Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Тұрақты электр тогы |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||
|
Сынып: |
8 |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.11 – өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданады, электр тізбектеріне есептеулер жүргізеді. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Өткенге шолу LearningApps платформасы арқылы 1.Электр тогы өту үшін арналған элементтердің, құрылғылардың жиыны (электр тізбегі) 2.Электр тогы ағып өтетін электр тізбегі (тұйықталған тізбек) 3.Электр тізбегіне енетін және онда анықталған қызметті атқаратын жеке құрылғы (электр тізбегінің элементі) 4.Электр тізбегінің графикалық кескіні (электр тізбектерінің сызбасы) 5.Электр тізбегінің негізгі бөліктері: (ток көзі, ток тұтынушылары, жалғағыш сымдар, кілт) |
Амандасады, сабаққа қатыспаған оқушыларды анықтап айтады. Сабаққа дайындығын көрсетеді. Оқушылар үй тапсырмасы бойынша берілген сұрақтардың жауабын тауып, сәйкестендіреді. |
ҚБ: мадақтау бағалау парақтарын таратып беру ҚБ: мадақтау |
бағалау парақтары |
||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин. |
Жаңа сабаққа дайындық Қызығушылығын ояту. «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша ой қозғауға сурет беріледі. Үйдегі, мектеп кабинеттеріндегі жарық шамдары қалай жалғанған?
Өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау Мұғалім түсіндірмесі (2-3 минут) |
Оқушылар үйдегі, мектеп кабинеттеріндегі жарық шамдары қалай жалғанғанын болжай алады. Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысып, дәптерлеріне жазады. |
ҚБ: мадақтау |
Суреттер жұмыс дәптері |
||||||
|
Жеке жұмыс “Ұшқыр ой” әдісі (сараланған тапсырмалар)
|
Тапсрыманы жеке жазбаша/ауызша орындайды. |
Дескриптор: -тізбектей және параллель жалғауға салыстырмалы талдау жасайды-1 б. -жалпы кедергі мен ток күшін есептейді-1 б. -жалпы кедергіні есептейді-1б. -әр шамдағы кернеуді есептейді-1б. |
Тапсырма бар парақша |
|||||||
|
Жұптық жұмыс “Сенімді серіктес” әдісі PhET платформасында суретте берілген тізбек түрін құрастырады.
|
Тапсырманы жұбымен бірге орындайды. |
Дескриптор: -суреттегі тізбектің түрін анықтайды-1б. -схемаға қарап тізбек құрастырады-1б. ҚБ: мадақтау |
ұялы телефон суреттер |
|||||||
|
Жеке жұмыс “Кім жылдам” әдісі арқылы есептер шығару 2. Электр плитасының қыздыру элементтері тізбектей жалғанған. Әр элементтің кедергісі 25 Ом, ал жалпы кернеу 220 В. *Әр элемент арқылы өтетін ток күшін анықтаңыз. (Жауабы: 4.4 А) |
Оқушылар берілген есептерді жеке орындайды. |
Дескриптор: -ток күшін есептейді-1б. -қуатты табады-1б. |
Тапсырма бар парақша |
|||||||
|
Жеке жұмыс. Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырма Автокөліктің электр жүйесі Әсет көлігінің жарық шамдарын жөндеп жатқан механиктің жұмысын бақылап тұрды. Ол механиктен: "Неліктен көліктегі фаралар параллель жалғанады?" – деп сұрады. Механик жауап берді:"Егер шамдар тізбектей жалғанса, бір шам күйіп кеткенде, екіншісі де сөнеді. Бірақ параллель жалғау арқылы әр шам өз алдына жұмыс істейді, бұл жүргізуші үшін қауіпсіздік тұрғысынан өте маңызды." ✅ Сұрақ: Автокөлік шамдарының параллель жалғануының басқа қандай артықшылықтары бар? Бұл тәсілдің басқа құрылғыларда да қолданылатынын мысалдар арқылы түсіндіріңіз. |
Мәтінмен оқып, танысады. Берілген сұраққа жауап береді. |
Дескриптор: -параллель жалғаудың артықшылықтарын атайды-1 б. –мысал келтіреді-1 б. |
тапсырма бар парақша слайд |
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Рефлексия “Білім шамы” әдісі арқылы Түсінікті Түсініксіз Мүлдем түсінбедім Үйге тапсырма: Тізбектей және параллель жалғау бойынша қосымша есептер шығару; Бағалау |
Сабақ бойынша Түсінікті... Түсініксіз... Қиын...болған жерлерін айтады Үй жұмысын алады |
Дескриптор бойынша 10 баллдық жүйе |
Слайд Қағаз шамдар |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Тұрақты электр тогы |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||
|
Сынып: |
8 |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.11 – өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданады, электр тізбектеріне есептеулер жүргізеді. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Өткенге шолу LearningApps платформасы арқылы 1.Электр тогы өту үшін арналған элементтердің, құрылғылардың жиыны (электр тізбегі) 2.Электр тогы ағып өтетін электр тізбегі (тұйықталған тізбек) 3.Электр тізбегіне енетін және онда анықталған қызметті атқаратын жеке құрылғы (электр тізбегінің элементі) 4.Электр тізбегінің графикалық кескіні (электр тізбектерінің сызбасы) 5.Электр тізбегінің негізгі бөліктері: (ток көзі, ток тұтынушылары, жалғағыш сымдар, кілт) |
Амандасады, сабаққа қатыспаған оқушыларды анықтап айтады. Сабаққа дайындығын көрсетеді. Оқушылар үй тапсырмасы бойынша берілген сұрақтардың жауабын тауып, сәйкестендіреді. |
ҚБ: мадақтау бағалау парақтарын таратып беру ҚБ: мадақтау |
бағалау парақтары |
||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин. |
Жаңа сабаққа дайындық Қызығушылығын ояту. «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша ой қозғауға сурет беріледі. Үйдегі, мектеп кабинеттеріндегі жарық шамдары қалай жалғанған?
Өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау Мұғалім түсіндірмесі (2-3 минут) |
Оқушылар үйдегі, мектеп кабинеттеріндегі жарық шамдары қалай жалғанғанын болжай алады. Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысып, дәптерлеріне жазады. |
ҚБ: мадақтау |
Суреттер жұмыс дәптері |
||||||
|
Жеке жұмыс “Ұшқыр ой” әдісі (сараланған тапсырмалар)
|
Тапсрыманы жеке жазбаша/ауызша орындайды. |
Дескриптор: -тізбектей және параллель жалғауға салыстырмалы талдау жасайды-1 б. -жалпы кедергі мен ток күшін есептейді-1 б. -жалпы кедергіні есептейді-1б. -әр шамдағы кернеуді есептейді-1б. |
Тапсырма бар парақша |
|||||||
|
Жұптық жұмыс “Сенімді серіктес” әдісі PhET платформасында суретте берілген тізбек түрін құрастырады.
|
Тапсырманы жұбымен бірге орындайды. |
Дескриптор: -суреттегі тізбектің түрін анықтайды-1б. -схемаға қарап тізбек құрастырады-1б. ҚБ: мадақтау |
ұялы телефон суреттер |
|||||||
|
Жеке жұмыс “Кім жылдам” әдісі арқылы есептер шығару 2. Электр плитасының қыздыру элементтері тізбектей жалғанған. Әр элементтің кедергісі 25 Ом, ал жалпы кернеу 220 В. *Әр элемент арқылы өтетін ток күшін анықтаңыз. (Жауабы: 4.4 А) |
Оқушылар берілген есептерді жеке орындайды. |
Дескриптор: -ток күшін есептейді-1б. -қуатты табады-1б. |
Тапсырма бар парақша |
|||||||
|
Жеке жұмыс. Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырма Автокөліктің электр жүйесі Әсет көлігінің жарық шамдарын жөндеп жатқан механиктің жұмысын бақылап тұрды. Ол механиктен: "Неліктен көліктегі фаралар параллель жалғанады?" – деп сұрады. Механик жауап берді:"Егер шамдар тізбектей жалғанса, бір шам күйіп кеткенде, екіншісі де сөнеді. Бірақ параллель жалғау арқылы әр шам өз алдына жұмыс істейді, бұл жүргізуші үшін қауіпсіздік тұрғысынан өте маңызды." ✅ Сұрақ: Автокөлік шамдарының параллель жалғануының басқа қандай артықшылықтары бар? Бұл тәсілдің басқа құрылғыларда да қолданылатынын мысалдар арқылы түсіндіріңіз. |
Мәтінмен оқып, танысады. Берілген сұраққа жауап береді. |
Дескриптор: -параллель жалғаудың артықшылықтарын атайды-1 б. –мысал келтіреді-1 б. |
тапсырма бар парақша слайд |
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Рефлексия “Білім шамы” әдісі арқылы Түсінікті Түсініксіз Мүлдем түсінбедім Үйге тапсырма: Тізбектей және параллель жалғау бойынша қосымша есептер шығару; Бағалау |
Сабақ бойынша Түсінікті... Түсініксіз... Қиын...болған жерлерін айтады Үй жұмысын алады |
Дескриптор бойынша 10 баллдық жүйе |
Слайд Қағаз шамдар |
||||||
шағым қалдыра аласыз















