Қысқамерзімді (сабақ)
жоспары-14
|
Бөлім: |
Медиасауаттылық және қаржылық сауаттылық |
|||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|||
|
Күні:13.12.24 |
|
|||
|
Сынып: 9 Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Отбасы бюджетін жоспарлау. Жинақтарды қалай сақтауға болады? |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
-Оқушылар отбасының маңыздылығын дәлелдеуге, отбасы мүшелерінің функционалдық рөлін талдауға үйренеді. -«Жоспар»,«бюджет» ұғымдары туралы түсініктерін кеңейтіп,толықтырады. |
|
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өз бюджеттерін басқара алу қабілеттерін жетілдіріп,ысырапшылдыққа жол бермеу мен үнемшілдікке,әр заттың қадірін білуді үйренеді. |
|
|
|
Сабақтыңбарысы
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||
|
|
Сабақтың басы |
Психологялық ахуал қалыптастыру.» «Ғажайып сөздер» тәсілі Топқа бөлу: 1) «Ахметовтар» отбасы 2) «Оспановтар» отбасы 3) «Асқаровтар» отбасы |
Оқушылар орнында отырып қасындағы парталасына жылы,мейірімді,жүректен шыққан ғажайып сөздер айтып,жақсы тілек тілейді. |
ҚБ «Мадақтау» |
|
|
||||||||||||
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақты бейне фильм «Жинақты қалай сақтауға болады?» «Отбасы бюджеті»біздің отбасымыздың экономикасы - Қалай ойлайсыздар, отбасы бюджеті де болуы мүмкін бе? - Отбасы бюджетін кімдер құрайды? - Бұл отбасына келіп жатқан кірістер болып саналады. - Отбасы бюджеті қалай жұмсалады? Қайда жұмсаймыз? Бұл отбасынан кетіп жатқан шығыстар. Бір сөзбен айтқанда, отбасы бюджеті кіріс пен шығыстан құралады. Термин сөздермен таныстыру 1.Бюджет (ағыл.budget- “қоржын”)-орталықтандырылған ақша қорының құралу көздері мен жұмсалу бағыттарын сипаттайтын экономикалық категория,ақшалай кіріс пен шығыстың балансы. 2. Отбасы бюджетін жоспарлау дегеніміз-отбасы кірістері мен шығыстарын есептей отырып жасалатын қаржылық жоспар Тапсырма.«Досыңмен сырлас» жұптық жұмыс Ақы төленбейтін және ақы төленетін жұмыс деген не,оны кім істейді? Берілген мәтінмен жұмыс жасайды?
Тапсырма. «Ойлан,топтас,бөліс» І топ Ахметовтар отбасы. Жағдаятты талқылайды ІІ топ Оспановтар отбасы.Отбасы табысы қайда жұмсалады? Пайызбен есепте. ІІІ топ Асқаровтар отбасы,жағдаятты талқылайды Қызықты дерекпен таныстыру. Сен білесің бе? Тапсырма. «Зерттеу әдісі»кестемен жұмыс Отбасы бюджеті
|
Оқушы бейнефильмді көріп сұрақтарға жауап береді.
Термин сөздермен танысады
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды
Топқа берілген тапсырманы орындайды. Жағдаятты талқылайды
Топта талқылап,кестені толтырады. |
ҚБ «Мадақтау»
Дескриптор
Отбасы бюджеті туралы түсінгенін айтады
ҚБ «Мадақтау» Дескриптор Ақы төленбейтін жұмыс пен ақы төленетін жұмыс туралы мәселені талқылайды Ақы төленбейтін және ақы төленетін жұмыстың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды
Дескриптор -Ахметовтар отбасы қаржыны қалай ,қанша жинақтайтынын анықтайды -Оспановтар отбасы табыстың қайда жұмсалатынын пайыздық көрсткішпен көрсетеді -Асқаровтар отбасы қалтапұлды қайда,қалай жұмсалатынын есептей алады. ҚБ «Шапалақ» әдісі Дескриптор -Маңызды және тығыз шығындарды анықтайды -Тығыз,бірақ маңызды емес шығындарды есептейді -Маңызды,бірақ асығыс шығындарды анықтайды -Асығыс және маңызды емес шығындарды анықтайды |
Бейнефильм https://www.youtube.com/watch?v=m1XjH0oRORU
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Кесте
|
|
||||||||||||
|
Сабақ тың соңы
|
«Кім тез» әдісі арқылы сабақты қорытындылау Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» Түсіндім,аздап тұсіндім,түсінбедім Үйге тапсырма Өз отбасыңның бір айлық отбасылық бюджетін есептеп келесіңдер. |
Берілген сұрақтардың дұрыс жауабын ауызша табады
Тақырып бойынша Сабақты түсінгенін,түсінбегенін стикер арқылы көрсетеді
|
ҚБ «Мадақтау» |
Wordwalплатформасы |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Отбасы бюджетін жоспарлау
