Материалдар / «Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер» 5 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

«Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер» 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар отбасылық сюжетті көріністер арқылы ойларын жүйлеп, тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды; берілген материалдан ақпаратты сақтай отырып, жинақы мәтін құрастырады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Қаңтар 2020
1985
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Қазақ тілі

Сынып: 5

III бөлім: «Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер»

Сабақтың тақырыбы

Қазақ отбасының дәстүрлері

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.4.1.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.

5.3.5.1. оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар отбасылық сюжетті көріністер арқылы ойларын жүйлеп, тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды; берілген материалдан ақпаратты сақтай отырып, жинақы мәтін құрастырады.

Бағалау критерийі

- суреттердің желісі бойынша ойларын айтып, тірек сөздерді анықтайды;

-суреттердің орналасу ретімен ойларын жүйелеп, тірек сөздерді қатыстыра отырып, негізгі ойды анықтайды.

-тыңдалым және оқылым материалдарынан берілген тапсырмадан жинақы мәтін құрастырады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері:

  1. Білу және түсіну.

  2. Қолдану

  3. Жоғары деңгей дағдылары

Тілдік мақсаттар:







Құндылықтарды дамыту:

Тілдік дағдылар: айтылым, тыңдалым, оқылым, жазылым.

Арнайы пәндік лексика мен терминология: құндылық, отбасы, шаңырақ және т.б

Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер мен фразалар: қасиетті қара шаңырақ...үлкен үй...сый-құрметпен қарайды...

Отбасылық құндылықтар мен адамгершілік жауапкершілік құндылығы қалыптасады.

АКТ қолдану дағдылары

Оқушылар интерактивті тақтадан отбасылық сюжетті суреттерді көреді

Пәнаралық байланыс:

қазақ әдебиеті: берілген суреттерді сөйлетіп, өз ойларын көркем жеткізеді.

Алдыңғы білім

Әртүрлі жанрларда мәтін құрастыра алады.

Саралау

оқушылардың деңгейіне сәйкес, кейбіріне, тірек сөздер арқылы қолдау көрсетіледі.

Бағалау

сұрақтар қою, кері байланыс беру арқылы бағалау жүреді. Оқушылар дескрипторлар бойынша өзін-өзі және бірін-бірі тексереді.

Ресурстар

Оқулық, ғаламтордан тақырыпқа қатысты материалдар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу кезеңдері

Ресурстар

Сабақтың басы -5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Сәлем досым»

Топқа бөлу: түрлі түсті стикерлер арқылы

Оқу мақсаты таныстырылады.

Қызығушылықты ояту.


«Артығын тап» әдісі ТЖ.

батыр, қонақ, соғыс, күту, мәпелеу, қыз;

ұл, ұрпақ, кенже, аласапыран, шаңырақ, отау;

мирас, әдет-ғұрып, ақкөңіл, өнер, халық, жер

Тірек сөздердің сабаққа қатысын сұрап, себебін түсіндірулері қажет.




Сабақтың ортасы

30 минут


Тыңдалым мен айтылым алдындағы тапсырма

«Суреттер сөйлейді» әдісі




1-топ:







2 -топ:









3 -топ:









Тыңдалым мен айтылым алды тапсырмасында оқушылар суреттерді сөйлеттіріп, өз ойларын ортаға салады. Сурет бойынша негізгі тірек сөздерді пайымдайды.



1-тапсырма. ЖЖ. Берілген тірек сөздер арқылы негізгі ойды анықтау.

Тірек сөздер: төр, қонақ, дастарқан, тағамдар

Аудиотыңдалым

Жетекші сұрақтар:

Отбасылық дәстүрлер деген ұғымды қалай түсінеміз?

Отбасылық мерекелердің түрін атаңыз.

Қазақ отбасындағы ата мен әженің рөлі? Неліктен басқа мүшелері оларды құрмет тұтады?

Дескриптор:

-мәтіннің мазмұнын мұқият тыңдайды;

-тірек сөзддер мен жетекші сұрақтарға жауап береді;

-негізгі ойды анықтайды.

ҚБ: «Комментарий» әдісі арқылы өзара бағалау.

2-тапсырма

«Қонақжайлық» өлеңін кезекпен топта мәнерлеп оқу (2-мин)

1.Өлең мәтініндегі қонақжайлыққа тән белгілерді теріп жазып, өз білетіңдеріңмен толықтырыңдар

«Топтастыру» әдісі

Овал 17

Овал 19 Прямая со стрелкой 11 Прямая со стрелкой 9 Овал 4

Овал 7 Прямая со стрелкой 12



Жазылым: ӨЖ

ҚБ: «Мұғалім мадақтамасы» әдісі

3-тапсырма

Берілген өлеңді мұқият түсініп оқыңыздар және алынған ақпараттарды пайдаланыңыздар. Оқу барысында мәтіндегі маңызды ақпараттарды белгілеп отырыңыз. Кестенің екінші бағанына белгіленген ақпараттарды қолдана отырып, мәтін мазмұнын жинақтап, өз сөзіңізбен жазыңыз (10-20сөз).

(Ықшамдап мәтін жазу түрі)

Берілген мәтінді жинақтап жазу.

Мәтін

Жинақы мәтін

Қонақжайлылық белгісі

Сырттан келген мейманға,

Сәлем беріп, қол алсаң –

Бірінші еткен қызметің.

«Түсіңіз» деп түс берісіп,

Шылбырына оралсаң –

Екінші еткен қызметің.

Есік ашып енгізіп,

Көрпе төсеп құп алсаң –

Үшінші еткен қызметің.

Мейман риза болмағы –

Құрметпен үйге қонғаны.

Кешіктермей шай берсең –

Ұмыт болар тоңғаны.

Тысқа шықса қария –

Қолыңда болсын құманы,

Ірікпесең барыңды –

Қонақжайлық сол-дағы.

(«Қазақтың шешендік өлеңдері» кітабынан)




Тексеріп оқу – өзара бағалау (Жұптық бағалау)

Оқушылар жұп болып бір-бірінің мәтіндерін оқиды.

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

https://www.google.com/search?q=отбаылық+мерекелер&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjC_vLp5I_lAhVBxKYKHRpyBR0Q_AUIEygC&biw=1366&bih=608

суреттер




































tilalemi.kz › lesson



































www.okuluk.kz











«Сыр сандық» әдісі арқылы қолдау көрсеттім.

www.wikipedia.kzКәсіби сөздер:

Шылбыр – ұзын бау. Ол ноқта сағасына, жүген саулығына тағылады. Қайыстан, қылдан жасалынады. Шылбыр негізінен аттан түскен кезде оны ұстап тұру, қазыққа байлап қою үшін қажет.



Сабақтың соңы

3 минут

Кері байланыс. «Тамаша идеялар» әдісі

  • 1. Өздері үшін жаңа 3 нәрсе

  • 2. Назар аударатын 3 нәрсе

  • Мағынасы күмән тудыратын 4 сөз

Рефлексия: «Табыс баспалдағы» әдісі









Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!