Қысқамерзімді жоспар. №- 9 сабақ.
|
Бөлім: |
6-бөлім: Қоршаған орта және энергия ресурстары . |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Отан!Табиғат! Жер-Ана! |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.1 - мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8.4.4.3 - сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Тарау бойынша не білеміз? «Бір сөйлем» әдісі арқылы тарау бойынша алған біліммен бөлісу. Мақал-мәтелдерді синтаксистік талдау, өткен тақырып бойынша сөйлем мүшелерін еске түсіру.Топқа бөліну. 1.Отан отбасынан басталады. 2.Табиғат – тал бесік. 3.Жер – таусылмайтын қазына. Тақырыпты болжау Неліктен отансүйгіштік қасиет басты құндылығымыз болып саналады? Туған жерің туралы не айта аласың? «Отан үшін отқа түс – күймейсің» деген мақалдың астарында қандай ой жатыр? (Оқу мақсаты оқушыларға айтылады.) |
Оқушы «Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер» бөлімі бойынша алған білімімен бөліседі,синтаксистік талдау жасайды. Сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжайды. |
Бір шапалақ. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері Сұрақтар қиықшасы. |
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Тыңдалым алды тапсырмасы «Стоп кадр» әдісі арқылы бейнеролик тамашалап, тыңдалым мәтінін болжау. Тыңдалым тапсырмасы Ж. «Отан» өлеңін тыңдайды, тірек сөздер мен дәйексөздерді жазып алады. ЖЖ. «Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі арқылы өлең мәтінін жұпта талқылап, бірін-бірі толықтырады. ТЖ. «Айтарым бар...» әдісі арқылы бір оқушы топтан тірек сөздер мен дәйексөздерді оқиды. Мұқағали ақын туралы топпен бөліседі. ҚБ: қызыл,жасыл,сары түсті оюлар (Жасыл – өте жақсы.Сары – жақсы Қызыл – орташа жауапқа беріледі.) Тыңдалымнан кейінгі тапсырма ТЖ. «ПОПС» формуласы («4 сөйлем» әдісі) арқылы тыңдалым мәтінінде көтерілген мәселені болжайды 1-топ. Отанымды мәңгі сүйемін 2-топ Отанымның күні де, түні де ыстық 3-топ. Маған туған жерімнің әр тасы қымбат ҚБ: қызыл,жасыл,сары түсті оюлар (Жасыл – өте жақсы.Сары – жақсы Қызыл – орташа жауапқа беріледі.) ӘТН Өлең жолдарын жай сөйлемдерге айналдырып, бірыңғай мүшелерді табу. І топ. Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем, ІІ топ. Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем, ІІІ топ. Мен оның қасиетті тілін сүйем. Мен оның түнін, күнін сүйемін. Мен оның ағынды өзенін, асқар тауын, гүлін сүйемін Мен оның қасиетті тілін сүйемін. |
Ережемен танысады. Өз болжамдарын айтады. |
Қолдау көрсету, ынта ландыру. Дескрип тор: Жалпы-5балл Мәтіннен тірек сөздер мен дәйексөздерді анықтайды. Мәтіндегі ойға пікір білдіреді. Дескриптор: Жалпы-5балл -мәтіннен алынған тірек сөздер мен дәйексөздерді қолданады. -тыңдалым мәтінінде көтерілген мәселені талдайды.. -Өлең жолдарын жай сөйлемдерге айналдырып, бірыңғай мүшелерді табады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ютуб Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
Сабақтың соңы 8 минут |
«Кезбе тілші» әдісі арқылы әр топтан бір оқушы басқа оқушыларға сұрақтар қойып, жауап береді. Оқушылар өз мүмкіндігіне қарай жуан, жіңішке сұрақтар қояды. Рефлексия: «Киіз үйді безендір» әдісі арқылы кері байланыс жүргіземін. -Егер саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, киіз үйді жасыл түсті оюмен безендір. -Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, киіз үйді сары түсті оюмен безендір. -Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, киіз үйді қызыл түсті оюмен безендір. |
Оқушылар өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Киіз үй, түрлі-түсті оюлар. |
Микрофон
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Отан!Табиғат! Жер-Ана!
Отан!Табиғат! Жер-Ана!
