|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
17.12.2024ж |
|
|
Сынып: 3 «» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Отбасы – тәрбиенің алтын бесігі» ҚС № 15 «Бейтаныс адамдардың қулығы» ЖЖЕ №3 Жол жүру белгілері және таңбалары |
|
|
Құндылық |
Отбасылық құндылықар |
|
|
Мақсаттары |
|
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8минут Сабақтың ортасы 25минут Сабақтың соңы 7минут |
Сәлемдесу. “Амандасу” тренингі Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Миға шабуыл (сұрақ - жауап) Оқушыларға: 1. Отбасы құрамына кімдер кіреді? 2. Отбасының әдет – ғұрпы туралы түсініктеме бер? 3. Ұл мен қыздар жасына қарай қалай аталады? 4. Отбасының негізгі міндетін атқаратын кімдер? 5. «Үлкенге құрмет» дегенді қалай түсінесіңдер? 6. Отбасының ұйытқысы кім? 7. Отбасының басшысы кім? ІІІ. Ассоцация құру: ( Әке, Ана, Бала ) Оқушыларға сұрақ: 3 топқа кеспе қағаз беріледі. 1. Отбасы бақыты деген ол? 2. Білім алуға сендерге жауапты кім деп ойлайсыңдар? 3. Бақыт дегеніміз не? Міне, осындай біз көңіл аудара бермейтін қарапайым нәрсенің өзі немесе ойланбай айтылған ұрыс сөзі де баланың жанын ауыртуы мүмкін, өмір сүру ағынын өзгертуі де ғажап емес. Бала жат қылықтарға бой алдыруы мүмкін. Оқушылар отбасы туралы класстер құрайды. Әр оқушы өздерінің отбасы туралы әңгімелейді. Отбасындағы демалыс қалай өтетіні туралы айтады.Отбасы туралы мақал –мәтелдерден жарыс ұйымдастырады.
Отбасы адамға бақыт, толық мәнді тыныс –
тіршілік әкеледі. Отбасының басты қазығы, алтын діңгегі – бала.
Баланың тәрбиелі жан - жақты болып өсуіне берекелі, өнегелі,
ынтымақты отбасының ықпалы мол. Отбасы ата мен баланың, келін мен
ененің және басқа да отбасы мүшелерінің жылы қарым - қатынасынан
құрылады. Отбасы берекелі, тату болу үшін сыйластық, мейірімділік,
жанашырлық, бауырмалдық қасиеттер әр адамның жүрегінен орын алуы
керек. Отбасын құрғанда Адам өмірге ұрпақ әкеліп қана қоймай,
сонымен бірге оған жалпы адамзаттық және ұлттық құндылықтарды, ата
- бабасының салт - дәстүрін, жас ұрпақтың бойына сіңіртеді.
Балаларын өздерін қоршаған ортаға және қоғамға пайдалы азамат етіп
өсіру – ата - ананың ең маңызды
міндеті. - Постермен жұмыс: Ата-ана мен баланың қарым-қатынас ережелерін құрастыру.Ортаға шығып, өз отбасы туралы постер қорғайды ҚС № 15 «Бейтаныс адамдардың қулығы» (10минут) ЖЖЕ №3 Жол жүру белгілері және таңбалары. Жол белгілері 7 санатқа бөлінеді.
Оқушыларды жол белгілері мен таңбаларымен таныстырады. Тапсырма:Жол белгілерінің суретін сал.Сабақты қорытындылау.«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы.Адамның өз басының жұмысынан басқа да осындай қатынастарға үлес қосуы — адамгершілік парызы. Мұндай қатынастар арқылы ағайын, туған — туыс арасындағы адамның өз басының алатын орны айқындалады. Мейірімді болсаң сенен үнемі көмек сұрайды. Керек кезінде саған да көмек береді. Сөйтіп, отбасы шағын қоғамның жұмысын атқарады. |
Оқушылар шеңбер болып тұрады Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады.
