Сабақтың тақырыбы: «Отбасы»
Сабақтың білімділік
мақсаты: Отбасы туралы балалардың тусінігін қалыптастыру, олардың бәрі бірге тұратынын, бір-біріне көмектесіп, қамқор болуға және үлкенді сыйлауға үйрету.
Сабақтың дамытушылық
мақсаты: Отбасы мүшелеріне байланысты сөз, сөйлем құрату арқылы сөздік қорларын молайту.
Сабақтың тәрбиелік
мақсаты: Әдептілікке, үлкендерді құрметтеуге және өз отбасына деген мақтаныш сезіміне тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: презентация.
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, әңгімелесу, сұрақ-жауап, саусақ театры.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың жоспары: I. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Амандасу.
ә) Көңілашар сәті.
II. Жаңа сабақ.
а) Кіріспе сөз.
ә) Әңгімелеу (сурет бойынша).
III. Сергіту сәті.
IV. Бекіту. Тапсырма.
а) Дидактикалық ойын: «Кім жоқ?!»
ә) Жұмбақтар.
б)Саусақ театры: «Біздің шаңырақ»
v.Шығармашылық жұмыс.
а) «Менің отбасым»
ә) Топтастыру әдісі.
б)Отбасын үйге орнластыра отырып сөйлем құрату.
в)Венн диаграммасын құрастыру.
VI. Қорытындылау.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Амандасу:
Армысың, көк аспан!
Армысың, шуақты Күн!
Бармысыңдар, балалар!
Қайырлы күн, балақай!
ә)Көңілашар сәті:
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз,
Ата-ананы құрметтеп,
Бас иеміз біз.
- Балалар , сабағымызды бастамас бұрын сендерге жұмбақ жасырғалы тұрмын.
Үлкеніміз , кәріміз,
Қуат берер дәріміз.
Әулиедей аялап,
Ардақтаймыз бәріміз.
Бұл кім?
Мейірімді ол кісі,
Балалар кеп бата алар.
Қалтасына кәмпит сап,
Немереге апарар,
Ол кім?
Ал , балалар бізге бүгін қонақтар келіп отыр. Бүгінгі сабақта біз отбасы туралы білетінімізді одан әрі дамытамыз.
-Балалар сендер қай елде тұрасыңдар?
-Қазақстанда.
Отбасы- шағын мемлекет. Міне осындай отбасылардан біздің мемлекетіміз құралады.
II. Жаңа сабақ.
а) Кіріспе
б)Әңгімелеу (сурет бойынша).
Балалара, мынау ненің суреті?

-Үйде кімдер
тұрады?
-Үйде бір отбасы мүшелері тұрады
Оқушыларды шығарып өздері көрсету арқылы аттатамыз.
О
йын:
Отбасы мүшелерін үйге орналастырамыз.( Слайдпен көрсетіледі)

Балалар біздің үйіміз бар, онда тұратын адамдарменде таныстық. Келесі кезекте осы отбасы мүшелері немен айналысады екен , оны білу үшін «Кімге не қажет ?» атты дидактикалық ойынымызды ойнайық.
(Балаларға суреттер таратылады) Тақтаға шығып жабыстырады.
- Сырым сен не үшін атаға атты керек деп таптың?
-Алина сен неге кесені анаға ұстаттың?
Балалар мен сендерге бір мақал-мәтел айтайын.
Сергіту сәті: « Ақ мамам» әнін орындау.
Ата-асқар тау,
Ана-бауырындағы бұлақ,
Бала-жағасындағы құрақ.
-Осы мақалда кімдер жайлы айтылған?
-Әке, Ана, Бала
-Әке, Ана, Бала-бәрі бірігіп жанұяны құрайды.
Отбасы мүшелеріне түсінік беру

Ата – беделі әкеден жоғары, әулеттің тірегі. Ақыл-кеңес беруші.
Ә
же – шаңырақтың алтын қазығы. Ұрпағын мейіріміне бөлеп,
үлкен өмірге бейімдеуші.
Ә
ке –
шаңырақтың иесі. Үйге табыс кіргізіп, бала-шағаны өсіріп
жеткізуші.

Ана – отбасының ұйытқысы. Өмірге ұрпақ әкеліп, оларды бағып-қағып, тәлім-тәрбие беруші.