Қысқамерзімді жоспар. №- 9 сабақ.
|
Бөлім: |
6-бөлім: Қоршаған орта және энергия ресурстары . |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Отан!Табиғат! Жер-Ана! |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.1 - мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8.4.4.3 - сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Тарау бойынша не білеміз? «Бір сөйлем» әдісі арқылы тарау бойынша алған біліммен бөлісу. Мақал-мәтелдерді синтаксистік талдау, өткен тақырып бойынша сөйлем мүшелерін еске түсіру.Топқа бөліну. 1.Отан отбасынан басталады. 2.Табиғат – тал бесік. 3.Жер – таусылмайтын қазына. Тақырыпты болжау Неліктен отансүйгіштік қасиет басты құндылығымыз болып саналады? Туған жерің туралы не айта аласың? «Отан үшін отқа түс – күймейсің» деген мақалдың астарында қандай ой жатыр? (Оқу мақсаты оқушыларға айтылады.) |
Оқушы «Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер» бөлімі бойынша алған білімімен бөліседі,синтаксистік талдау жасайды. Сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжайды. |
Бір шапалақ. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері Сұрақтар қиықшасы. |
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Тыңдалым алды тапсырмасы «Стоп кадр» әдісі арқылы бейнеролик тамашалап, тыңдалым мәтінін болжау. Тыңдалым тапсырмасы Ж. «Отан» өлеңін тыңдайды, тірек сөздер мен дәйексөздерді жазып алады. ЖЖ. «Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі арқылы өлең мәтінін жұпта талқылап, бірін-бірі толықтырады. ТЖ. «Айтарым бар...» әдісі арқылы бір оқушы топтан тірек сөздер мен дәйексөздерді оқиды. Мұқағали ақын туралы топпен бөліседі. ҚБ: қызыл,жасыл,сары түсті оюлар (Жасыл – өте жақсы.Сары – жақсы Қызыл – орташа жауапқа беріледі.) Тыңдалымнан кейінгі тапсырма ТЖ. «ПОПС» формуласы («4 сөйлем» әдісі) арқылы тыңдалым мәтінінде көтерілген мәселені болжайды 1-топ. Отанымды мәңгі сүйемін 2-топ Отанымның күні де, түні де ыстық 3-топ. Маған туған жерімнің әр тасы қымбат ҚБ: қызыл,жасыл,сары түсті оюлар (Жасыл – өте жақсы.Сары – жақсы Қызыл – орташа жауапқа беріледі.) ӘТН Өлең жолдарын жай сөйлемдерге айналдырып, бірыңғай мүшелерді табу. І топ. Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем, ІІ топ. Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем, ІІІ топ. Мен оның қасиетті тілін сүйем. Мен оның түнін, күнін сүйемін. Мен оның ағынды өзенін, асқар тауын, гүлін сүйемін Мен оның қасиетті тілін сүйемін. |
Ережемен танысады. Өз болжамдарын айтады. |
Қолдау көрсету, ынта ландыру. Дескрип тор: Жалпы-5балл Мәтіннен тірек сөздер мен дәйексөздерді анықтайды. Мәтіндегі ойға пікір білдіреді. Дескриптор: Жалпы-5балл -мәтіннен алынған тірек сөздер мен дәйексөздерді қолданады. -тыңдалым мәтінінде көтерілген мәселені талдайды.. -Өлең жолдарын жай сөйлемдерге айналдырып, бірыңғай мүшелерді табады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ютуб Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
Сабақтың соңы 8 минут |
«Кезбе тілші» әдісі арқылы әр топтан бір оқушы басқа оқушыларға сұрақтар қойып, жауап береді. Оқушылар өз мүмкіндігіне қарай жуан, жіңішке сұрақтар қояды. Рефлексия: «Киіз үйді безендір» әдісі арқылы кері байланыс жүргіземін. -Егер саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, киіз үйді жасыл түсті оюмен безендір. -Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, киіз үйді сары түсті оюмен безендір. -Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, киіз үйді қызыл түсті оюмен безендір. |
Оқушылар өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Киіз үй, түрлі-түсті оюлар. |
Микрофон
|
|
шағым қалдыра аласыз















