|
Бөлім: Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер |
Мектеп:№9 жббм |
|||||||||||||||
|
Пәні:қазақ тілі |
Мұғалімнің аты-жөні:Х.Х |
|
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.4.1. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау. 5.2.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау. Басым бөлігі: тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау, бейтаныс сөздердің мәнін ажырату; Кейбір оқушылар: ауызша және жазбаша сөйлеудің ерекшелігін салыстыру, мәтіннің негізгі ойын өмірмен байланыстыру. |
|||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, талдау |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиет, өзін-өзі тану |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Балаға ат қою |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Мен саған сенемін» жаттығуы. Жұпқа бірігеміз. Бір-біріңізге қарама қарсы орналасыңыз. Азғантай уақыт бір-біріңіздің көздеріңізге тіке қарап, тыныш отырыңыз. Енді бір-біріңізге «Мен саған сенемін, өйткені…» деп сөйлемді жалғастырыңыз.
«Ой қозғау» әдісі.
«Ассоциация» әдісі. Ассоциацияларын постерге жазу
Жаңа сабақ тақырыбы анықталады. Мұғалім сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийімен таныстырады. |
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. «Ой қозғау» әдісімен сұрақтарға жауап беріп, жаңа тақырыптың не туралы болатындығын болжамдайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Бесік той — дәстүр, отбасындағы тұңғыш нәресте дүние келгеннен кейін, қырқынан шығарылғаннан кейін жасалатын той-думан. Бесік тойда жас нәресте нағашылар жұртының әйелдері әкелген бесікке бөленеді. Бесік той тек алғашқы перзенттің бесікке бөлену құрметіне жасалады. Ал бесікті алып калетін жақта «Бесік алып бару» дәстүрі бар: бесік тойға апаратын заттар мен жабдықтарды көрші-қолаңдар көреді. Басқа жұртқа келін болып түскен қызы бірінші босанғанда, төркіні алып барады. Бесіктің жасауын қыздың анасы дайындайды, ал балаға қажетті басқа да заттарды қыздың туған-туыстары алады (заттар нәрестенің жынысына қарай әр түрлі болады). Оған қоса, бесік апарушы жақ құдағиларына берілетін киітін, зергерлік бұйымдары мен дастарқанға қойылатын тәттілерін салып алып барады. Алып барған киітінің ішіне тоғыз түрлі заттар салады. Оны «Тоғыз апару» деп те атайды. Тоғыздың ішіне бағалы киімнен бастап ұсақ заттарға дейін кіреді. Жаңа бесікке нәрестені бөлемес бұрын бесікке салушы әже бесіктің жабдықтарын орындарына қойып, шашу ретінде алып келген шайлық тәттілері мен ұсақ сыйлықтарын, ақшалай араластырып, бесіктің түбек байлайтын тесігінен өткізіп, қолын тосқан әйелдерге «тыштыма» деп үлестіріп береді. Тыштыма анасы мен әжесін «бесік тойға кетті» деп, үйлерінде күтіп отырған жас балаларға «Сендердің де ұл-қыздарыңның бесік тойларына жете берейік!» деген тілекпен беріледі. Бесік тойға жиналған әйелдер әкелінген бесікке байғазыларын береді. Бесікке баға беріліп, «Сыйға – сый» дегендей бесік әкелушілерге киіт беріледі. Құдағилар білезік пен жүзіктерін бір-біріне сыйлайды. Бесік жыры әндері айтылып, би биленіп көңіл көтереді.
Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма. Мәтінді оқыңдар. Негізгі және қосымша ақпаратты анықтаңдар.
1.Оқу барысында таныс емес сөздердің астын сызыңдар. 2. Негізгі және қосымша ақпараттарды анықтап, кестеге жазыңдар.
Дескриптор:
ҚБ Ой толғаныс. «Бір минут» әдісі Оқылым мәтініндегі «Бсік жырында» балаға айтылатын тілек сөздерді «Тұжырымдамалық кестеге» жазыңдар. Батыр, шебер, шешен болу үшін не істеу керек? |
1. Бесік той туралы мәтінді (07. mр3) тыңдап, туыстық атаулар мен дәстүр жоралғыларды теріп жазыңдар.
Тыңдалым мәтінін тыңдайды.
Мәтінді тыңдайды; Туыстық атауларды жазады; Дәстүр жоралғыларды теріп жазады; Өз ойын дәлелдейді.
Мәтінді оқыңдар. Негізгі және қосымша ақпаратты анықтаңдар. Оқу барысында таныс емес сөздердің астын сызады; Негізгі және қосымша ақпараттарды анықтап, кестеге жазады. Оқылым мәтініндегі «Бсік жырында» балаға айтылатын тілек сөздерді «Тұжырымдамалық кестеге» жазыңдар. |
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
|
https://anamenbala.kz/salt-dastur/besik-toi-besikke-salu/
(Сейіт Кенжеахметұлы)
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия « Блоб ағашы» (Өзбетінше жұмыс)
Мұғалімнің тиімді кері байланысы Үйге тапсырма: 7-тапсырма. |
|
||||||||||||||
|
Қосымша мәлімет |
||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен
байланыс |
||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты )? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? 1. 2.