Ер бала – ананың қамқоршысы. Әкенің тірегі.
Қ
ыз бала –
шаңырақтың шуағы. Әкенің көз қуанышы, ананың қолқанаты.
Ал енді біздің отбасы мүшелерін саусақ театры арқылы көрсетейікші.
. «Біздің шаңырақ»
(Саусақ театрын жүргіземіз)
Бас бармағым- атам, үйдің данасы,
Балаң үйрек-апам, ошақ анасы,
Ортан терек- әкем, отау панасы
Шылдыр шүмек- анам,үйдің ажары
Титтей бөбек- мен, бәрінің базары мен ажары.
-Балалар, енді өзіміз білетін тақпақтарды айтып көрейік.
Кім тақпақ оқиды?
Біздің отбасымыз
Әкем менің- қауыншы,
Анам менің-сауыншы
Ағам менің-егінші!
Жеңгем менің-тігінші.
Атам болса,ол ұста,
Бәрі-бәрі жұмыста.
Отырмаймын мен текке
Кеттім мен де мектепке.
Ата
Мен атамды тыңдаймын
Ертегіне құлақ сап,
Әдепті бол балам-деп
Әрқашан ақыл айтады.
Әже
Өзің мені өсірген,
Айналайын,ақ әжем.
Тентек болсам, кешірген,
Шөлдедің бе, ай дана әжем?
Шығармашылық жұмыс.
«Менің отбасым» ( балалар өз отбасы туралы әңгіме құрайды)
-Ал, балалар, біз жеті атаны білеміз бе?
- Атап көрелік.
Ата
Әке
Бала
Немере
Шөбере
Шөпшек
Немене
- Балалар , енді кім бізге өз жеті атасын атап береді?
( 2 -3 баладан жеті атасын сұрау)
Топтастыру әдісі:
әже АПА ӘКЕ

А
ТА
АНА
Баба
Әже
БАУЫР АҒА
![]()
ҚАРЫНДАС ӘПКЕ
-Балалар, отбасы туралы, оған кімдер жатады оқймыз және сөйлем құраймыз.
Оқушылар бір-бірден шығып оқиды, сөйлем құрайды.
Тамаша, осымен тапсырмалар тамамдалды.
V. Қортындылау.
Өте жақсы балалар! Бүгінгі сабаққа жақсы қатыстыңдар!
Сабаққа жақсы қатысқан балаларды мақтау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Отбасы
Отбасы
Сабақтың тақырыбы: «Отбасы»
Сабақтың білімділік
мақсаты: Отбасы туралы балалардың тусінігін қалыптастыру, олардың бәрі бірге тұратынын, бір-біріне көмектесіп, қамқор болуға және үлкенді сыйлауға үйрету.
Сабақтың дамытушылық
мақсаты: Отбасы мүшелеріне байланысты сөз, сөйлем құрату арқылы сөздік қорларын молайту.
Сабақтың тәрбиелік
мақсаты: Әдептілікке, үлкендерді құрметтеуге және өз отбасына деген мақтаныш сезіміне тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: презентация.
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, әңгімелесу, сұрақ-жауап, саусақ театры.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың жоспары: I. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Амандасу.
ә) Көңілашар сәті.
II. Жаңа сабақ.
а) Кіріспе сөз.
ә) Әңгімелеу (сурет бойынша).
III. Сергіту сәті.
IV. Бекіту. Тапсырма.
а) Дидактикалық ойын: «Кім жоқ?!»
ә) Жұмбақтар.
б)Саусақ театры: «Біздің шаңырақ»
v.Шығармашылық жұмыс.
а) «Менің отбасым»
ә) Топтастыру әдісі.
б)Отбасын үйге орнластыра отырып сөйлем құрату.
в)Венн диаграммасын құрастыру.
VI. Қорытындылау.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Амандасу:
Армысың, көк аспан!
Армысың, шуақты Күн!
Бармысыңдар, балалар!
Қайырлы күн, балақай!
ә)Көңілашар сәті:
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз,
Ата-ананы құрметтеп,
Бас иеміз біз.
- Балалар , сабағымызды бастамас бұрын сендерге жұмбақ жасырғалы тұрмын.
Үлкеніміз , кәріміз,
Қуат берер дәріміз.
Әулиедей аялап,
Ардақтаймыз бәріміз.
Бұл кім?
Мейірімді ол кісі,
Балалар кеп бата алар.
Қалтасына кәмпит сап,
Немереге апарар,
Ол кім?
Ал , балалар бізге бүгін қонақтар келіп отыр. Бүгінгі сабақта біз отбасы туралы білетінімізді одан әрі дамытамыз.
-Балалар сендер қай елде тұрасыңдар?
-Қазақстанда.
Отбасы- шағын мемлекет. Міне осындай отбасылардан біздің мемлекетіміз құралады.
II. Жаңа сабақ.
а) Кіріспе
б)Әңгімелеу (сурет бойынша).
Балалара, мынау ненің суреті?