Оқушылар бейнеролик тамашалайды, қойылған сұрақтарға жауап береді. Бейнеролик бойынша өз ойларын айтады
Сұрақтарға жауап береді
Ассоциация құрастырады, сұрақтарға жауап береді.
Отбасы туралы мақал –мәтелдер айтады ***Отбасындағы ойран Ойдағы елге жетпес. ***
Отан - қуат, *** Отбасы ала болса, Кереге басы сайын бәле бар.
Кластер құрастырады *** Отбасының жанжалы Қана ішпеген шайдан туады. Ауыр жолдың азабы, Артар атан, нардан туады. *** Отбасының өнегесі - Отан өнегесі. *** Отбасының сәні - сыйластық, Достың сәні - қимастық. Оқушылар
жалпы отбасы деген ұғымды сендер қалай
түсінесіңдер?
Оқушылардың ойы тыңдалады. Балалар мақалды бастайды, келесі оқушы мақалды аяқтау керек Әдепті бала ата - анасын мақтатар… (әдепсіз бала ата - анасын қақсатар). Әкесі тұрып ұл сөйлегеннен без…(шешесі тұрып қыз сөйлегеннен без). Қарағайға қарап тал өсер… (қатарына қарап бала өсер). Үйінде ұлы - қызы бардың…(көгінде сөнбес жұлдызы бар). Ана сүтін ақтамағанды …(ешкім жақтамайды).
Сұрақтарға жауап береді Белгілердің суретін салады |
Отбасы туралы суреттер, плакаттар, мақал -мәтелдер Өлеңдер Плакаттар https://www.google.com/search?q= Түрлі- түсті қарандаш-тар Мақал –мәтелдер Класстер
Кластер
https://www.google.com/search?q= Жол белгілері мен таңбалары |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Отбасы туралы 17.12 «Отбасы – тәрбиенің алтын бесігі» ҚМЖ Тәрбие
Отбасы туралы 17.12 «Отбасы – тәрбиенің алтын бесігі» ҚМЖ Тәрбие
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
17.12.2024ж |
|
|
Сынып: 3 «» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Отбасы – тәрбиенің алтын бесігі» ҚС № 15 «Бейтаныс адамдардың қулығы» ЖЖЕ №3 Жол жүру белгілері және таңбалары |
|
|
Құндылық |
Отбасылық құндылықар |
|
|
Мақсаттары |
|
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8минут Сабақтың ортасы 25минут Сабақтың соңы 7минут |
Сәлемдесу. “Амандасу” тренингі Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Миға шабуыл (сұрақ - жауап) Оқушыларға: 1. Отбасы құрамына кімдер кіреді? 2. Отбасының әдет – ғұрпы туралы түсініктеме бер? 3. Ұл мен қыздар жасына қарай қалай аталады? 4. Отбасының негізгі міндетін атқаратын кімдер? 5. «Үлкенге құрмет» дегенді қалай түсінесіңдер? 6. Отбасының ұйытқысы кім? 7. Отбасының басшысы кім? ІІІ. Ассоцация құру: ( Әке, Ана, Бала ) Оқушыларға сұрақ: 3 топқа кеспе қағаз беріледі. 1. Отбасы бақыты деген ол? 2. Білім алуға сендерге жауапты кім деп ойлайсыңдар? 3. Бақыт дегеніміз не? Міне, осындай біз көңіл аудара бермейтін қарапайым нәрсенің өзі немесе ойланбай айтылған ұрыс сөзі де баланың жанын ауыртуы мүмкін, өмір сүру ағынын өзгертуі де ғажап емес. Бала жат қылықтарға бой алдыруы мүмкін. Оқушылар отбасы туралы класстер құрайды. Әр оқушы өздерінің отбасы туралы әңгімелейді. Отбасындағы демалыс қалай өтетіні туралы айтады.Отбасы туралы мақал –мәтелдерден жарыс ұйымдастырады.
