Оқу-ағарту министрлігі
Жамбыл атындағы мектеп- гимназиясы Тексерілді ______________
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: Отбасы-ұлт құндылығы
|
Бөлім: |
5- бөлім. Отбасы және демографиялық өзгеріс. Синтаксис |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Отбасы-ұлт құндылығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды. Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіріп қолданады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.
Топқа бөлу Топ басшысын сайлау Бүгінгі сабақтың тақырыбына байланысты қима қағаздарды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. 1-топ «Әке» 2-топ «Ана» 3-топ «Бала» Үй тапсырмасын сұрау. « WordWall » әдісі арқылы жасалады. 1. Қарсылықты салалас дегеніміз не? 2. Қарсылықты салаластың жалғаулықтарын ата? 3. Себеп-салдар салалас дегеніміз не? |
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал туғызады. Әр оқушы өзінің қай деңгейде дайындалып келгендігіне орай өз-өздерін смайлктермен (жақсы, орташа, нашар) бағалайды.
Оқушылар сабақтың тақырыбына байланысты «Әке», «Ана» және «Бала» болып үш топқа бөлінеді.
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Қалыптастырушыбағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
« WordWall » әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.
|
Қазақстандағы демографиялық жағдайды болжап айтыңдар. 1.Әр отбасында неше бала бар? 2.Демографиялық өсім болу үшін әр отбасында неше бала болуы керек? 3.Демографиялық өсімді қалай көтеруге болады? |
Қалыптастырушыбағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин. |
Мұғалім оқушыларға жаңа сабақпен және сабақтың мақсатымен таныстырады. 1-тапсырма. Топтық жұмыс 2-тапсырмадағы мәтінді оқып, 3 топта осы мәтінмен жұмыс жасаңдар. 1-топ. «Әке» тобы берілген мәтіннің құрылымы мен тілдік ерекшелігін салыстырыңдар. 2-топ. «Ана» тобы оқылым мәтініндегі негізгі ойды танытатын 3 сөзбен 3 сөйлем жазып, отбасы құндылықтарына талдаңдар. 3-топ. «Бала» тобы оқылым мәтініндегі сөйлемдерді түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемге айналдырыңдар.
|
Оқушылар тыңдайды.
«Әке» тобы берілген мәтіннің құрылымы мен тілдік ерекшелігін салыстырады. «Ана» тобы оқылым мәтініндегі негізгі ойды танытатын 3 сөзбен 3 сөйлем жазып, отбасы құндылықтарына талдайды. «Бала» тобы оқылым мәтініндегі сөйлемдерді түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемге айналдырады. |
Дескриптор: Жалпы -3 балл. - берілген мәтіннің құрылымы мен тілдік ерекшелігін салыстырады. - оқылым мәтініндегі негізгі ойды танытатын 3 сөзбен 3 сөйлем жазып, отбасы құндылықтарына талдайды. - оқылым мәтініндегі сөйлемдерді түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемге айналдырады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК экраны |
||
|
2-тапсырма. Жұптық жұмыс «Фри» әдісі арқылы әр жұп салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарына бір-бір мысал келтіріп жазыңдар. Және де, қай салалас сөйлемнің жалғаулығы екенін ажыратыңдар. |
Оқушылар, «Фри» әдісі арқылы әр жұп салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарына бір-бір мысал келтіріп жазады. Салалас құрмалас сөйлемдерді ажыратады. |
Дескриптор: Жалпы -3 балл -салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарын қолданады. -салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарына мысал келтіреді. -салалас құрмалас сөйлемді ажыратады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, үлестірмелі қағаздар |
|||
|
3-тапсырма. Жеке жұмыс Әр оқушы дәптерлеріне жеке кітаптағы 5-тапсырманы орындаңдар. Бұл тапсырмада түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілерін қойып, себебін түсіндіріңдер. |
Әр оқушы дәптерлеріне жеке кітаптағы 5-тапсырманы орындайды. Бұл тапсырмада түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілерін қойып, себебін түсіндіреді. |
Дескриптор: Жалпы -4 балл. - оқулықтағы 5-тапсырманы орындайды. - түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілерін қойады. - түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілерін қойып, себебін түсіндіреді. -грамматикалық қателердің болмауына назар аударады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Сиқырлы қалам» әдісі арқылы сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақтан алған білімін сұрақ қою арқылы бекітеді. «Айфон» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа деген көзқарасын білдіру мақсатында мұғалімге хат жазады. Үйге тапсырма беру: 8-тапсырма. «Отбасы-ұлт байлығы» тақырыбында қоғамдағы қалыптасқан жағдайлар негізінде ойтолғау жазыңдар. |
Жеке жұмыс. Маған ұнағаны... Маған қиындық тудырғаны... Менің сұрағым бар... |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
9-сынып оқулығы, қима қағаздары, ДК экраны |
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Отбасы-ұлт құндылығы (ашық сабақ)
Отбасы-ұлт құндылығы (ашық сабақ)
Оқу-ағарту министрлігі
Жамбыл атындағы мектеп- гимназиясы Тексерілді ______________
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: Отбасы-ұлт құндылығы
|
Бөлім: |
5- бөлім. Отбасы және демографиялық өзгеріс. Синтаксис |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Отбасы-ұлт құндылығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды. Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіріп қолданады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.
