
қоңырат, күрділер, қыпшақ, орыстар,найман, керей, маңғыт, татарлар
жалайыр т.б.
|
Оқушылар картамен жұмыс
жасайды .кескін картаға
қазақ хандығы территориясын
және құрамына кірмеген артық ру тайпаларды тауып және орналасқан
жерін белгілейді, бір бірінің жұмысын
тексереді.
қазақ хандығы құрамына
кірмеген артық ру тайпаларды тауып көр және орналасқан жерін
белгіле:
үйсін, қарақытайлар, қаңлы,
қоңырат, күрділер, қыпшақ, орыстар,найман, керей, маңғыт, татарлар
жалайыр т.б.
|
|
10
|
2
мин
|
8-тапсырма .Алған ақпаратты топтастыру,
жинақтау:
ұлы тұлғалар туралы
мәліметтерді жинақтау. (оқушылар өз топтарына алдын-ала берілген
Ұлы тұлғалар туралы ақпараттармен таныстырып
қорғайды)
|
Оқушыларға суреттер
көрсетіліп өз ойымен қорытынды жасау
тапсырылды.
Ұлы тұлғалар туралы
мәліметтерді топтастыр және еңбектерін
бағала:
|
|
11
|
5
мин
|
9-тапсырма. SWOT әдісі бойынша қазақ
хандығы туралы зерттеу жүргізу
|
SWOT әдісі бойынша қазақ
хандығы туралы зерттеу жүргізу
-
Күшті
жақтары:(S)
|
Әлсіз
жақтары:(W)
|
|
|
|
Мүмкіндіктер:(O)
|
Қатері:(T
)
|
Оқушылар бір- бірін,
өзін-өзі және топтық жұмыс бойынша
бағалады.топ мүшелері басқа топты
«2-жұлдыз 1 тілекпен» бағалайды
|
|
12
|
3мин
|
Рефлексия
|
Кері
байланыс бағдаршам бойынша
жүргізілді. Бағдаршам»
ойыны:
Қызыл
түс- маған сабақ
ұнады.–
Жасыл
түс- маған қиындық
тудырды.
Сары
түс—маған сабақ ұнаған жоқ
себебі:
|
Бағалау
парақтарын
оқушылар толтырып
өткізеді.
|