Отбасы адамға бақыт, толық мәнді тыныс –
тіршілік әкеледі. Отбасының басты қазығы, алтын діңгегі – бала.
Баланың тәрбиелі жан - жақты болып өсуіне берекелі, өнегелі,
ынтымақты отбасының ықпалы мол. Отбасы ата мен баланың, келін мен
ененің және басқа да отбасы мүшелерінің жылы қарым - қатынасынан
құрылады. Отбасы берекелі, тату болу үшін сыйластық, мейірімділік,
жанашырлық, бауырмалдық қасиеттер әр адамның жүрегінен орын алуы
керек. Отбасын құрғанда Адам өмірге ұрпақ әкеліп қана қоймай,
сонымен бірге оған жалпы адамзаттық және ұлттық құндылықтарды, ата
- бабасының салт - дәстүрін, жас ұрпақтың бойына сіңіртеді.
Балаларын өздерін қоршаған ортаға және қоғамға пайдалы азамат етіп
өсіру – ата - ананың ең маңызды
міндеті. - Постермен жұмыс: Ата-ана мен баланың қарым-қатынас ережелерін құрастыру.Ортаға шығып, өз отбасы туралы постер қорғайды ҚС № 15 «Бейтаныс адамдардың қулығы» (10минут) ЖЖЕ №3 Жол жүру белгілері және таңбалары. Жол белгілері 7 санатқа бөлінеді.
Оқушыларды жол белгілері мен таңбаларымен таныстырады. Тапсырма:Жол белгілерінің суретін сал.Сабақты қорытындылау.«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы.Адамның өз басының жұмысынан басқа да осындай қатынастарға үлес қосуы — адамгершілік парызы. Мұндай қатынастар арқылы ағайын, туған — туыс арасындағы адамның өз басының алатын орны айқындалады. Мейірімді болсаң сенен үнемі көмек сұрайды. Керек кезінде саған да көмек береді. Сөйтіп, отбасы шағын қоғамның жұмысын атқарады. |
Оқушылар шеңбер болып тұрады Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады.
Оқушылар бейнеролик тамашалайды, қойылған сұрақтарға жауап береді. Бейнеролик бойынша өз ойларын айтады
Сұрақтарға жауап береді
Ассоциация құрастырады, сұрақтарға жауап береді.
Отбасы туралы мақал –мәтелдер айтады ***Отбасындағы ойран Ойдағы елге жетпес. ***
Отан - қуат, *** Отбасы ала болса, Кереге басы сайын бәле бар.
Кластер құрастырады *** Отбасының жанжалы Қана ішпеген шайдан туады. Ауыр жолдың азабы, Артар атан, нардан туады. *** Отбасының өнегесі - Отан өнегесі. *** Отбасының сәні - сыйластық, Достың сәні - қимастық. Оқушылар
жалпы отбасы деген ұғымды сендер қалай
түсінесіңдер?
Оқушылардың ойы тыңдалады. Балалар мақалды бастайды, келесі оқушы мақалды аяқтау керек Әдепті бала ата - анасын мақтатар… (әдепсіз бала ата - анасын қақсатар). Әкесі тұрып ұл сөйлегеннен без…(шешесі тұрып қыз сөйлегеннен без). Қарағайға қарап тал өсер… (қатарына қарап бала өсер). Үйінде ұлы - қызы бардың…(көгінде сөнбес жұлдызы бар). Ана сүтін ақтамағанды …(ешкім жақтамайды).
Сұрақтарға жауап береді Белгілердің суретін салады |
Отбасы туралы суреттер, плакаттар, мақал -мәтелдер Өлеңдер Плакаттар https://www.google.com/search?q= Түрлі- түсті қарандаш-тар Мақал –мәтелдер Класстер
Кластер
https://www.google.com/search?q= Жол белгілері мен таңбалары |
шағым қалдыра аласыз

