Топқа бөлу Топ басшысын сайлау Бүгінгі сабақтың тақырыбына байланысты қима қағаздарды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. 1-топ «Әке» 2-топ «Ана» 3-топ «Бала» Үй тапсырмасын сұрау. « WordWall » әдісі арқылы жасалады. 1. Қарсылықты салалас дегеніміз не? 2. Қарсылықты салаластың жалғаулықтарын ата? 3. Себеп-салдар салалас дегеніміз не? |
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал туғызады. Әр оқушы өзінің қай деңгейде дайындалып келгендігіне орай өз-өздерін смайлктермен (жақсы, орташа, нашар) бағалайды.
Оқушылар сабақтың тақырыбына байланысты «Әке», «Ана» және «Бала» болып үш топқа бөлінеді.
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Қалыптастырушыбағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
« WordWall » әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.
|
Қазақстандағы демографиялық жағдайды болжап айтыңдар. 1.Әр отбасында неше бала бар? 2.Демографиялық өсім болу үшін әр отбасында неше бала болуы керек? 3.Демографиялық өсімді қалай көтеруге болады? |
Қалыптастырушыбағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин. |
Мұғалім оқушыларға жаңа сабақпен және сабақтың мақсатымен таныстырады. 1-тапсырма. Топтық жұмыс 2-тапсырмадағы мәтінді оқып, 3 топта осы мәтінмен жұмыс жасаңдар. 1-топ. «Әке» тобы берілген мәтіннің құрылымы мен тілдік ерекшелігін салыстырыңдар. 2-топ. «Ана» тобы оқылым мәтініндегі негізгі ойды танытатын 3 сөзбен 3 сөйлем жазып, отбасы құндылықтарына талдаңдар. 3-топ. «Бала» тобы оқылым мәтініндегі сөйлемдерді түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемге айналдырыңдар.
|
Оқушылар тыңдайды.
«Әке» тобы берілген мәтіннің құрылымы мен тілдік ерекшелігін салыстырады. «Ана» тобы оқылым мәтініндегі негізгі ойды танытатын 3 сөзбен 3 сөйлем жазып, отбасы құндылықтарына талдайды. «Бала» тобы оқылым мәтініндегі сөйлемдерді түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемге айналдырады. |
Дескриптор: Жалпы -3 балл. - берілген мәтіннің құрылымы мен тілдік ерекшелігін салыстырады. - оқылым мәтініндегі негізгі ойды танытатын 3 сөзбен 3 сөйлем жазып, отбасы құндылықтарына талдайды. - оқылым мәтініндегі сөйлемдерді түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемге айналдырады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК экраны |
||
|
2-тапсырма. Жұптық жұмыс «Фри» әдісі арқылы әр жұп салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарына бір-бір мысал келтіріп жазыңдар. Және де, қай салалас сөйлемнің жалғаулығы екенін ажыратыңдар. |
Оқушылар, «Фри» әдісі арқылы әр жұп салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарына бір-бір мысал келтіріп жазады. Салалас құрмалас сөйлемдерді ажыратады. |
Дескриптор: Жалпы -3 балл -салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарын қолданады. -салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарына мысал келтіреді. -салалас құрмалас сөйлемді ажыратады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, үлестірмелі қағаздар |
|||
|
3-тапсырма. Жеке жұмыс Әр оқушы дәптерлеріне жеке кітаптағы 5-тапсырманы орындаңдар. Бұл тапсырмада түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілерін қойып, себебін түсіндіріңдер. |
Әр оқушы дәптерлеріне жеке кітаптағы 5-тапсырманы орындайды. Бұл тапсырмада түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілерін қойып, себебін түсіндіреді. |
Дескриптор: Жалпы -4 балл. - оқулықтағы 5-тапсырманы орындайды. - түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілерін қойады. - түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілерін қойып, себебін түсіндіреді. -грамматикалық қателердің болмауына назар аударады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Сиқырлы қалам» әдісі арқылы сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақтан алған білімін сұрақ қою арқылы бекітеді. «Айфон» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа деген көзқарасын білдіру мақсатында мұғалімге хат жазады. Үйге тапсырма беру: 8-тапсырма. «Отбасы-ұлт байлығы» тақырыбында қоғамдағы қалыптасқан жағдайлар негізінде ойтолғау жазыңдар. |
Жеке жұмыс. Маған ұнағаны... Маған қиындық тудырғаны... Менің сұрағым бар... |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
9-сынып оқулығы, қима қағаздары, ДК экраны |
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||
шағым қалдыра аласыз













