|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 3.Менің мектебім |
|||||
|
Күні: 08. 11. 2026 |
Педагогтің аты-жөні: Эгамбердиева М |
|||||
|
Сынып: 2-«Б» |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Отбасым және достарым |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
2.1.5.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркесі бойынша мазмұнын болжау; 2.5.1.1 мұғалімнің қолдауымен заттың атын/ сынын/ санын/ іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша және жазбаша тілде қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтіннің мазмұнын тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркесі бойынша болжайды. мұғалімнің қолдауымен заттың атын білдіретін сөздерді ауызша және жазбаша тілде қолданады; |
|||||
|
Құндылықтар |
Әділдік пен жауапкершілік айы -адамның қоғамдағы құқықтары мен жауапкершілігі туралы алғашқы көзқарастың болуы -басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. |
|||||
|
Апта дәйексөзі |
«Әділдік пен жауапкершілік біртұтас ұғым» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Мақсаты: мейірімді болуға, қамқор болуға, қарапайым болуға баулу.
Үй жұмысын тексеру
Оқушыларды 2 топқа біріктіру. «Отбасы» тобы «Достар» тобы |
Оқушылар амандасады, сабаққа дайындығын айтады. Білім алушылар үй жұмысына жауап береді Оқушылар отбасы және дос суреттері арқылы өз топтарын анықтайтын болады. «Отбасы» тобы «Достар» тобы |
Қалыптастырушы бағалау: «Жарайсың! Бәрекелді! Тамаша!» Дескриптор: Жалпы: 2 балл -үй жұмысына жауап береді |
интербел-сенді тақта
суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы (6-37 минут) |
Сұрақ-жауап арқылы жаңа тақырыпты ашу. «Ойтүрткі» сұрақтары: Отбасы деген не? Отбасы қандай болады? Отбасы мүшелері бір-бірімен қандай болу керек? Сенің отбасың қандай? Дос деп кімді айтамыз? Достар қандай болады? Сенің досың кім және ол қандай? Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады. досы - друг бойы - рост сүйікті - любимый татуласу - мириться
1-тапсырма.Тыңдалым. Тыңда, сұраққа жауап бер. Бейнебаян.
2-тапсырма.Жазылым. Жеке жұмыс. Үлгі бойынша сөздерді тәуелдеу Біліп ал! Кімнің досы? Менің досым Сенің досың Оның досы
Тілдік бағдар. Зат есім ережесін қайталау.
3-тапсырма. Айтылым. Топтық жұмыс. Постер құрастыру
4-тапсырма.Жазылым. Жұптық жұмыс. Сурет орнына сөз қойып, мақал-мәтелді толықтыр. Зат есімге сұрақ қой.
Сергіту сәті Бір үйде біз нешеуміз? Кел, санайық екеуміз. Бас бармақ - әкем, Балаң үйрек - шешем, Ортан терек - ағам, Шылдыр шүмек - мен, Кішкентай бөбек - сен. Бір үйде біз нешеуміз? Бір үйде біз бесеуміз. 4-тапсырма. Жазылым. Суретке қара. Үлгі бойынша бірнеше сөйлем жаз. Үлгі: Менің досым бар.Оның аты - ... Мен оған отбасы мүшелерін таныстырдым.
Деңгейлік тапсырма 1.Суретке қарап, зат есімдерді қатыстырып, әңгіме құрастырады. 2.Сөйлемдердегі зат есімге сұрақ қояды. 3.Берілген сөздерден зат есімдерді табады. |
Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын жеткізеді.
Білім алушылар мәтінді тыңдайды, сұрақтарға жауап береді.
менің ... сенің... оның ... жұп болып сөздердің сыңарын тауып, сәйкестендіреді.
Зат есім дегеніміз не? Сұрақтары қандай? Алма, мектеп, бала - қандай сұрақ қоямыз?
Суреттердегі кім? және не? сұрағына жауап беретін сөздерді ажыратып жабыстырады.
Жұбымен сурет арқылы мақалды толықтырады.
Білім алушылар өлеңді хормен айтады.
Білім алушылар суретке қарап, үлгі бойынша сөйлем жазады.
Білім алушылар деңгейлік тапсырмаларды орындайды. |
Қалыптастырушы бағалау: «Жарайсың! Бәрекелді! Тамаша!»
Қалыптастырушы бағалау: «Жарайсың! Бәрекелді! Тамаша!»
Қалыптастырушы бағалау: «Жарайсың! Бәрекелді! Тамаша!»