Отбасы бюджетін жоспарлау
Қысқамерзімді (сабақ)
жоспары-14
|
Бөлім: |
Медиасауаттылық және қаржылық сауаттылық |
|||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|||
|
Күні:13.12.24 |
|
|||
|
Сынып: 9 Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Отбасы бюджетін жоспарлау. Жинақтарды қалай сақтауға болады? |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
-Оқушылар отбасының маңыздылығын дәлелдеуге, отбасы мүшелерінің функционалдық рөлін талдауға үйренеді. -«Жоспар»,«бюджет» ұғымдары туралы түсініктерін кеңейтіп,толықтырады. |
|
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өз бюджеттерін басқара алу қабілеттерін жетілдіріп,ысырапшылдыққа жол бермеу мен үнемшілдікке,әр заттың қадірін білуді үйренеді. |
|
|
|
Сабақтыңбарысы
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||
|
|
Сабақтың басы |
Психологялық ахуал қалыптастыру.» «Ғажайып сөздер» тәсілі Топқа бөлу: 1) «Ахметовтар» отбасы 2) «Оспановтар» отбасы 3) «Асқаровтар» отбасы |
Оқушылар орнында отырып қасындағы парталасына жылы,мейірімді,жүректен шыққан ғажайып сөздер айтып,жақсы тілек тілейді. |
ҚБ «Мадақтау» |
|
|
||||||||||||
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақты бейне фильм «Жинақты қалай сақтауға болады?» «Отбасы бюджеті»біздің отбасымыздың экономикасы - Қалай ойлайсыздар, отбасы бюджеті де болуы мүмкін бе? - Отбасы бюджетін кімдер құрайды? - Бұл отбасына келіп жатқан кірістер болып саналады. - Отбасы бюджеті қалай жұмсалады? Қайда жұмсаймыз? Бұл отбасынан кетіп жатқан шығыстар. Бір сөзбен айтқанда, отбасы бюджеті кіріс пен шығыстан құралады. Термин сөздермен таныстыру 1.Бюджет (ағыл.budget- “қоржын”)-орталықтандырылған ақша қорының құралу көздері мен жұмсалу бағыттарын сипаттайтын экономикалық категория,ақшалай кіріс пен шығыстың балансы. 2. Отбасы бюджетін жоспарлау дегеніміз-отбасы кірістері мен шығыстарын есептей отырып жасалатын қаржылық жоспар Тапсырма.«Досыңмен сырлас» жұптық жұмыс Ақы төленбейтін және ақы төленетін жұмыс деген не,оны кім істейді? Берілген мәтінмен жұмыс жасайды?
Тапсырма. «Ойлан,топтас,бөліс» І топ Ахметовтар отбасы. Жағдаятты талқылайды ІІ топ Оспановтар отбасы.Отбасы табысы қайда жұмсалады? Пайызбен есепте. ІІІ топ Асқаровтар отбасы,жағдаятты талқылайды Қызықты дерекпен таныстыру. Сен білесің бе? Тапсырма. «Зерттеу әдісі»кестемен жұмыс Отбасы бюджеті
|
Оқушы бейнефильмді көріп сұрақтарға жауап береді.
Термин сөздермен танысады
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды
Топқа берілген тапсырманы орындайды. Жағдаятты талқылайды
Топта талқылап,кестені толтырады. |
ҚБ «Мадақтау»
Дескриптор
Отбасы бюджеті туралы түсінгенін айтады
ҚБ «Мадақтау» Дескриптор Ақы төленбейтін жұмыс пен ақы төленетін жұмыс туралы мәселені талқылайды Ақы төленбейтін және ақы төленетін жұмыстың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды
Дескриптор -Ахметовтар отбасы қаржыны қалай ,қанша жинақтайтынын анықтайды -Оспановтар отбасы табыстың қайда жұмсалатынын пайыздық көрсткішпен көрсетеді -Асқаровтар отбасы қалтапұлды қайда,қалай жұмсалатынын есептей алады. ҚБ «Шапалақ» әдісі Дескриптор -Маңызды және тығыз шығындарды анықтайды -Тығыз,бірақ маңызды емес шығындарды есептейді -Маңызды,бірақ асығыс шығындарды анықтайды -Асығыс және маңызды емес шығындарды анықтайды |
Бейнефильм https://www.youtube.com/watch?v=m1XjH0oRORU
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Кесте
|
|
||||||||||||
|
Сабақ тың соңы
|
«Кім тез» әдісі арқылы сабақты қорытындылау Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» Түсіндім,аздап тұсіндім,түсінбедім Үйге тапсырма Өз отбасыңның бір айлық отбасылық бюджетін есептеп келесіңдер. |
Берілген сұрақтардың дұрыс жауабын ауызша табады
Тақырып бойынша Сабақты түсінгенін,түсінбегенін стикер арқылы көрсетеді
|
ҚБ «Мадақтау» |
Wordwalплатформасы |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













