Тақырып бойынша 12 материал табылды

Отанды сүйемін ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Арман пв баспасы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

Сүйіспеншілік пен достық

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Отанды сүйемін

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.1.5.1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау;

7.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе)

Сабақтың мақсаты:

Сұрақтарға дәлелді жауап береді, тақырыпқа байланысты дискуссивті эссе жазады.

Құндылықтарды дамыту

Бірлік және ынтымақ. Әділдік және жауапкершілік.Жасампаздық және жаңашылдық.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасады, түгендейді. Сыныпта психологиялық жағымды ахуал қалыптастырады, үй тапсырмасын қайталайды.

Сабаққа кіріспе . Тақырыпты болжау.



Оқушылар

зейіндерін сабаққа аударады;


Сурет арқылы тақырыпты болжайды














ҚБ







ҚБ





Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.


  1. тапсырма. Өлеңді тыңда. Өлеңнен деректер келтіре отырып, ақынның Отанға деген көзқарасын өз ойыңмен салыстыр. \ таратпа материал\

  2. Ақынның көзқарасы

    Өз ойым

    Ақын үшін Отан ұғымы тек жер немесе мемлекет емес, ол – адамның жүрегінде мәңгілік орын алған киелі құндылық. Мақатаев бұл өлеңде Отанға деген махаббатын қарапайым сөзбен жеткізудің мүмкін еместігін, ол сезімнің терең әрі қасиетті екенін айтады. Ол үшін Отанды сүю – үлкен жауапкершілік, құр сөз емес, нақты әрекет пен адал қызмет арқылы көрінуі тиіс.

    «Оңай сөз» өлеңіндегі Отанға деген көзқарасы мені терең ойға жетеледі. Отанды сүю тек сөзбен ғана емес, нақты іс-әрекетпен дәлелденуі керек.

  3. тапсырма. Топпен жұмыс.

І топ: “Отанның жапырағы , самалы, семсері бол” деген ойға ассоцияция

әдісімен қарастырыңдар.

Болжамды жауап:

Жапырақ- Отанның көркі мен сәні.

Самал- оның рухы, еркіндік, тәуелсіздік.

Семсер- қорғаны.

ІІ топ: “Отанды мен атамдай иемденем” деген ойын ашып талда.

Болжамды жауап:

Атам”сөзі өз ата бабаларына деген құрмет , “иемденем” деген сөзі материалдық тұрғыда емес, рухани , тарихи мұра ретінде қабылдау. Яғни, Отанды атамдай көріп, оны жауапкершілікпен құрмет тұту деген ой.

ӘТН. Стиль


  1. тапсырма. Тыңдалым мәтінімен салыстыр.\ Таратпа материал \

Тыңдалым

Оқылым

Тақырыбы

Отанды сүю, туған жерге құрме

Отанды сүю, туған жерге құрмет

Стилі

Көркем әдебиет

Публицистикалық

Жанры

Поэзия

Публицистикалық эссе

Мақсатты аудиториясы

Жастар мен ересектер

Жастар мен ересектер

Тілдік ерекшеліктері

Риторикалық сұрақ, метафора, эпитет,антоним сөздер, теңеу.

Метафора, эпитет, риторикалық сұрақ


ӘТН.




  1. тапсырма. Есімше тұлғалы етістіктерді тауып, қызметін анықта.

ҮЛГІ:

етер - -ер жұрнағы, баяндауыш.


Шығармашылық тапсырма. “Отанды сүйетінімді қалай дәлелдеймін?” тақырыбында дискуссивті эссе жаз.

ҮЛГІ:

Отанымды қалай сүйетінімді дәлелдеймін?

Отан сүйгіштік – әр адамның жүрегінде болатын ұлы сезім.

Мен өз Отанымды сүйетінімді бірнеше дәлелдермен көрсетемін. Біріншіден, менің мәдени мұрам мен тілім – ұлттық идентификациямның негізі. Қазақ тілінде сөйлеу және ұлттық дәстүрлерімді сақтау арқылы мен өз Отанымның мәдениетін құрметтеймін. Екіншіден, елімнің тарихын терең түсініп, өткенді құрметтеу арқылы мен оның болашағына жауапкершілікпен қараймын. Үшіншіден, қоғамдық өмірге белсене қатысу, отбасым мен қоғамымның игілігі үшін еңбек ету – отаншылдықтың айқын көрінісі.

Ақырында, Отанымды сүйіп, қорғау үшін өз білімім мен дағдыларымды дамытуға тырысамын. Бұл менің Отаным алдындағы парызым.


Дескриптор:

- Ақынның көзқарасын ашады.

- Ақынның көзқарасын өз ойымен салыстырады.





























Дескриптор:

- автор ойына ассоцияция жасайды;

- әр сөздің мағынасын ашады;

- ойларын жүйелі жеткізеді.









Стиль түрлерімен танысады.





Дескриптор:

- тақырыбын анықтайды;

- стилін табады;

- мақсатты аудиториясын анықтайды;

- тілдік ерекшеліктерін салыстырады.























Дескриптор:

- есімшені табады;

- қызметін анықтайды











Дескриптор:

- эссенің негізгі ойы нақты баяндады;

-келісу, келіспеу позициясы айқын көрсетті;

-қорытынды тұжырым жасады.





Оқулық, жұмыс дәптері, таратпа материал, слайд


Сабақты қорытындылау

Кім жылдам”әдісі арқылы сабақты бекіту.

Оқушылар Отан, халық, туған жер туралы мақал айтып шығады.


Үйге тапсырма

8-тапсырма.







ТАРАТПА МАТЕРИАЛ

Ақынның көзқарасы


Өз ойым


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Тыңдалым

Оқылым


Тақырыбы



Стилі




Жанры



Мақсатты аудиториясы



Тілдік ерекшеліктері





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.10.2024
638
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12