Оқу жұмыс орынбасары: Торекулова Ж.Ж.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Жиенбет негізгі мектебі |
|
|
Бөлім |
Тұрақты электр тогы |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Нугыманова Н.С. |
|
|
Күні : |
27.01.2026ж |
|
|
Сынып: 8 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi, реостат |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.2.7– кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру; 8.4.2.8 – есеп шығарғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiнің формуласын қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Адал азамат бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Заң және тәртіп» құндылығы «Әділ заң - аспан тірегі» құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетемін. https://youtube.com/shorts/4Go3GHUC7xw?si=jUd6i_RUS8kTT70j Ахуал орнату Психологиялық ахуал
«Смайлик»әдісі
Үй тапсырмасын «Stopwatch» әдісі бойынша сұрақтар |
Оқушылар сәлемдеседі . Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде жаңа тақырыпты ашып , үй тапсырмасына берілген тапсырманы орындайды . |
Өзін-өзі бағалау Дескриптор: -Тізбек бөлігіндегі ток күші, кернеу және кедергі арасындағы тәуелділікті (Ом заңын) түсінеді және тұжырымдардың дұрыстығын анықтайды; ҚБ : «Білім шамдары» мадақтау |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер
«Ой тізбегі» |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 8 мин Топтық жұмыс 7 мин Жұптық Жұмыс 7 мин Жеке Жұмыс 10 мин |
Жаңа сабақ Мұғалімнің түсіндірмесі https://youtu.be/NHSMy09LtJM?si=3dpP_vyOzwtYq3k-
Жи түсіндірме https://youtube.com/shorts/RBiXIt_hFZM?si=AtXceAk_GyEqsjyx
«Виртуалды тәжірибе: кедергі неге тәуелді?» Өткізгіш кедергісін зерттеу тапсырмасы https://phet.colorado.edu/en/simulations/resistance-in-a-wire
1. Тізбек сипаттамаларын анықтау Әртүрлі өткізгіштердің (мыс, алюминий, никель) кедергісін зерттеп, олардың ток күші мен кернеу арасындағы байланысын салыстырыңыз. 2. Өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiн зеттеу Қорытынды:__________________________________ «Физминутка»
«Gemini» әдісі фото есеп тапсырмасы
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы Видео есеп Өткізгіштер.Меншікті кедергі https://youtube.com/shorts/MRP__zjuFSE?si=jfe7_eWSE-cFmD_m
Функционалдық тапсырма: 1.Тұрмыста қандай электр өткізгіш сымдар қолданылады? Элект шәйнек пен мұздатқыш және қыздырғыш шам қандай өткізгіш материалдар қолданылады?
2. Элект бағаналарындағы кернеудің мәні қанша вольтты құрайды?
Есеп:
|
Оқушылар тапсырманы топтасып .жұппен және жеке орындайды. Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі. |
Дескриптор: -Өткізгіш ұзындығын немесе қима ауданын өзгертіп, өлшеулер жүргізеді-1 балл -Өлшеу нәтижелері бойынша кедергінің, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiнің формуласын қолдана алады-1балл -Топтық талқылау арқылы нақты қорытынды жасайды және нәтижені қорғайды-1 балл Жалпы 3 балл ҚБ :«Ой тізбегі» Дескриптор: -Меншікті кедергінің формуласын қолдана алады; -Есептің шартын жазып дұрыс жауабын таба алады;
Жалпы 2 балл ҚБ :«Ой тізбегі» Дескриптор: - Тұрмыста қолданылатын электр өткізгіш сымдарды дұрыс атайды -1б - Электр бағаналарындағы кернеудің шамасын нақты көрсетеді -1б -Меншікті кедергіні анықтау формуласын дұрыс қолданады-1 б -Есептің дұрыс жауабын табады -1б Жалпы 4 балл ҚБ :«Ой тізбегі» |
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|
Сабақтың соңы 8 минут Рефексия Бағалау Үй тапсырмасы |
Сабақты бекіту тапсырмасы Тест тапсырмасы https://www.educaplay.com/learning-resources/22058964-learning_resource.html
|
Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітді. |
Дескриптор: Өткізгіштің бойындағы кедергінің тәуелділік шамаларын ажырата алады; Өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiнің формуласын біледі; Жалпы 1 балл ҚБ :«Ой тізбегі» |
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|
Рефексия «Батарея» әдісі бойынша
«Ой тізбегі» әдісі бойынша
Бүгінгі баға Үйге тапсырма: &25 оқу , 18-жаттығу (2) 163 бет. Тақырыпты оқу .Жаттығу есептерін аяқтау |
Сабаққа кері байланыс қалдырады. |
Өзін-өзі бағалау парағы |
Кері байланыс стиккерлері Бағалау парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өткізгіштің электр кедергісі, өткізгіштің меншікті кедергісі,реостат