Дескриптор: Жалпы: 1 балл -сөздерді дұрыс тәуелдейді;
Дескриптор: Жалпы: 2 балл -кім? сұрағына жауап беретін сөздерді дұрыс анықтайды-1балл -не? сұрағына жауап беретін сөздерді дұрыс анықтайды-1 балл
Дескриптор: Жалпы:2 балл -сурет орнына сөз қояды-1 балл -зат есімнің сұрағын анықтайды-1 балл
Дескриптор: Жалпы: 2 балл -мақалды толықтырып жазады-1 балл -сауатты жазады-1 балл
Дескриптор: Жалпы: 1 балл - суретке қарап, үлгі бойынша сөйлем жазады. |
оқулық сөздік
кеспе қағаз дар барабан оқулық https://learningapps.org/display?v=p6rkt2bf524
кеспе қағаз дар
кеспе қағаздар интербел-сенді тақта оқулық |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : Сенің досың қандай? Досыңды сипаттап сөйлем құрастыр. |
|
||||
|
Кері байланыс. Оқушылардың сабақта жинаған балын айтады. |
Өз деңгейлерін анықтайды. |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? 1.Оқушылардың деңгейін ескере отырып, сабақ мақсатын сараладым. 2.Тапсырмаларды сұрау кезінде оқушылардың деңгейін ескере отырып қоямын. 3.Білім алушылар топтық жұмыс барысында жалпы оқу мақсатқа сәйкес бірдей тапсырмамен жұмыс істейді, бірақ әр баладан әртүрлі нәтиже күтемін. 4.Топтық жұмыс кезінде жұмыс қарқынын ескере отырып, қосымша уақыт беремін. Уақытқа жұмыс жасау жылдамдығын саралаймын. 5.Тапсырманы орындау кезінде күтілетін нәтижені саралаймын.
|
Бағалау.
Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? 1.Ауызша кері байланыс мұғалім жетекшілігімен жасалады, әрі өзара бағалау жүреді. 2.Ауызша мадақтау сөздер қолданады «Өте жақсы!» «Тамаша!» |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау 2.Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Барлық тапсырмалар балалардың жасерекшелігіне сай жасалған. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақкезінде, сыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралы мен неніанықтадым? Келесісабақтарда неге назараударукерек? 1: 2: |
||
Тексерді ДОІЖО: ------------------------
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Отбасым және достарым
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 3.Менің мектебім |
|||||
|
Күні: 08. 11. 2026 |
Педагогтің аты-жөні: Эгамбердиева М |
|||||
|
Сынып: 2-«Б» |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Отбасым және достарым |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
2.1.5.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркесі бойынша мазмұнын болжау; 2.5.1.1 мұғалімнің қолдауымен заттың атын/ сынын/ санын/ іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша және жазбаша тілде қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтіннің мазмұнын тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркесі бойынша болжайды. мұғалімнің қолдауымен заттың атын білдіретін сөздерді ауызша және жазбаша тілде қолданады; |
|||||
|
Құндылықтар |
Әділдік пен жауапкершілік айы -адамның қоғамдағы құқықтары мен жауапкершілігі туралы алғашқы көзқарастың болуы -басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. |
|||||
|
Апта дәйексөзі |
«Әділдік пен жауапкершілік біртұтас ұғым» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Мақсаты: мейірімді болуға, қамқор болуға, қарапайым болуға баулу.
Үй жұмысын тексеру
Оқушыларды 2 топқа біріктіру. «Отбасы» тобы «Достар» тобы |
Оқушылар амандасады, сабаққа дайындығын айтады. Білім алушылар үй жұмысына жауап береді Оқушылар отбасы және дос суреттері арқылы өз топтарын анықтайтын болады. «Отбасы» тобы «Достар» тобы |
Қалыптастырушы бағалау: «Жарайсың! Бәрекелді! Тамаша!» Дескриптор: Жалпы: 2 балл -үй жұмысына жауап береді |
интербел-сенді тақта
суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы (6-37 минут) |
Сұрақ-жауап арқылы жаңа тақырыпты ашу. «Ойтүрткі» сұрақтары: Отбасы деген не? Отбасы қандай болады? Отбасы мүшелері бір-бірімен қандай болу керек? Сенің отбасың қандай? Дос деп кімді айтамыз? Достар қандай болады? Сенің досың кім және ол қандай? Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады. досы - друг бойы - рост сүйікті - любимый татуласу - мириться
1-тапсырма.Тыңдалым. Тыңда, сұраққа жауап бер. Бейнебаян.
