|
Пән/Сынып: |
6 сынып |
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Бөлім: |
6.3С Координаталық жазықтық |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Осьтік симметрия |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.5 осьтік симметрия ұғымдарын меңгеру; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Осьтік симметрия тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - симметрия және осьтік симметрияның анықтамасы.
|
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық |
||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту. |
Симметрия – грек сөзінен алынған. Ол белгілі бір тәртіптің болуын, бөлшектерді ұйымдастырудағы тұрақтылықты, парапарлықты білдіреді. Симметрияның ең қарапайым түрі түзуге қатысты симметрия. Осьтік симметрия Түзуге қатыстты симметрия (осьтік симметрия) – осьтік симметря болады, ал түзудің өзін симметрия осі деп атайды. Практикалық жұмыс №1. k түзуіне қатысты А нүктесіне симметриялы А1нүктесін салу: 1) k түзуін және одан тыс А нүктесін салу;
2) А нүктесі
арқылы k
түзуіне AD перпендикулярын
жүргізу 3) D нүктесінен бастап ұзындығы АD- ға тең DА1өлшеп салу. Түзуді бүктеу кезінде «жартылары» сәйкес келсе, онда ол осьтік симметриялы.
Практикалық жұмыс №2. s түзуіне қатысты АВС үшбұрышына симметриялы үшбұрышты салуды өздері орындауды ұсыну. Нәтижесін тақтада көрсету арқылы өзін – өзі бағалауды жүзеге асыру. Қасиеті. Екі симметриялы фигуралар өзара тең. - кез келген бұрыштың бір симметрия осі болады, Жазықтықтағы симметрияның екінші түрі – нүктеге қатысты симметрия. |
Видетүсіндіру қарайды. Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
|
Презентация |
||||||||||
|
25 минут |
Бекіту тапсыр масы |
Тапсырма. №1. а түзуі MK кесіндісінің ортасын белгілі бір тік емес бұрыш жасап қияды. а түзуіне қатысты M мен K нүктелері симметриялы бола ма? №2. А(-3;3), B(-2;3) нүктелері берілген. A1 нүктесі A нүктесіне, B1 нүктесі B нүктесіне координаталар басы O нүктесіне қатысты симметриялы. A1, B1 нүктелерінің координаталарын табыңыз. №4. Екі симметриясы да болатын фигураны табыңыз (центрлік, осьтік)
бойынша белгіленде жеті әріп шығу қажет. Ол нүктелерді қосқан кезде шоқ жұлдыздар пайда болады.
Оқулықтан №1104, №1106. Өз бетімен жұмыс. Бекіту сұрақтары. -осьтік және центрлік симметрия деген не? түзуге қатысты берілген фигураларға симметриялы фигураларды салу алгоритмі; - нүктеге қатысты берілген фигураларға симметриялы фигураларды салу алгоритмі. |
Жеке жұмыс №1. m түзуіне қарағанда К нүктесіне симметриялы К1 нүктесін салыңыз.
a) Егер тік төртбұрыштан бір нүкте алып, оған симметриялы нүкте салсақ, ол осы тік төртбұрышта жата ма? b) m түзуіне қатысты фигура симметриялы ма? Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
«Басбармақ» әдісімен бағалау алады Жүргізіледі
Дескриптор: Білім алушы: - m түзуіне қатысты симметриялы нүктені салады; - координаталық жазықтықта симметриялы нүктелер салады; - центрлік симметриялы фигураны біледі: - екі симметриясы да болатын фигураны біледі. |
Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
||||||||||
|
|
|
№1. Координаталық жазықтықта А(3; 5) нүктесіне: 1) ординаталар осіне қатысты симметриялы нүктені тауып, коор- динаталарымен жазыңдар; 2) абсциссалар осіне қатысты симметриялы нүктені тауып, коор- динаталарымен жазыңдар. №2. Қабырғасы 4 см квадраттың барлық симметрия осьтерін сызыңдар. Квадраттың барлық симметрия осьтері квадратты неше тең үшбұрышқа бөледі? Олардың біреуінің ауданын табыңдар. №3. Координаталық жазықтықта ұштары А(–3; 2) және В(2; 5) нүктелерінде болатын АВ кесіндісін сызыңдар. АВ кесіндісіне абсциссалар осіне қатысты симметриялы А1В1 кесіндісін салыңлар. А1және В1 нүктелерін координаталарымен жазыңдар. |
№4. Координаталық жазықтықта төбелері: А(–4; 1); В(–2; 5); С(5; 3) нүктелері бо- латын АВС үшбұрышын салыңдар. АВС үшбұрышына абсциссалар осіне қатысты симметриялы А1В1С1 үшбұрышын салыңдар |
|
|
||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Жеке орындалатын тапсырма №1. Берілген фигура жұптары түзуге қатысты симметриялы ма?