Өткізгіштің электр кедергісі, өткізгіштің меншікті кедергісі,реостат
Оқу жұмыс орынбасары: Торекулова Ж.Ж.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Жиенбет негізгі мектебі |
|
|
Бөлім |
Тұрақты электр тогы |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Нугыманова Н.С. |
|
|
Күні : |
27.01.2026ж |
|
|
Сынып: 8 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi, реостат |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.2.7– кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру; 8.4.2.8 – есеп шығарғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiнің формуласын қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Адал азамат бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Заң және тәртіп» құндылығы «Әділ заң - аспан тірегі» құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетемін. https://youtube.com/shorts/4Go3GHUC7xw?si=jUd6i_RUS8kTT70j Ахуал орнату Психологиялық ахуал
«Смайлик»әдісі
Үй тапсырмасын «Stopwatch» әдісі бойынша сұрақтар |
Оқушылар сәлемдеседі . Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде жаңа тақырыпты ашып , үй тапсырмасына берілген тапсырманы орындайды . |
Өзін-өзі бағалау Дескриптор: -Тізбек бөлігіндегі ток күші, кернеу және кедергі арасындағы тәуелділікті (Ом заңын) түсінеді және тұжырымдардың дұрыстығын анықтайды; ҚБ : «Білім шамдары» мадақтау |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер
«Ой тізбегі» |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 8 мин Топтық жұмыс 7 мин Жұптық Жұмыс 7 мин Жеке Жұмыс 10 мин |
Жаңа сабақ Мұғалімнің түсіндірмесі https://youtu.be/NHSMy09LtJM?si=3dpP_vyOzwtYq3k-
Жи түсіндірме https://youtube.com/shorts/RBiXIt_hFZM?si=AtXceAk_GyEqsjyx
«Виртуалды тәжірибе: кедергі неге тәуелді?» Өткізгіш кедергісін зерттеу тапсырмасы https://phet.colorado.edu/en/simulations/resistance-in-a-wire
1. Тізбек сипаттамаларын анықтау Әртүрлі өткізгіштердің (мыс, алюминий, никель) кедергісін зерттеп, олардың ток күші мен кернеу арасындағы байланысын салыстырыңыз. 2. Өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiн зеттеу Қорытынды:__________________________________ «Физминутка»
«Gemini» әдісі фото есеп тапсырмасы
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы Видео есеп Өткізгіштер.Меншікті кедергі https://youtube.com/shorts/MRP__zjuFSE?si=jfe7_eWSE-cFmD_m
Функционалдық тапсырма: 1.Тұрмыста қандай электр өткізгіш сымдар қолданылады? Элект шәйнек пен мұздатқыш және қыздырғыш шам қандай өткізгіш материалдар қолданылады?
2. Элект бағаналарындағы кернеудің мәні қанша вольтты құрайды?
Есеп:
|
Оқушылар тапсырманы топтасып .жұппен және жеке орындайды. Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі. |
Дескриптор: -Өткізгіш ұзындығын немесе қима ауданын өзгертіп, өлшеулер жүргізеді-1 балл -Өлшеу нәтижелері бойынша кедергінің, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiнің формуласын қолдана алады-1балл -Топтық талқылау арқылы нақты қорытынды жасайды және нәтижені қорғайды-1 балл Жалпы 3 балл ҚБ :«Ой тізбегі» Дескриптор: -Меншікті кедергінің формуласын қолдана алады; -Есептің шартын жазып дұрыс жауабын таба алады;
Жалпы 2 балл ҚБ :«Ой тізбегі» Дескриптор: - Тұрмыста қолданылатын электр өткізгіш сымдарды дұрыс атайды -1б - Электр бағаналарындағы кернеудің шамасын нақты көрсетеді -1б -Меншікті кедергіні анықтау формуласын дұрыс қолданады-1 б -Есептің дұрыс жауабын табады -1б Жалпы 4 балл ҚБ :«Ой тізбегі» |
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|
Сабақтың соңы 8 минут Рефексия Бағалау Үй тапсырмасы |
Сабақты бекіту тапсырмасы Тест тапсырмасы https://www.educaplay.com/learning-resources/22058964-learning_resource.html
|
Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітді. |
Дескриптор: Өткізгіштің бойындағы кедергінің тәуелділік шамаларын ажырата алады; Өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiнің формуласын біледі; Жалпы 1 балл ҚБ :«Ой тізбегі» |
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|
Рефексия «Батарея» әдісі бойынша
«Ой тізбегі» әдісі бойынша
Бүгінгі баға Үйге тапсырма: &25 оқу , 18-жаттығу (2) 163 бет. Тақырыпты оқу .Жаттығу есептерін аяқтау |
Сабаққа кері байланыс қалдырады. |
Өзін-өзі бағалау парағы |
Кері байланыс стиккерлері Бағалау парағы |
шағым қалдыра аласыз


