2-тапсырма.Жазылым. Жеке жұмыс. Үлгі бойынша сөздерді тәуелдеу Біліп ал! Кімнің досы? Менің досым Сенің досың Оның досы
Тілдік бағдар. Зат есім ережесін қайталау.
3-тапсырма. Айтылым. Топтық жұмыс. Постер құрастыру
4-тапсырма.Жазылым. Жұптық жұмыс. Сурет орнына сөз қойып, мақал-мәтелді толықтыр. Зат есімге сұрақ қой.
Сергіту сәті Бір үйде біз нешеуміз? Кел, санайық екеуміз. Бас бармақ - әкем, Балаң үйрек - шешем, Ортан терек - ағам, Шылдыр шүмек - мен, Кішкентай бөбек - сен. Бір үйде біз нешеуміз? Бір үйде біз бесеуміз. 4-тапсырма. Жазылым. Суретке қара. Үлгі бойынша бірнеше сөйлем жаз. Үлгі: Менің досым бар.Оның аты - ... Мен оған отбасы мүшелерін таныстырдым.
Деңгейлік тапсырма 1.Суретке қарап, зат есімдерді қатыстырып, әңгіме құрастырады. 2.Сөйлемдердегі зат есімге сұрақ қояды. 3.Берілген сөздерден зат есімдерді табады. |
Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын жеткізеді.
Білім алушылар мәтінді тыңдайды, сұрақтарға жауап береді.
менің ... сенің... оның ... жұп болып сөздердің сыңарын тауып, сәйкестендіреді.
Зат есім дегеніміз не? Сұрақтары қандай? Алма, мектеп, бала - қандай сұрақ қоямыз?
Суреттердегі кім? және не? сұрағына жауап беретін сөздерді ажыратып жабыстырады.
Жұбымен сурет арқылы мақалды толықтырады.
Білім алушылар өлеңді хормен айтады.
Білім алушылар суретке қарап, үлгі бойынша сөйлем жазады.
Білім алушылар деңгейлік тапсырмаларды орындайды. |
Қалыптастырушы бағалау: «Жарайсың! Бәрекелді! Тамаша!»
Қалыптастырушы бағалау: «Жарайсың! Бәрекелді! Тамаша!»
Қалыптастырушы бағалау: «Жарайсың! Бәрекелді! Тамаша!»
Дескриптор: Жалпы: 1 балл -сөздерді дұрыс тәуелдейді;
Дескриптор: Жалпы: 2 балл -кім? сұрағына жауап беретін сөздерді дұрыс анықтайды-1балл -не? сұрағына жауап беретін сөздерді дұрыс анықтайды-1 балл
Дескриптор: Жалпы:2 балл -сурет орнына сөз қояды-1 балл -зат есімнің сұрағын анықтайды-1 балл
Дескриптор: Жалпы: 2 балл -мақалды толықтырып жазады-1 балл -сауатты жазады-1 балл
Дескриптор: Жалпы: 1 балл - суретке қарап, үлгі бойынша сөйлем жазады. |
оқулық сөздік
кеспе қағаз дар барабан оқулық https://learningapps.org/display?v=p6rkt2bf524
кеспе қағаз дар
кеспе қағаздар интербел-сенді тақта оқулық |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : Сенің досың қандай? Досыңды сипаттап сөйлем құрастыр. |
|
||||
|
Кері байланыс. Оқушылардың сабақта жинаған балын айтады. |
Өз деңгейлерін анықтайды. |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? 1.Оқушылардың деңгейін ескере отырып, сабақ мақсатын сараладым. 2.Тапсырмаларды сұрау кезінде оқушылардың деңгейін ескере отырып қоямын. 3.Білім алушылар топтық жұмыс барысында жалпы оқу мақсатқа сәйкес бірдей тапсырмамен жұмыс істейді, бірақ әр баладан әртүрлі нәтиже күтемін. 4.Топтық жұмыс кезінде жұмыс қарқынын ескере отырып, қосымша уақыт беремін. Уақытқа жұмыс жасау жылдамдығын саралаймын. 5.Тапсырманы орындау кезінде күтілетін нәтижені саралаймын.
|
Бағалау.
Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? 1.Ауызша кері байланыс мұғалім жетекшілігімен жасалады, әрі өзара бағалау жүреді. 2.Ауызша мадақтау сөздер қолданады «Өте жақсы!» «Тамаша!» |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау 2.Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Барлық тапсырмалар балалардың жасерекшелігіне сай жасалған. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақкезінде, сыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралы мен неніанықтадым? Келесісабақтарда неге назараударукерек? 1: 2: |
||
Тексерді ДОІЖО: ------------------------
шағым қалдыра аласыз