№2. Фигуралар белгіленген нүктеге қатысты симметриялы ма?
|
Тапсырманы орындайды |
«Басбармақ» әдісімен бағалау алады |
Парақша |
||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - симметрия және осьтік симметрияның анықтамасы. - симметриялы фигураларды және симметрия осін тану. Кері байланыс
Үйге тапсырма. № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Осьтік симметрия 6сынып математика
Осьтік симметрия 6сынып математика
|
Пән/Сынып: |
6 сынып |
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Бөлім: |
6.3С Координаталық жазықтық |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Осьтік симметрия |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.5 осьтік симметрия ұғымдарын меңгеру; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Осьтік симметрия тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - симметрия және осьтік симметрияның анықтамасы.
|
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық |
||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту. |
Симметрия – грек сөзінен алынған. Ол белгілі бір тәртіптің болуын, бөлшектерді ұйымдастырудағы тұрақтылықты, парапарлықты білдіреді. Симметрияның ең қарапайым түрі түзуге қатысты симметрия. Осьтік симметрия Түзуге қатыстты симметрия (осьтік симметрия) – осьтік симметря болады, ал түзудің өзін симметрия осі деп атайды. Практикалық жұмыс №1. k түзуіне қатысты А нүктесіне симметриялы А1нүктесін салу: 1) k түзуін және одан тыс А нүктесін салу;
2) А нүктесі
арқылы k
түзуіне AD перпендикулярын
жүргізу 3) D нүктесінен бастап ұзындығы АD- ға тең DА1өлшеп салу. Түзуді бүктеу кезінде «жартылары» сәйкес келсе, онда ол осьтік симметриялы.
Практикалық жұмыс №2. s түзуіне қатысты АВС үшбұрышына симметриялы үшбұрышты салуды өздері орындауды ұсыну. Нәтижесін тақтада көрсету арқылы өзін – өзі бағалауды жүзеге асыру. Қасиеті. Екі симметриялы фигуралар өзара тең. - кез келген бұрыштың бір симметрия осі болады, Жазықтықтағы симметрияның екінші түрі – нүктеге қатысты симметрия. |
Видетүсіндіру қарайды. Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
|
Презентация |
||||||||||
|
25 минут |
Бекіту тапсыр масы |
Тапсырма. №1. а түзуі MK кесіндісінің ортасын белгілі бір тік емес бұрыш жасап қияды. а түзуіне қатысты M мен K нүктелері симметриялы бола ма? №2. А(-3;3), B(-2;3) нүктелері берілген. A1 нүктесі A нүктесіне, B1 нүктесі B нүктесіне координаталар басы O нүктесіне қатысты симметриялы. A1, B1 нүктелерінің координаталарын табыңыз. №4. Екі симметриясы да болатын фигураны табыңыз (центрлік, осьтік)
бойынша белгіленде жеті әріп шығу қажет. Ол нүктелерді қосқан кезде шоқ жұлдыздар пайда болады.
Оқулықтан №1104, №1106. Өз бетімен жұмыс. Бекіту сұрақтары. -осьтік және центрлік симметрия деген не? түзуге қатысты берілген фигураларға симметриялы фигураларды салу алгоритмі; - нүктеге қатысты берілген фигураларға симметриялы фигураларды салу алгоритмі. |
Жеке жұмыс №1. m түзуіне қарағанда К нүктесіне симметриялы К1 нүктесін салыңыз.
a) Егер тік төртбұрыштан бір нүкте алып, оған симметриялы нүкте салсақ, ол осы тік төртбұрышта жата ма? b) m түзуіне қатысты фигура симметриялы ма? Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
«Басбармақ» әдісімен бағалау алады Жүргізіледі
Дескриптор: Білім алушы: - m түзуіне қатысты симметриялы нүктені салады; - координаталық жазықтықта симметриялы нүктелер салады; - центрлік симметриялы фигураны біледі: - екі симметриясы да болатын фигураны біледі. |
Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
||||||||||
|
|
|
№1. Координаталық жазықтықта А(3; 5) нүктесіне: 1) ординаталар осіне қатысты симметриялы нүктені тауып, коор- динаталарымен жазыңдар; 2) абсциссалар осіне қатысты симметриялы нүктені тауып, коор- динаталарымен жазыңдар. №2. Қабырғасы 4 см квадраттың барлық симметрия осьтерін сызыңдар. Квадраттың барлық симметрия осьтері квадратты неше тең үшбұрышқа бөледі? Олардың біреуінің ауданын табыңдар. №3. Координаталық жазықтықта ұштары А(–3; 2) және В(2; 5) нүктелерінде болатын АВ кесіндісін сызыңдар. АВ кесіндісіне абсциссалар осіне қатысты симметриялы А1В1 кесіндісін салыңлар. А1және В1 нүктелерін координаталарымен жазыңдар. |
№4. Координаталық жазықтықта төбелері: А(–4; 1); В(–2; 5); С(5; 3) нүктелері бо- латын АВС үшбұрышын салыңдар. АВС үшбұрышына абсциссалар осіне қатысты симметриялы А1В1С1 үшбұрышын салыңдар |
|
|
||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Жеке орындалатын тапсырма №1. Берілген фигура жұптары түзуге қатысты симметриялы ма?
№2. Фигуралар белгіленген нүктеге қатысты симметриялы ма?
|
Тапсырманы орындайды |
«Басбармақ» әдісімен бағалау алады |
Парақша |
||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - симметрия және осьтік симметрияның анықтамасы. - симметриялы фигураларды және симметрия осін тану. Кері байланыс
Үйге тапсырма. № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