-Үйде кімдер
тұрады?
-Үйде бір отбасы мүшелері тұрады
Оқушыларды шығарып өздері көрсету арқылы аттатамыз.
О
йын:
Отбасы мүшелерін үйге орналастырамыз.( Слайдпен көрсетіледі)

Балалар біздің үйіміз бар, онда тұратын адамдарменде таныстық. Келесі кезекте осы отбасы мүшелері немен айналысады екен , оны білу үшін «Кімге не қажет ?» атты дидактикалық ойынымызды ойнайық.
(Балаларға суреттер таратылады) Тақтаға шығып жабыстырады.
- Сырым сен не үшін атаға атты керек деп таптың?
-Алина сен неге кесені анаға ұстаттың?
Балалар мен сендерге бір мақал-мәтел айтайын.
Сергіту сәті: « Ақ мамам» әнін орындау.
Ата-асқар тау,
Ана-бауырындағы бұлақ,
Бала-жағасындағы құрақ.
-Осы мақалда кімдер жайлы айтылған?
-Әке, Ана, Бала
-Әке, Ана, Бала-бәрі бірігіп жанұяны құрайды.
Отбасы мүшелеріне түсінік беру

Ата – беделі әкеден жоғары, әулеттің тірегі. Ақыл-кеңес беруші.
Ә
же – шаңырақтың алтын қазығы. Ұрпағын мейіріміне бөлеп,
үлкен өмірге бейімдеуші.
Ә
ке –
шаңырақтың иесі. Үйге табыс кіргізіп, бала-шағаны өсіріп
жеткізуші.

Ана – отбасының ұйытқысы. Өмірге ұрпақ әкеліп, оларды бағып-қағып, тәлім-тәрбие беруші.

Ер бала – ананың қамқоршысы. Әкенің тірегі.
Қ
ыз бала –
шаңырақтың шуағы. Әкенің көз қуанышы, ананың қолқанаты.
Ал енді біздің отбасы мүшелерін саусақ театры арқылы көрсетейікші.
. «Біздің шаңырақ»
(Саусақ театрын жүргіземіз)
Бас бармағым- атам, үйдің данасы,
Балаң үйрек-апам, ошақ анасы,
Ортан терек- әкем, отау панасы
Шылдыр шүмек- анам,үйдің ажары
Титтей бөбек- мен, бәрінің базары мен ажары.
-Балалар, енді өзіміз білетін тақпақтарды айтып көрейік.
Кім тақпақ оқиды?
Біздің отбасымыз
Әкем менің- қауыншы,
Анам менің-сауыншы
Ағам менің-егінші!
Жеңгем менің-тігінші.
Атам болса,ол ұста,
Бәрі-бәрі жұмыста.
Отырмаймын мен текке
Кеттім мен де мектепке.
Ата
Мен атамды тыңдаймын
Ертегіне құлақ сап,
Әдепті бол балам-деп
Әрқашан ақыл айтады.
Әже
Өзің мені өсірген,
Айналайын,ақ әжем.
Тентек болсам, кешірген,
Шөлдедің бе, ай дана әжем?
Шығармашылық жұмыс.
«Менің отбасым» ( балалар өз отбасы туралы әңгіме құрайды)
-Ал, балалар, біз жеті атаны білеміз бе?
- Атап көрелік.
Ата
Әке
Бала
Немере
Шөбере
Шөпшек
Немене
- Балалар , енді кім бізге өз жеті атасын атап береді?
( 2 -3 баладан жеті атасын сұрау)
Топтастыру әдісі:
әже АПА ӘКЕ

А
ТА
АНА
Баба
Әже
БАУЫР АҒА
![]()
ҚАРЫНДАС ӘПКЕ
-Балалар, отбасы туралы, оған кімдер жатады оқймыз және сөйлем құраймыз.
Оқушылар бір-бірден шығып оқиды, сөйлем құрайды.
Тамаша, осымен тапсырмалар тамамдалды.
V. Қортындылау.
Өте жақсы балалар! Бүгінгі сабаққа жақсы қатыстыңдар!
Сабаққа жақсы қатысқан балаларды мақтау.
шағым қалдыра аласыз