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Отбасындағы ғұрыптар, Бесікке салу
Отбасындағы ғұрыптар, Бесікке салу
|
Бөлім: Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер |
Мектеп:№9 жббм |
|||||||||||||||
|
Пәні:қазақ тілі |
Мұғалімнің аты-жөні:Х.Х |
|
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.4.1. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау. 5.2.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау. Басым бөлігі: тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау, бейтаныс сөздердің мәнін ажырату; Кейбір оқушылар: ауызша және жазбаша сөйлеудің ерекшелігін салыстыру, мәтіннің негізгі ойын өмірмен байланыстыру. |
|||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, талдау |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиет, өзін-өзі тану |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Балаға ат қою |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Мен саған сенемін» жаттығуы. Жұпқа бірігеміз. Бір-біріңізге қарама қарсы орналасыңыз. Азғантай уақыт бір-біріңіздің көздеріңізге тіке қарап, тыныш отырыңыз. Енді бір-біріңізге «Мен саған сенемін, өйткені…» деп сөйлемді жалғастырыңыз.
«Ой қозғау» әдісі.
«Ассоциация» әдісі. Ассоциацияларын постерге жазу
Жаңа сабақ тақырыбы анықталады. Мұғалім сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийімен таныстырады. |
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. «Ой қозғау» әдісімен сұрақтарға жауап беріп, жаңа тақырыптың не туралы болатындығын болжамдайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Бесік той — дәстүр, отбасындағы тұңғыш нәресте дүние келгеннен кейін, қырқынан шығарылғаннан кейін жасалатын той-думан. Бесік тойда жас нәресте нағашылар жұртының әйелдері әкелген бесікке бөленеді. Бесік той тек алғашқы перзенттің бесікке бөлену құрметіне жасалады. Ал бесікті алып калетін жақта «Бесік алып бару» дәстүрі бар: бесік тойға апаратын заттар мен жабдықтарды көрші-қолаңдар көреді. Басқа жұртқа келін болып түскен қызы бірінші босанғанда, төркіні алып барады. Бесіктің жасауын қыздың анасы дайындайды, ал балаға қажетті басқа да заттарды қыздың туған-туыстары алады (заттар нәрестенің жынысына қарай әр түрлі болады). Оған қоса, бесік апарушы жақ құдағиларына берілетін киітін, зергерлік бұйымдары мен дастарқанға қойылатын тәттілерін салып алып барады. Алып барған киітінің ішіне тоғыз түрлі заттар салады. Оны «Тоғыз апару» деп те атайды. Тоғыздың ішіне бағалы киімнен бастап ұсақ заттарға дейін кіреді. Жаңа бесікке нәрестені бөлемес бұрын бесікке салушы әже бесіктің жабдықтарын орындарына қойып, шашу ретінде алып келген шайлық тәттілері мен ұсақ сыйлықтарын, ақшалай араластырып, бесіктің түбек байлайтын тесігінен өткізіп, қолын тосқан әйелдерге «тыштыма» деп үлестіріп береді. Тыштыма анасы мен әжесін «бесік тойға кетті» деп, үйлерінде күтіп отырған жас балаларға «Сендердің де ұл-қыздарыңның бесік тойларына жете берейік!» деген тілекпен беріледі. Бесік тойға жиналған әйелдер әкелінген бесікке байғазыларын береді. Бесікке баға беріліп, «Сыйға – сый» дегендей бесік әкелушілерге киіт беріледі. Құдағилар білезік пен жүзіктерін бір-біріне сыйлайды. Бесік жыры әндері айтылып, би биленіп көңіл көтереді.
Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма. Мәтінді оқыңдар. Негізгі және қосымша ақпаратты анықтаңдар.
1.Оқу барысында таныс емес сөздердің астын сызыңдар. 2. Негізгі және қосымша ақпараттарды анықтап, кестеге жазыңдар.
Дескриптор:
ҚБ Ой толғаныс. «Бір минут» әдісі Оқылым мәтініндегі «Бсік жырында» балаға айтылатын тілек сөздерді «Тұжырымдамалық кестеге» жазыңдар. Батыр, шебер, шешен болу үшін не істеу керек? |
1. Бесік той туралы мәтінді (07. mр3) тыңдап, туыстық атаулар мен дәстүр жоралғыларды теріп жазыңдар.
Тыңдалым мәтінін тыңдайды.
Мәтінді тыңдайды; Туыстық атауларды жазады; Дәстүр жоралғыларды теріп жазады; Өз ойын дәлелдейді.
Мәтінді оқыңдар. Негізгі және қосымша ақпаратты анықтаңдар. Оқу барысында таныс емес сөздердің астын сызады; Негізгі және қосымша ақпараттарды анықтап, кестеге жазады. Оқылым мәтініндегі «Бсік жырында» балаға айтылатын тілек сөздерді «Тұжырымдамалық кестеге» жазыңдар. |
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
|
https://anamenbala.kz/salt-dastur/besik-toi-besikke-salu/
(Сейіт Кенжеахметұлы)
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия « Блоб ағашы» (Өзбетінше жұмыс)
Мұғалімнің тиімді кері байланысы Үйге тапсырма: 7-тапсырма. |
|
||||||||||||||
|
Қосымша мәлімет |
||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен
байланыс |
||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты )? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? 1. 2.
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















